Jump to content
WassUp

Λάστιχα για Golf Iii

Recommended Posts

Σε λίγες εβδομάδες θα αλλάξω τα λάστιχα του Golf III 1.4 μου με μαμά ζάντες. Ο θείος μου μου βρήκε σε καλή τιμή (30 λίρες το ένα -- κάπου 50 ευρώ) τα Michelin Energy. Φοράει κανείς τα συγκεκριμένα λάστιχα; Εντυπώσεις;

Ακόμη, πόσο πλατιά λάστιχα μπαίνουν με μαμά ζάντα; Τώρα έχω 175/70R13. Αν βάλω πιο πλατιά λάστιχα θα μου κόψει κάτι; Ο θείος μου μου είπε πως θα καταναλώνει περισσότερη βενζίνη λόγω περισσότερης τριβής.

Ευχαριστώ.

Edit:

Το μοντέλο Energy στα R13 βγαίνει μέχρι 185 πλάτος.

dimensions_energy.jpg

Edited by WassUp
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες εβδομάδες θα αλλάξω τα λάστιχα του Golf III 1.4 μου με μαμά ζάντες. Ο θείος μου μου βρήκε σε καλή τιμή (30 λίρες το ένα -- κάπου 50 ευρώ) τα Michelin Energy. Φοράει κανείς τα συγκεκριμένα λάστιχα; Εντυπώσεις;

Ακόμη, πόσο πλατιά λάστιχα μπαίνουν με μαμά ζάντα; Τώρα έχω 175/70R13. Αν βάλω πιο πλατιά λάστιχα θα μου κόψει κάτι; Ο θείος μου μου είπε πως θα καταναλώνει περισσότερη βενζίνη λόγω περισσότερης τριβής.

Ευχαριστώ.

Edit:

Το μοντέλο Energy στα R13 βγαίνει μέχρι 185 πλάτος.

dimensions_energy.jpg

Τα Michelin Energy είναι παλία λάστιχα. Να φανταστείς πόσο παλιά είναι το GOLF IV όταν το αγόρασα το 1999 τα φόραγε από το εργοστάσιο. Βγαίνουν ακόμα? Δεν θα συνηστούσα να βάλεις πιο φαρδιά λάστιχα με 13άρα ζάντα γιατί θα αλλάξει βήμα το αυτοκίνητο. Αν θέλεις να βάλεις πιο φαρδιά άλλαξε και ζάντες. Στο καπάκι του ρεζερβουάρ από μέσα γράφει αναλυτικά τι διαστάσεις λάστιχα πέρνει το αυτοκίνητο χωρίς να αλλάξει η συμπεριφορά του.

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όντως τα συγκεκριμένα ελαστικά είναι πολύ παλιάς τεχνολογίας αλλά σε αυτές τις διαστάσεις ζαντών δνε υπάρχουν καινούρια λάστιχα, αφού σε λίγο θα τις διαθέτουν μόνο καροτσάκια!!!

Πάντως προτίμησε το Πιρέλλι P 2500, καλό για χώμα, νερό και λάσπη, μαλακό αλλά όχι για στροφές και τελικές!

Το μισελέν θα κάνει θόρυβο και γενικά δεν αποδίδει καλοκαίρι με πολλή ζέστη! Προτίμησε με δείκτη Η αν υπάρχει κάτι ή έστω κοντά σε αυτόν τον δείκτη!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για λάστιχα σε διάσταση 195/50/R15 για το 1400 μου. Έχω σταμπάρει Michelin Exalto 2, Pirelli P5000 Drago και ΤΟΥΟ Proxes T1R ή T1S... :whistling: :whistling: Τι προτείνετε; Επειδή και τα τέσσερα βγαίνουν σε δείκτη V, μήπως θα έχω πρόβλημα στο ζέσταμα με το 1400 που δεν τραβάει; Και τέλος, από τιμές αν ξέρει κανείς τι παίζει... Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos

απο οτι ξερω μιας και προσφατα εβαλα και εγω λαστιχα( goodyear f1)

μου ειπαν οτι πλεον ολα τα βγαζουν με δεικτη V τα f1 τα εβαλα 270 euro

με αζοτο αντι γαι αερα τα exalto ειναι πιο ακριβα ......

οσο αναφορα το ζεσταμα δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.....

ο δεικτης ταχυτητας εχει να κανει με την αντοχη του ελαστηκου

σε υψηλες θερμοκρασιες και την αντοχη του σκελετου

για αυτο και πολλα ελαστικα που εχουν

την ιδια διασταση και ιδιο δεικτη διαφερουν σε γομα αναλογα με τον κατασκευαστη

πιο μαλακα ειναι πχ τα michelin απο τα bridgestone

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Περίπου ρε φίλε, περίπου... Έχει ένα δίκιο ο kostasgolfakias, όσο ανεβαίνει η ταχύτητα τόσο δυσκολεύεται να ζεσταθεί, για να αντέχει τις έξτρα τριβές... Με Η θα ήταν πολύ καλύτερα, τα V ζεσταίνονται γενικά αρκετά πιό δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

το energy που φοράω τώρα ζεσταίνεται από την στιγμή που έχω κάτσει στο κάθισμα πρωτού καν ανάψω το μοτέρ. Για καλοκαίρι είναι αισχρό, ιδίως κάτι μεσημέρια που καίει η άσφαλτος γιατί απλά δεν έχω δυνατότητα φρεναρίσματος. Κατά τα άλλα είναι πολυ ικανοποιημέ

νος, είναι οικονομικό και πολύ τίμιο για το κόστος του. Έπεσε σχετικά απότομα η αποδοσή του. Για τον θόρυβο μην ακούς τι σου λένε, μια χαρά ήσυχο είναι. Λέγεται επίσης ότι τα Michelin είναι καρα-ευαίσθητα στα πεζοδρόμια, έχω καβαλήσει τα άπειρα και δεν έχω δει τπτ περίεργο στο πέλμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα TOYO καμιά άποψη;;; Γιατί μου αρέσει πολύ το στυλ τους... :wacko:
καλησπερα φιλε κωστα τα ΤΟΥΟ ειναι πολυ μαλακο λαστιχο και δεν κανει για την ελλαδα στους 3 μηνες τα εβγαλα.Εγω στο μωρο μου (mk3 1.6 8v 136 hp) εχω βαλει τα BRIGESTONE POTENZA με δεικτη H κρατανε πολυ καλα!!!.Και και σχετικα φθηνα τα 195-50-15 εχουν γυρω στα 280 euro. Η αποφαση ομως ειναι δικια σου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.