Jump to content
Alexander The Sailor

Check Engine 1.4 TSI 4MOTION 2011

Recommended Posts

Καλησπέρα! Το καλοκαίρι αγόρασα Tiguan 1.4 150ps 2011 και άναψε λαμπάκι check engine.

Σύνδεσα διαγνωστικό δικό μου OBDII ELM327 και έβγαλε "No1 cylinder missfire"

Στο ρελαντί ειναι αθόρυβος ο κινητήρας και κρατάει σταθερές στροφές και αρχίζει και ρετάρει αν πατήσεις με λιγο κέφι το γκάζι.

Το πήγα σε συνεργείο σήμερα το πρωί το έβαλε σε διαγνωστικό και μου είπε ότι δεν έχει καθόλου συμπίεση και έχει κατεβάσει λούκια το έμβολο.

Το κόστος ξεφεύγει για αλλαγή εμβόλων, κουζινέτων και αν χρειαστεί ρεκτιφιέ σε περίπτωση που έχει κάνει οβαλότητα στο block. Φιλική τιμή 3.300€

Λογω δουλειάς δεν είχα χρόνο να το αφήσω για να τσεκάρει πολλαπλασιαστή και μπουζί και το πήρα και έφυγα.

Έχει κάνεις ανάλογη εμπειρία; Θα το πάω και σε άλλους να το δούνε. 

 

Υ.Γ. Συγγνώμη που άνοιξα καινούριο topic αλλα οσο και αν έψαξα δεν βρήκα ανάλογο θέμα με tiguan.

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2023 at 1:43 PM, Alexander The Sailor said:

Καλησπέρα! Το καλοκαίρι αγόρασα Tiguan 1.4 150ps 2011 και άναψε λαμπάκι check engine.

Σύνδεσα διαγνωστικό δικό μου OBDII ELM327 και έβγαλε "No1 cylinder missfire"

Στο ρελαντί ειναι αθόρυβος ο κινητήρας και κρατάει σταθερές στροφές και αρχίζει και ρετάρει αν πατήσεις με λιγο κέφι το γκάζι.

Το πήγα σε συνεργείο σήμερα το πρωί το έβαλε σε διαγνωστικό και μου είπε ότι δεν έχει καθόλου συμπίεση και έχει κατεβάσει λούκια το έμβολο.

Το κόστος ξεφεύγει για αλλαγή εμβόλων, κουζινέτων και αν χρειαστεί ρεκτιφιέ σε περίπτωση που έχει κάνει οβαλότητα στο block. Φιλική τιμή 3.300€

Λογω δουλειάς δεν είχα χρόνο να το αφήσω για να τσεκάρει πολλαπλασιαστή και μπουζί και το πήρα και έφυγα.

Έχει κάνεις ανάλογη εμπειρία; Θα το πάω και σε άλλους να το δούνε. 

 

Υ.Γ. Συγγνώμη που άνοιξα καινούριο topic αλλα οσο και αν έψαξα δεν βρήκα ανάλογο θέμα με tiguan.

 

Θα σου έλεγα να δεις μπουζί / μπουζοκαλώδια και αν δεν είναι αυτό, τότε είσαι μάλλον για πιστόνι ή μπιέλα ή και τα δύο . :-/ 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , doggy said:

 

Θα σου έλεγα να δεις μπουζί / μπουζοκαλώδια και αν δεν είναι αυτό, τότε είσαι μάλλον για πιστόνι ή μπιέλα ή και τα δύο . :-/ 

 

 

Πήρα συμπίεση και έδειξε και στους 4 κυλίνδρους ίδια πιεση, 180 psi (12,4 bar)  χωρίς να την χάνει. 

Μπουζί- μπουζοκαλώδια τσεκαρισμένα και είναι οκ.  Το τελευταίο που θέλω να ελέγξω είναι τα μπεκ. Αν και αυτά είναι οκ τοτε παω για γενική επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Alexander The Sailor said:

 

 

Πήρα συμπίεση και έδειξε και στους 4 κυλίνδρους ίδια πιεση, 180 psi (12,4 bar)  χωρίς να την χάνει. 

Μπουζί- μπουζοκαλώδια τσεκαρισμένα και είναι οκ.  Το τελευταίο που θέλω να ελέγξω είναι τα μπεκ. Αν και αυτά είναι οκ τοτε παω για γενική επισκευή.

Ελπίζω να είναι κάτι απλό και να μην τραβιέσαι. 

 

Σε κάθε περίπτωση keep us posted! :-) 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , doggy said:

Ελπίζω να είναι κάτι απλό και να μην τραβιέσαι. 

 

Σε κάθε περίπτωση keep us posted! :-) 

 

Κι εγώ το ελπίζω αν και ξέρω πως μέχρι το 2013 είχαν βγει κινητήρες με ευαίσθητα πιστόνια που ραγίζανε στα λούκια των ελατηρίων. 

 

Για κάθε εξέλιξη θα ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

 

Λόγω δουλειάς μόλις σήμερα βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με το tiguan, που παρεμπιπτόντως είναι του 2010 και οχι του 2011 όπως έγραψα στο τίτλο του post.

 

Τελικά ήταν καμένος ο πολλαπλασιαστής του 1ου κυλίνδρου, αν και πρόσφατα αλλαγμένος απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. 

Αντικαταστάθηκε και τώρα το αυτοκίνητο είναι μια χαρά.

 

Γλυτώσαμε τα χειρότερα αν και τα έχω πάρει λίγο κρανίο με το συνεργείο που είμαι πελάτης χρόνια, και  ήταν ανένδοτος ότι ήταν σπασμένα λούκια απο πιστόνια και ήθελε να κάνει γενική επισκευή στον κινητήρα.

 

Τωρα μένει να φτιάξω τα σωληνάκια απο τις υδρορροές της πανοραμικής και το σκίαστρο της οροφής και είναι κανα 700αρι ευρώ.

 

P.S. Doggy ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που έδειξες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.