Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Guest Scorpio

Φίλε μου για εμένα μην το κάνεις γιατί μπορεί να κερδίσεις σε άνεση, αλλά θα χάσεις σε κράτημα.

Επίσης η διαφορά του ενός τροχού με τον άλλο είναι 1,95εκ., άρα 1ον χάνεις το βήμα, 2ον ψηλώνει τα αμάξι κατά 1εκ., 3ον (αν θεωρήσω ότι έχεις το ίδιο χαμήλωμα με της Κατερίνας), η απόσταση του λαστίχου από τον θόλο θα πάει στα 2-2,5εκ. οπότε μπορεί σε κανά στρίψιμο να σου βρίσκει στον θόλο...

Δεν ξέρω πολλά τα αρνητικά... :lol:

Όπα sorry τώρα είδα ότι φοράς μαμά ελατήρια, οπότε το 3ο άκυρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρεται το topic στα λάστιχα θα ήθελα μία βοήθεια. Είμαι κάτοχος ενός polo 16v 6n με ανάρτηση bilstein sport χωρίς χαμήλωμα (μαμά ελατήρια). Ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα και αποφάσισα από τα 195/45-15 Michelin exalto να πάω στην διάσταση 195/50-15.

Ο λόγος είναι ότι θέλω άνεση, λιγότερο σπινιάρισμα και πλέον να σταματήσω να οδηγώ σαν τσίρκο. Αφήστε ότι είναι και πολύ φθηνότερα (220-260 τα 50αρια ενώ τα 45αρια έχουν 390-430) Γνωρίζω επίσης ότι θα χάσω σε βήμα καθώς και

Specificat Sidewall Radius Diameter Circumfer Revs/Mile Difference

195/45-15 3.5in 11.0in 21.9in 68.8in 921 0.0%

195/50-15 3.8in 11.3in 22.7in 71.2in 889 3.5%

Το πρόβλημα μου είναι αν τα 50αρια θα βρίσκουν στους θόλους ή όχι. Αν ξέρει κανείς πολύ θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Λοιπον, εχουμε το ιδιο τουτου! Ιδιες αναρτησεις αλλα εγω εχω αλλα ελατηρια που συνεπαγονται ελαφρο χαμηλωμα. Αρχικα ειχα ελαστικα TURANZA (BRIDGESTONE) 195/50-15 αλλα με την πρωτη ευκαιρια τα αλλαξα γιατι εβρισκαν στους θολους οταν εστριβα και εβαλα TURANZA (BRIDGESTONE) 195/45-15 και εχω δει τεραστια διαφορα ειδικα στο κρατημα ;)

Edited by alexlakis
Link to comment
Share on other sites

Alexakis Διαφορά στις επιδόσεις και στην άνεση είδες;

Εγώ δεν το έχω χαμηλώσει καθόλου, πιστεύεισ ότι θα βρίσκω έτσι όπως είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Alexakis Διαφορά στις επιδόσεις και στην άνεση είδες;

Εγώ δεν το έχω χαμηλώσει καθόλου, πιστεύεισ ότι θα βρίσκω έτσι όπως είμαι;

Λύση: Κάποιος που εχει 195/50-15 σε πχ golf ΙΙ , χώνεις τις μπροστά ζάντες στο δικο σου, κανεις δυο σβούρες με κλειδωμένο το τιμόνι και με αρκετό γκαζι, και βλέπεις

:thumbsup:

Α! οπως και...

εαν η Alexlakis έβρισκε, με τα 50αρια, σημαίνει πως και εσύ κάποια στιγμή θα 'βρεις' οταν φέρεις το αυτοκίνητο σου σε συνθήκες, ανάλογες. (δηλαδη, οταν πιέσεις τοσο το αυτοκίνητο οστε να βυθιστεί το γόνατο οσο πρέπει, και με την ιδια γωνια στροφής των τροχων. Αυτο μπορει να συμβεί οχι μονο οταν το πιέσεις σε χιλιόμετρα, αλλα μπορεί και σε μια μεγάλη λακκούβα οταν στρίβεις πχ σε στενό με τερματισμένο τιμόνι.)

Δηλαδή ειναι άσχετο το χαμήλωμα η οχι. Απλά μπορεί με τα 'μαμα' ελατήρια να βρει μια,δυο στις εκατό των περιπτώσεων, ενω σε ενα χαμηλωμένο πιο τακτικά...

Και προσοχη πολυ στα offset........ :ninja:

Edited by Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Alexakis Διαφορά στις επιδόσεις και στην άνεση είδες;

Εγώ δεν το έχω χαμηλώσει καθόλου, πιστεύεισ ότι θα βρίσκω έτσι όπως είμαι;

σε ανεση δεν ειδα καμια διαφορα, το ιδιο μου φανηκε :ninja:

απλα πλεον δεν βρισκουν στον θολο και οσον αφορα στις επιδοσεις ειδα καλυτερο κρατημα αλλα περισσοτερο σπινιαρισμα tongue.gif

δεν ξερω αν θα βρισκεις οπως εισαι γιατι εγω δεν το ειχα ποτε μαμα, ηταν παντα χαμηλωμενο :thumbsup:

Edited by alexlakis
Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Μια και αναφέρεται το topic στα λάστιχα θα ήθελα μία βοήθεια. Είμαι κάτοχος ενός polo 16v 6n με ανάρτηση bilstein sport χωρίς χαμήλωμα (μαμά ελατήρια). Ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα και αποφάσισα από τα 195/45-15 Michelin exalto να πάω στην διάσταση 195/50-15.

