Jump to content
Patouhas

Polo 1400 9N 2003 Πρόβλημα Κατά Την Εκκίνηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Ξεκινάω την περιγραφή του προβλήματος όσο ποιο αναλυτικά γίνετε.

Δίνω εκκίνηση μίζας αλλά δεν παίρνει μπροστά.  Η μίζα δίνει κανονικά. Μετά από αρκετές προσπάθειες αρχίζει σιγά σιγά να προσπαθεί να πάρει. Ταυτόχρονα έρχεται έντονη μυρωδιά καυσίμου.
Όταν καταφέρνω και παίρνει μπροστά το αμάξι ανεβάζει αμέσως τις στροφές στις 1800. Εάν δοκιμάσω να πατήσω λίγο γκάζι σβήνει αμέσως και ξανά από την αρχή.  Εάν το αφήσω στο ρελαντί, σε 2 λεπτά περίπου αρχίζει και πέφτουν οι στροφές και πάνε στις 1000. 
Από εκεί και πέρα ξεκινάω κανονικά χωρίς προβλήματα.

Παρατηρήσεις:

Το πρόβλημα συμβαίνει σε άσχετα σημεία και ώρες. Μπορεί να σταμάτησα κάπου για 10 λεπτά και να εμφανίζει το πρόβλημα. Κάποιες φορές δεν εμφανίζετε το πρόβλημα για μερικές μέρες. Εδώ και 3 μέρες μου το εμφανίζει πολύ συχνά πλέον μέσα στην ημέρα. Από τις 5 φορές που το έβαλα μπροστά τις 3 είχα αυτό το πρόβλημα.

Όταν δοκιμάζω να το βάλω μπροστά δίνω την μίζα και την κρατάω ανοιχτή για αρκετά δευτερόλεπτα και το αμάξι προσπαθεί να πάρει ανεβάζοντας σιγά σιγά στροφές. Όταν καταλαβαίνω ότι συμβαίνει αυτό αφήνω μίζα και αρχίζει να παίρνει μπροστά ανεβοκατεβάζοντας στροφές (σαν να ξεμπουκώνεται ) μέχρι να σταθεροποιηθεί στις 1800.
Εκείνη την ώρα βγάζει και full καπνό από την εξάτμιση.
 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει για βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης αφου λες ότι ρετάρει οταν είναι κρύο κ μπουκώνει καύσιμο.

Κοίτα κ για ρυθμιστή πίεσης βενζίνης αν κ δεν πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Θα συμφωνήσω με τον wolfsburg για βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης.

Απλά, να αναφέρω ότι σε γνωστό μου με παρόμοιο πρόβλημα έφταιγε ο αισθητήρας στροφάλου και ο εγκέφαλος δεν έβγαζε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.