Jump to content
Stavros7

Service Golf4 1.8T

Recommended Posts

Καλησπερα θελω να κανω service το αυτοκινητο μου,θελω τα εξης

1)Ιμαντας χρονισμου (τι μαρκα να προτιμησω) ?

2)αντλια νερου (υπαρχει καποια μαρκα)?

3)μπουζι (μου ειπαν τα Pfr6q)

4)Φ. λαδιου (τι μαρκα)?

5)Φ.βενζινης (τι μαρκα)?

6)Φ.καμπινας

7)Φλαντζα πεταλουδας εκεινη που ειναι αναμεσα στην πεταλουδα και στο κομματι τις μηχανης (εαν γνωριζει καποιος τν κωδικο ας μου πει)

8)φλαντζα τουρμπινας εκεινη που ειναι αναμεσα στην τουρμπινα και στον downpipe εαν δεν κανω λαθος,εκεινο που συνηθος ξεβιδονονται οι βιδες,(εαν ξερει επισεις καποιος των κωδικο ειναι με τις τρεις τρυπες η φλαντζα)..

Link to comment
Share on other sites

1. Gates ή Contitech

2. Θα πάρεις την αναβαθμισμένη, 06A 121 011L έχει μεταλική φτερωτή, πήγαινε στην seat, πάρε γνήσια, φτηνή είναι.

3. Σωστά, Ngk PFR6Q, αλαγή κάθε 60-80000km.

4. Mann W 719/30

5. Mann WK 730/1

6. Mann CUK 2862, μπορείς να πάρεις και noname αν θες ποιο φτηνό

7. 028 129 748 Η γνώμη μου πάρε φλατζόχαρτο και κάντην μόνος σου, ενα κομάτι 20χ30 θα σου βγάλει 5-6 φλάντζες μελοντίκα.

8. 06A 253 039E η φλάντζα, και 058 145 540 το μπουλόνι που ενώνει πολλαπλή και τούρμπο, καλά είναι να τα αλλάξεις, 3 τεμάχια.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Οι δύο μάρκες που σου ανέφερα, είναι οι μαμά χωρίς την σφραγίδα της vw.

Link to comment
Share on other sites

ωραια κατι ακομα,στο σετ του ιμαντα χρονισμου περιλαμβανονται καποιους τεντοτηρες ας το πω,εγω θελω και εκεινο το μεγαλο σαν βαση που ειναι με ενα πυρο αν δεν κανω λαθος,εχεις και για αυτο κατι να προτινεις?,επισεις γνωριζεις να μου πεις και ποιον συμπλεκτη?αναμεσα σε luk Και Valeo ειμαι..βασικα ξερεις ακριβος ποιον τυπο φοραει δηλαδη πως μπορω να το βρω στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

το σετ τα έχει όλα μέσα, ράουλα 1 μεγάλο πλαστικό, και ένα μικρό μεταλικό, και τον υδραυλικό τεντωτήρα, αυτόν που λες, με την ασφάλεια., μπορείς να βρεις κιτάκι από τις παραπάνω μάρκες τα οποία έχουν και την αντλιά νερού μέσα, αλλά δεν ξέρω αν δείνουν την πλαστική ή την μεταλική.

Για συμπλέκτη δεν ξέρω να σου πω. δεν χρειάστηκα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

να επιστρεψω στο θεμα μου ειπε οτι δεν βρηκε (στην αντιπροσωπεια) την φλαντζα με 028 129 748h και την βρηκε σαν 028 129 748 χωρις το H δηλαδη,υπαρχει περιπτωη να ειναι αλλη?

Τελικα ηταν ενταξει η σωστη,κατι ακομα εαν γνωριζει καποιος η ακριβος απο κατω φλαντζα τι κωδικο εχει?που ειναι για τον downpipe που εχει επανω της αυτες τις βιδες N90767801....Ειναι μοιπως το 1J0253115R ?

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.