Jump to content
Guest Stoilas

Πώς να βάλετε τα μεταλλικά δαχτυλίδια στα όργανα

Recommended Posts

Guest Stoilas

Η εγχείριση έγινε με επιτυχία!!! Ιδού το αποτέλεσμα:

1000626resizeresizekx7.jpg

-Για να τα βάλετε σε 9Ν και GolfIV θα πρέπει να βγάλετε το πλαίσιο που βρίσκεται κάτω από τα όργανα και φαίνεται καθαρά στην πιο πάνω φωτογραφία. Αυτό είναι κουμπωτό και βγαίνει πολύ απλά τραβώντας το πος τα έξω με δύναμη (μην το φοβάστε!!!)

-Βγάζοντας λοιπόν αυτό το πλαστικό θα δείτε δύο βίδες torx (αστέρι). Με το ανάλογο εργαλείο τις ξεβιδώνεται και μετά μπορείτε να τραβήξετε τα όργανα προς τα έξω. Τραβήξτε και αφού βγουν θα πρέπει να βγάλετε τις φίσες που υπάρχουν από πίσω.

Μία αριστερά: image3540wq.jpg

Αυτή βγαίνει τραβώντας προς το πλάι το δοντάκι που έχει για να κρατιέται η φίσα στη θέση της.

Και μία δεξιά: image3535kg.jpg

Προσέξτε ένα μωβ παπαράκι που είναι προ τα πάνω. Είναι ασφάλεια και είναι προς τα κάτω, την τραβάτε πάνω όπως φαίνεται στη φωτό και ελευθερώνεται η φίσα για να μπορείτε να την βγάλετε

-Αφού τώρα έχετε τα όργανα στο χέρι αφαιρείτε τα δύο προστατευτικά αυτοκόλλητα που έχει από την πάνω μεριά ώστε να μπορέσετε να ανοίξετε τα πιαστράκια που είναι αό κάτω

image3529bf.jpg

-Ανοιξτε σιγά σιγά όλα τα πιaστράκια γύρω-γύρω

-Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσετε να βγάλετε το πίσω καπάκι!

image3503ik.jpg

-Πιάστε από τις άκρες την πλακέτα μην την κάψετε και τραβήξτε να βγει και αυτή.

image3480qo.jpgimage3495se.jpg

-Περάστε λίγη κόλλα γύρω-γύρω από το δαχτυλίδι (όχι πολύ γιατί όταν κουμπώσετε το δαχτυλίδι θα ξεχυλίσει η κόλλα και θα γίνει αηδία)

image3462kq.jpg

-Τώρα περάστε το δαχτυλίδι διαγώνια από την πίσω μεριά του panel όπου υπάρχουν και οι τρύπες.

image3459bo.jpg

-Κουμπώστε το δαχτυλίδι πάνω στην τρύπα και πατήστε με το δάχτυλο γύρω-γύρω για να κολλήσει καλά.

image3474le.jpg

Επαναλάβετε το τελευταίο βήμα και για το άλλο δαχτυλίδι και κατόπιν βάλτε ότι βγάλατε με την ανάποδη φορά. (πλακέτα, καπάκια, φίσες, βίδες και τελος προστατευτικό πλαστικό πάνω από το τιμόνι).

Το τελικό αποτέλεσμα το βλέπετε στην πρώτη φωτογαρφία, είναι άκρως εντυπωσιακό και δίνει ένα πιο σπορτίβικο στυλάκι στο μαύρο πίνακα οργάνων του αυτοκινήτου μας.

Να σημειώσω ότι πριν κάνετε οτιδήποτε θα πρέπει να βγάλετε τον ένα πόλο της μπαταρίας για να μην σας ανάψει κανένα λαμπάκι αερόσακου και μετά χρειάζεστε Vagcom για να το σβήσετε!!!

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

μια φιλική συμβουλή:

όταν τελειώσετε με την τοποθέτηση, πριν τα κουμπώσετε όλα όπως πριν, καθαρίστε ΠΑΡΑ πολύ καλά το εσωτερικό τζαμάκι του κοτερ, γιατί μετά από τη δουλειά όλο και κάποιες δαχτυλιές θα έχει, όλο και κάποια σκόνη. και όταν θα τα έχετε βάλει όλα πάνω στη θέση τους, είναι πολύ σπάσιμο να δεις μουτζαλιές εκεί που περιμένεις να δεις ένα τέλειο αποτέλεσμα.

κατά τα άλλα, είναι πολύ εύκολη δουλειά και ο Stoilas την έχει περιγράψει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου αγορασα απο ebay τα 3 δαχτυλιδια για το clima του golf v.

Με τι θα τα κολησω?

Νομιζα οτι θα μπουν φρακαριστα, αλλα τελικα θελουν κολα.

Ειδα στο site οτι τα βαζουν με μια ειδικη κολα UHU αλλα δεν μπορω να την βρω.

Ακομα θελω να ρωτησω , οτι εαν ακομα και βρω την κολα, που θα την βαλω ρε γαμοτο? δεν θα φαινεται η κολα?

Παταει σε 1-2 χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου αγορασα απο ebay τα 3 δαχτυλιδια για το clima του golf v.

Με τι θα τα κολησω?

Νομιζα οτι θα μπουν φρακαριστα, αλλα τελικα θελουν κολα.

Ειδα στο site οτι τα βαζουν με μια ειδικη κολα UHU αλλα δεν μπορω να την βρω.

Ακομα θελω να ρωτησω , οτι εαν ακομα και βρω την κολα, που θα την βαλω ρε γαμοτο? δεν θα φαινεται η κολα?

