Jump to content
mp05

Golf 5 - Βελτίωση Κινητήρα Fsi 1.6

Recommended Posts

Guest arci_20VT4

Πέρα απο λόγια δεν έχω δει τπτ... θα σε συμβούλευα να περιμένεις λίγο..η ΜΤΜ μόλις κατα΄φερε να σπάσει τον εγκέφαλο του gti και να φτιάξει πρόγραμμα.. είναι ζόρικος περίμενε λίγο να αποκτηθεί εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν περιμενεις απο την MTM να βγαλει τιποτα για τον 1.6 φεξε μου και γλυστρησα.Συν τοις αλλοις ΑΝ πες κατι ερθει εδω θα ερθει σε κονσερβα του 2.0 FSI (μην πω οτι και αυτο τον εχουν χεσμ..νο αφου υπαρχει ο 2.0TFSI) και οι εδω βελτιωτες απλα θα κοβουν και θα ραβουν σε αυτη την κονσερβα για να κανει σε εμας (1.6 FSI) δηλαδη πιασε το αυγο και κουρευτο!! Εδω λαθη με προγραμματα κανουν σε μοντελα του 2000 που υποτιθεται οτι υπαρχει καποια εμπειρια...δεν θελω να φανταστω το σεναριο "Βανδαλισμος των FSI" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Δεν είπα να περιμένει απο ΜΤΜ απλά οτι εφόσον η ΜΤΜ με την τεχνογνωσία και τα κεφάλαια πίσω της συν την άτυπη συνεργασια με τη VW τώρα κατάφερε να βγάλει πρόγραμμα και δήλωσε πως είναι πολύ ζόρικος ο εγκέφαλος... φαντάσου ο προγραμματιστής της γειτονιάς...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εψαξα λιγο το θεμα εχουνε βγει προγραμματα...και με τους δυο τροπους και σειριακα αλλα και chip ανοιγμα ο εγκεφαλος και τα αναμενομενα.....το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ ακριβα,μιλαμε απο 550-900ε στο εξωτερικο...Ελλαδα τι? Το θεμα ειναι ποιοι το εχουν δοκιμασει να μας πουν αμα αξιζει το κοπο ρε αδερφε...

Η mtm δεν θα ασχολειθει με εμας τους θνητους........ worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

o fanis εχει προγραμμα απο την superchips χωρις προβληματα.

μην ρωτας ποσα αλογα και ποσο κανει γιατι αυτος το εχει φτιαξει με εκκεντροφορους+εξατμιση(απο το χταποδι)+σκουπα+ροικη=150ps.

απο οσο ξερω ο εγκεφαλος δεν ανοιχτηκε.

την βελτιωση την εκανε στον τσουργιανη

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα την TUNING FASTER και μου ειπε ενα παληκαρι απο εκει οτι ακομα την ψαχνουν τη δουλεια και οτι σε περιπου κανα 2μηνο 3μηνο θα εχουν το προγραμμα ετοιμο.Ο προγραμματισμος θα γινεται σειριακα με τον εγκεφαλο εξω στον παγκο (τωρα αυτο δεν το πολυκαταλαβαινω...γιατι οχι μεσα στο αμαξι?) επειδη λεει οτι ειναι αρκετα περιπλοκος ο εγκεφαλος και εκτελει και αλλες λειτουργιες οταν ειναι μεσα στο αμαξι! (να η εξηγηση...).Κοστος μαλλον στα φυσιολογικα για την εταιρεια επιπεδα και τελος αυξηση υποδυναμης περι το 8% της συνολικης δηλαδη 9.5-10 αλογα! ΚΟΙΝΩΣ ΤΡΙΧΕΣ!

ΥΓ : Το παληκαρι με το οποιο μιλησε δουλευε πριν στην Superchips και εχει φυγει απο εκει πλεον (δεν θυμαμαι το ονομα του ψαχνωντας στο Google βρηκα τηλεφωνα).Ρε Fanis τι εχεις κανει στο αμαξι σου? Οταν του ειπα οτι καποιο μελος μας εχει βαλει προγραμμα σε 1.6FSI απορησε ο τυπος και λεει οτι ακομα δεν εχει ερθει τιποτα Ελλαδα και δεν γνωριζει κατι!!

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

τα προγραμματα κυκλοφορισαν αλλα δεν τα εχουν αγορασει ακομα...ακομα καλυτερα δεν εχουν παρει την φισα που κοστιζει....εγω εψαξα σε δυο ο ενας ειναι η amt που μου ειπε το αστρονομικο ποσο τον 700ε!.Ο αλλος ειναι η Dynamic Motorsport με 450ε και αυξηση απο 8-10%.....δεν ξερω.Εκτος απο τον fani δεν εχει δοκιμασει κανενας αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

10 άλογα μόνο με πρόγραμμα σε ατμοσφαιρικό αμάξι και το θεωρείς τρίχες..........? αν πάρεις 5 εγώ σου λέω να είσαι υπερευχαριστημένος..Μην ξεχνάτε οτι ο fsi είναι ρυθμισμένος για 100άρα οπότε δεν υπάρχουν κ πολλά περιθώρια...

Link to comment
Share on other sites

10 άλογα μόνο με πρόγραμμα σε ατμοσφαιρικό αμάξι και το θεωρείς τρίχες..........? αν πάρεις 5 εγώ σου λέω να είσαι υπερευχαριστημένος..Μην ξεχνάτε οτι ο fsi είναι ρυθμισμένος για 100άρα οπότε δεν υπάρχουν κ πολλά περιθώρια...

