Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

Παιδιά αν γνωρίζει κανείς θα ήθελα απάντηση στην εξής ερώτηση: 
Πόσο καίει στα 130χλμ/ωρα με τον 1,4 TSI 150 και πόσο με τον 1,6 TDI 120 ?? 

Δεν υπαρχει tdi 120
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα...

Χθες παρέλαβα και η αίσθηση οδήγησης είναι    Φ Ο Β Ε Ρ Η !

Πολλές λειτουργίες, μα ιδιαιτέρη εντύπωση μας έκανε το Lane assist.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα...
Χθες παρέλαβα και η αίσθηση οδήγησης είναι    Φ Ο Β Ε Ρ Η !
Πολλές λειτουργίες, μα ιδιαιτέρη εντύπωση μας έκανε το Lane assist.
 

Καλοταξιδο
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Dimitroulis said:

Καλή σας μέρα...

Χθες παρέλαβα και η αίσθηση οδήγησης είναι    Φ Ο Β Ε Ρ Η !

Πολλές λειτουργίες, μα ιδιαιτέρη εντύπωση μας έκανε το Lane assist.

 

Καλοτάξιδος πάντα. 

Πες και άλλες λεπτομέρειες. Είχες βάλει και τίποτα εξτρά στην παραγγελία σου. Επίσης τι χρώμα το πήρες; Πως δείχνει ο 1.6 dti; Φαίνεται ότι έχει νεύρο ή μοιάζει ασθενικός για το βάρος του αυτοκινήτου.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , koumbouni said:

Καλοτάξιδος πάντα. 

Πες και άλλες λεπτομέρειες. Είχες βάλει και τίποτα εξτρά στην παραγγελία σου. Επίσης τι χρώμα το πήρες; Πως δείχνει ο 1.6 dti; Φαίνεται ότι έχει νεύρο ή μοιάζει ασθενικός για το βάρος του αυτοκινήτου.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Πολύ όμορφη αίσθηση οδήγησης. Αθόρυβο, άνετο. Σε γκρι ανοιχτό το πήρα. Ο κινητήρας του είναι πολύ καλός και πολύ δυνατός. "Περπατάει" με άνεση...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.
Πολύ όμορφη αίσθηση οδήγησης. Αθόρυβο, άνετο. Σε γκρι ανοιχτό το πήρα. Ο κινητήρας του είναι πολύ καλός και πολύ δυνατός. "Περπατάει" με άνεση...

Ευχάριστο αυτό. Φοβόμουνα λίγο μήπως ήταν αδύναμος ο κινητήρας αλλά μάλλον λόγο της μεγάλης του ροπής θα τα πηγαίνει καλά.
Αυτό που ζηλεύω πολύ είναι το άρωμα του καινούργιου όταν ανοίγεις την πόρτα. Ελπίζω να νιώσω σύντομα και εγώ αυτή την αίσθηση.
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , koumbouni said:


Ευχάριστο αυτό. Φοβόμουνα λίγο μήπως ήταν αδύναμος ο κινητήρας αλλά μάλλον λόγο της μεγάλης του ροπής θα τα πηγαίνει καλά.
Αυτό που ζηλεύω πολύ είναι το άρωμα του καινούργιου όταν ανοίγεις την πόρτα. Ελπίζω να νιώσω σύντομα και εγώ αυτή την αίσθηση.

Αυτή που αίσθηση του καινούργιου που αναφέρεις ΑΠΛΑ δεν υπάρχει!!!

Σου το εύχομαι να συμβεί σύντομα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Ευχάριστο αυτό. Φοβόμουνα λίγο μήπως ήταν αδύναμος ο κινητήρας αλλά μάλλον λόγο της μεγάλης του ροπής θα τα πηγαίνει καλά.
Αυτό που ζηλεύω πολύ είναι το άρωμα του καινούργιου όταν ανοίγεις την πόρτα. Ελπίζω να νιώσω σύντομα και εγώ αυτή την αίσθηση.

Μη το ζηλευεις αυτο. Ειναι αρωματα απο κολλες και διαφορα πλαστικα που μονο καλο δε κανουν οταν τα αναπνεεις! Σιγουρα ειναι πιο ασφαλη απ οτι πριν 10 χρονια αλλα δε πρεπει να ειναι τελειως ακινδυνο.
Το 1.6tdi κατω απο τις 1500 ειναι τελειως ψοφιο. Μολις πλησιαζει στις 1700 στροφες αρχιζει και αρπαζει. Καλα πηγαινει για το βαρος του. Πολυ καλυτερα απο ενα 1.6fsi γκολφ με 115 αλογα με 1300 κιλα και με λιγοτερη καταναλωση
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , takpanos said:

Το 1.6tdi κατω απο τις 1500 ειναι τελειως ψοφιο. Μολις πλησιαζει στις 1700 στροφες αρχιζει και αρπαζει. Καλα πηγαινει για το βαρος του. Πολυ καλυτερα απο ενα 1.6fsi γκολφ με 115 αλογα με 1300 κιλα και με λιγοτερη καταναλωση

εδω και ως προς τις επιδοσεις εισαι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

εδω και ως προς τις επιδοσεις εισαι λαθος.

Για διαφωτισε με σε παρακαλω. Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου.
Εγω εχω και τα δυο αυτοκινητα για αυτο ανεφερα ειδικα αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε κάποια αυτοκίνητα στο πλάι εκεί που είναι το κιβώτιο ταχυτήτων να  έχουν ένα μικρό διχτάκι για να αφήνεις για παράδειγμα ένα χάρτη. Το έχουν όλα τα μοντέλα που έρχονται τώρα ή είναι είναι κάτι έξτρα;

Ρωτάω γιατί είναι όμορφο και σπάει το μονότονο πλαστικό εκεί στο πλάι.

