Jump to content
_notis

Αλλαγή ηχοσυστήματος

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους .

Ήθελα να ρωτήσω , έχω παραγγείλει το golf vi και λόγο μεγάλης καθυστέρησης το πήρα με το 310 ηχοσύστημα.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει έξοδο για ενισχυτή και αν γενικά είναι καλό? γιατι δεν το έχω ακούσει καν.

Αν θελήσω να το αλλάξω υπάρχει κάποιος που να έχει τοποθετήσει και γνωρίζει να μου πεί?

και τέλος το 510 αξίζεί?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο αυτα δεν εχει εξοδο για ενισχυτη.

Θα πρεπει να το παλεψεις απο τις εξοδους για τα ηχεια.

Το 510 ειναι σαφως καλυτερο και σαν εμφανιση και σαν λειτουργια.

Παρ' ολα αυτα υπαρχουν πηγες εμποριου με οθονη κλπ (Kenwood, Pioneer, JVC) με 500 ευρω, και απο εδω αλλα και φθηνοτερα απο internet (Αγγλια) που ειναι σαφως ανωτερες σε ολα τα επιπεδα και με εξοδο για ενισχυτη και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο αυτα δεν εχει εξοδο για ενισχυτη.

Θα πρεπει να το παλεψεις απο τις εξοδους για τα ηχεια.

Το 510 ειναι σαφως καλυτερο και σαν εμφανιση και σαν λειτουργια.

Παρ' ολα αυτα υπαρχουν πηγες εμποριου με οθονη κλπ (Kenwood, Pioneer, JVC) με 500 ευρω, και απο εδω αλλα και φθηνοτερα απο internet (Αγγλια) που ειναι σαφως ανωτερες σε ολα τα επιπεδα και με εξοδο για ενισχυτη και πολλα αλλα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση .

Η ενίσχυση απο την έξοδο των ηχείων είναι λάθος γίνεται αλλά είναι λάθος , επομένως πάμε σε εκτός vw λύσεις..

κάποιος που να έχει βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .

Ήθελα να ρωτήσω , έχω παραγγείλει το golf vi και λόγο μεγάλης καθυστέρησης το πήρα με το 310 ηχοσύστημα.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει έξοδο για ενισχυτή και αν γενικά είναι καλό? γιατι δεν το έχω ακούσει καν.

Αν θελήσω να το αλλάξω υπάρχει κάποιος που να έχει τοποθετήσει και γνωρίζει να μου πεί?

και τέλος το 510 αξίζεί?

ευχαριστώ

Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά ο καλός ήχος το πρώτο που πρέπει να αλλάξεις είναι τα ηχεία και μετά την πηγή, για ενισχυτή βλέπεις αργότερα (αν δεν σε ικανοποιεί η πηγή) hmmm.gif

Και σου λέω πρώτα τα ηχεία μήπως και προλάβεις (αφού δεν το έχεις παραλάβει ακόμα) και βαλεις και το πακέτο των πίσω ηχείων στην παραγγελία του αυτοκινήτου σου.

Αν δεν έχεις στην παραγγελία σου και πίσω ηχεία τότε για να τα βαλεις θα χρειαστείς και καλωδίωση. :blush::lol:

ΥΓ σε γενικές γραμμές η ποιότητα του ήχου στο golf είναι εποιηκώς απαράδεκτη!!! :);)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά ο καλός ήχος το πρώτο που πρέπει να αλλάξεις είναι τα ηχεία και μετά την πηγή, για ενισχυτή βλέπεις αργότερα (αν δεν σε ικανοποιεί η πηγή) hmmm.gif

Και σου λέω πρώτα τα ηχεία μήπως και προλάβεις (αφού δεν το έχεις παραλάβει ακόμα) και βαλεις και το πακέτο των πίσω ηχείων στην παραγγελία του αυτοκινήτου σου.

Αν δεν έχεις στην παραγγελία σου και πίσω ηχεία τότε για να τα βαλεις θα χρειαστείς και καλωδίωση. :o :o

ΥΓ σε γενικές γραμμές η ποιότητα του ήχου στο golf είναι εποιηκώς απαράδεκτη!!! :blink: :blink:

απο΄τι ξέρω έχει ηχεία πίσω γιατί μου είπαν οτι είναι 8 επομένως έχει πίσω , αλλά αυτό δεν πολύ ενδιαφέρει γιατί τα ηχεία θα τα αλλάξω σίγουρα απλά με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει γραμμές ρεύματος κτλ για ενισχυτές . Γιατι δεν έχω ιδέα τι γίνεται με την κονσόλα και τι πρέπει να ανοιχτεί..

Απο την στιγμή που δεν έχουν έξοδο ήχου δεν κάνουν , άρα πάμε για άλλη πηγή..

Link to comment
Share on other sites

απο΄τι ξέρω έχει ηχεία πίσω γιατί μου είπαν οτι είναι 8 επομένως έχει πίσω , αλλά αυτό δεν πολύ ενδιαφέρει γιατί τα ηχεία θα τα αλλάξω σίγουρα απλά με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει γραμμές ρεύματος κτλ για ενισχυτές . Γιατι δεν έχω ιδέα τι γίνεται με την κονσόλα και τι πρέπει να ανοιχτεί..

