Jump to content
silver angel

αεροτομή σε 9n

Recommended Posts

ενδιαφέρομαι για αεροτομούλα για polo 9N, αλλά δε θέλω τίποτα extreme. προτιμώ κάτι απλό, λιτό κι απέριττο, όπως περίπου στη φωτογραφία που παραθέτω.

κανένας δεν έχει βάλει αεροτομή σε 9Ν; το λέω αυτό, επειδή ψάχνω να βρω στο δρόμο κανα πολάκι που να φοράει, ώστε να δω πώς δείχνει, αλλά δεν έχω πετύχει τίποτα.

επίσης σκέπτομαι και το ενδεχόμενο να την παραγγείλω απ' έξω, αν τυχόν τη βρω φθηνότερη. αξίζει τον κόπο; έχει παραγγείλει κανείς;

τέλος, να ρωτήσω σχετικά με την τοποθέτηση: η κόλλα θα κρατήσει ή θα ψάχνω την αεροτομή μου πουθενά, οπότε να προτιμήσω τρύπημα;

post-93-1107898733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η δικια μου ειναι μαλλον λιγο extreme χωρις το υπολοιπο bodykit

perypolo50xe.th.jpg

Αν η αεροτομη σου ειναι ενεργη και οχι μονο εφε αναγκαστικα πας για τρυπημα γιατι η πιεση που θα δεχεται απο τον αερα και την οποια μεταβιβαζει στο πισω μερος του αυτοκινητου, μετα απο καποια ταχυτητα θα την πεταξει αν ειναι απλα κολλημενη.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
ενδιαφέρομαι για αεροτομούλα για polo 9N, αλλά δε θέλω τίποτα extreme. προτιμώ κάτι απλό, λιτό κι απέριττο, όπως περίπου στη φωτογραφία που παραθέτω.

κανένας δεν έχει βάλει αεροτομή σε 9Ν; το λέω αυτό, επειδή ψάχνω να βρω στο δρόμο κανα πολάκι που να φοράει, ώστε να δω πώς δείχνει, αλλά δεν έχω πετύχει τίποτα.

επίσης σκέπτομαι και το ενδεχόμενο να την παραγγείλω απ' έξω, αν τυχόν τη βρω φθηνότερη. αξίζει τον κόπο; έχει παραγγείλει κανείς;

τέλος, να ρωτήσω σχετικά με την τοποθέτηση: η κόλλα θα κρατήσει ή θα ψάχνω την αεροτομή μου πουθενά, οπότε να προτιμήσω τρύπημα;

πραγματι ειμαστε ελαχιστοι αυτοι με τις αεροτομες στο κλαμπ κ γενικοτερα εδω μεσα εχουμε 3 ατομα ο ενας ειναι ο απο πανω μου κ ο polo 123ps που εχουν την ιδια αεροτομη κ εγω που την εβαλα πρωτος κ καλυτερος!

Link to comment
Share on other sites

Μια πολυ ωραια αεροτομη εβγαζε η JE Design αλλα εδω και κανα χρονο σταματησε να την βγαζει για 9Ν. Νομιζω υπαρχουν μερικα κομματια ακομα στην Ελλαδα. Ειναι ρυθμιζομενη αλλα τσουχτερη τιμη 300 € αβαφη...

Δες την σε 6Ν ειναι ολοιδια και στο 9N

Polo-6-N-FL-rot-Detail-JE6N.jpg

Τωρα προτεινει αυτην εδω για 9Ν

Polo_9N_JE9N31.jpg

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

πραγματι ειμαστε ελαχιστοι αυτοι με τις αεροτομες στο κλαμπ κ γενικοτερα εδω μεσα εχουμε 3 ατομα ο ενας ειναι ο απο πανω μου κ ο polo 123ps που εχουν την ιδια αεροτομη κ εγω που την εβαλα πρωτος κ καλυτερος!

Παιδια δε θέλω να σας στενοχωρήσω αλλα η δικιά μου είναι η καλύτερη :cry: και δεν ειναι ιδια με του Perycho Χρήστο..η δικιά μου είναι αυτή...

τέλος, να ρωτήσω σχετικά με την τοποθέτηση: η κόλλα θα κρατήσει ή θα ψάχνω την αεροτομή μου πουθενά, οπότε να προτιμήσω τρύπημα;

αμα βάλεις μονο κολλα θα ψάχνεις αργά ή γρήγορα να τη βρείς....τρύπημα θέλει πάντα με προσοχή για καλώδια του πίσω φωτός

Edited by polo123ps
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν η αεροτομή που βάλει η Silver είναι εφαρμοστή στο πορτ-μπαγκαζ, δε χρειάζεται να τρυπήσει τίποτα!!

Εγώ έχω βάλει αεροτομή και κρατιέται μόνο με κόλλα και με 2 ''πιαστράκια'' που τα έχει για καλύτερη στήριξη και ''κουμπώνουν'' πάνω στο πορτ-μπαγκαζ...

Αλλά όχι και να ανοίξει τρύπες χωρίς λόγο!!

Εγώ την έχω πολύ καιρό και φυσικά δεν έχει κουνηθεί καν...

Σκεφτείτε και κάτι άλλο: αν οι αεροτομές που στηρίζονται μόνο με κόλλα ξεκολλούσαν τόσο εύκολα, γιατί τόσες εταιρίες βγάζουν κάποια σπορ μοντέλα τους με αεροτομές από μαμά??? (βλέπε VW Golf R32, Ford Focus RS, Peugeot 106 Rallye και πολλά άλλα...)

Το τονίζω ότι αναφέρομαι στις εφαρμοστές αεροτομές, όχι σαν αυτές που έχετε οι Peryrho και Polo123ps.