Ο λόγος είναι ότι θέλω άνεση, λιγότερο σπινιάρισμα και πλέον να σταματήσω να οδηγώ σαν τσίρκο. Αφήστε ότι είναι και πολύ φθηνότερα (220-260 τα 50αρια ενώ τα 45αρια έχουν 390-430) Γνωρίζω επίσης ότι θα χάσω σε βήμα καθώς και

Specificat Sidewall Radius Diameter Circumfer Revs/Mile Difference

195/45-15 3.5in 11.0in 21.9in 68.8in 921 0.0%

195/50-15 3.8in 11.3in 22.7in 71.2in 889 3.5%

Το πρόβλημα μου είναι αν τα 50αρια θα βρίσκουν στους θόλους ή όχι. Αν ξέρει κανείς πολύ θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν νομίζω πάντως να βρίσκεις ούτε να κοπανάει στον θόλο το αμάξι αφου δεν το έχεις χαμηλώσει, στο λέω γιατί είχα ρωτήσει my twin, blackadder και τον Θωδορή που έχουν βάλει 50 προφίλ & χαμήλωμένα ελατήρια....... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

δεν ακούγεται και πολύ λογικό αυτό.

Ο Φιλος μας ο Bit ίσως αναρωτιέται, πως ενα αυτοκίνητο εχει καλύτερο κράτημα (που υποδηλώνει καλύτερη πρόσφυση) και να σπινάρει περισσότερο (που υποδηλώνει χειρότερη πρόσφυση)

Λογικό το ερώτημα.

Όμως, το 45αρι προφίλ έχει λεπτότερα 'μάγουλα' που σημαίνει 'αμεσότητα' στο τιμόνι κτλ κτλ κτλ....

το 45αρι όμως, σημαίνει πως είναι και πιο 'κοντος' συνδυασμός από ότι το 50αρι για το σύστημα μετάδοσης. ¶ρα (πως να το εξηγήσω απλά) 'ροπιαζει' καλύτερα, με αποτέλεσμα να σπινάρει πιο εύκολα (πχ στις εκκινησεις, πιο κοντό βήμα)

Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Γιωργος Scirocco

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
το 45αρι όμως, σημαίνει πως είναι και πιο 'κοντος' συνδυασμός από ότι το 50αρι για το σύστημα μετάδοσης. ¶ρα (πως να το εξηγήσω απλά) 'ροπιαζει' καλύτερα, με αποτέλεσμα να σπινάρει πιο εύκολα (πχ στις εκκινησεις, πιο κοντό βήμα)

Σωστος!

Link to comment
Share on other sites

Ο Φιλος μας ο Bit ίσως αναρωτιέται, πως ενα αυτοκίνητο εχει καλύτερο κράτημα (που υποδηλώνει καλύτερη πρόσφυση) και να σπινάρει περισσότερο (που υποδηλώνει χειρότερη πρόσφυση)

Λογικό το ερώτημα.

Όμως, το 45αρι προφίλ έχει λεπτότερα 'μάγουλα' που σημαίνει 'αμεσότητα' στο τιμόνι κτλ κτλ κτλ....

το 45αρι όμως, σημαίνει πως είναι και πιο 'κοντος' συνδυασμός από ότι το 50αρι για το σύστημα μετάδοσης. ¶ρα (πως να το εξηγήσω απλά) 'ροπιαζει' καλύτερα, με αποτέλεσμα να σπινάρει πιο εύκολα (πχ στις εκκινησεις, πιο κοντό βήμα)

Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Γιωργος Scirocco

ακριβως αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
ΛΑΣΤΙΧΑΡΕΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΚΟΝΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΑΛΛΙΚΟ ΤΟ POLIDIO ΤΡΕΝΟ ΣΟΥ ΛΕΩ! ! ! worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

:blink::blink:

για τα michelin λες???

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
ΝΑΙ ΚΑΤΕΡΙΝΑ! ! ! ΕΙΜΑΙ 1000% ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Λογικό, είναι από τα καλύτερα!!!! Καλοτάξιδα Χρήστο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mετα από 8 μήνες και 10,000χλμ είμαι τρελά ευχαριστημενος με τα ΒF Goodrich, λιγο φαγωθηκαν μπροστά αλλά ειναι κατηγορίας μαλακα με σκληρο πλαινό

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από λάστιχα δεν ξέρω θέλω τη βοήθειά σας.

Έχω το Polo trendline 75 με τα λάστιχα που έιχε από τη μάνα του, κάτι FIRESTONE (185)...

