Jump to content
antonis syrios

Εξατμιση Σε Passat

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολα τα μέλη! Εχω ενα passat 2004, 1600 κυβικά ( alz). Εχω βάλει προγραμμα και πιο ελεύθερο φίλτρο μέσα στο φιλτροκουτι... Θέλω να βγάλω λίγο πιο δυνατό και ξερό ήχο απο την εξατμιση, όχι κάτι φοβερό. Απο χρήματα δεν παίζουν πολλά πράγματα, οπότε κάποια οικονομική λύση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε πηγαινε να φτιαξεις μια χειροποιητη οπως εκανα εγω βγαλσιμο καταλυτη φ52 σωληνα μεσαιο καζανι ανοξειδωτο και τελικο και εισαι κομπλε αλλα να ξερεις οτι θα στοιχισει κανα 300αρι+ αναλογως σε ποιο εξατμισα θα πας εβαλε και ο passatoukos απο μπροστα μεχρι πισω λογικα θα σου πει και αυτος τη γνωμη του με το προγραμμα ειδες διαφορα ποσο το πληρωσες ποσο ιπποδυναμη σου εδωσε?

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε ο σταυρος,μονο που φοραω κανονικα καταλυτη Hjs.

Μεσαιο καζανακι,τελικο και καταλυτη Hjs.

Η γνωμη μου ειναι οτι μετα απο πολλα πειραματα,ατμοσφαιρικο μοτερ χωρις καταλυτη στο δρομο χανει πολυ.

Για μενα,Βαλε ενα τελικο να παρεις τον ηχο που θες,διοτι τα λεφτα που θα δωσεις για ολοσωμη ειναι αρκετα και δεν αξιζουν για αυτο το μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Stauros g με το προγραμμα είδα μικρή διάφορα απο τις 3800 στροφές και πάνω... Μέχρι τις 5500 περίπου το δουλεύω. Το ποσά άλογα πήρα πραγματικά δεν το γνωρίζω, σίγουρα όχι 18 που μου είπε ο μάστορας... 280 ευρώ το πλήρωσα. Πάντως το αμάξι έχει αισθητή διάφορα απο τα 90 μέχρι τα 170 που το πηγαίνω, αναιβαζει πιο ζωηρά τορα. Αν βγάλω το μεσαίο καζανάκι και βάλω σωλήνα και αφήσω το μαμά τελικό θ κάνει πολυ θόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

To έχω κανει και αυτό,αλλά δεν θα βγάλεις ποιοτικό ήχο,ούτε δυνατο,αλλά θα κανει σαν κατσαρόλα.

 

Επίσης το αμάξι θα χάσει πολύ,αν βγάλεις το μεσαίο.

Το ίδιο και χωρις τον καταλύτη.

 

Στα ατμοσφαιρικά μοτέρ η οποιαδήποτε τροποποιήση στην εξάτμιση μπορεί να έχει μεγάλες συνέπειες στις επιδόσεις,λόγω Backpressure.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να μην την αλλάξεις για τους λόγους που σου ανέφεραν και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.