Jump to content
skaraviaios

Eπισκευή τζαμιών

Recommended Posts

Έχω ακούσει ότι γρατζουνισμένα τζάμια μπορούν να επισκευαστούν και πως υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που κάνει τέτοιες δουλειές. Ισχύει;;; Αν ναι παρακαλώ βάλτε καμιά παραπάνω πληροφορία.... Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία είναι όπως γυαλίζεις το βερνίκι στο χρώμα. Ειδικές αλοιφές και αλοιφαδόρος. Αφαιρείς γυαλί δλδ. Δυστηχώς κάποιον να το κάνει δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεί αρκετές φορές σε εκθέσεις αυτοκινήτων κάτι τύπους που επισκευάζουν παρμπρίζ με κάποιου είδους "θερμοκόλληση" όπου στην ουσία μένει μόνο μία κουκίδα σαν παραμόρφωση στο γυαλί.

Συνήθως το κάνουν μετά απο πέτρα στο παρμπρίζ, αλλά για μένα καλύτερα να βάλεις μια "θραύση κρυστάλλων" στην ασφάλειά σου και απλά να το αλλάξεις.

Θα δώ άν βρώ στοιχεία άν θές.

Link to comment
Share on other sites

νια μπράβο ισχύει και αυτό που είπε ο golfrs. Αυτό που έγραψα εγώ είναι για γρατζουνιές

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

Βρήκα πληροφορίες τελικά το site για Αθήνα είναι: www.carglass.gr

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση...οι γρατζουνιές δεν επισκευάζονται!!!!! Πάω για αλλαγή κρυστάλλων....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά παρατήρησα σήμερα 2 πολύ ελαφριές γρατσουνιές στο παρμπρίζ... Έγιναν απο τον υαλόκαθαριστήρα (είχε πάνω κάτι μ*λ*κιες σαν κουκούτσια που πέφτουν απ τα δέντρα) και έτσι όπως πήγα να ξεπλύνω το τζάμι μου άφησε 2 ελαφριά τόξα τα όποια φαίνονται από μέσα όταν πέφτει το φως πάνω...

Ξέρουμε αν υπάρχει καμία ειδική super-duper τεχνολογο-επιστημονική πατέντα που να σώζει την κατάσταση???

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση...οι γρατζουνιές δεν επισκευάζονται!!!!! Πάω για αλλαγή κρυστάλλων....

Ρώτησα σε 2-3 εταιρίες και μου είπαν πως υπάρχει μια τεχνική, αλλά αφήνει θαμπάδα στο τζάμι, και δεν την χρησιμοποιούν. Επισήμως καμιά εταιρία δεν αναλαμβάνει. Μόνο άμα σου έχει σπάσει κάνουν κάτι (το γτ δεν το καταλαβαίνω....)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου,

Αν ψάξετε λίγο στο διαδίκτυο θα δείτε ότι υπάρχει μέθοδος για το γυάλισμα των γυάλινων επιφανειών απλά έχει υπερβολικά μεγάλο κόστος.

Η Rolls Royce επεξεργάζεται τα παρμπρίζ πριν τη τοποθέτησή τους με ειδικές ελαφρόπετρες (!!!!!!!!!) με σκοπό να λειάνει και τη παραμικρή ατέλεια που τελικά δεν "πιάνει" το μάτι.

Τέτοιας πρακτικής γυαλίσματος παρμπρίζ Silver Shadow ήμουν μάρτυρας πριν πολλά χρόνια στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.