Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

καλημερα τελικα πηρα προσφορες κ εγω μ ετην σειρα μου για 1.4 dsg 4motion 150ρι rline   ολο .και με καποια εχτρα φτασαμε τα 38 η 42 αμα σας ακολουθησω και προσθεσω και αλλα...εγω τα 38 βγαινει με μονο σαν εχτρα στο ρλινε παντα 

 

Λευκό χρωμα 106

Led φώτα 1381

τον ψηφιακό πίνακα οργάνων  503

Χειμ ερινό πακέτο θερμαινομενα καθησματα εμπρος

θερμαινομενα πιτσηλιστηρια φωτιστικων σωματων τιμονι με θερμαινομενη στεφανη  363 ευρο

τωρα για αν θα εχει το heads up display δεν το ξερω η την ανοιγωμενη πισω αυτοματη πορτα...παντως απτα 25000 σαν καθαρη αξια του αυτοκινητου μετον φπα του 24% φτασαμε στα 32 και μετα με το φορο ταξινομησης τα 38 και αμα προσθεσω και αλλα εχτρα θα παω στα 42 ανετα ...για τιγκουαν...που με κανουνε να τα βαζω με το σταγονομετρο....

το φωτισμο τον αμβιεντε τον εχει στανταρ η τον πληρωνω εχτρα ακομη κ στο ρλινε...???

 

 

ποια εχτρα μπαινουνε μετα στην αντιπροσωπεια δεν εχω μαθει μηπως και γλυτωσω τιποτα?πχ δερματινα θα τακανω μετα αλλα πηρα το πακετο τουλαχιστον με τα θερμαινομενα καθησματα .

 

και το αλλο που θελω να ρωτησω ειναι η οθονη μπαινει μετα το ναβι το καινουργιο?εγω θα το παραγγειλω στο 18 λογικα γεναρη.και θελω να εχω μια καλη εικονα το τι δεν μπαινει στο μετα οπως μου ειπαν μετα δεν μπορουν να βαλουν το ψηφιακο κοντερ.και πλεον το χω απτην αρχη στην μελοντικη παραγγελια μου.προσπαθω να μεινω στα 38 σαν ταβανι.αν ξεπερασει τα 40 νομιζω ειναι πολλα για τιγκουαν πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Μα 1400 είναι ο βασικός κινητήρας βενζίνης όλου του group να τον αλλάξουμε;; οκ είναι πολλά τα 40 αλλά όχι επειδή είναι 1400!!

Ε και? Επειδη ειναι βασικος αξιζει κιολας τοσα? Εδω με τα ιδια παιρνεις 2λιτρο πετρελαιο με 190 αλογα και κανεις οικονομια απο πανω παρα τα αυξημενα κοστη λογω κυβικων
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τον Γενάρη του 18 θα έχουν αλλάξει αρκετά πιστεύω. Από τιμές, μέχρι πακέτα! Μπορεί και ο ΦΠΑ. 6 μήνες πριν για μια τέτοια αγορά δεν μπορείς να υπολογίζεις και πολλά! Εγώ με τόσα € άλλο αυτοκίνητο θα έπαιρνα πάντως


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με τα λεφτα αυτα μαλλον μονο τιγκουαν μπορω να παρω απο vag....το σκοντα το κοντιακ το απερριψε η γυναικα γιατι ειναι τεραστιο κ μεσα την αθηνα δεν οδηγιεται για καθημερινο...τα q5 ειναι στα 50+ και το q3 δεν μου αρεσει ειναι δειγμα q5... επομενως τιγκουαν που αν μην τι αλλο ειανι και μονο του ...το τουαρεγκ παει να σταματησει νομιζω. μετα εχουμε το ατλας που ακομη εδω δεν εχω δε κ ειναι μεγαλο κ αυτο....... τα αλλα γερμανικα δεν μου αρεσουν ...απλα κοιταω για το ρλινε μονο πλεον .δεν το περνω διλιτρο γιατι εχω ηδη το γκολφ(χιονουλη ) δεν μου καιγεται καρφακι αν εχει καποια αδυναμια στο γκαζι το οικογενειακο μας θα ειναι....μαχ 120 αυτο θα πηγαινει..μωρο και γυναικα δεν τρεχουμε...απλα να ειναι καπως οικονομικο και μετα 150 θα καιει κατω απο 10 λιτρα σιγουρα...αν δω κ τα δυσκολα το μονο ευκολο να το ανοιξω το τουρμπο λιγακι και να παρει με προγραμμα και θυριδωμενη τουρμπινα μια 50αρα αλογα...αλλα αυτα ειναι για μετα το περας της εγγυησης...το θεμα ειναι αυτα που ρωταω.απο εξοπλισμο τι μπαινει μετα ευκολα....?τα φαναρια απο οτι διαβασα εχουν παιδεμα με εγκεφαλους και θελει να εχεις και ηλέκτρονικες γνωσεις αρα εγω τα βαζω απο μαμα να τελιωνω  γιατι δεν το κατεχω το σπορ....,την οθονη το ναβι το βαζεις μετα το καλη με την καινουργια που παιζει και βιντεο και ειναι στα προσπεκτους με το ποιο κατω αναφορα.εγω βαζω την απλη για αρχη και μετα θελω να παω εκει για να γλυτωσω το φορο....