Silver κάποιες ιδέες μπορείς να δεις εδώ:

Zender Parts για Polo 9N

και εδώ:

Cessories.net - Polo 9N

Ελπίζω να βοήθησα λίγο :):)

Edited by Spy
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα οι εφαρμοστες εχουν μικροτερη αντισταση στον αερα και δεχονται και μικροτερες πιεσεις, οποτε δεν χρειαζεται και τρυπημα. Βεβαια αποτελουν περισσοτερο διακοσμητικο κομματι και οχι σημαντικη βοηθεια στο να κρατιεται το αμαξι στο εδαφος.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

να τονίσω ότι δεν ψάχνω κάτι σαν αυτήν στην πρώτη φωτογραφία τού Peryrho, αλλά περισσότερο προτιμώ αυτήν της δεύτερης.

εννοείται ότι τη θέλω για διακοσμητικούς λόγους και δε νομίζω ότι θα επηρεάσει τη συμπεριφορά του αμαξιού, καθώς κυρίως μέσα στην πόλη κινούμαι.

άρα, λέω να προτιμήσω εφαρμοστή με κόλλημα κι όχι τρύπες.

νομίζω ότι προτιμώ τελικά αυτήν τής Je Design.

Πάντως πολύ κομψή αεροτομή θεωρώ αυτήν τού 206.

Edited by silver angel
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι για αεροτομούλα για polo 9N, αλλά δε θέλω τίποτα extreme. προτιμώ κάτι απλό, λιτό κι απέριττο, όπως περίπου στη φωτογραφία που παραθέτω.

κανένας δεν έχει βάλει αεροτομή σε 9Ν; το λέω αυτό, επειδή ψάχνω να βρω στο δρόμο κανα πολάκι που να φοράει, ώστε να δω πώς δείχνει, αλλά δεν έχω πετύχει τίποτα.

επίσης σκέπτομαι και το ενδεχόμενο να την παραγγείλω απ' έξω, αν τυχόν τη βρω φθηνότερη. αξίζει τον κόπο; έχει παραγγείλει κανείς;

τέλος, να ρωτήσω σχετικά με την τοποθέτηση: η κόλλα θα κρατήσει ή θα ψάχνω την αεροτομή μου πουθενά, οπότε να προτιμήσω τρύπημα;

H Zender έχει 3 αεροτομές:

729_4424033_downforcecarbon.jpg730_4423033_downforce.jpg97_4441033a.jpg

Η 3η είναι κούκλα!!!

Και οι 3 είναι πραγματικά πολύ ωραίες αλλά νομίζω οτι η φίλη μας η silver angel θέλει κάτι πιο μικρό και πιό λιτό όπως η φωτογραφία που έχει παραθέσει.

Link to comment
Share on other sites

H 3η είναι πράγματι πολύ όμορφη. Αν και μου φαίνεται ίδια με την πρώτη αλλά διαφορετικό χρώμα, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
H 3η είναι πράγματι πολύ όμορφη. Αν και μου φαίνεται ίδια με την πρώτη αλλά διαφορετικό χρώμα, ετσι;

Καμία σχέση ρε, είναι διαφορετικές!!!

Link to comment
Share on other sites

ουψ κάποιο λάθος έγινε...κανονικά το ποστ θα έπρεπε να είναι :

H 2η είναι πράγματι πολύ όμορφη. Αν και μου φαίνεται ίδια με την πρώτη αλλά διαφορετικό χρώμα, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

ουψ κάποιο λάθος έγινε...κανονικά το ποστ θα έπρεπε να είναι :

H 2η είναι πράγματι πολύ όμορφη. Αν και μου φαίνεται ίδια με την πρώτη αλλά διαφορετικό χρώμα, ετσι;

Λέω κι εγώ, στραβός είναι??? :excl::wub::wub:tongue.gif

Είναι ακριβώς το ίδιο σχέδιο, απλά η 1η είναι carbon-look

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει καμια καινουρια αεροτμη για πολο 9n?

Τελεφταιο post ηταν Φεβρουαριο..

Της Zender ''η 3η'' μ'αρεσει, και γενικα ψαχνομαι για διακριτικη αεροτομη..

Μονο απο ιντερνετ θα την βρω(την Zender)?σε τι τιμες παιζει?Με κολλα μπαινει η πρεπει να τρυπησw?

Edited by MmaannoosS
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει καμια καινουρια αεροτμη για πολο 9n?

Τελεφταιο post ηταν Φεβρουαριο..

Της Zender ''η 3η'' μ'αρεσει, και γενικα ψαχνομαι για διακριτικη αεροτομη..

Μονο απο ιντερνετ θα την βρω(την Zender)?σε τι τιμες παιζει?Με κολλα μπαινει η πρεπει να τρυπησw?

Μια επιλογή είναι και η παρακάτω αλλά δεν ξέρω τι ακριβός θέλεις

1_09.jpg

1_21.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και αλλη μια αεροτομη ετσι οπως την θελω, εδω(σtο 9n3 gti)

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=3669&st=100

Και φανταζομαι οτι θα μπαινει και στο 9n αλλα δεν ξερω που να την βρω..

Αλλιως παω για Zender!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και αλλη μια αεροτομη ετσι οπως την θελω, εδω(σtο 9n3 gti)

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=3669&st=100

Και φανταζομαι οτι θα μπαινει και στο 9n αλλα δεν ξερω που να την βρω..

Αλλιως παω για Zender!

Αφου το body kit ειναι της Caractere, αρα φυσιολογικα θα ειναι και η αεροτομη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.