Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

3 λεπτά πριν , vagelis1 said:

θα δεις οταν σου ερθει τα φωτα... εγω ελεγα να το παραγγειλω με τα led mid αλλα ειδα πολλα video και ειδα οτι με τα led basic φενετε πολυ πιο ομορφο, και ειχα δικιο... επρεπε να βαλεις και το head up display... pragmatika teleio. den to perimena...

Δεν με ενθουσίασε για αυτό δεν το έβαλα. Άσε που ξεπέρασα κατά πολύ τα όρια που είχαμε βάλει με τη σύζυγο. Ευτυχώς ενθουσιάστηκε και αυτή με το αυτοκίνητο και πήραμε όλα όσα είχα βάλει στο μυαλό μου. Αυτό όμως που πραγματικά θα ήθελα να βάλω αλλά δεν βγαίνει στο 1.6 είναι το αυτόματο κιβώτιο DSG. Αλλά τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωη.

   

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitroulis said:

Με το καλό να παραλάβεις, αλλά χαράς στην υπομονή σου! (:

Ένας θεός το ξέρει... Θα εγκαταλείψω και το φόρουμ σε λίγο για να ξεχαστώ  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , koumbouni said:

Εγώ έχω κάνει παραγγελία για ένα 1.6 tdi με τα εξής έξτρα: Ζάντες αλουμινίου Kingston 18''(228 ευρώ), προβολείς LED basic με φώτα ημέρας LED (773 ευρώ), ACC με Front Assist και CEB (199 ευρώ), σύστημα infoteinment DISCOVER MEDIA (180 ευρώ) το οποίο το έδινε σε αυτή τη τιμή μόνο σε συνδυασμό με το easy open & close και εκκίνηση χωρίς κλειδί (KESSY) (569 ευρώ). Επίσης θέλει και έβαλα τους ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες γιατί εκεί είναι λέει η κεραία του GPS (138 ευρώ). Τέλος πρόσθεσα και τον ψηφιακό πίνακα οργάνων (497 ευρώ).

Και περιμένω να παραλάβω το πρώτο 10ήμερο του Μαρτίου. Ελπίζω να έρθει βέβαια συντομότερα όπως έγινε και σε άλλα παιδιά εδώ μέσα. 

Ξέχασα να αναφέρω τις ηλεκτρικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (dynamic chassis control) (151 ευρώ)

Όλες οι τιμές που αναφέρω είναι χωρίς φόρους. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους !

Είμαι νέο μέλος , με λένε Μάκη και μένω Κομοτηνή.

Ψάχνω και εγώ αυτοκίνητο , θέλω ένα τύπου suv με οπωσδήποτε τετρακίνηση επειδή παίρνω τα βουνά και τα λαγκάδια , τα χιονοδρομικά και το καλοκαίρι δύσβατες παραλίες.

Είμαι ανάμεσα σε 3-4 αυτοκίνητα... Nissan Qashqai , Peugeot 3008 (που δεν έχει τετρακίνηση αλλά κάτι σαν τετρακίνηση) , Seat Ateca και φυσικά το πανέμορφο Tiguan 2!

Με προβληματίζουν οι καταναλώσεις στο Tiguan που είναι βενζίνη και 4χ4 , ενώ πχ το Qashqai είναι 1600 diesel...

Δεν ξέρω ειλικρινά τι να κάνω... και δεν ξέρω τι παίζει και με χρόνους αναμονής κλπ...

και από την άλλη κάποιοι "φίλοι" με αποθαρρύνουν για tiguan λέγοντας μόνο 2 χρόνια εγγύηση , χαλάνε , είναι η ευτυχία κάθε συνεργείου κλπ κλπ

Παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε έτσι ώστε να πράξω καταλλήλως!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , makis_1980 said:

Καλησπέρα σε όλες και όλους !

Είμαι νέο μέλος , με λένε Μάκη και μένω Κομοτηνή.

Ψάχνω και εγώ αυτοκίνητο , θέλω ένα τύπου suv με οπωσδήποτε τετρακίνηση επειδή παίρνω τα βουνά και τα λαγκάδια , τα χιονοδρομικά και το καλοκαίρι δύσβατες παραλίες.