Παταει σε 1-2 χιλ.

Σε μία κριτική για τα δαχτυλίδια αυτά διάβασα οτι υπήρχε πρόβλημα μετα την τοποθέτηση τους κατα πόσο οι διακόπτες περιστρέφονται εύκολα. Δες το πριν τα κολλήσεις, αλλιώς με μιά οδοντογλυφίδα βάλε λίγη κόλλα και νομίζω οτι θα είναι οκ!

Edited by akoro
Link to comment
Share on other sites

Σε μία κριτική για τα δαχτυλίδια αυτά διάβασα οτι υπήρχε πρόβλημα μετα την τοποθέτηση τους κατα πόσο οι διακόπτες περιστρέφονται εύκολα. Δες το πριν τα κολλήσεις, αλλιώς με μιά οδοντογλυφίδα βάλε λίγη κόλλα και νομίζω οτι θα είναι οκ!

Αυτο που λες δεν γινετε στο golf v με clima, γιατι εκει που ακουμπαει το δαχτυλιδι δεν γυρναει κατι.

Link to comment
Share on other sites

μια φιλική συμβουλή:

όταν τελειώσετε με την τοποθέτηση, πριν τα κουμπώσετε όλα όπως πριν, καθαρίστε ΠΑΡΑ πολύ καλά το εσωτερικό τζαμάκι του κοτερ, γιατί μετά από τη δουλειά όλο και κάποιες δαχτυλιές θα έχει, όλο και κάποια σκόνη. και όταν θα τα έχετε βάλει όλα πάνω στη θέση τους, είναι πολύ σπάσιμο να δεις μουτζαλιές εκεί που περιμένεις να δεις ένα τέλειο αποτέλεσμα.

κατά τα άλλα, είναι πολύ εύκολη δουλειά και ο Stoilas την έχει περιγράψει άψογα.

Δεν θα το ελεγα "ευκολη" ο stoilas εβαλε και τα δικα μου και ηταν ψιλοδυσκολο αν παρουμε υπ'οψη οτι χρειαζεσαι πολυ σταθερο χερι αν τα δαχτυλιδια ειναι αυτοκολλητα οπως τα δικα μου...

αν ειναι σταθερα τοτε αλλαζει το πραμα lick.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πειτε μου και εμενα τι κολα να βαλω? worthy.gif

Τα εχω τα δαχτυλιδια 1 μηνα και δεν τα εχω βαλει ακομα. ;)

Φοβαμε μην βαλω καμια μαλακια κολα και ξεχυλισει απεξω και φαινεται χαλια.

Να παρω μια κολα uhu απο το περιπτερο ή θελει καποια ειδικη?

Ενας μου ειπε βενζινοκολα.

Φοβαμαι μην κανω ζημια στην κονσολα B)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πειτε μου και εμενα τι κολα να βαλω? worthy.gif

Τα εχω τα δαχτυλιδια 1 μηνα και δεν τα εχω βαλει ακομα. :baby:

Φοβαμε μην βαλω καμια μαλακια κολα και ξεχυλισει απεξω και φαινεται χαλια.

Να παρω μια κολα uhu απο το περιπτερο ή θελει καποια ειδικη?

Ενας μου ειπε βενζινοκολα.

Φοβαμαι μην κανω ζημια στην κονσολα :mellow:

οχι βενζινοκολα. αμα σταξει........... :baby:

οχι βενζινοκολα. αμα σταξει........... :cry:

βγάλε το πλαστικό γύρω απο τους διακόπτες μηπως σε βολεψει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

παρε μια απλη logo και με πολυ προσοχη!δε χρειαζεται πολυ!ισα ισα σε 3-4 σημεια σε καθε ενα και εισαι οκ!αλλα θελει λιγη ωρα να το πιεζεις μετα για να κολλισει καλα!χτες περασα απο ξανθη-καβαλα αν ηξερα θα σταματουσα να τα βαζαμε!! κρακ κρακ!

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι Χρονη την logo γιατι στο παρελθον ειχα κολησει κατι σε αλλο αυτοκινητο και το πλαστικο εγινε γυρω γυρω ασπρο χωρις να τρεξει η κολα. Βεβαια το πλακωσα με σπρευ σιλικονης και εφυγε.

Τελος παντον θα βαλω μια κολα και οτι γινει.

Που ειπες ?? Ξανθη Καβαλα??

Πατρα ειμαι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα χωρις να ειμαι ειδικος πιστευω πως αμα βαλεις logo και μετα για εναν Α λογο βγαλεις τα δακτυλιδια ή τυχον ξεχυλησει ... τα πλαστικα δεν θα ηθελα να δω πως θα γινουν......

Επειδη ασχολιομουν με μοντελισμο ειχα χρησιμοποιησει logo και εκαιγε καθε πλαστικο που εβαζα. Νομιζω η UHU που λεει ο Στοιλιας μου φαινεται πως ειναι καλυτερα.

Με εκτιμηση, Θανος tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειπαν και εμενα

uhu βενζινοκολα!!

Αυτο θα βαλω. Την logo την φοβαμαι thumbsdown.gif

βαλε μια στιγμης με το ειδικο λεπτο στομιο... ουτε θα σταξει και θα κολλησει και αμεσως...

εγω με τετοια τα κολλησα και τα εχω πανω 9 μηνες και βαλε :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Κόλλα τα με Logo αν θες, μετά ανέβασέ μας φωτογραφίες να δούμε γιατί έλεγα όχι. Το έχω κάνει αρκετές φορές, τόσες όσες να εκφέρω άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.