Jump to content
Golfviitdivaggelis

Ελευθερο φιλτρο αερα

Recommended Posts

Καλησπερα!Θα υπαρξει προβλημα αν αντικαταστησω το εργοστασιακο φιλτρο αερα μεσα στο φιλτροκουτι με αντιστοιχο επωνυμο ελευθερο;Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ αυτό το βίντεο και το βρήκα επεξηγηματικό, με παραδείγματα και μετρήσεις. Μπορείς να βρεις αντίστοιχα και άλλα από αξιόλογα κανάλια στο χώρο.

 

Τι μπάτζετ όμως διαθέτεις και τι σκοπό έχεις βασικά;

 

ΥΓ Θα ήμουν πολύ προσεκτικός πάντως με την πιθανότητα να αμμοβολείται ο κινητήρας γιατί το φίλτρο είναι μια τρύπια γάζα για να κάνει θόρυβο η τουρμπίνα.

Edited by petross404
Προσωπική άποψη
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω ακραιες επεμβασεις.Ειναι το πρωτο αυτοκινητο με πετρελαιο που εχω.Εχω μονο βενζινοκινητα εως τωρα.Στο Golf 7.5 Tdi λοιπον εβαλα ενα βελτιωτικο προγραμμα που πανω κατω το αναβαθμισε στα 150Hp.Σε ολα τ αυτοκινητα βενζινης μεχρι τωρα ειχα τοποθετησει ελευθερα βελτιωτικα φιλτρα.Θελω να ξερω εαν τα πετρελαια εχουν μεγαλυτερη ευαισθησια για βλαβες σε σχεση με τ αντιστοιχα βενζινοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

On 11/14/2023 at 9:13 PM, Golfviitdivaggelis said:

Θελω να ξερω εαν τα πετρελαια εχουν μεγαλυτερη ευαισθησια για βλαβες σε σχεση με τ αντιστοιχα βενζινοκινητα.

Σε γενικές γραμμές φοβάμαι πιο πολύ το δικό μου πετρελαιοκίνητο από το παλιό βενζίνης που είχα. Άλλες πιέσεις, κάπνα, ευαισθησία στο κακό καύσιμο, πολλές αφορμές για δαπανηρό μπελά. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Τώρα σε σχέση με το φίλτρο, νομίζω υπάρχει πάντα άπλετος αέρας στα ντίζελ εκτός αν έχεις κάνει εκτεταμμένες βελτιώσεις πχ στην παροχή καυσίμου ή μεγαλύτερη τουρμπίνα, ο αέρας περισσεύει οπότε το φίλτρο είναι μάλλον για ηχητικούς/αισθητικούς λόγους. Και εγώ θέλω να βάλω κάτι καλό αργότερα, αλλά ξέρω ότι θα θέλει συχνή συντήρηση το φίλτρο και αλλαγή τα λάδια.

 

Αν θες στείλε μου πμ με πληροφορίες για το πρόγραμμα που έβαλες. Ενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2023 at 1:11 ΜΜ, petross404 said:

Σε γενικές γραμμές φοβάμαι πιο πολύ το δικό μου πετρελαιοκίνητο από το παλιό βενζίνης που είχα. Άλλες πιέσεις, κάπνα, ευαισθησία στο κακό καύσιμο, πολλές αφορμές για δαπανηρό μπελά. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Τώρα σε σχέση με το φίλτρο, νομίζω υπάρχει πάντα άπλετος αέρας στα ντίζελ εκτός αν έχεις κάνει εκτεταμμένες βελτιώσεις πχ στην παροχή καυσίμου ή μεγαλύτερη τουρμπίνα, ο αέρας περισσεύει οπότε το φίλτρο είναι μάλλον για ηχητικούς/αισθητικούς λόγους. Και εγώ θέλω να βάλω κάτι καλό αργότερα, αλλά ξέρω ότι θα θέλει συχνή συντήρηση το φίλτρο και αλλαγή τα λάδια.

 

Αν θες στείλε μου πμ με πληροφορίες για το πρόγραμμα που έβαλες. Ενδιαφέρομαι.

Προγραμμα Revo της Cargate.70000 χλμ χωρις κανενα απολυτως προβλημα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2023 at 4:58 PM, Golfviitdivaggelis said:

Προγραμμα Revo της Cargate.70000 χλμ χωρις κανενα απολυτως προβλημα

Έκανες τίποτα αναβάθμιση στον συμπλέκτη; Το κιβώτιο είναι εντάξει με την μεγαλύτερη ροπή;

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2023 at 4:50 PM, gtse said:

Εχω βαλει KN στο φιλτροκουτι 1.6D golf 7 χωρις θεματα εδω και 30000χιλ

Έχω βρει με 70 ευρώ ένα φίλτρο αφρού της Revo, αλλά δεν ξέρω αν φιλτράρει καλά. Δε το έψαξα κιόλας ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , petross404 said:

Έκανες τίποτα αναβάθμιση στον συμπλέκτη; Το κιβώτιο είναι εντάξει με την μεγαλύτερη ροπή;

Τιποτα απολυτως,βεβαια δεν του πινω το αιμα ουτε κανω εκκινησεις στα φαναρια.Εξαλλου τα 7 κιλα ροπη παραπανω δεν ειναι κατι τρομακτικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2023 at 8:15 ΜΜ, petross404 said:

Έχω βρει με 70 ευρώ ένα φίλτρο αφρού της Revo, αλλά δεν ξέρω αν φιλτράρει καλά. Δε το έψαξα κιόλας ιδιαίτερα.

 

δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε φιλτρα αφρου οποτε δεν εχω εμπειρια σε αυτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.