Jump to content
scorpione

Pss9 Bilstein με 18αρες

Recommended Posts

Εχει αρχισει και με ενοχλει πολυ το πισω μερος του αυτοκιητου λογω σκληρης συμπεριφορας. Η ρυθμιση ειναι 4 εμπρος και 6 πισω. Μηπως τελικα με 18αρες πρεπει να τοποθετουμε 4 αμορτισερ στα μαμα ελατηρια??

Link to comment
Share on other sites

ακομη πιο σκληρο ? 1 ειναι στο τερμα σκληρο 9 στο μαλακοτερο. Ετσι παντως χτυπαει πισω. Μηπως τελικα το προβλημα διογκωνεται πολυ απο τις 18αρες?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τώρα έχει πολύ κρύο και εχουν σφίξει τα αμορτισέρ σου.Όταν ζεστάνει λίγο ο καιρός θα δεις που θα μαλακώσουν.Πάντως σίγουρα κοπανάει η 18άρα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα τηλ στον αθανασιου στην bilstein και μου απαντησε οτι το 9 ειναι το μαλακοτερο και το 1 το σκληροτερο!!! Ποιος εχει λαθος??

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΤΗς BILSTEIN.DE

http://www2.bilstein.de/en/produkte/wettbe...rgleich.php3#16

B16 PSS9

Threaded suspensions with damping force adjustment:

original shocks, BILSTEIN B16 PSS9

BILSTEIN B16 PSS9 provide the greatest degree of uniform damping

Significantly higher damping forces on shorter strokes, which increase much more homogeneously when changing from compression to rebound (up/down).

BILSTEIN B16 PSS9 suspensions with individual damping force adjustment include a setting range of approx. 30%, from the "softest" (9) to the firmest (1).

At the softest setting the B16 PSS9 suspensions already unfold the handling performance of a sports shock absorber, with additional reserves available for the ambitious driver.

The BILSTEIN threaded suspensions with individual damping force adjustment modify the force simultaneously both on the compression and rebound strokes

Link to comment
Share on other sites

file scorpione malon exeis dikio gia ta epipeda sklirotitas me basi to episimo site tis bilstein giati sto manual pou exo sta ellinika ta grapsane anapoda!

ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΤΟ 1 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΕΡΙ ΑΙΣΘΗΣΗΣ????

Link to comment
Share on other sites

Otan tin ebala (prin kanena 3mino) to biblio tous elege pos to 1 einai to pio malako. tis rithmisa loipon ekei kai tis ebala oso pio psila ginete (na xamilosei oso to dinaton ligotero se sxesi me ta mama) kai ta exo etsi gia na ta sinithiso kai na rithmiso analoga! Pantos den kopanei katholou! kai einai jet!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 1500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΕΤΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ. ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΩ ΘΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΩ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Και πια ειναι η ειρωνια. Το παλικαρι που φορεσε την ΜΤΜ ειναι ικανοποιημενος απο ανεση , εγω δεν την δοκιμασα γιατι ειχα πεισθει οτι δεν θα ειναι καλυτερη απο την PSS9 και ακομη ψαχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

An pali egw pw oti ola ta PSS9 meta apo ligo kairo kopanane, 8a me 8ewrhsete asxeto.

To idio problhma exei kai o Luke Execute.

Meta apo 7000xlm moy eipe oti kopanoyse entona.

O LUKE EXECUTE MILISAME KAI TON ESTEILA SE MAGAZI STHN ATHNA GIA KW 2 KAI MALLON PREPEI NA THS PEIRE

Link to comment
Share on other sites

Guest luke_execute
O LUKE  EXECUTE  MILISAME KAI  TON ESTEILA SE MAGAZI STHN ATHNA GIA KW 2 KAI MALLON PREPEI NA THS PEIRE

Λοιπόν , τα KW 2 είναι για φίλο μου όχι για μένα. Επίσης , δεν είπα στον Duke ότι κοπανάνει απελπιστικά (δεν νομίζω τουλάχιστον να του το είπα, ούτε μετά από 7000χλμ. ). Όντως έχει αρχίσει και κοπανάει περισσότερο από πρίν αλλά όχι σε βαθμό που έχω δεί πιο μαλακές αναρτήσεις και χωρίς 18άρες. Για έναν οικογενειάρχη σίγουρα δεν είναι αλλά εγώ δεν είμαι κι έχω καιρό ακόμη. Θα ήθελα βασικά να είναι και πιο σκληρό ακόμη...

