Jump to content
RAF JOHN

parking brake fault ????

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά μετά από ένα αστραπή ταξίδι Λαμία Αθήνα Λαμία πριν φτάσω σπίτι μου άναψε το λαμπάκι αυτό http://prntscr.com/isu7ia     να πω ότι πριν ένα μήνα άλλαξα το μπουτόν από το χειρόφρενο γιατί έκανε κάτι νερά.... Τι είναι αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άλλαξα το μπουτον πριν ένα  μήνα.... Τι να πω ίσως να έφαγε καμία φλασιά.... Παντός απ ότι καταλαβαίνω είναι από το μπουτόν ή μπορεί να είναι και τίποτα άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και τα ηλεκτρικά μοτερακια στις πίσω δαγκάνες. Ίσως κάποιο δεν λειτουργεί ομαλά με αποτέλεσμα στο σφάλμα. Ξεκινα ελεγχοντας-αλλαζοντας το μπουτον και βλέπεις. 

 

Υγ: έχω αλλάξει και γω μπουτον αφού το προηγούμενο έσπασε το πλαστικό και δεν πατιοταν μέσα το κουμπί. Μπήκε αυθεντικό (50€:shok:) βέβαια μόλις είδα μετά τιμή ebay (10€) ένιωσα βλάκας που βιάστηκα και το πήγα στον ηλεκτρολογο μου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ίσως  να  μην  χρειαζόταν  αλλαγή.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=46180&p=573164

Και εάν  δεν  θέλετε  να  δώσετε  ούτε  το  ποσό  για  την  αγορά  νέου  διακόπτη, μπορείτε  να  τον  αποσυναρμολογήσετε,  να  κάνετε  ένα  ψεκασμό  με  wd-40,  είτε  σιλικονούχο  γυαλιστικό  ταμπλό  και  επανέρχεται.
Ο  διακόπτης  δεν  ανοίγει  τελείως. Ξεκούμπωμα  των  πλαϊνών  συνδέσμων,  μικρό  ανασήκωμα  της  πίσω  πλευράς, ψεκασμό  και  κλείσιμο.  
Το  έχω  εφαρμόσει  με  επιτυχία.

 

Βγάζεις  τη  φίσα  και  τον  παίρνεις  στα  χέρια. Με  ένα  χαρτοκόπτη—ξυράφι  ξεκουμπώνεις  τα  τέσσερα  κλιπς  και  σηκώνεις   την  πίσω  πλευρά.
προσοχή  η  πίσω  πλευρά  δεν  απομακρύνεται  γιατί  έχει  πλακέτες  που  είναι  συνδεδεμένες  με  το  εσωτερικό  του  διακόπτη.
Μέσα  ο  διακόπτης  έχει  δυο  πλακέτες  μικρές  και  δυο  εμβολάκια  που  κλείνουν  επαφές  σε  διαφορετικό  χρόνο.

car_handbrake_button_switch_3c0927225c_f

Ένας  ψεκασμός  με  wd-40  και  κλείσιμο.
Εμένα  παρουσίασε  διαλείψεις  στα  δυο  χρόνια  και από  τότε(τέσσερα  χρόνια)  που  τον  άνοιξα  δεν  ξαναπαρουσίασε  κάτι.
Δεν  είναι  κάτι  ιδιαίτερο. Η  μόνη  προσοχή  στα  κλιπς  να  μην  σπάσουνε.

Edited by TASOS M,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.