Jump to content
Apostolos_VW

Passat 2007 Με Ηλιοροφή: Μπάζει Νερό

Recommended Posts

Παιδιά το τελευταίο διάστημα παρατηρώ σταξίματα σε 2-3 σημεία από τον ουρανό, όταν βρέχει. Και στο πλυντήριο που το πήγα για πλύσιμο έμπασε πολύ νερό... μου είπαν ότι μάλλον βούλωσαν τα σωληνάκια που στραγγίζει η ηλιοροφή και το νερό αντί να φύγει πάει όπου να ναι. Τι να κάνω; Πήρα τηλ στο συνεργείο και μου είπαν θέλει ξήλωμα ο ουρανός για να δούμε τι γίνεται. Τι λέτε; Θα μου πάει ακριβά η ιστορία;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα σωληνάκια θέλουν καθάρισμα.Θα έχουν φρακάρει από το χώμα.

Το ακριβά είναι σχετικό....τι να πω σε συνεργείο έξω τουλάχιστον μια 100άρα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις καθαρίσει ποτέ φίλε μου από τότε που το πήρες το αμάξι.??? όταν έκανες σέρβις δεν έκαναν καθαρισμό και περιποίηση οροφής ??? εμένα στο σέρβις μου το κάνουν ακόμα στην VW... και εγώ από μόνος μου όταν βρίσκω αέρα σε βενζινάδικο και μετράω την πίεση στα ελαστικά μου μετά ανοίγω την οροφή και φυσάω την οροφή και ότι σκουπιδάκια έχει και σκόνη φεύγουν όλα τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταις εσύ στην αντιπροσωπία έπρεπε να σε είχαν ενημερώσει... το λάστιχο γύρο γύρο από την οροφή σε τι κατάσταση είναι ? θυμάμαι μετά που καθάριζαν την οροφή μου έριχναν ένα σπρέι στο λάστιχο γύρο γύρο για να είναι σε καλή κατάσταση και να κάνει καλή στεγανοποίηση... 

 

 

Φίλε στην VW έκανες ερώτηση για το πόσο θα βγει ?

Link to comment
Share on other sites

Το λάστιχο της οροφής δε φαίνεται να έχει πρόβλημα.

Τώρα το πήγα συνεργείο και σήμερα το ξήλωσαν για να το φτιάξουν. Θα σας πω όταν το πάρω πίσω τι έφταιξε και πόσο πήγε το μαλί...

Edited by Apostolos_VW
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα το τελείωσε ο μάστορας. Είχαν σαπίσει και σπάσει τα "χαντακάκια" που οδηγούν το νερό στα σωληνάκια στραγγίσματος. Και γι αυτό τα νερά πήγαιναν όπου να ναι και εσταζε ο ουρανός!

Τα έβαλε όλα καινούργια. Μου πήρε 250 € συνολικά μαζί με ΦΠΑ. Δηλαδή, 75€ η εργασία και 175€ τα ανταλλακτικά. Μου φαίνεται καλή τιμή. Εσείς τι λέτε;

Εννοείται ότι αλλάχτηκαν και τα σωληνάκια.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξέρω δεν έτυχε να ακούσω κάτι παρόμοιο για οροφή ώστε να έχω μια ιδέα για το κόστος ούτε πολλά ούτε λίγα... το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλεία και να έμεινες ευχαριστημένος...

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2016 at 11:17 PM, Apostolos_VW said:

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα το τελείωσε ο μάστορας. Είχαν σαπίσει και σπάσει τα "χαντακάκια" που οδηγούν το νερό στα σωληνάκια στραγγίσματος. Και γι αυτό τα νερά πήγαιναν όπου να ναι και εσταζε ο ουρανός!

Τα έβαλε όλα καινούργια. Μου πήρε 250 € συνολικά μαζί με ΦΠΑ. Δηλαδή, 75€ η εργασία και 175€ τα ανταλλακτικά. Μου φαίνεται καλή τιμή. Εσείς τι λέτε;

Εννοείται ότι αλλάχτηκαν και τα σωληνάκια.

Αν σκεφτεις οτι σου πηρε το 35-40% της αξιας της ηλιοροφης γενικοτερα δε  νομιζω οτι ειναι κ λιγα. Ειναι θεμα αναγκης ομως οποτε τα σκας κ ηρεμεις.

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2016 at 9:44 AM, Toni_power said:

Δεν φταις εσύ στην αντιπροσωπία έπρεπε να σε είχαν ενημερώσει... το λάστιχο γύρο γύρο από την οροφή σε τι κατάσταση είναι ? θυμάμαι μετά που καθάριζαν την οροφή μου έριχναν ένα σπρέι στο λάστιχο γύρο γύρο για να είναι σε καλή κατάσταση και να κάνει καλή στεγανοποίηση... 

 

 

Φίλε στην VW έκανες ερώτηση για το πόσο θα βγει ?

Τι σπρευ ηταν αυτο; Για να μαλακωνει την τσιμουχα γυρω γυρω μηπως; Η κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ένα σιλικονούχο σπρέι για φροντίδα στα λάστιχα γύρω γύρω και ένα άλλο σαν γράσο έμοιαζε που το έβαζε στις ράγες τις ηλιοροφής ( το σπρέι παράλληλα έκανε και καλύτερη στεγανοποίηση μαλάκωναν τα υλικά και πατούσαν καλύτερα)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , toympano said:

Αν σκεφτεις οτι σου πηρε το 35-40% της αξιας της ηλιοροφης γενικοτερα δε  νομιζω οτι ειναι κ λιγα. Ειναι θεμα αναγκης ομως οποτε τα σκας κ ηρεμεις.

Τι να σου πω και γω; Δεν ξέρω ποια είναι η σωστή τιμή... τώρα για να μου χρέωσε 175€ ανταλλακτικά αυτό είναι αντικειμενικό. Τα άλλαξε, επομένως έπρεπε να τα αλλάξει (τον εμπιστεύομαι) και έπρεπε να τα πληρώσω. Τώρα για τα εργατικά, είχε 2 μέρες που απασχολούσε ανθρώπους πάνω από το αυτοκίνητό μου. Ε 75€ δεν είναι και υπερβολικά για τόσο εκτεταμένο ξήλωμα που έκανε σε όλο τον ουρανό του αυτοκινήτου. Να σου πω ότι οι τιμές αυτές είναι με απόδειξη (δλδ περιλαμβάνουν ΦΠΑ). Μην το συγκρίνεις με μια καινούργια ηλιοροφή. Και μεταχειρισμένο αυτοκίνητο 5ετίας να πάρεις θα το πληρώσεις πχ στο 40% της αξίας του ως καινούριο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πολλά τα λεφτά, επίσης δεν σημαίνει ότι κάνεις κακώς που δεν αγοράζεις το καινούριο που κοστίζει το 100% του ποσού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.