Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

με βαλατε να καθομε σε καρβουνα.... το δικο μου κοντερ ειναι vdo 1k0920864a. τωρα αν θελω να βαλω με μεγαλη οθονη το 864 θα γινει 874 σωστα? αν θελω να βαλω καποιο νεο απο σιροκο ή τζετα πως θα βρω ποιος κωδικος τεριαζει σε εμενα?

Link to comment
Share on other sites

Με το  874 ειναι 100% σιγουρο απο εκει και περα εχει αρκετο ρισκο θα πρεπει να βρεις αυτο που θες και να το δοκιμασεις και να πεις και μας..... :)

τελικα ειχες δικιο. ο τυπος μου ελεγε οτι ναναι... δεν μπορεσε να κανει τιποτα με το ρ32

Τα κοντερ GTi και απλου golf φαίνεται να έχουν ίδια φιλοσοφία και συμβατότητα, οποτε ισχύουν τα ιδια.

Εγώ σε golf 5 με 1Κ0 920 854 έβαλα κοντερ us απο gti 1K6 920 974, me plus kai doyleyei kanonika,.

gia xronologia 2008 που το τελευταιο ψηφίο είναι 4 καλύτερα πήγαινε στην αντιπροσωπία και με 50 - 70 ευρώ και σε 20 λεπτάκια είσαι ετοιμος. τα χιλιομετρα στο καινουριο ομως μαλλον πρέπει να τα βαλεις χωρις το τελευταιο ψηφίο για να πιασουν (πεστους το) π.χ. για 45000 km στο λογισμικο θα βάλει 4500. Στο δικο μου έβαζαν π.χ. 45000 και δεν τα έπιανε και έμεινα με τα παλια. Αν βγάλεις άκρη με τα km πες μας.

εδω δηλαδη αν θελω να βαλω απο γτι θα ψαξω κωδικο 974?

Link to comment
Share on other sites

 

εδω δηλαδη αν θελω να βαλω απο γτι θα ψαξω κωδικο 974?

 

 

Όχι εσύ αν θέλεις αντίστοιχο του δικού σου αλλά GTI θα πας σε 1Κ6 920 874Α

 

Το 974 είναι σε μίλια

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια επανελχομαι με κατι που δεν ειναι επιβεβαιομενο και δεν εχω καμια ευθυνη αν προσπαθησετε μονοι σας να κανε τε κατι.

 

λοιπον ελυσα καντραν,τα καντραν αποτελουντε απο 2 πλακετες,μια αυτη που βλεπουμε με τα led τους δικτες κλπ η οποια ειναι "αδεια" δεν εχει ουτε τσιππακια κλπ απλα εχει απ'οτι ειδα και πυκτοντες να κατεβαζει την ταση του ρευματος για να δουλευει ο φωτισμος.απο πισω απο την πρωτη πλακετα εχει αλλη μια που κομπονουν η μια με την αλλη η δευτερη λοιπον η μικρη ειναι μια γεματι με μνημες κλπ οπου κατα τη γνωμη μου εκει ειναι τα δεδομενα του ιμμο κλπ..πιστευω αν παρουμε ενα καντραν με πλας οθονη και βαλουμε την μικρη πλακετα απο το δικο μας τοτε δεν θελουμε ουτε commander gia to ιμμο ουτε τιποτα,και επεισης πιστευω πως με αυτο τον τροπο τεριαζουν καντραν απο νεοτερα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΓΕ Αλεξη :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Welcome to BD :)

Υ.Γ Τωρα με vag-com υπαρχει περιπτωση να μπορεις να ενεργοποησεις και το μενου ανεσης!!!!!

Έχει κανένας καμιά ιδέα πως μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το μενού άνεσης (Convenience) με το VCDS γιατί το ψάχνω δυο μέρες τώρα και δεν κατάφερα τίποτα. :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάλλον ποιο παλιό εγκέφαλο και δεν έχει τόσα byte, στο 18 γίνεται η ενεργοποίηση αλλά στο δικό μου φθάνει μέχρι το 14 νομίζω, δεν θυμάμαι και καλά. Πάντως έψαχνα στο σωστό σημείο.

