Jump to content
vtsotras

Ένδειξη αυτονομίας polo 1.4 tdi

Recommended Posts

Ρε παιδία εσείς όταν γέμιζεται πετρέλαιο πόση αυτονομία σας δείχνει ;;; Εμένα δείχνει πολύ λίγο 650 - άντε 700 χιλιόμετρα .Δεν αντιστοιχούν σε αυτά που βγάζω με ένα ρεζερβουάρ . Συνήθως βγάζω μέσα σε πόλη 850 !!! Μου το έκανε από την αρχή !!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και σε μένα.

Αν το γεμίσω τέρμα και με το θάλαμο διαστολής γράφει 850χμ και πηγαίνοντας ταξίδι ανεβαίνει συνεχώς , έχω δει και 1300χμ τα οποία ισχύουν, γιατί τα έχω κάνει με ένα γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και σε μένα.

Αν το γεμίσω τέρμα και με το θάλαμο διαστολής γράφει 850χμ και πηγαίνοντας ταξίδι ανεβαίνει συνεχώς , έχω δει και 1300χμ τα οποία ισχύουν, γιατί τα έχω κάνει με ένα γέμισμα.

Και εμένα φίλε μου ανεβαίνει αλλά το θέμα είναι όταν γεμίζω .Σήμερα έβαλα 48 λίτρα είχε και 3 περίπου γιατί ότι είχε ανάψει λαμπάκι και μου έδειχνε αυτονομία 650 . Πολύ λίγο !! 850 δεν έχω δει ποτέ !!

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , vtsotras said:

Και εμένα φίλε μου ανεβαίνει αλλά το θέμα είναι όταν γεμίζω .Σήμερα έβαλα 48 λίτρα είχε και 3 περίπου γιατί ότι είχε ανάψει λαμπάκι και μου έδειχνε αυτονομία 650 . Πολύ λίγο !! 850 δεν έχω δει ποτέ !!

Στο στόμιο του ρεζερβουάρ δεξιά μέσα υπάρχει ένα κουμπάκι, αν το πατάς μπορείς να γεμίσεις και το θάλαμο διαστολής (περίπου 12λιτρα) οπότε από τα 45λίτρα πας τουλάχιστον στα 57λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο στόμιο του ρεζερβουάρ δεξιά μέσα υπάρχει ένα κουμπάκι, αν το πατάς μπορείς να γεμίσεις και το θάλαμο διαστολής (περίπου 12λιτρα) οπότε από τα 45λίτρα πας τουλάχιστον στα 57λίτρα.

Ναι το γνωρίζω αυτό και σήμερα σου λέω έβαλα σύνολο 51 λίτρα και έδειχνε αυτονομία 650 !! Λίγο μου φαίνεται !!

Link to comment
Share on other sites

Στο στόμιο του ρεζερβουάρ δεξιά μέσα υπάρχει ένα κουμπάκι, αν το πατάς μπορείς να γεμίσεις και το θάλαμο διαστολής (περίπου 12λιτρα) οπότε από τα 45λίτρα πας τουλάχιστον στα 57λίτρα.

Πόση μέση κατανάλωση περίπου έχεις όταν γεμίζεις και σου βγάζει 850 ;;;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , vtsotras said:

Ναι το γνωρίζω αυτό και σήμερα σου λέω έβαλα σύνολο 51 λίτρα και έδειχνε αυτονομία 650 !! Λίγο μου φαίνεται !!

Παίζει ρόλο τι στιγμή που πας στο πρατήριο τι διαδρομή έχεις κάνει . Αν είναι αργή (πόλης) θα σου βγάλει λίγη αυτονομία. Αν ήταν ανοικτή γρήγορη διαδρομή εκτός πόλης ,θα σου γράψει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , vtsotras said:

Πόση μέση κατανάλωση περίπου έχεις όταν γεμίζεις και σου βγάζει 850 ;;;

Δεν το θυμάμαι αυτό, την Παρασκευή που θα πάω να γεμίσω θα το δω και θα ανεβάσω φωτό.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , thodoris_polo said:

Παιδια αυτο που είπατε ο θάλαμος διαστολής τον εχει και η βενζινη ;

Ρίξε μια ματιά μόνος σου.Το κουμπάκι είναι στη φωτό πιο κάτω.