ακριβος φιλε μου!!!!και μην ξεχναται την συμπιεση στο μοτερ,που εχει μετρηθει μεχρι και 12,0:1...δεν υπαρχουν περιθωρια για λαθη αλλωστε γ αυτο εχει και 100 βενζινα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η APR εχει κατι για εμας...Καπου ειδα κατι σε ενα περιοδικο...

Γνωμη μου, μην μπλεκετε πολυ πολυ...Ξεκινηστε απο πιο περιφερειακα...Αναπνοη, εξαγωγη, και αφου τα κανετε ολα αυτα, τοτε βαλτε και φτιαχτε ενα προγραμμα, πανω σε αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως ετσι το topic , τα εχει γραψει ολα στο Βελτιωσεις GOLF V.Τσουργιαννης λοιπον.Τον πηρα ενα τηλ και σε λιγο θα δουμε ποσο κοστολογει ενα πρωτο σταδιο σε 1.6FSI (Σκουπα Green - Προγραμμα - Τελικο χειροποιητο)...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως εκει κολαω και εγω...! Πρωτον το Value for money δεν ειναι καθολου καλο και κατα δευτερον ειναι και το θεμα βενζινες και υψηλη συμπιεση!

Anyway μιλησα με Τσουργιαννη.Το αναλαμβανουν πληρως (1.6 FSI) με 1050 ευρω για ενα απλο πρωτο σταδιο (~140PS στροφαλο) το οποιο περιλαμβανει :

-Εισαγωγη Σκουπα με φιλτροχοανη Green + καποιες εργασιες στον αυλο της εισαγωγης (οτι μου ειπε σας λεω)

-Προγραμμα custom made (δεν ξερω με ποιους συνεργαζονται δεν μου ειπαν)

-Ελευθερη εξατμιση απο καταλυτη και πισω ανοξειδωτη.

Το προγραμμα το κοστολογει 550 ευρω και την εισαγωγη - εξαγωγη πλεον εργασιας 500 ευρω.Δηλαδη συνολο 1050 ευρω για 25 αλογα + στο στροφαλο! Η λυση του Fani (+χταποδι δηλαδη) βγαινει στα 1400+ ευρω.Το αποφασισα....θα το αφησω μαμα :)

Ρε παιδια εχω μια απορια...τα 115 αλογα που δηλωνει ο κατασκευαστης ειναι για στροφαλο ή τροχο? Τι απωλειες εχει αραγε το δικο μου με 17αρα ζαντα και 225/45/17 λαστιχο?

Edited by Mike : Ενωθηκαν δυο δημοσιευσεις σε μια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μια απορια...τα 115 αλογα που δηλωνει ο κατασκευαστης ειναι για στροφαλο ή τροχο? Τι απωλειες εχει αραγε το δικο μου με 17αρα ζαντα και 225/45/17 λαστιχο?

στροφαλο το εχουν μετρησει περιπου 121 αλογα.

τροχο εχει 110 σε golf sportline ολα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

H δυναμομέτρηση του evo Μάρτιος 2005:

VW Golf: 124Ps@6308rpm, 155Nm@4944rpm (και πρακτικά όπως βλέπω στο διάγραμμα >150Νm στις 3900-5300rpm)

BMW 116: 118Ps@6031, 148Nm@4514rpm (άλλα η μέγιστη ροπή της δεν διατηρείται σταθερή για πολλές στροφές, ενώ στο Golf κρατάει πάνω από τα 150Nm στις 3900-5300)

Συνεπώς, καλύτερα να κρατήσουμε τα λεφτά μας για το GT και ν'αφήσουμε τα προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, καλύτερα να κρατήσουμε τα λεφτά μας για το GT και ν'αφήσουμε τα προγράμματα...

Η ακομη καλυτερα να τεριαζουν τα πραγματα του GT και σε εμας!!! Το εχει ψαξει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Η ακομη καλυτερα να τεριαζουν τα πραγματα του GT και σε εμας!!! Το εχει ψαξει κανεις?

ο κινητηρας ειναι το ιδιο.δηλαδη ο 1,4 fsi οποτε τα πραγματα του gt οπως λες φυσικα και ταιριαζουν.το θεμα ειναι αν συμφερει οικονομικα και αν μπορεις να εμπιστευτεις καποιον να στο κανει αντι να πουλησεις το δικο σου ας πουμε και να καλυψεις και το υπολοιπο ποσο της διαφορας..

αναρωτιεμαι ενα πραγμα ομως..με ποιο κριτηριο και γιατι προτιμησαν να βελτιωσουν τον 1,4 και οχι των 1,6.

την απαντηση βεβαια ουσιαστικα την ξερω γιατι αν βελτιωναν τον 1.6 θα πηγαινε στα αλογα του gti οποτε δε θα συμφερε.. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου τις ξερεις τις απαντησεις....

Επιπλεον δεν εχουν το ιδιο μπλοκ το απλο 1.4 με το GT , δες και το topic του Χρονη στις Τεχνικες αναλυσεις...εξαλου λογικο μου φαινεται να ειναι πιο ενισχυμενο...πως θα αντεξει τις παραπανω πιεσεις απο την τουρμπινα?

Οποτε ξεχαστε τα "πραγματα...απο GT" εκτος και αν θελετε να παρετε το moter στο χερι

ΥΓ : Ειμαστε λιγο...offtopic :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.