Σύστημα Infotainment DISCOVER MEDIA (ΜΥ18). ΠεριλαμβάνειΝέα έγχρωμη οθόνη αφής 8" / Έφαρμογή VW Media Control / Radio / CD Player με mp3 / 8 ηχεία / 4x20 Watt / 2 Θύρες SD card (η μία για το NAVI software) / Aux In / USB / Αισθητήρες προσέγγισης χεριού Proximity Sensors / Σύνδεση Bluetooth με audio streaming / Navigation με χάρτες Ευρώπης και δυνατοτητα update χωρις χρέωση / 3 χρόνια δωρεάν Mobile Online Υπηρεσίες Car-Net "Guide & Inform Basic"

46.Car-Net "App-Connect" - Προβολή και χειρισμός εφαρμογών smartphone.Συμβατό με smartphones για MirrorLink®, Google Android Auto® και Apple CarPlay®.

 

η ηλεκρονικα θερμαινομενοι αναδιπλουμενοι με φωτακια και τα κερατα τους μπαινουν στο μετα???μου λενε πχ 140 τους βαζεις απλα με το φορο θα βγουν κανα 1000 στο συνολο...

 

το φπα μονο χειροτερα μπορει να παει ...καλυτερα οχι που σημαινει οτι το γεναρη παιζει να γινει ποιο ακριβο ακομη το τιγκουν ποιο φτηνο οχι..

παντως ουτε η αντιπροσωπεια δεν ξερει τι μπαινει μετα κ τι οχι....εχω στειλει την γυναικα 5 φορες μεχρι τωρα και ειναι ασχετοι...συν οτι βλεπουν γυναικα οι πωλητες κ μου την περνουν στο ψηλο και δεν δινουν σημασια...εχω τσαντιστει απειρα με την συμπεριφορα τους....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Δεν μπαίνει σχεδόν τπτ μετά. Βάλε ότι θες από εργοστάσιο μα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο . Εγώ μετά έβαλα μόνο κάμερα πίσω και το Navi pro . Αλλά ΔΕΜ θα μπορείς μα κανείς πολλά Γτ το Navi δεν το διαβάζει η vw ώστε μα μπορείς μα κανείς άλλες αναβαθμίσεις. Γνώμη μου ότι μπορείς από εργοστάσιο . Και 37.300ε πήρα το 2.0 190hp 4x4 . Πριν 14 μήνες! Θεωρώ πολλά για Βενζίνη 1.4 αυτά τα λεφτά και μην ξεχνάς είναι πολύ βαρύ αμάξι . Το 10 σε κατανάλωση σίγουρα. Γτ είχα μια το παλιό τιγκι με βενζίνη και τόσο έκαιγε. Το πετρέλαιο σε ταξίδι με 140-150 είμαι 6.2 λ


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δεν θα έδινα τόσα λέφτά για το 1.4. Και προσωπικά θεωρώ λάθος σε τέτοιο αυτοκίνητο την έκδοση R Line. Και τα 18άρια ελαστικά τα θεωρώ υπερβολικά. Μια χαρά είναι με 17άρια.Εγώ το πήρα (τέλη Αυγούστου το περιμένω) το 2.0 TDi με 190 άλογα. Πρόσθεσα μόνο ηλεκτρικά ανακλινόμενους καθρέφτες και πακέτο off road που μαζί δίνουν και το winter paket και προ φόρων το έφτασα στα 24.850 ευρώ ώστε να μην αλλάξω δασμολογική κλάση.Ούτε μεταλλικό ή λευκό χρώμα δεν έβαλα.Το πήρα στο απλό γκρί που δεν έχει επιβάρυνση.Θεωρώ ότι ο εξοπλισμός του είναι υπερπλήρης και δεν χρειάζεται κάτι......

