Jump to content
koukouroukou

Διακοπτες ηλ.παραθυρων/golf Mk3

Recommended Posts

Χαιρετω τα παιδια του vwclub!

Ένα ακομα “how-to”από εμενα οσον αφορα τα ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ (στους διακοπτες των ηλεκτρικων παραθυρων..).

Βρηκα τον χρονο να σας δειξω πως αλλαξα τον φωτισμο στις πορτες από το κλασικο ΠΡΑΣΙΝΟ στο πολύ ομορφο ΜΠΛΕ.Είναι καπως δυσκολο για οσους δεν ασχολουντε, αλλα πιστευω πως αξιζει!

Ας αρχισουμε λοιπον….

Εργαλεια: Μια πενσα (με λεπτες δαγκανες)

Ένα κατσαβιδακι ΙΣΙΟ μικρου μηκους

Ένα κατσαβιδι ΙΣΙΟ μεγαλυτερου μηκους

Ένα κολλητηρι και καλαϊ

Ένα μαχαιρακι

Υλικα τα οποια χρειαζομαστε είναι τα λεντακια (οποιουδηποτε χρωματος θελουμε, κοκκινο, κιτρινο, μπλε, ροζ) και αντιστασεις επειδη τα λεντακια δουλευουν στα 1.5Volts και η παροχη είναι στα 12 Volts περιπου.Αρα οι αντιστασεις θα είναι στα 8 ohms λογικα.Εγω αυτά χρησιμοποιησα.Για πιο ακριβη δουλιτσα εσεις μπορειτε να χρησιμοποιησετε πολυμετρο, να δειτε τι παροχη εχουμε στα λαμπακια (εγω υποθετικα πηγα και μαλλον από ότι βλεπω είναι στα 12 Volts-αφου δεν εχει καει τπτ ακομα) και σε συνδυασμο με τι ταση δουλευουν τα λεντακια να αποφασισετε και την ωμικη αντισταση που θα βαλετε.Τα εργοστασιακα λεντακια δουλεουν στα 12 Volts λογικα, οση είναι ΛΟΓΙΚΑ η ταση τροφοδοσιας.Εγω παντως για να αποφυγω την αντισταση και τις πατεντες ρωτησα για 12βολτα λεντακια και μου ειπαν ότι δεν υπαρχουν.Στο εξωτερικο υπαρχουν όμως αλλα είναι ακριβα.Αν τα παρετε, το μονο που εχετε να κανετε είναι να αντικαταστησετε το λεντακι.Διαφορετικα παμε στις αντιστασεις…ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν ΔΕΝ βαλετε αντισταση, θα δουλεψει για 5 δευτερολεπτα το λεντ και μετα θα καει..

Λοιπον:

Με το ισιο κατσαβιδι (σχετικα μεσαιας μυτης) βγαζουμε το πλαστικο που συγκρατει τον διακοπτη πανω στην ταπετσαρια μας.Γυρνωντας το, διακρινουμε την καλωδιωση και 2 κλιψακια.Βγαζουμε το φυσακι του ρευματος.Υστερα πιεζουμε τα 2 κλιψακια ώστε να παρουμε στο χερι τον διακοπτη μας.

Μετα από αυτό διακρινουμε πως είναι ο διακοπτης από πισω και πως στηριζεται το ενσωματομενο λευκο πλαστικο…Με την βοηθεια του ΜΙΚΡΟΥ κατσαβιδιου, προσπαθουμε να το βγαλουμε από το μαυρο εξωτερικο καλλυμα, βαζοντας το κατσαβιδι ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ και όχι στις ακρες γιατι υπαρχει κινδυνος καταστροφης.Κανοντας ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ λοιπον αυτην την δουλεια, εχουμε το εξης αποτελεσμα (προσοχη: Μπορει το καφε καλλυματακι με τα 2 ελασματακια να σας φυγουν-μην ανησυχειτε δεν υπαρχει προβλημα-αν δεν σαυ εχουν βγει, θα πρεπει να τα βγαλετε εσεις με προσοχη).Αυτό που θα αντικρυσετε είναι:

post-250-1124302828_thumb.jpg post-250-1124303050_thumb.jpg

Το πρασινο λεντακι στεκεται πανω σε μια ασπρη-πλαστικη βαση.Με προσοχη ζεστενουμε (οσο μπορουμε γιατι δεν είναι κασσιτεροκολλησεις) τις ενωσεις και επειτα τραβαμε με την πενσα μας την ασπρη βαση που θα είναι και το λεντακι επανω.