DSC_0050 (2).jpg

Αν το έχει, να το γεμίζεις τέρμα μόνο όταν φεύγεις για ταξίδι για να μην μείνει γεμάτο.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσα να σου δωσω απαντηση αλλα ακομα εδω και 2,5 μηνες που εχω κανει την παραγγελία ακομα να ερθει και τους πηρα πριν δυο μερες και μου λενε δεν εχουμε πληροφοριες αμα εχει φτασει στο τελωνείο :) οταν ερθει με το καλο θα το κοιταξω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω την εντύπωση πως ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει το επιπλέον καύσιμο, δηλαδή μετά το σκάσιμο της αντλίας! Εννοώ πως δεν έχει σημασία αν το γεμίσετε μέχρι το σκάσιμο, ή αν γεμίσετε και το χώρο διαστολής, ο υπολογιστής θα δείχνει το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις. 

Επίσης, έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα, πως για λόγους προστασίας του συστήματος τροφοδοσίας, ο υπολογιστής στο δικό μου, δείχνει 0 χιλιόμετρα, ενώ στη πραγματικότητα μπορώ να κάνω άλλα 120! 

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν , thodoris_polo said:

Μακαρι να μπορουσα να σου δωσω απαντηση αλλα ακομα εδω και 2,5 μηνες που εχω κανει την παραγγελία ακομα να ερθει και τους πηρα πριν δυο μερες και μου λενε δεν εχουμε πληροφοριες αμα εχει φτασει στο τελωνείο :) οταν ερθει με το καλο θα το κοιταξω ευχαριστω

Όλοι την έχουμε ζήσει αυτή την αναμονή. Υπομονή να το πάρεις με το καλό και καλοτάξιδο!!!

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν , faniaros said:

Παιδιά, έχω την εντύπωση πως ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει το επιπλέον καύσιμο, δηλαδή μετά το σκάσιμο της αντλίας! Εννοώ πως δεν έχει σημασία αν το γεμίσετε μέχρι το σκάσιμο, ή αν γεμίσετε και το χώρο διαστολής, ο υπολογιστής θα δείχνει το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις. 

Επίσης, έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα, πως για λόγους προστασίας του συστήματος τροφοδοσίας, ο υπολογιστής στο δικό μου, δείχνει 0 χιλιόμετρα, ενώ στη πραγματικότητα μπορώ να κάνω άλλα 120! 

Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό , οπότε στο επόμενο γέμισμα θα το δω στο πρώτο σκάσιμο πόσο γράφει και πόσο με το χώρο διαστολής. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Έχω την ίδια άποψη με τον @faniaros, μετά το σκάσιμο της αντλίας ουδεμία επιπρόσθετη ποσότητα καυσίμου αναγνωρίζεται!!!

Έχουμε ξαναγράψει κάπου για το χώρο διαστολής, μια φορά μου τον γέμισαν χωρίς να το ζητήσω και έβγαλα στην 1η μπάρα της ένδειξης καυσίμου 420χλμ. αντί για 190-220χλμ. που βγάζω συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

@vtsotras Έριξα μια ματιά στις ενδείξεις αυτονομίας και μερικές φωτό πιο κάτω να πάρεις μια ιδέα.

1. Η πρώτη γέμισμα μέχρι στόμιο έχοντας προηγηθεί μόνο μετακίνηση αργή πόλης.(740χμ αυτονομία)

2. Κατά τη διάρκεια ταξιδιού (εθνικός και επαρχιακός δρόμος) έχοντας κάνει 284χμ η αυτονομία έχει πάει σε ακόμα 1020χμ.

3. Την επόμενη μέρα και κατά τη διάρκειά της σε κάποια από τα ξεκινήματα στο χωριό η αυτονομία είναι χωρίς να ξαναβάλω καύσιμο στα 1000χμ έχοντας κάνει 300κάτι χμ.

4. Τελευταία φωτό, φουλάρισμα όπως και την πρώτη φορά (έχουν προηγηθεί μικτές διαδρομές) και η αυτονομία τώρα στα 890 χμ.

1.jpg

endiameso.jpg

2.jpg

t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.