Jump to content
thednick

Golf 6 - Πρόβλημα Με Διακόπτη Μηχανής

Recommended Posts

Έχω ένα Golf 6 και έχω πρόβλημα με τις επαφές τους διακόπτη μηχανής. Πιο συγκεκριμένα η επαφή που αφορά στο αν το κλειδί είναι μέσα ή όχι κάνει τα δικά της (με ανάλογα συμπτώματα). Το ερώτημα είναι ξέρει κανείς ποιός είναι ο κωδικός ΜΟΝΟ για το κομμάτι των επαφών (το βλέπω ότι κουμπώνει στο τέλος του μηχανισμού του διακόπτη)? Αν κάποιος εχει ΕΤΚΑ, κτλ και μπορεί να το κοιτάξει  (και ίσως και να στέιλει κανένα διάγραμμα) θα είμαι πραγματικά ευγνώμων!!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μοτέρ και έτος κυκλοφορίας, Golf 6 είναι πολύ γενικό.


Από κάτω βλέπεις ένα Golf 6 του 2009.

Κατά την παραγγελία θα χρειαστείς τον κωδικό στο καρτελάκι κλειδιών που έχεις πάρει με το αμάξι.

post-5289-0-52250600-1448521603_thumb.jp

post-5289-0-54448600-1448521630_thumb.jp

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το πήρα σήμερα (1Κ0905865Α ήταν τελικά). Δε νομίζω ότι έχει διαφορά με τον προηγούμενο (απλά ο προηγούμενος κωδικός περιλαμβάνει και την καλωδίωση που δεν χρειάζεται συνήθως).

 

Το κομμάτι (10) από αυτό που φαίνεται στο διάγραμμα είναι.

 

Για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα το άλλαξα γιατί το ραδιόφωνο άνοιγε και έκλεινε μονο του (το είχα αναφέρει σε προηγούμενο thread και σωστά κάποιο μέλος μου είχε πει ότι είναι οι επαφές).

Διαπίστωσα 100% ότι ήταν αυτό το πρόβλημα όταν ενεργοποίησα το auto-unlock και το αμάξι ξεκλείδωσε χωρίς να βγάλω το κλειδί (αλλά αυτό δεν συμβαίνει ποτέ

όταν η μηχανή είναι αναμμένη διότι ο εγκέφαλος θεωρεί λανθασμένο το σήμα και απλά καταγράφει σφάλμα).

 

Το θέμα είναι ότι όλοι οι ηλεκτρολόγοι θέλανε να με πείσουν ότι είναι το ραδιόφωνο και ότι αν ήταν όντως οι επαφές θα είχα και άλλα προβλήματα. Τελικά το άλλαξα μονος μου και όντως έφτιαξε.

Edited by thednick
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.