Jump to content
Akaleo

Ξεκίνημα Σε Ανηφόρα

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι περήφανος κάτοχος ενός Golf Fsi! Μου έτυχε να βρεθώ σε μια ανηφόρα με αρκετή κλίση και το μωρό μου έσβησε 3 φορές γιατί προσπαθούσα να μη κυλισω πίσω και βρω με τον πίσω που μου είχε κολλήσει...! Τέλος πάντων σαν να παρατήρησα οτι η 1η δεν έχει ιδιαίτερη ροπή και γενικά τη 4η φορά που τελικά τα κατάφερα σαν να μαλακωσε ο συμπλεκτης και το μωρό μου ξεκίνησε! Τι μπορεί να συνεβει? Φθαρθηκε ο συμπλεκτης? Απο περιέργεια ρωτώ! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νιωθεις πατιναρισμα;

Με 5η και 1000 στροφες με τερμα γκαζι πατιναρει;

Σε γρηγορα αλλαγη ταχυτητας με πατημενο γκαζι χαζοπατιναρει;

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζει στροφές χωρίς να ανεβαζει χιλιομετρα.

 

Δηλαδη εισαι με πεμπτη,60 χιλιομετρα,δινεις τερμα γκαζι,αρχίζει να στροφάρει το μοτέρ,δίχως ομως να ανεβαζει χιλιομετρα.

 

Ποσα χιλιομετρα εχει το αμάξι-δισκοπλατο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Passatouke του λες να δει αν πατιναρει με 5η και 1000rpm μηπως να δει και με 750 ρελαντι?

 

Τελος παντων @Akaleo πατιναρει σημαινει να ανεβαζει στροφες χωρις το αμαξι να ανεβαζει ταχυτητα...Βαλε 4η πατα απο χαμηλα και ελεγχξε...

 

Επειδη εχω κι εγω το ιδιο αμαξι να σου πω πως ποτε δεν το εχω παρατηρησει ακομα και οταν ξεκινησα με 7 ατομα(μεγα λαθος) σε ανηφορα με αρκετη κλιση το αμαξι ξεκινησε μια χαρα...βεβαια σε αυτη την περιπτωση ειχα τραβηξει και χειροφρενο γιατι δεν νομιζω πως γινοταν αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας! Δοκίμασα με 4η και χαμηλές στροφές και το μωρό μου ζοριζοταν αλλά κατάφερε να ανεβάσει στροφές παράλληλα με τη ταχύτητα, αργά και σταθερά! Το λυπήθηκα μετά βέβαια και το άφησα να χαρεί κανα τριχιλιαρο στροφές να μη μου πάθει τίποτα! Καλά δεν είναι λοιπόν δισκοπλατω? Economist φαντάζομαι το λάθος σου... γιατί είναι χαμηλά μωρά τα δικά μας κιόλας!

Edited by Akaleo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.