Τέλος πάντων, για την PSS9 απλά είναι υπερεκτιμημένη για τα λεφτά της αλλά δεν λέω ότι δεν είναι καλή. Θα περίμενα κάτι καλύτερο για τα 1500 ευρώ που έδωσα και ξανατονίζω ότι δεν το λέω επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν έχω δοκιμάσει και κάτι άλλο για να συγκρίνω! (Όταν λέω να δοκιμάσω εννοώ να έχω βάλει στο αυτοκίνητό μου και να την έχω για τουλάχιστον κανα μήνα . Κατα τ'άλλα έχω οδηγήσει διάφορα και έχω συνοδηγήσει. Αυτά δεν πιάνονται για μένα. Δεν καταλαβαίνεις και πολλά.

Τέλος να πώ ότι δεν έχει καμια σχέση η απόδοση της PSS9 σε συνδυασμό με το 1.4 και σε συνδυασμό με το 1.8Τ . Πολύ καλύτερα τα πράγματα στην δεύτερη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

KW VARIANT2

1250 ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ. 210 2715970. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΣΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ GTI.

Edited by scorpione
Link to comment
Share on other sites

1250 ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ. 210 2715970. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΣΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ GTI.

TASO GRAPSE MARKA NA GNORIZOUN TA PAIDIA GIA PIA ANARTHSH LES

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν την ρυθμισα ( για κυνηγι!!) παρεα με γνωστο αγωνιζομενο εστριβε τεζα και μιλαω για πολλα. καθολου νευρικο το μπροστινο μερος (συνηθες φαινομενο σκληρων αναρτησεων) και το πισω σου εμπνεε εμπιστοσυνη. Το τιμονι ακουγε ... Οταν δεν το πηρε ο αλλος τα ειδα ολα. με +200 σε ανοικτες καμπες και με τιμονιες μεσα στην στροφη δεν καταλαβαινε τιποτε. ουτε καν σε φοβιζε. Ειναι πολυ καλη. Εμενα με ενοχλει στην καθημερινη μετακινηση και μονο πισω. Ισως φταιει και η ηλικια. Εχει βγει μια ΗR ρυθμιζομενη απο μεσα στα 5400!!! Δεν λεω οτι το σκεφτομαι αλλα κοιταω για κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Moy xes pei oti kopanoyse entona loyka>

Isws ekana la8os sta xiliometra.

Pandws gia na eimai dikaios, k h dikh moy (FK) kopanaei arketa pisw. Toylaxiston se ayth th ry8mish.

Emena pandws den me enoxlei ka8oloy... afoy to amaxi apla exei metamorfo8ei.

(Pandws den to sklhrenw allo)

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα οτι φταινε τα ελατηρια πισω για την σκληραδα που με ενοχλει και οτι τα αντικαθιστουν με HR (μονο τα πισω)

Οδηγησα φιλου μου με KW2 και δεν μου αρεσε καθολου παιδια. Δεν κοπαναγε αλλα μπροστα πολλες οι ταλαντωσεις. Ισως να φταιει και η ρυθμιση. Παντως δεν ενθουσιαστηκα...

Καμμια σχεση με την PSS9 σας το λεω πραγματικα. Η pss9 ρουφαει στο μαλακο ενω στο σκληρο απλα δεν ταλαντευει. Και στα s3 αλλαζουν τα πισω ελατηρια

Αποσυρω την Αγγελια μεχρι δοκιμης των ελατηριων HR. Αν δεν μεινω ικανοποιημενος (ειμαι λιγο περιεργος) θα την δωσω για μια αεροαναρτηση HR.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψατε ρε παιδια.Σε λιγο καιρο που θα παρω το golfακι μου,εψαχνα να βρω τι να του βαλω.Ειμαι αναμεσα απο KW και PSS9.Τωρα στο Cupra μου εχω BILSTEIN Sprint χοντρεμβολα με H&R ελατηρια και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα ελεγα να παω σε κατι πιο "δυνατο".Τελικα ποια ειναι τα κριτηρια για καθε μια?Τα υπερ και τα κατα της?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.