Είμαι ανάμεσα σε 3-4 αυτοκίνητα... Nissan Qashqai , Peugeot 3008 (που δεν έχει τετρακίνηση αλλά κάτι σαν τετρακίνηση) , Seat Ateca και φυσικά το πανέμορφο Tiguan 2!

Με προβληματίζουν οι καταναλώσεις στο Tiguan που είναι βενζίνη και 4χ4 , ενώ πχ το Qashqai είναι 1600 diesel...

Δεν ξέρω ειλικρινά τι να κάνω... και δεν ξέρω τι παίζει και με χρόνους αναμονής κλπ...

και από την άλλη κάποιοι "φίλοι" με αποθαρρύνουν για tiguan λέγοντας μόνο 2 χρόνια εγγύηση , χαλάνε , είναι η ευτυχία κάθε συνεργείου κλπ κλπ

Παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε έτσι ώστε να πράξω καταλλήλως!

Καλημέρα και Καλώς ήρθες Μάκη...

Με το καλό να διαλέξεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και σου ταιρίαζει.

Όσον αφορά την εγγύηση του Tigouan II μπορεί να γίνει 2+2 χρόνια αρκεί να πληρώσεις τα 2 επιπλέον χρόνια.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου και φυσικά τσέπης.

Edited by Dimitroulis
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι και θέμα γούστου...

εγώ κλείνω πιο πολύ στο Tiguan αλλά με "τρομάζει" η έκδοση της βενζίνης και η καταναλώσεις...

Το σύστημα απενεργοποίησης κυλίνδρων βοηθάει ή όχι ; υπάρχει κάποιος από τα μέλη που να έχει πάρει το νέο Tiguan 1,4 150 PC ACT 4MOTION να μας πει την εμπειρία του ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι και θέμα γούστου...

εγώ κλείνω πιο πολύ στο Tiguan αλλά με "τρομάζει" η έκδοση της βενζίνης και η καταναλώσεις...

Το σύστημα απενεργοποίησης κυλίνδρων βοηθάει ή όχι ; υπάρχει κάποιος από τα μέλη που να έχει πάρει το νέο Tiguan 1,4 150 PC ACT 4MOTION να μας πει την εμπειρία του ;

Και να υπαρχει δε θα εχει πολυ εμπειρια μ αυτο. Για το κινητηρα θα βρεις πολλα στην ενοτητα γκολφ. Οσο το πατας θα ανεβαινε7 η καταναλωση. Για μενα αν μπορεις να ανταπεξελθεις στα κοστη του 2 λιτρου 4x4 μπορεις να πας εκει και θα σου βγει σαν το 1.4tsi σαν αγορα ενω θα εχει λιγοτερη καταναλωση. Αν δε μπορεις τοτε μπορεις να δεις το κασκαι σε 1.6d 4x4,scross 4x4,duster που ειναι πολυ ικανο στα εκτο δρομου,jeep renegade

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , koumbouni said:

Δεν με ενθουσίασε για αυτό δεν το έβαλα. Άσε που ξεπέρασα κατά πολύ τα όρια που είχαμε βάλει με τη σύζυγο. Ευτυχώς ενθουσιάστηκε και αυτή με το αυτοκίνητο και πήραμε όλα όσα είχα βάλει στο μυαλό μου. Αυτό όμως που πραγματικά θα ήθελα να βάλω αλλά δεν βγαίνει στο 1.6 είναι το αυτόματο κιβώτιο DSG. Αλλά τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωη.

   

καλημερα. δεν βγαινει το 1,6 σε dsg... δεν μπορεις να φανταστεις τι κανει... τρομερες λειτουργιες. εγω προσωπικα ειχα και πριν αυτοματο. σαν αυτο τωρα το dsg7 δεν εχω κσαναδει...απιστευτες αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , makis_1980 said:

Καλησπέρα σε όλες και όλους !

Είμαι νέο μέλος , με λένε Μάκη και μένω Κομοτηνή.

Ψάχνω και εγώ αυτοκίνητο , θέλω ένα τύπου suv με οπωσδήποτε τετρακίνηση επειδή παίρνω τα βουνά και τα λαγκάδια , τα χιονοδρομικά και το καλοκαίρι δύσβατες παραλίες.

