Jump to content
maik818

Συρταρακια Ταμπλο Fsi 2006

Recommended Posts

Παιδια εχει κανεις καμια ιδεα εαν μπορω να βρω το ελασμα και το γραναζακι καπου ?Για καποιο λογο ελειπε απο το αμαξι οταν το πηρα πριν 2 χρονια!!!!!Αν το γνωριζεταi κατι θα με Βοηθησετε  παρα πολυ......Ευχαριστω!!!!

Edited by maik818
Link to comment
Share on other sites

ποιο ελασμα και ποιο γραναζακι? απο το ντουλαπακι λες? τι ειναι χαλασμενο? κανε μια περιγραφη, μπας και καταλαβουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα συρταρακια κατω απο τους αεραγωγους ,λειπει ενα γραναζακι που χρησημοποιηται σαν φρενακι και το ελασματακι(ελατηριο)που οταν το πατας στο πεταει εξω...

μαλλον αντι για πορτακια πρεπει να γραψω συρταρακια!!!!

Edited by maik818
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με τα συρταράκια σε ίδιο μοντέλο.

Στα συρταράκια αυτά έβαζα τα ψιλά για διόδια κτλ. με αποτέλεσμα κάποια ψιλά να πέσουν μέσα και να το φρακάρουν με αποτέλεσμα να μην κλείνει και το ελατήριο να το επαναφέρει. 

Το πήγα σε έναν φαναρτζή αλλά δεν κατάφερε να μου το φτιάξει, άσε που έφυγε και το ελατήριο με αποτέλεσμα να μην κάνει πλέον επαναφορά.

Δεν μάσησα βέβαια και μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα να βάλω τα ψιλά στο ...άλλο συρταράκι!!! :cool:

Μετά από δυο μέρες όμως κόλλησε και το δεύτερο συρταράκι με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καθόλου!!

Υποθέτω ότι ίσως επικοινωνούν στο πίσω μέρος και φράκαρε από κάποιο κέρμα από το πρώτο συρτάρι αλλιώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. 

Το ερώτημα μου είναι τα παρακάτω:

- γνωρίζετε κάποιο τρόπο να ξεμπλοκάρω τα συρτάρια χωρίς να διαλύσω;

- να το παω σε φαναρτζή ή συνεργείο;

- να το πάω κατευθείαν αντιπροσωπία;

 

Υποθέτω η καλύτερη επιλογή είναι η αντιπροσωπία αλλά επειδή είναι καμιά 80αριά χιλιόμετρα από το σπίτι μου λέω μήπως γλιτώσω το ταξίδι...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να βγάλεις τη συρταριέρα.Εχει στο πίσω μέρος ένα πλαστικό που μετακινείται δεξιά-αριστερά.Αν έχει φύγει από το σωστό σημείο δεν δουλεύει η συρταρέρια.Πρέπει όμως πρώτα να βγει η συρταριέρα αφού βγουν τα φιλέτα και εμφανισθούν οι 2 τορξ που τη συγκρατούν στο ταμπλώ και ο διακόπτης αλαρμ.Αν βγάλεις και τα κέρματα που έχουν πιαστεί στα γρανάζια και δεν στρώσει τότε χρειάζεται όλη αντικατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες " φιλέτα" εννοείς τα ασημί πλαστικά μπροστά στο συρταράκι ?

Αυτά τα έβγαλα σύροντας τα προς τα πάνω αλλά δεν έχει βίδες εκεί οπότε άκυρο...

Και το φλάς το έβγαλα αλλά ούτε αυτό είχε βίδες.

Τότε μάλλον εννοείς την ασημί λωρίδα που διατρέχει το ταμπλό...

Το φιλέτο λοιπόν, απλά το τραβάω προσεκτικά από τις άκρες και ξεκουμπώνει ή θέλει κάποιο κόλπο?

Γενικά τα χέρια μου πιάνουν αλλά δεν το έχω ξανακάνει, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα τραβάς προς τα έξω προσεκτικά και βγαίνουν.Καλό είναι όμως να χρησιμοποιήσεις κάποιο πλαστικό τριμ το οποίο είναι σκληρό και βοηθάει.

http://www.aliexpress.com/item-img/4PCS-Car-Auto-Radio-Panel-Door-Clip-Trim-Dash-Audio-Removal-Installer-Pry-Repair-Tools-Set/32269953690.html

Οι βίδες βρίσκονται αν δεν κάνω λάθος πίσω από το μικρό φιλετάκι πάνω ακριβώς από τα συρταράκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.