Αρα περνουμε στο χερι ολο το συστηματακι.Βγαζουμε τωρα το λεντ από την βαση του..Εκει θα μπει το νέο λεντ (μπλε στην συγκεκριμενη περιπτωση).Προσοχη: η απρη βασουλα, εχει συγκεκριμενη φορα τοποθετησης πανω στο ολο συστημα, δηλαδη δεν μπορουμε να την βαλουμε αναποδα ώστε να «κοιταζει» από την άλλη πλευρα.Αυτό το λεω γιατι πρεπει να προσεξουμε την ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ της λαμπιτσας!!

Στην μια φωτογραφια σας δειχνω την πολικοτητα.Αρα, στο (+) θα πρεπει να μπει η αντισταση η οποια με την σειρα της θα συνδεθει με το λεντακι.Στο (-) το λεντ κανονικα συνδεεται με την τροφοδοσια του ολου συτηματος.Δηλαδη το ρευμα συναντα ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ (ώστε να πεσει η ταση) και ΜΕΤΑ περναει στο λεντ και από εκει στην επιστροφη του συστηματος! TIP: Εκει που θα ενωσετε το (+) της λαμπιτσας με την αντισταση, να προσεξετε ώστε το «ποδαρακι» του λεντ να ΜΗΝ ερχεται σε επαφη με την κανονικη τροφοδια ρευματος που ειχε πριν διοτι το ρευμα θα περασει από εκει και θα καψει την λαμπα.Καντε ένα «γονατισμα» στο συρματακι!

post-250-1124303273_thumb.jpg

Ως εδώ καλα.Όταν όμως θα βαλετε τα ελασματακια επανω και θα πατε να κουμπωσετε το πλαστικο καφε καλλυμα που τα συγκρατει, θα διαπιστωσετε ότι ΔΕΝ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ.Πολύ απλα αυτό συμβεινει διοτι οι ενωσεις που κανατε ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ.Εδώ θα πρεπει να ΚΟΨΕΤΕ το ένα ακρο του πλαστικου αυτου καφε πραγματος για να χωρεσουν οι ενωσεις λεντ-αντιστασης.TIP: Κοψτε το πλαστικο με τετοιο τροπο ώστε να μην καταστρεψετε το ένα από τα δυο «ποδαρακια» του καφε αυτου πραγματος το οποιο στηριζετε-κουμπωνει στο ολο συστημα!

Καλο είναι πριν κουμπωσετε τα ελασματακια, να καθαρισετε της επαφες αυτων και της βασης για καλυτερη «επαφη» όταν παταμε τον διακοπτη!

Αφου κανατε όλα αυτά το μονο που μενει είναι να βαλετε το ολο αυτό συστημα στο μαυρο εξωτερικο καλλυμα.Προσοχη: Πριν το κανετε, ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ από μεσα το εξωτερικο καλλυμα, ετσι ώστε το φως να διαχεεται πολύ καλυτερα από ότι πριν!!! Μην ανησυχειτε, τοσα χρονια που περασαν εχει μαζεψει αρκετη σκονη!!

Σας δειχνω μια φωτο πως είναι το μαμα και πως θα είναι το δικο σας μετα την ολοκληρωση της διαδικασιας….

