Jump to content
vtsotras

Θόρυβος a/c

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου απαντήσει οποίος έχει polo 1.4 dsg 90 ps tdi εάν έχει παρατηρήσει ένα μεταλλικό θόρυβο στο ρελαντί όταν ανάβει το AIRCONTITION και το αυτοκίνητο έχει ζεσταθεί καλά . Κρύο δεν το κάνει !! Το πήγα αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι ακούγεται από το σασμάν και θα μιλήσουν με τα κεντρικά να τους πουν εάν είναι φυσιολογικό . Θεωρώ ότι εάν ήταν φυσιολογικό θα το ήξεραν . Όπως γνωρίζουν ότι κάνει θόρυβο το σασμάν όταν πέφτει σε λακούβες . Πάλι ακούγεται μεταλλικός θόρυβος . Οποίος γνωρίζει κάτι ρε παιδιά ας μου πει !!ευχαριστω !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις μου φαίνεται σαν τον ήχο που κάνει ο ηλεκτρομαγνητικός συμπλέκτης του κομπρέσορα του κλιματιστικού.. Climatronic έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις μου φαίνεται σαν τον ήχο που κάνει ο ηλεκτρομαγνητικός συμπλέκτης του κομπρέσορα του κλιματιστικού.. Climatronic έχεις? 

Ναι φίλε μου . Με πήραν τηλέφωνο τελικά να τους το πάω να το συνδέσουν με kosmocar να δούμε τι θα πουν . Ο θόρυβος είναι μεταλλικός κάτι κοπανάει στην αντιπροσωπεία είπαν ότι είναι από το σασμάν !!! Θα δείξει !!! Μακάρι να μην πουν ότι είναι φυσιολογικό !!!! Γιατί θα έχουμε παρατράγουδα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράλογο να συνδέονται A/C κ σασμάν... Από την άλλη πάλι, το Climatronic δεν έχει ηλεκτρομαγνητικό συμπλέκτη (από όσο ξέρω τουλάχιστον), οπότε δεν μπορεί να είναι από αυτό.. Εύχομαι όλα να πάνε καλά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ενημέρωσαν σήμερα ότι τελικά είναι ο θόρυβος από το βολάν του σασμάν . Τώρα πως ακούγεται μόνο όταν ανάβω το AIRCONTITION δεν ξέρω . Να ρωτήσω κάτι . Εάν αλλαχτεί το βολάν δεν πρέπει να αλλαχτούν και οι δίσκοι ;;; Εσείς τι λέτε ρε παιδιά ;;; Το αυτοκίνητο έχει 17.000 χιλιόμετρα .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ακούς τότε γιατί μάλλον όταν είναι κλειστό είναι απομονωμένη η καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μπορείς να πας σε ένα ακόμα (εξουσιοδοτημένο κατά προτίμηση) συνεργείο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη; 

Από τη μικρή μου εμπειρία, και εγώ θεωρώ δύσκολο να συνδέονται με κάποιο τρόπο κλιματισμός και μετάδοση (πιθανόν να πρόκειται για 2 διαφορετικά θέματα).

Από την άλλη, ναι, υπάρχει θέμα γενικά με το βολάν στα χειροκίνητα Polo diesel, αλλά όχι και στα dsg, δεν το έχω ξανακούσει.

Προτείνω να το ψάξεις λίγο ακόμα & να μην εμπιστεύεσαι ακόμα κανένα συνεργείο, ούτε το δικό σου (ακόμα και αν η αλλαγή θα είναι χωρίς χρέωση).

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή θα είναι χωρίς χρέωση φυσικά λόγω εγγύησης. Η kosmocar αποφάσισε την αλλαγή βολάν κ όχι στο εξουσιοδοτημένο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
29 λεπτά πριν , vtsotras said:

Η αλλαγή θα είναι χωρίς χρέωση φυσικά λόγω εγγύησης. Η kosmocar αποφάσισε την αλλαγή βολάν κ όχι στο εξουσιοδοτημένο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εννοείς πως σε πήραν από την Kosmocar πως υπάρχει ανάκληση στο βολάν και για Polo με DSG κιβώτιο ή πως πήγες & έλεγξες το αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Kosmocar και δέχτηκε η Kosmocar να σου αντικαταστήσει το βολάν; 

Σημαντικό ερώτημα είναι επίσης αν απλά θα αντικατασταθεί το βολάν (άρα θεωρούν πως υπάρχει μια αστοχία υλικού) ή αν θα αλλαχθεί με βολάν άλλων τεχνικών χαρακτηριστικών. Στην πρώτη περίπτωση, λογικά δεν χρειάζεται και αλλαγή δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το αυτοκινητο σε εξουσιοδοτημένο για το θόρυβο κ επικοινώνησαν με τους τεχνικούς της kosmocar για να τους πουν τη να κάνουν γιατί πρώτη φορά είχαν αυτό το σύμπτωμα . Η kosmocar αποφαςιςε να αλλαχτεί το βολάν . Το βολάν θα αλλαχτεί λόγω αστοχίας φυσικά !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Οκ, κατανοητό.

Εύχομαι @vtsotras να πάνε όλα καλά και να λυθεί άμεσα -και χωρίς περαιτέρω ενδιάμεσες επισκέψεις στο συνεργείο- το πρόβλημα.

Πίστεψέ με, αυτοί που έχουν νέα χειροκίνητα Polo και έχουν υποστεί τη διαδικασία της αλλαγής βολάν άλλων τεχνικών χαρακτηριστικών, μαζί με άλλα εξαρτήματα (συμπεριλαμβανομένου εμού), σε καταλαβαίνουν, όπως καταλαβαίνουν και πως πρόκειται για καινούριο αυτοκίνητο, 17.000 χλμ. δεν είναι τίποτα.

Συγχώρεσέ με για τις παραπάνω αναλυτικές ερωτήσεις μου, αλλά πράγματι έχω ψιλομείνει έκπληκτος από το ότι και σε αυτοκίνητα Polo με DSG υπάρχει πλέον πιθανότητα να απαιτηθεί αντικατάσταση βολάν.

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν , alej said:

Υπάρχει και εξουσιοδοτημένο για θόρυβο; Εντυπωσιακό!

Πιστεύω οτι ο φιλος πιο πανω εννοεί οτι πηγε σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο για να ελεγξουν το θόρυβο 

Και οχι οτι υπάρχει εξουσιοδοτημενο συνεργειο για θορυβους

Καταλαβες λαθος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο φιλος πιο πανω εννοεί οτι πηγε σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο για να ελεγξουν το θόρυβο 

Και οχι οτι υπάρχει εξουσιοδοτημενο συνεργειο για θορυβους

Καταλαβες λαθος

Φίλε μου πολύ καλά κατάλαβες σε σχέση με κάποιους εξυπνάκηδες κ προπάντων άσχετους όσο αφορά το αυτοκινητο !!!!

Link to comment
Share on other sites

μπερδευτηκε το παληκαρι αλλα δεν χρειαζεται να τον λιθοβολησουμε κιολας.

ας κραταμε χαμηλα τη μπαλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.