Να πω κι εγώ οτι έκανα χθες μια βόλτα το 1.6 Tdi και μπορώ να πω ότι  από το golf 1,6 fsi που έχω ο κινητήρες του μου φάνηκε αρκετά δυνατός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε κάποια αυτοκίνητα στο πλάι εκεί που είναι το κιβώτιο ταχυτήτων να  έχουν ένα μικρό διχτάκι για να αφήνεις για παράδειγμα ένα χάρτη. Το έχουν όλα τα μοντέλα που έρχονται τώρα ή είναι είναι κάτι έξτρα;
Ρωτάω γιατί είναι όμορφο και σπάει το μονότονο πλαστικό εκεί στο πλάι.
Να πω κι εγώ οτι έκανα χθες μια βόλτα το 1.6 Tdi και μπορώ να πω ότι  από το golf 1,6 fsi που έχω ο κινητήρες του μου φάνηκε αρκετά δυνατός.

Υπαρχει αυτο το διχτακι στο πλαι στην εκδοση του advance. Ειναι πιο δυνατο λογω τουρμπο και ροπης 13 κιλων παραπανω. Επισης ειναι πιο γρηγορο στις ρεπριζ. Στο 0-100 ισως υπερτερει ο fsi (οταν κανεις κοντρες) αλλα στο δρομο μετρανε οι ρεπριζ οταν κινεισαι να πας στη δουλεια σου ή οταν ταξιδευεις
Link to comment
Share on other sites


Υπαρχει αυτο το διχτακι στο πλαι στην εκδοση του advance. Ειναι πιο δυνατο λογω τουρμπο και ροπης 13 κιλων παραπανω. Επισης ειναι πιο γρηγορο στις ρεπριζ. Στο 0-100 ισως υπερτερει ο fsi (οταν κανεις κοντρες) αλλα στο δρομο μετρανε οι ρεπριζ οταν κινεισαι να πας στη δουλεια σου ή οταν ταξιδευεις

Αυτό είναι που μετράει, να μπορείς να κάνεις ένα προσπέρασμα με ασφάλεια. Σίγουρα με την ροπή που έχει θα είναι καλύτερο από το golf μου. Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω και εγώ επιτέλους την παραγγελία μου αφού δίνω το παλιό μου golf. Και μετά θα κάνω υπομονή κανένα τρίμηνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα...

Ποια η γνώμη σας για τυχόν κεραμική επίστρωση σε αυτοκίνητο?

Έχει δοκιμάσει κάποιος?

Τα (+) και τα (-) του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αρνητικό στην κεραμική επίστρωση πέρα από το κόστος.

Καλό είναι να το κάνεις αμέσως όταν το πάρεις. Υπάρχουν διάφοροι τύποι και τρόποι και σίγουρα πρέπει να βρεις κάποιον καλό τεχνίτη.

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. ηρθε και το δικο μου και μαλλον τεταρτη παραλαμβανω.... να ρωτησω. τι ειναι η κεραμικη προστασια??? αι κοστος για το tiguan??? 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά τι extra βάλατε στο αυτοκίνητο κατά την παραγγελία σας. Πια είναι αυτά που κατά την γνώμη σας αξίζουν να τα προσθέσει κανείς; Πια είναι αυτά που μετανιώσατε που δεν τα προσθέσετε και πια αυτά που θεωρείτε άχρηστα και υπερβολικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και δεν μετάνιωσα καθόλου (Golf MK7):

- Πολυλειτουργικό δερμάτινο τιμόνι. Όλα στο χέρι!

- Αισθητήρες φωτισμού και βροχής. Φοβερή ευκολία, όλα αυτοματα!

- Κάμερα οπισθοπορείας...

- Αισθητήρες Parking...

- Συνδεσιμότητα με κινητά τηλέφωνα apple / android

 

Δεν έβαλα (αν και ήθελα πολύ) επειδή βιαζόμουν να παραλάβω - τα ανωτέρω ήταν πακέτο μαμάς - αλλά και γιατί το κόστος πήγαινε μακριά:

- Καθίσματα ErgoActive. Τα δοκίμασα και μου άρεσαν πολύ

- Αυτόματο φρενάρισμα σε χαμηλές ταχύτητες (κάπως το λέει η VW). Φοβερά για εντός πόλης καταστάσεις.

- Φώτα LED (Δεν το έψαξα καν αλλά αν έχει είναι super)

- Ambient φωτισμός εντός

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι θα βάλω και εγώ στην παραγγελία μου για ένα Tiguan 1.6 TDI  που θα κάνω μεθαύριο.

Ηλεκτρικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις   151,00 €

Προβολείς LED Basic   773,00 €

Active info display ψηφιακός πίνακας οργάνων  497,00 €

Σύστημα infoteinment DISCOVER MEDIA μόνο με συνδυασμό με το open close παρακάτω 180,00 €

Easy open & close και εκκίνηση χωρίς κλειδί (KESSY)        569,00 €

ACC με Front Assist και CEB    199,00 €

Ζάντες αλουμινίου Kingston  228,00 €

Τελική τιμή αυτοκινήτου όπως τα υπολόγισα 34.177 € και να δώ αν μου κάνουν κάποια καλή έκπτωση.

Το πήγα στο θεό από θέμα τιμής αλλά δεν θέλω να μετανιώσω αργότερα για κάτι που δεν πήρα.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.