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

PICT0005.JPG

PICT0006.JPG

Τελος βαζετε τον διακοπτη πανω στο καλλυμα, συνδεετε την φισα και ολο το συστηματακι παλι στην ταπετσαρια της πορτας! Το αποτελεσμα θα το δειτε υστερα.…

Καλο ειναι πριν συνδεσετε τελειως τα κομματια του διακοπτη, να βαλετε το συστηματακι στην φισα του αυτοκινητου να δειτε αν δουλευει το λεντακι...να μην τα ξαναλυνετε ολα...

--> Να ευχαριστησω εδω τον φιλο Σπυρο για την πολυτιμη βοηθεια του στις φωτο!

Αυτα και οποιος εχει κολλημα ας πμ. :thumbsup::unsure:

Αντε καλες μοντιφιες! :unsure:;):thumbsup:

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

πατριδα μπραβο σου που μιραζεσε τις γνωσεις σου.τα λαμπακια τα εχω αλλαξει και εγω σχεδον ολα μεσα με λεντακια μπλε το αποτελεσμα το βλεπεις και εσυ απλα φανταστικο.σε λιγο καιρο θα αλλαξω και στο καντραν και τα αλλα λαμπακια.αν εχεις ορεξη και μερακι ολα γινονται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

post-187-1124402078_thumb.jpg

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

Μυρωνα, (α ρε τα Μυρωνιαααα χεχεχε) τι εχεις κανει ακριβως μεσα στους διακοπτες? Την ιδια πατεντα η βρηκες λεντακια καψουλες των 12 Volts?

Πραγματικα πολυ ομορφο φαινεται (οσο μπορω να διακρινω απο την φωτο που ειναι απο κινητο tongue.gif ). Ή χρειαστηκε να κανεις πατεντες με αντιστασεις ετσι ωστε να μην σου καιγονται τα λεντακια?

Α επισης, με τον διακοπτη που αναβουμε τα φωτα, τι εκανες ακριβως (δεν το εχω ψαξει ακομα...)?

Οσο για τις οθονιτσες, θα ανεβασω και για αυτο how-to,καθοτι ειναι καπως δυσκολο αφου πρεπει να αφαιρεθουν οι μεμβρανες που εχει απο πισω, αλλα τεσπα θα τα πουμε στο αναλογο τοπικ!

Γιατι αν ειναι ρε συ να μην τρεχω με αντιστασεις αν υπαρχουν εδω σε μαγαζια λεντακια 12βολτα! :D

ΥΓ: Με το καντραν εκανες αυτο που σου ειπα? Πηγες στο μαγαζι που σου ειχα πει?( Σκεφτομαι για κοκκινες τις οθονιτσες....εσυ τι λες? παει πολυ?)

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

τα λεντακια ειναι ολα με αντιστασεις και μου τα εβαλε ο ηλεκτρολογος μου με 10 ευρω γιατι βαριωμουν να τα κανω ολα αυτα.

στους αεραγωγους εχω βαλει απο ενα λεντακι στον καθε διακοπτη και περνω ρευμα απο καλωδια που τραβιξα (ολο πατεντες ειμαι) το κακο ειναι οτι δεν φωτιζει το στεφανι που εχει αλλα ενα μικρο κομματακι ασπρου πλαστικου πανω στον διακοπτη αλλα και παλι ειναι πολυ ωραιο.

στους διακοπτες απο τα παραθυρα εβγαλα απλα τα πρασινα λεντακια και τοποθετησα τα μπλε με την αντισταση που ειχε απο πριν

τωρα στο διακοπτη για τα φωτα τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα.πρεπει να βγαλεις την πλακετα και εκει εχει 3 πρασινα λεντακια.εγω εχω βαλει μονο 1 (αυτο που φενετε και στην φωτο) γιατι τα αλλα ηταν πιο μεγαλα απο τα μαμα και δεν χωραγαν.αλλα και αυτα θα τα καταφερω που θα μου παει.