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο! Σούπερ είναι. Εγώ κοντεύω τα 10.000 χλμ από τον Δεκέμβρη και πραγματικά ακόμα το χαίρομαι απίστευτα πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου σε ολους...με γειες οσοι τα τα πηρατε και καλους δρομους ηδη  και προσεκτικα.

 

λοιπον μια διαφορα....δεν ξερω ποσο φορο θα πληρωσω παραπανω μονο και μονο επειδη αν θα το περνα διλιτρο....νομιζω οτι θα πηγαινε ακομη κανα 3000 ισως και παραπανω....εχω ηδη φτασει σε 38 ισως και 43 με φορους για να το παρω με καποια καλα εχτρα...τωρα απο εεκει κ μετα...πιστευω οτι αν ειναι αδυναμο και δεν μπορει να μας παει με 140 πχ ανετα λογω βαρους 1500 κιλα που το υπολογιζω με την τετρακινση και το dsg θα φαει ενα προγραμμα και θα φτασει τα 200 αλογακια χαλαρα αρα οπως εχω δει στη πραξη κιολας το 1.4 στεκεται ανετα διπλα στο διλιτρο...και απο ροπη με πρωτο σταδιο τα χουμε αερα....

On 8/6/2017 at 10:39 ΜΜ, terris said:

Καλησπέρα . Δεν μπαίνει σχεδόν τπτ μετά. Βάλε ότι θες από εργοστάσιο μα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο . Εγώ μετά έβαλα μόνο κάμερα πίσω και το Navi pro . Αλλά ΔΕΜ θα μπορείς μα κανείς πολλά Γτ το Navi δεν το διαβάζει η vw ώστε μα μπορείς μα κανείς άλλες αναβαθμίσεις. Γνώμη μου ότι μπορείς από εργοστάσιο . Και 37.300ε πήρα το 2.0 190hp 4x4 . Πριν 14 μήνες! Θεωρώ πολλά για Βενζίνη 1.4 αυτά τα λεφτά και μην ξεχνάς είναι πολύ βαρύ αμάξι . Το 10 σε κατανάλωση σίγουρα. Γτ είχα μια το παλιό τιγκι με βενζίνη και τόσο έκαιγε. Το πετρέλαιο σε ταξίδι με 140-150 είμαι 6.2 λ


Sent from my iPhone using Tapatalk

το οτι δεν μπαινει τιποτα σχεδον μετα ειναι κατι που το περιμενα να σου πω.....κ επειδη τα ρετροφιτ με κουρασανε στα γκολφ μου ειπα αυτο να το παρω ετσι ωστε να τα γλυτωσω γιατι πλεον μιλαμε και για δυσκολα κομματια πλεον...ενα προτζεκτ με ανακλεινωμενους καθρεπτες  θερμαινομενους αντιθαμβωτικους τρεχω τωρα στο γκολφ και εχω πηξει με τα μοτερ και κοντρολερ για 2006 τεχνολογια.......σκεψου ν ατα κανεις στο 2017 στο τιγκουαν....χαχαχαχα ουτε καν....βρε τερρι να ρωτησω κατι ...οκ το 1.4 στα 1500 κιλα με τα 150 δεν θα βαζει φωτια στην ασφαλτο  το ξερω.(υπολογιζω σε 160 πραγματικα να ειναι να πω την αληθεια και να το χουν δηλωσει λογω εφοριας στην γερμανια στα 150)....αλλα τα 190 του διλιτρου δεν μπορουσες  νατα πιασεις με ενα προγραμμα στο 1.4 και να τελιωσεις εκει στο παλιο σου ρωταω...

 

