Jump to content
firev12

Golf - Απορίες για Δαγκάνες και Part Numbers (280-288-312mm) [Βοηθεια κατοχου golf gt]

Recommended Posts

Καλησπέρα. 2 βοήθειες περικαλώ:

- Θέλω από κάποιον που έχει ΕΤΚΑ να ψάξει αν οι εμπρός δαγκάνες από TSI (288mm) και από 1.6 FSI (νομίζω 280mm) είναι ίδιες ή όχι. Εννοείται πως μιλάω για τις δαγκάνες (calipers) και όχι τις βάσεις τους (caliper carriers).

-Επίσης θέλω από κάτοχο Golf 5 GT να ψάξει στο αυτοκόλλητο με τους κωδικούς εξοπλισμού (κάτω από το πάτωμα του πορτ-μπαγκάζ ή στο εγχειρίδιο σέρβις) και να μας πει τους κωδικούς των φρένων του (4η σειρά, τα πρώτα 2).

Δείτε φωτό για λεπτομέρειες.

Ευχαριστώ.

 

vehicle_pr.JPG

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

1. Με μια γρήγορη αναζήτηση σε 2007-08 μοντέλα ο κωδικός για 280mm είναι 1K0615123D ενώ για 288mm 1K0615123E (οι αριστερές).

Το δε calliper carrier για τα 288mm είναι 1K0615125D.

Οι παραπάνω δαγκάνες των 280mm έχουν και διαφορετική φυσιολογία με την 288mm να χρησιμοποιεί έλασμα για το τακάκι.

 

 

2. Πάμε στο Golf 5 Gt, PR-1LJ,1LL τώρα, αυτό που σ΄ενδιαφέρει είναι ότι οι δαγκάνες είναι ίδιες με του 288mm. Αν δε αντί για Ε βάλεις το F θα τις πάρεις σε κόκκινο χρώμα.

Το caliper carrier είναι 5N0615125 και με Α για κόκκινο.

 

 

Είναι λίγο αργά και τα είδα βιαστικά, ελπίζω να μην έγινε κάποιο λάθος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εσύ άλλαξες τον τίτλο να υποθέσω.  ρωτάω για τον εξής λόγο:

πέρασα φρένα από gt, τα βρήκα χωρίς εμπρός δαγκάνες,  μόνο βάσεις. τα δικά μου που έβγαλα, θα τα περάσω στο 1.6 fsi της οικογένειας κ ήθελα να ξέρω αν ταιριάζουν οι δαγκάνες του για τα 288mm (προφανώς όχι... )

για τους κωδικούς θέλω από κατόχους GT κ όχι πχ από ετκα για να το γράψω στο βιβλίο σέρβις ακριβώς το σωστό. ψυχαναγκαστικό, το ξέρω, αλλά το θέλω σωστά. ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γράψε αυτούς που σου έδωσα από Gt είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.