για το καντραν πηγα στο μαγαζι που μου ειπες και τα πηρα τα λεντακια αν και φωτια η τιμη τους.τωρα θελω και εγω να αλλαξω τις οθονιτσες σκεφτομουν και αυτες για μπλε αλλα πολυ μονοτονο θα γινει ετσι η θα τις αφησω πρασινες η θα τις κανω και εγω κοκκινες.πρεπει να ειναι πολυ ωραιος συνδιασμος

πατριδα βαλε και καμια φωτο απο το αμαξι σου να δουμε πως φωτιζουν

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

Κοκκινες οθονιτσες να βαλετε, θα δειξει πολυ, σαν τα καινουρια θα ειναι :whistling:

You got me...Αυτο ειχα στο μυαλο μου οταν το σκεφτομουνα... ;)

Ρε πατριδα, ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΩΣΤΑ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΡΕ ΣΥ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΧΩΣΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΧΤRA? Εχεις μετρησει με πολυμετρο ποση ταση βγαζει στις βασεις του λεντ???Γιατι αν οντως η αντισταση που εχει απο κατω ειναι για τα λεντακια, τοτε εγω εχ 2 αντιστασεις τελικα στο κυκλωμα! Δηλαδη ρε συ, το λεντακι που χρησιμοποιεις ειναι στα 1,5Volts τελικα?Οχι τιποτε αλλο, επειδη μου εχουν μεινει αλλοι 2 διακοπτες (δεν εχω χρονοοοο) αν ειναι να αποφυγω τις πατεντες γιατι ειναι ψιλοχρονοβορες....Πολυ λεπτοδολεια ρε γμτ..

ΥΓ: Θα ανεβασω φωτο αποψε αν μπορεσω.

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ η αντισταση ειναι για τα λεντακια τσαμπα την εβαλες την αλλη.τα λεντακια που εχω δουλευουν στα 1,5v.επειδη ειναι λεπτοδουλειες και με νευριαζουν γιαυτο πηγα στον ηλεκτρολογο και μου τα εβαλε περιμενω φωτο να θαυμασω

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα εβαζες χωρις αντισταση;;;;;;;;;;;

Ρε.....καλα πατριδα εισαι αλλου... tongue.gif

Την αντισταση που εχει μεσα την εχει για τα λεντακια ναι ή οχι? Αν ναι, τοτε εγω προσθεσα και αλλη μια για να μην καιγεται.Εσυ, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ εχεις κανει? Το πηγες σε ηλεκτρολογο οκ, αλλα τι σου εκανε?

Link to comment
Share on other sites

καλα το μονο συγουρο ειναι οτι ειμαι αλλου.δεν εχω συνελθει ακομα απο τις διακοπες.ο ηλεκτρολογος απλα εβγαλε τα πρασινα λεντακια και στην θεση τους εβαλε τα μπλε με την ιδια αντισταση τιποτα αλλο.τωρα δεν ξερω γιατι σου τα καιει.παντος και μενα του συνοδηγου μου το εκαψε και θα παω να το αλλαξω αλλα του οδηγου μια χαρα δουλευουν

τα λεντακια σου στην φωτο πολυ ανοιχτο χρωμα εχουν πως ειναι το βραδυ;;;;;;;;;

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μυρωνα. Η αποχρωση του λεντ ειναι ακριβως μπλε, καμμια σχεση με το γαλαζιο που βλεπεις.

Βασικα με ενα πολυμετρο (ευχαριστω bit) μετρησα την ταση τροφοδοσιας των λεντ και τελικα βγαινει 12 περιπου.Αρα ΚΑΛΑ εκανα και εβαλα την αντισταση, αλλιως θα επρεπε να βαλω καψουλες των 12 Volts.Μεχρι στιγμης δεν εχει καει κανενα.