 

Εδώ τα λέει ο Eddie στο αγγλικό φόρουμ.

 

http://uk-mkivs.net/forums/p/355781/2422890.aspx#2422890

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις login στο καντραν χρειαζεται κωδικο που ειναι αποθηκευμενος στην μνημη του καντραν

Aυτον το κωδικο με vag commader μπορεις να τον βρεις μονο για προχωρησεις στην διαδικασια.

τον κωδικο πιν? εαν αυτος που σου πουλησει σου δωσει τον κωδικο?

τον κωδικο πιν? εαν αυτος που σου πουλησει σου δωσει τον κωδικο?

και για να καταλαβω.. αν εχεις αυτον τον κωδικο το μονο που χρειαζεσε ειναι ενα βαγκ κομ και ενα μηχανημα για να αλλαξεις τα χιλιομετρα?

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι όπως τα λες αν έχεις τον κωδικό αλλά χρειάζεσαι και τον κωδικό από το καντράν που έχεις αυτή την στιγμή επάνω.

 

Στο video που έβαλες το αυτοκίνητο είναι του 2004 άρα το immobilizer είναι 4 η 4Α και διαβάζεται, το δικό σου αν είναι 2008 τότε έχεις immobilizer 4C και δεν διαβάζεται από το VCDS.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι όπως τα λες αν έχεις τον κωδικό αλλά χρειάζεσαι και τον κωδικό από το καντράν που έχεις αυτή την στιγμή επάνω.

 

Στο video που έβαλες το αυτοκίνητο είναι του 2004 άρα το immobilizer είναι 4 η 4Α και διαβάζεται, το δικό σου αν είναι 2008 τότε έχεις immobilizer 4C και δεν διαβάζεται από το VCDS.

οποτε η ολη διαδικασια ειναι να παρεις τον κωδικο απο το δικο σου κατραν και να το περασεις στο νεο? μπερδευτικα λιγο... εχω βρει 2 ενα με κωδικο 1Q0920874G και ενα με κωδικο  1Κ08920971Β. το πρωτο εχει 150 ευρα και το δευτερο 80 (ειναι σε μιλια) δεν ξερω ποιο εχει ποιο πολλες πιθανοτιτες να τεριαζει.

Link to comment
Share on other sites

Tο πρωτο ειναι απο Εοs  αυτο 1Κ08920971Β δεν υπαρχει κατι γραφεις λαθος

κανενα απ τα 2 δεν ταιριαζει

γι αυτο εισαι σιγουρος οτι δεν τεριαζει? 1Q0920874G. εδω μου ειπαν οτι τεριαζει και οτι θα μου το κανουν ρεσετ και εχει και πιν μαζι. αγορασα και αυτο

http://www.ebay.de/itm/UNLOCK-Version-Tacho-Pro-Juli-2008-v2012-Diagnosegerat-Tachoreparatur-Justierung-/251203539601?pt=Elektroger%C3%A4te&hash=item3a7ce5d291

 

μη μου λες τετοια τωρα....

αυτο που λεει το μελος mkaragiannis για σχεδιαγραμμα φυσας ξερεις που μπορω να το βρω? αυτο που εχει στην 1η σελιδα δεν εχει καποιο σχεδιαγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

1Κ0920874Α αυτο θελει για να δουλεψει το δικο σου.αυτο που αγορασες ειναι ενα σετ για να ξεκλειδωνει καντραν,ΟΧΙ για να τα κανει συμβατα.

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

1Κ0920874Α αυτο θελει για να δουλεψει το δικο σου.αυτο που αγορασες ειναι ενα σετ για να ξεκλειδωνει καντραν,ΟΧΙ για να τα κανει συμβατα.