ρωταω γιατι εγω ξεκινησα τουλαχιστον στα τφσι-τσι αναποδα εγω ξεκινησα με τα 200 αλογα28 κιλα ροπης  και πιστευα οτι σερνονταν το γκολφ και εφτασα τα 730 για να πω οτι τωρα ειναι νορμαλ για μενα σε βολτα...το τζιπακι που δεν εχεις απαιτησεις να πηγαινει γρηγορα αλλα αντε ροπη για οσους πανε οφφροαντ δεν μπορουσες να την παρεις με ενα πρωτο σταδιο? η απλα δεν το ειχες ψαξει και τωρα ειπες παω κατευθειαν σε διλιτρο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο πχ..γιατι για την ασφαλτο τοχω σιγουρο το 1.4 με πρωτο σταδιο καθεται διπλα σε διλιτρο .εδω καθονταν το 1,4 μετα 140 σε γτι 5(με 200 αλογα) ισαξια σκεψου και το περναγες κιολας αμα δεν ηταν και dsg το γτι... για αυτο αναρωτιεμαι πως απτην στιγμη που δεν εχει καποιος απαιτησεις του στυλ να ειναι για γρηγορη οδηγηση γιατι να το παρει διλιτρο κ να μην το κανει το 1.4 στα αλογα του διλιτρου...μπορει να το σκεφτομαι και λαθος...αλλα οπως ειπα εγω ξεκινησα αναποδα το γτι εχω και νομιζα οτι σερνοτανε με τα 200,,,,

 

στο εξοπλισμο γι αμενα λεφτα να χαμε να βαζαμε.....ειναι αδειοοοο και το συγκρινω παντα με τις τεχνολογιες που εχουν βγει στο 2017 και τις βρισκεις στις εταιρειες της ανατολης...βλεπε τουοτα .

υπερπληρης  ο εξοπλισμος δεν το λεω προσωπικα  οταν το 2017 εχουμε παει στα λεντ φωτα στα daylights και laser στα κανονικα η audi...και σου εχει αλογονου λαμπες του 90 η vw  μπροστα ελεος για γερμανικο τρομαρα του...μινιμουμ για 2017 τα λεντ,..κ στο γκολφ αναγκαστικα και εκανα ρετροφιτ τους προτζεκτορες χενον για το φερω σε ικανοποιητικα επιπεδα φως την νυχτα...οσο για το ταμπλο,τι ν απω βγαλανε το ψηφιακο κοντερ και στο δινει με το απλο ο τσιγκουνης γι ανα του δωσεις ενα 500ρικο παραπανω?ελεος τοσα λεφτα περνει δεν θα μπορουσε να το χει στανταρ?την emfa  την ξερουμε απτο 2005 που πρωτοβγηκε οχι και το 2017 το ιδιο φαγητο...η το την ηλιοροφη που δεν τολμω να ρωτησω ποσο κανει η πανοραμικη για να την βαλω...ν αμην εχει το συστημα του αυτοματου πιλοτου με ααυτοματη λειτουργεια διατηρησης ταχυτητας και να σου βαζει και καλα το απλο κρουσε κοντρολ του 2005 οταν αλλες ιαπωνικες εταιρειες αυτα τα χαριζουν...

τι να πω εδω το crx της τουοτα στα 28000 και παρκαρει μονο του κ φουλ εχτρα......το τιγκουαν για να το κανει αυτο ουτε λογος...

ναμην εχει μια οθονη να βλεπεις τα βιντεοκλιπ σου.απτο 2010 ειχαμε την κινεζια στο γκολφ και παιζει τα παντα...και εδω να θελουν περισσοτερα λεφτα για να μπορει να παιζει τα παντα κ σημειωση του 18 τα μοντελα λεει μονο στο προσπεκτους θα εχουν την νεα οθονη...δηλαδη για μενα που το θελω να τα εχει ολα φουλ ειναι απλα acceptable...οχι υπερπληρης...να θες να εχει αντιθαμωτικα τζαμια μπροστα και οχι μονο μεσαιο καθρεπτη η και οδηγου συνοδηγου και να σε κοιταζει σαν χαζος ο πωλητης οταν η σκοντα το δινει κανονικοτατα στο κοντιακ και εδω ουτε που το εχουν στις επιλογες...(πρεπει να πρασινιζει το τζαμι λιγο για να καταλαβεις οτι ειναι αντιθαμβωτικο)... ειναι στανταρ στα premium...

καμερα με ανακλινωμενο σημα και οχι στην πινακιδα επιτελους και να σου κατεβαζει και τον καθρεπτη στην οπισθεν να μην το εχει το 17? εχε χαρη οτι ειμαστε κολλημενοι στους φανατικους της Vw...και αλλα πολλα που τα βλεπω στα audi...η το δυναμικος ελενχος του αυτοκινητου που το δινει μονο στα διλιτρα!!!μα τι κανουν εκει στην γερμανια??λες κ αυτο παει με το κινητηρα...απο ποτε?με το αμαξωμα επρεπε να πηγαινει και οχι με την δυναμη του αυτοκινητου κανονικα...αλλα οι γερμανοι δεν ξερουν οτι τα βελτιωνουμε εμεις...οι καφροι!!

