Jump to content
POLO 6N 98

Ψεφτοκαπακο Polo 6N

Recommended Posts

   Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει σχετικα με την κλασικη διαροη λαδιου που εχουν τα 6n τι πιθανες λυσεις περα απο την αγορα νεου,καθος πολυ ακριβο! 

 

   Βασικα το μοτερ μου φοραει ακομη το μαμα ψευτοκαπακο. γιατι το λεω.Επειτα απο ψαξιμο, βρηκα τα εξης.

http://produto.mercadolivre.com.br/MLB-577146975-036103475h-tampa-de-valvulas-gol-motor-10-16v-com-juntas-_JM

στο σαιτ αυτο φενοντε οι 2 φλατζες (εικ. 2 )*  και οι κωδικοι τους καθος και το εσω του καπακιου.

 

  Η ερωτηση μου ειναι,καθος δεν το εχω ανοιξει ακομη,αν η επιφανεια του εσω που παταει η φλατζα (εικ. 4 )*, του μαμα καπακιου μου ειναι ειναι ιδια με της φωτο του σαιτ  ή  ειναι φλατ και επομενος δεν δεχετε στην τελικη νεες φλατζες (τις οποιες  αναγκαστικα θα αγορασω Μονο απο εξωτερικο αν ειναι με πατουρα)?

 

Αλιως στη περιπτωση που ειναι φλατ  να κοιτακσω να φτιαξω π.χ. http://www.kmmb.gr/db/product_info.php?cPath=56&products_id=31&osCsid=0b2af6150c15d3c6b50203c27fc7d44a. (μονο σε νορμαλ κοστος,δε γνωριζω τι θα μου πουνε)

  Αν ξερει καπιος που το εχει ανοιξει και γνωριζει ας μου πει..

                                                                                                                    Ευχαριστω εκ προτερων !!!

* = φωτο στο σαιτ !!

Edited by POLO 6N 98
Link to comment
Share on other sites

δυστθχως το καπακι του 6ν εχει θεματα.

καποιος μου εχει πει ότι τωρα υπαρχει και πωλειται μονο η φλατζα που είναι στο καπακι.δεν ξερω κατά ποσο ισχυει.

αυτό που μπορεις να κανεις είναι μια καλη φλατζοκολα και ο θεος βοηθος :p

Link to comment
Share on other sites

To καπάκι στο site ειναι απο 16βαλβιδο χιλιάρι, δεν ξέρω αν έχει τις ιδιες διαστάσεις με το 1400.

Εμένα στο afh το μοτερ που δακρυζε το άνοιξα και έβαλα μαύρη φλατζόκολλα, κράτησε δυο τρια χρόνια.

Κάποια καπάκια AFH είχαν πατούρα, νομίζω ήταν τα καινούργια που αλλάζαν μεσα στην εγγύηση τότε.

Το δικό μου είχε fix φλάτζα και δεν ρισκάρισα να την τραβήξω γιατί ειχε γίνει ματζούνι.

Link to comment
Share on other sites

To καπάκι στο site ειναι απο 16βαλβιδο χιλιάρι, δεν ξέρω αν έχει τις ιδιες διαστάσεις με το 1400.

Εμένα στο afh το μοτερ που δακρυζε το άνοιξα και έβαλα μαύρη φλατζόκολλα, κράτησε δυο τρια χρόνια.

Κάποια καπάκια AFH είχαν πατούρα, νομίζω ήταν τα καινούργια που αλλάζαν μεσα στην εγγύηση τότε.

Το δικό μου είχε fix φλάτζα και δεν ρισκάρισα να την τραβήξω γιατί ειχε γίνει ματζούνι.

οποτε μενει να το ανοιξω για να μαθω τι πεζει τελικα ,αν και μαλον και μενα ιδια φαση με το δικο σου θαναι τελικα.. απο φλατζοκολα καλη καποια μαρκα συγκεκριμενη?