το ξερω αυτο φιλε μου. αλλα ηθελα να κανω μια δοκιμη να βαλω κατι ποιο καινουριο. καποιος ειχε γραψει ποιο πισω οτι αυτο τεριαζει.

Link to comment
Share on other sites

στο ευχομαι,και εμενα θα μου αρεσε πολυ,η αληθεια ειναι πως καποιοι σε ξενα φορουμς το εχουν καταφερει.τσεκαρε και κατι που εχω γραψει στιν προιγουμενη σελιδα.καλη επιτυχεια περιμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

στο ευχομαι,και εμενα θα μου αρεσε πολυ,η αληθεια ειναι πως καποιοι σε ξενα φορουμς το εχουν καταφερει.τσεκαρε και κατι που εχω γραψει στιν προιγουμενη σελιδα.καλη επιτυχεια περιμενω νεα σου.

αυτο με την πλακετα? ενοειτε πρωτα αυτο θα δοκιμασω! αν πανε ολλα καλα σε 2 εβδομαδες θα σας πω τι εκανα..

Edited by babisgt sport
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τον κόσμο στην πρίζα και μετά δεν έχεις ευθύνη :suicide: :suicide: :suicide:

 

Ομαδική μήνυση θα σου κάνουμε  =@  =@  =@  8)  8)  8) 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια επανελχομαι με κατι που δεν ειναι επιβεβαιομενο και δεν εχω καμια ευθυνη αν προσπαθησετε μονοι σας να κανε τε κατι.

 

λοιπον ελυσα καντραν,τα καντραν αποτελουντε απο 2 πλακετες,μια αυτη που βλεπουμε με τα led τους δικτες κλπ η οποια ειναι "αδεια" δεν εχει ουτε τσιππακια κλπ απλα εχει απ'οτι ειδα και πυκτοντες να κατεβαζει την ταση του ρευματος για να δουλευει ο φωτισμος.απο πισω απο την πρωτη πλακετα εχει αλλη μια που κομπονουν η μια με την αλλη η δευτερη λοιπον η μικρη ειναι μια γεματι με μνημες κλπ οπου κατα τη γνωμη μου εκει ειναι τα δεδομενα του ιμμο κλπ..πιστευω αν παρουμε ενα καντραν με πλας οθονη και βαλουμε την μικρη πλακετα απο το δικο μας τοτε δεν θελουμε ουτε commander gia to ιμμο ουτε τιποτα,και επεισης πιστευω πως με αυτο τον τροπο τεριαζουν καντραν απο νεοτερα μοντελα.

Νομίζω κάπου στο scirocco club (ή σε άλλο φόρουμ, δε θυμάμαι) το είχαν δοκιμάσει και δε δούλεψε, έβγαζε κενή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Προσκαλουνται οσοι γερμανοφωνοι γνωριζουν ας βοηθησουν στην μεταφραση

 

Πάρε μια γρήγορη να κάνεις δουλειά,  (Μέθανα και ας πέθανα :crazy: )  Χαιρετώ την παρέα, καλά ξεμπερδέματα :unsure:

 

http://translate.google.com/translate?u=http%3A//avdi-forum.de/Forum/index.php%3Fpage%3DThread%26threadID%3D409&hl=el&langpair=auto|el&tbb=1&ie=UTF-8

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδια αλλα και εμενα τα γερμανικα μου ειναι χαλια. (1 χρονο ειμαι γερμανια). Το θεμα ειναι οτι γινετε και με τον κωδικο κοντερ που εχω βαλει σε αλλο ποστ. Εχω μιλησει με τον τυπο Και περιμενω απαντιση. Και λεει οτι μπορεις να πας εκει και στο φτιαχνει ή αν δεν μπορεις του στελνεις ενα κλειδι και το κατραν και στο φτιαχνει παλι. Και παρακαλω ρε παιδια εκεινο το σχεδιο για την φισα θα μου το δωσει καποιος;

Sodimitris αν καταλαβα καλα λεει τι ειναι το καθε πιν στην καθε φισα. Δες αν ειχες κανει σωστα την συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.