Σορυ για την καθυστερηση, αλλα ετυχαν καποια πραγματα.Μεσα στις επομενες 2 ημερες θα ανεβασω οπωσδηποτε φωτο.Παντως στην ενταση ειναι οπως τα εργοστασιακα...Δεν λαμπουν ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο (οταν εχεις τον ροοστατη στο τερμα). :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κουκουρούκου, να σε βοηθήσω αν επιτρέπεις λίγο με ένα ψιλο-τεχνικό. Δέν έχει νόημα να μετράς τάση στα led χωρίς να είναι αναμμένα. Δηλαδή άν βάλεις το πολύμετρο στα καλωδιάκια του led ενώ το led δεν είναι στην θέση του, ό,τι αντίσταση και να βάλεις θα μετράει 12 V. Για να μετρήσεις με τί τάση θα δουλέψει το led, θα πρέπει να είναι ΑΝΑΜΜΕΝΟ την ώρα που θα μετρήσεις την τάση. Δέν έχει ιδιαίτερο νόημα να το εξηγήσω τώρα, αλλά επι τροχάδην, πρέπει να είναι κλειστό το κύκλωμα (να είναι δηλαδή αναμμένο το led), γιατι άν το κύκλωμα είναι ανοιχτό, θα μετράς ασχέτως αντίστασης την ίδια τάση. Η αντίσταση ρίχνει την τάση μόνο όταν περνάει ρεύμα απο μέσα της, αλλιώς σου δίνει την τάση της μπαταρίας, είτε καθόλου αντίσταση δεν έχεις είτε 10 KΩ.

Θα σου πρότεινα πάρε ένα ποτενσιομετράκι ξερω γω 10 ώμ και ένωσέ το με μιά πατέντα σε σειρά με το led, και παίζε με το ποτενσιόμετρο μέχρι το led να είναι τόσο λαμπερό όσο θές. Μετά μέτρα την τάση στο led να βεβαιωθείς οτι δεν είναι πάνω απο 5 volt (κάπου εκεί ΝΟΜΙΖΩ καίγονται, μπορεί να είναι και 3), και μετά με το πολυμετράκι σου μέτρα στην πόση αντίσταση είναι το ποτενσιομετράκι. Αγόρασε μερικές τέτοιες, και είσαι αρχηγός.

Πάντως ότι και να κάνεις, δώσε βάση σε αυτό που είπα, και μέτρα την τάση πάνω στο αναμμένο led και όχι στην τροφοδοσία του.

Link to comment
Share on other sites

Quasar εγω ειπα το εξης: λεω αφου εχουμε τροφοδοσια των 12 Volts, και το λεντακι δουλευει μαξιμουμ στα 1.5 Volts, ψαχνω την αντισταση που χρειαζομαι.Αυτο που λες για την ενταση, καταλαβα απολυτως τι ειπες, αλλα αυτα που ειπα τα ειπα με βαση ρε συ το γεγονος οτι η ενταση στα λαμπακια μπορει να μεταβληθει οπως μεταβαλλεται και η ενταση του φωτισμου στον πινακα οργανων.Παει πακετο ολο αυτο μαζι με ολοκληρο τον εσωτερικο φωτισμο. :D

Παντως σε ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδες.

Σε αυτο το ποστ θα ποσταρω και το τελικο κομματι οσον αφορα τους διακοπτες.Το δυσκολο κομματι ηταν ο διακοπτης του οδηγου που ειναι διπλος.Δειτε την φωτο για να παρετε μια ιδεα! Η διαδικασια ειναι ακριβως οπως και στα υπολοιπα κουμπια..

gallery_250_274_51586.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks a lot Mitsos Dude! :D

Αρχικα koukouroukou σε ευχαριστουμε πολυ για το HOWTO σου...μας βοηθαει παρα πολυ ολους εμας που ασχολουμαστε....

Θελω να σε ρωτησω καποιες λεπτομερειες...

1) Απο που προμηθευτηκες τα μπλε λεντακια ?

2) Τελικα κατεληξες στις 8άρες αντιστασεις? Απο τοτε που τις εχεις βαλει σου εχει καει κανενα?

3) Με το ποτενσιομετρο του αυτοκινητου που δυναμονει και ελαττωνει την ενταση στο φως ειχε κανενα προβλημα η ολη πατεντια?