Έφτασε η ώρα να τα αλλάξω αφού έχουν φαγωθεί (στραβά από έλειψη καλής ευθυγράμμισης).

Τι προτείνετε?

Γενικά δεν ψάχνω λάστιχο για επιδόσεις.Ψάχνω κάτι αξιοπρεπές για καθημερινή μετακίνηση και κανένα ταξιδάκι....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από λάστιχα δεν ξέρω θέλω τη βοήθειά σας.

Έχω το Polo trendline 75 με τα λάστιχα που έιχε από τη μάνα του, κάτι FIRESTONE (185)...

Έφτασε η ώρα να τα αλλάξω αφού έχουν φαγωθεί (στραβά από έλειψη καλής ευθυγράμμισης).

Τι προτείνετε?

Γενικά δεν ψάχνω λάστιχο για επιδόσεις.Ψάχνω κάτι αξιοπρεπές για καθημερινή μετακίνηση και κανένα ταξιδάκι....

michelin energy για αυτά που ζητάς ή κάτι καλύτερο michelin pilot exalto II. αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
michelin energy για αυτά που ζητάς ή κάτι καλύτερο michelin pilot exalto II. αυτή είναι η γνώμη μου.

Δε θα συνιστούσα τα Michelin Energy, γιατί ακόμα και στο παλιό μου Polaki (6n2 comfortline 75hp) το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες "σαπούνιαζαν" με αποτέλεσμα κράτημα μηδέν και σαφή αύξηση της υποστροφής του αυτοκινήτου.

Τα Energy είναι καλά για μέσα στην πόλη το χειμώνα που ζεσταίνονται γρήγορα. Το καλοκαίρι όμως και ειδικά σε ταξίδι είναι απαράδεκτα.

Και δε μιλάμε ότι αναζητούσα "επιδόσεις" με το Polo. Απλή κίνηση στον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Λεγεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εντυπωσεις!!!!!!!

Καλοριζικα και καλους δρομους και απο εδω Dr. :blink::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Να σαι καλα...Αρρωστια ειναι ρε συ... :)

αυτά δεν έιναι semislick?

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας σε κάτι.

Τα μαμά λάστιχα ήταν DUNLOP SP SPORT αν θύμαμαι καλά.

Πρίν 2 χρόνια τα άλλαξα και έβαλα BRIGESTONE POTENZA 720.

Τώρα ο λόγος που άλλαξα τα μαμά ήταν οτι είχαν σκάσει εσωτερικά περιμετρικά ( δεν φαινόταν και πραγματικά ειχα άγιο που δεν έφυγα σε καμια στροφή όταν το έχωνα).

Τώρα διαπίστωσα ακριβώς το ίδιο και με τα POTENZA.

Γνωρίζει κανείς γιατι συμβαίνει αυτό?

Ευθυγράμμιση έκανα το καλοκαιρι που μας πέρασε.

Και κάτι τελευταίο τι λάστιχα μου προτείνεται να βάλω?

Διάσταση 195/45/15.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Θέλω τα φώτα σας σε κάτι.

Τα μαμά λάστιχα ήταν DUNLOP SP SPORT αν θύμαμαι καλά.

Πρίν 2 χρόνια τα άλλαξα και έβαλα BRIGESTONE POTENZA 720.

Τώρα ο λόγος που άλλαξα τα μαμά ήταν οτι είχαν σκάσει εσωτερικά περιμετρικά ( δεν φαινόταν και πραγματικά ειχα άγιο που δεν έφυγα σε καμια στροφή όταν το έχωνα).

Τώρα διαπίστωσα ακριβώς το ίδιο και με τα POTENZA.

Γνωρίζει κανείς γιατι συμβαίνει αυτό?

Ευθυγράμμιση έκανα το καλοκαιρι που μας πέρασε.

Και κάτι τελευταίο τι λάστιχα μου προτείνεται να βάλω?

Διάσταση 195/45/15.

καλορίζικα!

Και της Κατερίνας έχουν σκάσει εσωτερικα!!!

Παίζει τπτ με το GTi??? :D

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Ερώτηση κρίσεως, αν αλλάξω τα ζαντικά από 195/45/15 σε 200/40/16 θα υπάρχουν τα michelin exalto 2 στο καινούργιο μέγεθος που θέλω??

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως, αν αλλάξω τα ζαντικά από 195/45/15 σε 200/40/16 θα υπάρχουν τα michelin exalto 2 στο καινούργιο μέγεθος που θέλω??

Ρε Κατερίνα, υπάρχει τέτοια διάσταση ? 200 , από 195 σε 205 δεν πάει ?

Μήπως κάνω λάθος αλλά δεν νομίζω .

:D

Link to comment
Share on other sites

ναι σε 205 πάει Κατερίνα,μήπως είναι too much το 40 αρι προφίλ για ελληνικούς δρόμους, ας μας πουν καλύτερα οι ιδιοκτήτες μιας και εχω 55αρι προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.