 

 

On 7/20/2017 at 10:00 ΜΜ, pkaragri said:


Κουκλάκι!!!

Καλοτάξιδο φίλος

 

Link to comment
Share on other sites

σε

On 7/19/2017 at 11:02 ΜΜ, Iliopoulos1984 said:

Το δικό μου μόλις έφτασε 

 

20170717_185925.jpg

σε παρακαλω ανεβασε καμια φωτογραφια ακομη αν σου ειναι ευκολο γιατι ειναι ο καημος μου πλεον απο σενα το βλεπω μονο να το χαρω μας και δεν μπορω να κατεβασω απο αλλου λογω περιορισμου στο καραβι των σιτε γοογλε κτλ για να μην μας τρωει την καρτα του ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έχω ασχοληθεί και εγω με άλογα και ιστορίες

Χαμένα λεφτά για μένα . Έχω και abarth 500 να ξεκαβλωνω. Το εργοστάσιο είναι εργοστάσιο αυτό έχω καταλάβει μετά από χρόνια . Το retrofit δύσκολο πολύ σε νέα αμάξια . Έχουν εγκεφάλους πολλούς και θέλει πολύ τέχνη

Το προηγούμενο τιγκι δεν βγήκε ποτέ προγραμμα ήταν κλειδωμένος ο εγκέφαλος ! Για μένα αν αντέχεις 2λιτρο είναι το μοτέρ που θέλει αυτό το αμάξι .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πιστυω οτι τα μαμα σε κινητήρα και ενφανιση ειναι παντα τα καλυτερα. Ισως μικρες αλλαγές αλλα στην εμφάνιση γινεται εντελως υποκειμενικο το αποτέλεσμα που ναι μεν αυτο μας ενδιαφερει αλλα αντικειμενικά του σχεδιαστη τις εκδοχές πρεπει να αγορασουμε και λοιπες αλλαγες μπορει να δημιουργήσουν απειρα θεματα καταναλωση χρονου και περισσότερα εξοδα απο τα αναμενωμενα. Προσωπικά δεν πηγα στα 190 γιατι παει καλα και στα 150 και για να μην φυγω απο το μπατζετ που ειχα θεσει στο μυαλό μου ως σωστο για τα μέτρα μου και το αμαξι, εβαλα την ηλιοροφη που τα σπαει και με χαλαει κυριως οτι δεν εχω λεντ. Να βαλεις οτι θεωρεις απαραιτητο για να ειναι καθε φορα η βολτα σου με την οικογενεια καραευχαριστη. Το αμαξι ειναι καταπληκτικο και το χαιρομαι εδω και 9 μηνες σαν ημερας. Πιστευω οτι το διλιτρο του ταιριαζει γαντι παντως... Κατι που πρεπει να βαλεις οπωσδήποτε ειναι η 4 ετης εγγυηση. Απαραδεκτο απο τους γερμανους και ακομα χειρότερο που μονο στη χωρα μας από όσο ξέρω ισχυει η διχρονη. Και ναι εχεις δικιο για τον εξοπλισμο ομως η τιμη βγαινει αρκετα ανεβασμενη και λογω φορων. Καλη επιλογή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, διαβάζω τα κείμενα σας και είδα πως ανέφερε κάποιος κάτι για κάμερα οπισθοπορείας έξτρα. Έχουμε κάποιο λινκ; Τι ακριβώς ψάχνουμε; Κουμπώνει στο discover pro που έχουμε στο advance ε; Πως;

Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες,αποψεις.ηλιοπουλε μας εχεις καταστρεψει,,,,τον πρινταρα σε μεγαλο χαρτι να το βλεπω...δεν εχω καταλαβει με τα μοτερ..βγηκε καποιο 162???αυτα αφορουν τα διλιτρα? η το 1,4τ ων 150? προσπαθησα να το βρω μεσω αγγλιας που εχουν customizing και γελαγα που δεν εχουν το 1.4 τετρακινητο μονο διλιτρα εκει...αρε ελλαδα με τα μεγαλεια μας...πες μας εντυπωσεις απτο προγραμμα της ρεβο.αν θυμαμαι καλα το .16 ντισελ ειχες.ποσο το πηγαν τα παληκαρια?πρεπει να πηρε τα πανω σιγουρα...το χω δεδομενο για ντισελ κιολας να  πηρες 7-10 κιλα ροπη πανω .ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.