και κατι off topic τι εγινε με αεραγωγους?χρησιμοποιουμε λαμπακια οπως αυτα στο καντραν?

Sorry για το off topic....

Ευχαριστω εκ των προτερων koukouroukou.....!

Link to comment
Share on other sites

1) Απο που προμηθευτηκες τα μπλε λεντακια ?

Τα led τα προμηθευτικα απο το ηλεκτρονικαδικο της γειτονιας μου.Ειναι τα απλα λεντ τα οποια δουλευουν στα 1.5βολτς και οχι στα 12 (με 12αρια θα παιξω στον διακοπτη των ηλεκτρικων καθρεπτων αφου εκει δεν υπαρχει χωρος για αντιστασεις.Ολα τα 3mm Led που χρησιμοποιουν τα αυτοκινητα μας ειναι 12βολτα.

2) Τελικα κατεληξες στις 8άρες αντιστασεις? Απο τοτε που τις εχεις βαλει σου εχει καει κανενα?

Ειχα κανει ενα μικρο λαθακι (τωρα που το προσεξα) οι αντιστασεις ειναι στα 800ohms και οχι στα 8... lol :D

Οχι δεν εχει καει απολυτως τιποτα, ολα δουλευουν ρολοι!

3) Με το ποτενσιομετρο του αυτοκινητου που δυναμονει και ελαττωνει την ενταση στο φως ειχε κανενα προβλημα η ολη πατεντια?

Κανενα απολυτως! Δουλευει μια χαρα (εγω το εχω στο τερμα παντα..χεχε)! Η μονη διαφορα ειναι οτι στα εργοστασιακα οταν βαλεις το ποτενσιομετρο στο ελαχιστο σβηνουν εντελως, ενω στην πατεντια μας θα ειναι ακομα ανοιχτα λιιιγο τα φωτακια.Κανενα προβλημα ομως (4 μηνες που τα δουλευω βραδυ κανενα προβλημα).

και κατι off topic τι εγινε με αεραγωγους?χρησιμοποιουμε λαμπακια οπως αυτα στο καντραν?

Sorry για το off topic....

Ευχαριστω εκ των προτερων koukouroukou.....!

Τι ακριβως εννοεις? Τα κουμπια κατω απο τους αεραγωγους? Στο κεντρο του ταμπλο?

Τιποτα, να εισαι καλα ρε!

Ελπιζω να τα πουμε και σε κανα meeting!

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα εννοω...!

Ξερω οτι εχει αν δεν κανω λαθος 2 ή 3 λαμπακια εκει!

Αποτι εχω ακουσει καποιοι εχουν χρησιμοποιησει καποια ledακια αλλα φωτιζουν μονο στο κεντρο...! Εχεις κανει τιποττα πανω σαυτο το θεμα?

Φωτισε με....

Ευχαριστω για το προηγουμενο reply σου.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα εννοω...!

Ξερω οτι εχει αν δεν κανω λαθος 2 ή 3 λαμπακια εκει!

Αποτι εχω ακουσει καποιοι εχουν χρησιμοποιησει καποια ledακια αλλα φωτιζουν μονο στο κεντρο...! Εχεις κανει τιποττα πανω σαυτο το θεμα?

Φωτισε με....

Ευχαριστω για το προηγουμενο reply σου.....!!!!

Κοιτα αν και το εχω βγαλει 2 φορες εξω (για αλλο λογο...λολ ) δεν προσεξα τι λαμπακια ειχε τοτε γιατι δεν ειχα στο μυαλο μου την αλλαγη του φωτισμου.Αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχει μια λαμπα σαν αυτη που εχουμε στο καντραν.Προσεξε ΥΠΟΘΕΤΩ..ΘΑ κοιταξω καλυτερα το manual της HAYNES που εχω, και οταν το βγαλω και αυτο εξω τοτε θα ποσταρω και φωτος για πιο σιγουρα αποτελεσματα! Παντως να ξερεις τα δυσκολα κομματια ειναι ο διακοπτης για τους ηλεκτρικους καθρεπτες και τα κουμπακια που εχει κατω ακριβως απο εκει που μου λες (εμενα εχει 2 για το a/c, 3 για τις πισω πορτες-οποτε καταλαβαινεις..)! Ολα τα αλλα βγαινουν σχετικα ευκολα.

