Jump to content
Χάρης7

Υψηλοτερο ρελαντι οταν βαζω νεκρα και χαμηλοτερο οταν ειναι ακινητοποιημενο!

Recommended Posts

On 10/3/2016 at 10:59 PM, sirdimitris said:

Μου το εκανε κι εμενα που το προσεξα. Φυσιλογικο ειναι. Ηλεκτρογκαζο εχει τις κατεβαζει πιο σιγα τις στροφες. 

Μπορεις να βαλεις ενα βιντεο για να δουμε οτι λεμε το ιδιο; σορρυ αμα σε ταλαιπωρω αλλα εχω διαβασει σε πολλα φορουμ οτι ειναι προβλημα. Θελω απλα να δω οτι εχεις 800 στροφες και οταν ακινητοποιειται τελειως μετα πεφτουν οι στροφες στις νορμαλ 600. Μπορει να μην καταλαβατε ακριβως τι λεω. 

Edited by Χάρης7
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ενα αμαξι καινουργιο εχει αυξημενι καταναλοση μεχρι περιμου 30-35 χιλιαδες χιλιομετρα.επισεις μεχρι τοις 40 χιλιαδες ακομα στρονουν πολα πραγματα οπως ειπες ρελαντι και διαφορα αλλα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι εννοεις. Κατεβαινα κατηφορα και εβαλα νεκρα ηταν στις 800 και ειδες την βελονα μολις σταματησα 2 κοψιματα 700, 600 και σταθεροποιηθηκε εκει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το δικό μου Golf TDI το κάνει και το έχω παρατηρήσει από τη πρώτη στιγμή! Υποθέτω ότι το κάνει για το σύστημα υποπίεσης των φρένων όπως αναφέρθηκε και πιθανώς για να υπάρχει μεγαλύτερη ισχύς για την ηλεκτρική υποβοήθηση του τιμονιού...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , faniaros said:

Παιδιά και το δικό μου Golf TDI το κάνει και το έχω παρατηρήσει από τη πρώτη στιγμή! Υποθέτω ότι το κάνει για το σύστημα υποπίεσης των φρένων όπως αναφέρθηκε και πιθανώς για να υπάρχει μεγαλύτερη ισχύς για την ηλεκτρική υποβοήθηση του τιμονιού...

Αρα λογικα μαγκωνουν και οι στροφες σου πιο ψηλα μεχρι την πληρη ακινητοποιηση; για 2-3 δευτερα; 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , sirdimitris said:

Καταλαβα τι εννοεις. Κατεβαινα κατηφορα και εβαλα νεκρα ηταν στις 800 και ειδες την βελονα μολις σταματησα 2 κοψιματα 700, 600 και σταθεροποιηθηκε εκει. 

Θενξ ρε φιλε. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , 6n2 said:

Αν δεν κανω λαθος ενα αμαξι καινουργιο εχει αυξημενι καταναλοση μεχρι περιμου 30-35 χιλιαδες χιλιομετρα.επισεις μεχρι τοις 40 χιλιαδες ακομα στρονουν πολα πραγματα οπως ειπες ρελαντι και διαφορα αλλα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι τραβαγε τοσο να στρωσει αλλα αφου δεν επηρεαζει κατι μονο καλο ειναι να πεφτει η καταναλωση. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Χάρης7 said:

Αρα λογικα μαγκωνουν και οι στροφες σου πιο ψηλα μεχρι την πληρη ακινητοποιηση; για 2-3 δευτερα; 

Ακριβώς! Είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία όπως τη περιγράφεις! Όταν κινείται το αυτοκίνητο με νεκρό οι στροφές είναι λίγο κάτω απο 1000 και μόλις ακινητοποιηθεί πέφτουν στο φυσιολογικό τους. Αυτό που επίσης έχω παρατηρήσει και είναι και ο λόγος που δεν με απασχόλησε το συγκεκριμένο θέμα, είναι ότι με σταματημένο αυτοκίνητο και με ταχύτητα στο κιβώτιο, μόλις αρχίσω να αφήνω τον συμπλέκτη, δίνει μόνος του ο εγκέφαλος γκαζι και κρατάει ρελαντί κοντά στις 1000 στροφές, χωρίς να αγγίξω καν το πεντάλ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία όπως τη περιγράφεις! Όταν κινείται το αυτοκίνητο με νεκρό οι στροφές είναι λίγο κάτω απο 1000 και μόλις ακινητοποιηθεί πέφτουν στο φυσιολογικό τους. Αυτό που επίσης έχω παρατηρήσει και είναι και ο λόγος που δεν με απασχόλησε το συγκεκριμένο θέμα, είναι ότι με σταματημένο αυτοκίνητο και με ταχύτητα στο κιβώτιο, μόλις αρχίσω να αφήνω τον συμπλέκτη, δίνει μόνος του ο εγκέφαλος γκαζι και κρατάει ρελαντί κοντά στις 1000 στροφές, χωρίς να αγγίξω καν το πεντάλ εγώ.

Μην σε απασχολεί Φάνη και σε μένα έτσι ειναι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου δεν θα ανησυχουσα καν, είμαστε αρκετοί πλέον που πιστεύουμε ότι είναι φυσιολογικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και ρώτησες Χάρη! Γι'αυτό είμαστε εδώ, να μοιραζόμαστε εμπειρίες, απόψεις, απορίες και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χάρης7 said:

Ευχαριστω παιδια. Απλα δεν το ειχα παρατηρησει παλιοτερα και γι αυτο ρωτησα. 

Θα ανεβάσω και ενα βιντεακι το πρωι οταν γυρισω απο δουλειά οταν κατεβαινω την γεφυρα του κηφισου να δεις πως το κανει:-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.