Jump to content
radeluna

Vag-com για Polo?

Recommended Posts

Hello παιδιά από φανατικό polakia. Αφού εξερεύνησα όλο το forum μας δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη για vag-com για polo..

Εγώ έχω το 6N 14. 101hp '99 και αφού έβαλα χέρι σε αρκετά μέρη του αυτοκινήτου, πιστεύω ότι ήρθε και η ώρα του εγκεφάλου.

Pls αν υπάρχει κάποιος γνώστης να μας καθοδηγήσει πάνω στο θέμα μιας που είναι must!

Δεν ήξερα που να το ποστάρω το θέμα για αυτό πιστεύω πως εδώ είναι το κοντινότερο.

Δυστυχώς λόγω στρατού -_- δεν ξέρω πόσο συχνά θα το παρακολουθώ αλλά θα το εκτιμούσα αν κάποιος γνώστης ασχοληθεί.

Polous VW heretismous! ;)

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

καλα τι περιμενεις να αλλαξεις στον εγκεφαλο?κανα σφαλμα να βλεπεις να σβηνεις κ κανα ηλεκτρικο βοηθημα αν υπαρχει ,no tuning included

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω για tunning αλλά πιο πολύ για μετρήσεις. Αν έχει δυνατότητα να βλέπεις λεπτομέρειες από κινητήρα πχ. κακή λειτουργία, νοθευμένη βενζίνη, ποσότητα αέρα, μετρήσεις 0 - 100 ... τέτοια κυρίως. Όσο για tunning το ψάχνω ακόμα για προγραμματισμό εγκεφάλου. Είανι ένα ακόμα θέμα που με απασχολεί... επίσης αν ξέρετε...

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

6N του 99 με 100 άλογα, άρα AFH κινητήρας, σωστά;

Επειδή η παραγωγή του αυτοκινήτου αυτού ξεκίνησε πριν την καθιέρωση του OBD2 προτύπου

δεν είναι και πολλά τα πράγματα που μπορείς να δεις.

Μόνο κάποια βασικά όπως στροφές, γωνία πεταλούδας, χρόνος που ανοίγουν τα μπεκ

τάση αισθητήρα λ και μερικά ακόμα.

Επιδόσεις δεν γίνεται να μετρήσεις γιατί δεν μπορείς να πάρεις τα πραγματικά χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως μπορείς να κάνεις μετρήσεις.

Υπάρχουν και άλλα προγραμματάκια εκτός του VAG COM που στηρίζονται στις βασικές λειτουργείες της OBD και εφαρμόζονται σε πολλά αμάξια και εκτός του VAG.

Απλά χρειάζεσαι τον κατάλληλο "εξοπλισμό"...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως μπορείς να κάνεις μετρήσεις.

Υπάρχουν και άλλα προγραμματάκια εκτός του VAG COM που στηρίζονται στις βασικές λειτουργείες της OBD και εφαρμόζονται σε πολλά αμάξια και εκτός του VAG.

Απλά χρειάζεσαι τον κατάλληλο "εξοπλισμό"...

μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις δυο λόγια για το συγκεκριμένο πράγμα;

είναι κάτι που με ενδιαφέρει και εμένα,απλά θα ήθελα λίγες λεπτομέρειες όσο αφορά τις δυνατότητες-χαρακτηριστικά του.

σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδες να το ξεψυρρισουμε το πολακι

και αν εχει κανεις κυκλωματα σχετικα με ανταπτορες κ αλλα ας πει

ηλεκτρονικος ειμαι κατι θα κανουμε

Edit_(Super Sayian):να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες παρακαλω

το ποστ εγινε στα ελληνικα

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

για να κάνεις μετρήσεις θέλεις αισθητήρια όργανα κάτι που πρέπει να αγοράσεις, δεν αξίζει εκτος αν θέλεις να πλήρωσεις κανα 3000 ευρω για να πάρεις το VBOX. Οσο για μετρήσεις χαρακτηριστικών λειτουργίας κινητήρα και παρακολούθησης (TPS,MAP, MAF,IAT,CMP,ECT)χρειάζεται να παρακάμψεις τον εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.