Ελπιζω να μην εχει πιτσικαρει το καπακι μονο,γιατι απο οτι ειδα,εχει ηδη μια φορα φλατζοκολλα ,προφανος τοχε ανοιξει και ο προηγουμενος.δεν θα ασχολιομουν με το θεμα,αλλα εκτος που το μοτερ ειναι πασαλημενο λαδι,ειναι και τα μπουζι μου που κολυμπανε και αυτα στο λαδι.

Kai κατι αλλο, το μοτερ εμενα εχει κωδικο 023B- 036103373G WWO H2. απο οσο ειδα και σε ενα αλο σαιτ αλλα γραφουν Η1 ή Η3.

 τι σημενει τι Η αυτο?

Edited by POLO 6N 98
Link to comment
Share on other sites

O κωδικός του μοτέρ δεν ξέρω τί σημαίνει, φλατζόκολλα μια μαύρη που να αντέχει σε θερμοκρασία και λάδι οποια και να πάρεις καλή θα είναι.

Θέλει καλό καθάρισμα απο τα λάδια με οινοπνευμα ή κατι άλλο μη λιπαρό, τοσο στο κεφαλάρι οσο και στη φλάτζα του ψευτοκάπακου.

Προσεχε όμως μη βάλεις πολλή φλατζοκολλα, θέλει ισα ίσα λιγη ποσοτητα για να καλύψει το κενο, αν βάλεις πολλή θα σου την ξεράσει και μέσα και έξω και έξω δεν πειράζει, μέσα όμως θα καταλήξει στα λάδια.

 

Για πετσικάρισμα μην φοβάσαι, ψευτοκάπακο είναι ουτε πετσικάρει. αλλα και αν πετσικάρει δεν έγινε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις,αλλα εχω σκασει να μαθω που στο διαλο πουλανε τελικα σκετες φλατζες! δε ξερει κανεις? σε ενα αλλο σχετικο θεμα που βρηκα,καποιοι βρηκαν αλλα το κακο ειναι πως εχουν χρονια να μπουνε και δε νομιζω να παρω απαντηση.

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27013

Link to comment
Share on other sites

Eνας στη Θεσσαλονικη είχε στο αγγλικο ebay καταχωρήσεις

Το ανταλλακτικο λέγεται "rocker cover gasket"

Δεν μπαίνει ομως σε όλα τα καπάκια, το δικό μου AFH μοτέρ με κατασκευη 2/99 ειχε φιξ φλάτζα στο καπάκι

Link to comment
Share on other sites

Eνας στη Θεσσαλονικη είχε στο αγγλικο ebay καταχωρήσεις

Το ανταλλακτικο λέγεται "rocker cover gasket"

Δεν μπαίνει ομως σε όλα τα καπάκια, το δικό μου AFH μοτέρ με κατασκευη 2/99 ειχε φιξ φλάτζα στο καπάκι

τσεκαρα αυτο στο ebay αλλα.. τελικα θα το ανοιξω μαλον αυριο και θα βαλω κολλα. εδω περιοχη βρησκω μονο την κοκκινη rtv permatex πιστευω να κανει αυτη.το λεω γιατι δεν αναφερει περι sesnson-safe αυτη, παρα μονο η μαυρη.δε νομιζω να χει κανα θεμα αυτο σε μενα .

Edited by POLO 6N 98
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρα αυτο στο ebay αλλα.. τελικα θα το ανοιξω μαλον αυριο και θα βαλω κολλα. εδω περιοχη βρησκω μονο την κοκκινη rtv permatex πιστευω να κανει αυτη.το λεω γιατι δεν αναφερει περι sesnson-safe αυτη, παρα μονο η μαυρη.δε νομιζω να χει κανα θεμα αυτο σε μενα .

To χρώμα είναι κυριως για αισθητικούς λόγους, το μαύρο δεν ξεχωρίζει, το κοκκινο βγάζει μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.