Jump to content
malibou

Ανεμιστηρας Κινητηρα

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά εδω και 2-3 μερες εχω παρατηρησει οτι ο ανεμιστήρας του κινητηρα δουλευει σε αποστασεις που δεν δικαιολογειται 4-5 κλμ. Επισης ειδα οτι για τη συγκεκριμενη αποσταση η κατανάλωση εχει αυξηθει 1-1.5 λιτρο.. το αμαξι ειναι καινουργιο με 3200 κμ ξερετε τι μπορει να ειναι? Λαδακι μήπως?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Σωκράτης, κάνε του μια βόλτα 20-30 λεπτά, ίσως κ παραπάνω για να είσαι σίγουρος κ θα δεις ότι θα σταματήσει! 

Link to comment
Share on other sites

αναγεννηση οπως ειπε και ο σωκρατης.20λεπτα οδηγηση με 4η και 80χλμ/ωρα αν δεν κανω λαθος το λεει και το βιβλιαρακι αμα το κοιταξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο αυτό με τη 4η κ 80χλμ/ώρα Βασίλη. Απλά πρέπει να μείνει το αυτοκίνητο σε λειτουργία για αρκετή ώρα ώστε πρώτον, να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας, δηλαδή περίπου 10 λεπτά για ένα TDI, κ έπειτα να ξεκινήσει ο εγκέφαλος την ενεργητική αναγέννηση του φίλτρου, η οποία θέλει περίπου 20 λεπτά να ολοκληρωθεί. Η διαδικασία που περιγράφεις, είναι όταν σου ανάψει το λαμπάκι του φίλτρου, που σημαίνει ότι η ενεργητική αναγέννηση δεν μπορεί να γίνει κ πρέπει να στην ουσία να ωθήσεις εσύ το αμάξι να κάνει μια παθητική αναγέννηση.

 

Υ.Γ. Για να καταλάβεις αν το αυτοκίνητο κάνει αναγέννηση, όταν ο κινητήρας είναι ζεστός, παρατήρησε τις στροφές του, αν είναι κοντά στις 1000, αντί στις 800 που βρίσκεται συνήθως, αν νιώθεις ελάχιστα πιο "νευρικό" το γκάζι κ το Start / Stop είναι απενεργοποιημένο, τότε ξέρεις!

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ όταν πηρα το αυτοκίνητο, δούλευε το βεντιλατερ και δεν ήξερα τι είναι, μάλιστα είχα ανοίξει και θέμα και ρωτούσα τα ίδια. Είναι διαδικασία που έχουν όλα τα diesel κάθε 500 με 600 χλμ. Κάνεις μια βόλτα και σβήνει, μερικές φορές αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία, συνεχίζεται και αφού το σβήσεις. Αν ανάψει το λαμπάκι πρέπει να πας για κάνα 20 λεπτό με 4η και σταθερά 80 χλμ.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Την τελευταία βδομάδα μου έχει κάνει 3 αναγεννήσεις, τις δύο τελευταίες μάλιστα μου τις έκανε σήμερα (αν το θέλετε σε χιλιόμετρα, σε 250χλμ. μου έχει κάνει 3 αναγεννήσεις).

Πετρέλαιο βάζω από το ίδιο πρατήριο πάντα, αυτή τη βδομάδα άλλαξα λίγο τη διαδρομή μου & έκανα περισσότερο πόλη.

Σας έχει συμβεί; Θεωρείται φυσιολογικό;

Btw, η βραδινή αναγέννηση που τελείωσε πριν λίγο μου κράτησε 1 ώρα, ίσως λόγω κρύου ή επειδή ήθελε να γίνουν τα νεύρα μου κρόσσια - τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία βδομάδα μου έχει κάνει 3 αναγεννήσεις, τις δύο τελευταίες μάλιστα μου τις έκανε σήμερα (αν το θέλετε σε χιλιόμετρα, σε 250χλμ. μου έχει κάνει 3 αναγεννήσεις).

Πετρέλαιο βάζω από το ίδιο πρατήριο πάντα, αυτή τη βδομάδα άλλαξα λίγο τη διαδρομή μου & έκανα περισσότερο πόλη.

Σας έχει συμβεί; Θεωρείται φυσιολογικό;

Btw, η βραδινή αναγέννηση που τελείωσε πριν λίγο μου κράτησε 1 ώρα, ίσως λόγω κρύου ή επειδή ήθελε να γίνουν τα νεύρα μου κρόσσια - τα κατάφερε.

Ναι φίλε ειναι φυσιολογικό και σε μένα μερικές φορές κάνει αρκετά συχνά. Αλλες φορές κρατάει αρκετή ώρα άλλες πάλι οχι !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ναι φίλε ειναι φυσιολογικό και σε μένα μερικές φορές κάνει αρκετά συχνά. Αλλες φορές κρατάει αρκετή ώρα άλλες πάλι οχι !

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Να 'σαι καλά Σωκράτη, μπορεί & να κοιμηθώ λίγο πιο ήρεμος απόψε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.