Είμαι ανάμεσα σε 3-4 αυτοκίνητα... Nissan Qashqai , Peugeot 3008 (που δεν έχει τετρακίνηση αλλά κάτι σαν τετρακίνηση) , Seat Ateca και φυσικά το πανέμορφο Tiguan 2!

Με προβληματίζουν οι καταναλώσεις στο Tiguan που είναι βενζίνη και 4χ4 , ενώ πχ το Qashqai είναι 1600 diesel...

Δεν ξέρω ειλικρινά τι να κάνω... και δεν ξέρω τι παίζει και με χρόνους αναμονής κλπ...

και από την άλλη κάποιοι "φίλοι" με αποθαρρύνουν για tiguan λέγοντας μόνο 2 χρόνια εγγύηση , χαλάνε , είναι η ευτυχία κάθε συνεργείου κλπ κλπ

Παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε έτσι ώστε να πράξω καταλλήλως!

καλημερα... αν το παρεις πετρελαιο δεν εχεις να φοβασαι τιποτα... οι καλυτεροι πετρελαιοκινητηρες αυτη την στιγμη ειναι τις vw... για βενζινη δεν στο υποσχομαι... πηγα και ειδα ολα αυτα που αναφερειες παραπανω... η μερα με τη νυχτα με το tiguan 2016 που πηρα!!! 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα... αν το παρεις πετρελαιο δεν εχεις να φοβασαι τιποτα... οι καλυτεροι πετρελαιοκινητηρες αυτη την στιγμη ειναι τις vw... για βενζινη δεν στο υποσχομαι... πηγα και ειδα ολα αυτα που αναφερειες παραπανω... η μερα με τη νυχτα με το tiguan 2016 που πηρα!!! 


Αν και δεν έχω εικόνα για το αν είναι οι καλύτεροι πετρελαιοκινητήρες - εύχομαι να είναι πετρέλαιο πήρα... θα πω με την σειρά μου πως είναι πολύ καλύτερο απ όσα ανέφερες. Τα είδα κι εγώ. Το Ateca είναι πολύ τίμιο έχω να προσθέσω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω δίλιτρο diesel μιας και θα πληρώσω τεκμήρια και φόρο πολυτελείας.

Το 1,6 δεν έχει τετρακίνηση δυστυχώς... Οπότε αναγκαστικά στρέφομαι σε 1,4 TSI... αλλά μάλλον δεν υπάρχει κάποιος φίλος να το πήρε και να μας πει εντυπώσεις από κατανάλωση κλπ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους... θελω μια βοηθεια αν ξερει καποιος. οταν βαζω οπισθεν πως γινετε ο δεξια καθρεφτης να κατεβαινει???

Link to comment
Share on other sites

ο φορος πολυτελειας εχει καταργηθει απο οσο ξερω αλλα ανεβηκαν τα τελη ταξινομιοσης...

Δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο Ελληνικό κράτος. Και τα 2.0 λίτρα μπορεί να είναι τέλεια στην υπόλοιπη Ευρώπη αλλά εδώ σε εμάς καλύτερα να τα αποφεύγει κανείς αν δεν είναι σίγουρος για το πορτοφόλι του.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους... θελω μια βοηθεια αν ξερει καποιος. οταν βαζω οπισθεν πως γινετε ο δεξια καθρεφτης να κατεβαινει???

Το βίντεο είναι για Passat αλλά ίσως να σε βοηθήσει.
https://youtu.be/ENmzSFb9zS8
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους... θελω μια βοηθεια αν ξερει καποιος. οταν βαζω οπισθεν πως γινετε ο δεξια καθρεφτης να κατεβαινει???

Δεν πρεπει να εχεις αυτη τη δυνατοτητα. Θυμισε μου ποια εκδοση εχεις.
Αν εχεις την advance δεν το εχεις. Αν εχεις κανα πακετο mirror pack ισως το εχεις
Link to comment
Share on other sites

εχω την exclusive

Εκανα λαθος παραπανω. Το εχουμε και οι δυο. Δε το εχω εντοπισει στις ρυθμισεις.
Park Pilot - Αισθητήρες υποβοήθησης στάθμευσης εμπρός - πίσω με ηχητική προειδοποίηση και αυτόματη ρύθμιση καθρέπτη συνοδηγού κατά την στάθμευση.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.