Απο την στιγμή που δεν έχουν έξοδο ήχου δεν κάνουν , άρα πάμε για άλλη πηγή..

Είσαι σίγουρος ότι έχει και πίσω??? γιατί νομίζω οτι αν δεν τα ζητήσεις δεν τα βάζουν είναι εξτρά.

Το θέμα δεν είναι τα ηχεία όπως σου είπα άλλα η καλωδίωση των ηχείων

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν 8 ηχεία να εννούν 8 θέσεις για ηχεία? τι να σου πώ θα το ρωτήσω τώρα που το λές..

Αναλόγως το μοντέλο που έχεις παραγγείλει. Μόνο το 80hp έχει RCD210 με 4 ηχεία.

Ολα τα υπόλοιπα φοράνε το:

"Ηχοσύστημα "RCD 310" : με 8 ηχεία 4 x 20 Watt και δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων MP3"

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου βαλε οθονη touch screen (kenwood-jvc-pionner) για να γουσταρεις κ μετα βαλε ηχεια αν μπορεις βαλτα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τα 8 μαμα ηχεια με ενα ενεργο sub και μια καλη πηγη θα εχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο ηχο.

Αποψη μου, και επειδη το εχω κανει, δεν χρειαζεται να αλλαξεις τα ηχεια στις πορτες.

Δωσε μονο για πηγη και για το sub (εγω εχω βαλει το TS-WX77A της Pioneer και ειναι οτι καλυτερο και απο θεμα αποδοσης και απο θεμα χωρου) και θα εισαι πληρης.

Link to comment
Share on other sites

KIRRA : εσύ πως έβαλες το ενεργό sub? απο πού πήρες έξοδο? γιατι όπως είπατε το εργοστασιακό δεν έχει έξοδο Line-out.

έχεις βάλει πηγη? και αν ναι πια?

moury: έχεις κάποιο συγκεκριμένο να προτείνεις? κάποιον που να έχει βάλει κάποιο απο αυτά που περιέγραψές? γιατι μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί μόνο

με τα 1 din και απότι διαβάζω πρέπει να πάρω κ προσώψεις κ can bus κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δες την υπογραφή

Νίκο καλή δουλειά και ακόμα καλύτερο ότι έκατσες να κάνεις κ όλο αυτό το pdf .

πηγή δεν άλλαξες? , και κάτι ακομά αναφέρεις οτι έβαλες ηχεία με woofer midrange k twiter σωστα? οι θέσεις οι εργοστασιακές αποτι γνωρίζω έχουν θέση για midwoofer - twiter , πως ακριβώς τα έβαλες ? διορθωσέ με αν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλή δουλειά και ακόμα καλύτερο ότι έκατσες να κάνεις κ όλο αυτό το pdf .

πηγή δεν άλλαξες? , και κάτι ακομά αναφέρεις οτι έβαλες ηχεία με woofer midrange k twiter σωστα? οι θέσεις οι εργοστασιακές αποτι γνωρίζω έχουν θέση για midwoofer - twiter , πως ακριβώς τα έβαλες ? διορθωσέ με αν κάνω λάθος

Witson W720

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?&am...tem&CID=717

Οσο για την εγκατάσταση δεν διάβασες τα pdf??

Link to comment
Share on other sites

Witson W720

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?&am...tem&CID=717

Οσο για την εγκατάσταση δεν διάβασες τα pdf??

ναι τα διάβασα αλλα νομίζω οτι έγραφες για τρίδρομο ηχείο ,τέλος πάντων προφανώς κάνω λάθος . είδα κ την φωτό , ποσό στοίχισε η πηγή?

Link to comment
Share on other sites

ναι τα διάβασα αλλα νομίζω οτι έγραφες για τρίδρομο ηχείο ,τέλος πάντων προφανώς κάνω λάθος . είδα κ την φωτό , ποσό στοίχισε η πηγή?

390 αν θυμάμαι

Το ηχείο εμπρός είναι τριδρομο(3 χωριστά μεγάφωνα)

το πίσω 1 μεγάφωνο 2 δρόμων.

Link to comment
Share on other sites

390 αν θυμάμαι

Το ηχείο εμπρός είναι τριδρομο(3 χωριστά μεγάφωνα)

το πίσω 1 μεγάφωνο 2 δρόμων.

ναι έχεις δίκιο το ξαναείδα όντως έχει χώρο και τριδομό ηχείο νόμιζα οτι είναι σαν τις πίσω, επομένως πρέπει να έχεις πολύ καλή απόδοση απο τα εμπρός σε σχέση με τα πίσω.

πάντως απαράδεκτη η vw να δίνει τέτοιο ηχοσύστημα σε αυτοκίνητο αυτης της τιμής.

Link to comment
Share on other sites

FILE PANTWS MOU EXEI XEMEINEI ENAS METATROPEAS APO KALWDIA HXEIWN SE RCA!EINAI THS BULL!AN DEN 8ELEIS NA ALLAXEIS TO RCD!KANEI KALH DOULEIA PANTWS.

σε ευχαριστώ φίλε μ αλλα θα το αλλάξω σίγουρα σχεδόν αμέσως .

ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εδω ενα θεμα που μπορείς να διαβασεις πολλα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry332457

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.