Οταν αλλαξω και εκει φωτισμο, θα ανεβασω how-to και για αυτο.

Εσυ εχεις δοκιμασει τιποτα?

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν και το εχω βγαλει 2 φορες εξω (για αλλο λογο...λολ ) δεν προσεξα τι λαμπακια ειχε τοτε γιατι δεν ειχα στο μυαλο μου την αλλαγη του φωτισμου.Αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχει μια λαμπα σαν αυτη που εχουμε στο καντραν.Προσεξε ΥΠΟΘΕΤΩ..ΘΑ κοιταξω καλυτερα το manual της HAYNES που εχω, και οταν το βγαλω και αυτο εξω τοτε θα ποσταρω και φωτος για πιο σιγουρα αποτελεσματα! Παντως να ξερεις τα δυσκολα κομματια ειναι ο διακοπτης για τους ηλεκτρικους καθρεπτες και τα κουμπακια που εχει κατω ακριβως απο εκει που μου λες (εμενα εχει 2 για το a/c, 3 για τις πισω πορτες-οποτε καταλαβαινεις..)! Ολα τα αλλα βγαινουν σχετικα ευκολα.

Οταν αλλαξω και εκει φωτισμο, θα ανεβασω how-to και για αυτο.

Εσυ εχεις δοκιμασει τιποτα?

Ευχαριστω koukouroukou...

δεν εχω δοκιμασει τπτ ακομη λογω λιγοστου χρονου αλλα στις επομενες μερες ξεκιναω...

Σκεφτομαι να αλλαξω οσα πιο πολλα μπορω...μολις ολοκληρωσω θα ανεβασω φωτο...να μου πειτε γνωμη!

Παντως εχω καταληξει σε μπλε με κοκκινες τις οθονουλες...

Το manual της HAYNES που μπορω να το βρω?

Edited by Golf3GT
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω koukouroukou...

δεν εχω δοκιμασει τπτ ακομη λογω λιγοστου χρονου αλλα στις επομενες μερες ξεκιναω...

Σκεφτομαι να αλλαξω οσα πιο πολλα μπορω...μολις ολοκληρωσω θα ανεβασω φωτο...να μου πειτε γνωμη!

Παντως εχω καταληξει σε μπλε με κοκκινες τις οθονουλες...

Το manual της HAYNES που μπορω να το βρω?

Μπορεις να το παραγγειλεις στον Παπασωτηριου.

Οσο για μπλε με κοκκινες οθονες για τομκαντραν, ριξε μια ματια σε ενα προηγουμενο how to που ειχα ανεβασει να παρεις μια ιδεα και να φτιαχτεις! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Το manual της HAYNES που μπορω να το βρω?

Ρε γαμώτο δεν υπάρχι πουθενά στο Net εκτός από 1-2 σελίδες. Όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα. Το μόνο που βρήκα είναι το πλήρες βιβλίο της Haynes για το Golf II - Jetta, 286 σελίδες, όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου με ένα π.μ. ή ένα mail στο kstoilas@gmail.com

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τα παιδια του vwclub!

Ένα ακομα “how-to”από εμενα οσον αφορα τα ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ (στους διακοπτες των ηλεκτρικων παραθυρων..).

Βρηκα τον χρονο να σας δειξω πως αλλαξα τον φωτισμο στις πορτες από το κλασικο ΠΡΑΣΙΝΟ στο πολύ ομορφο ΜΠΛΕ.Είναι καπως δυσκολο για οσους δεν ασχολουντε, αλλα πιστευω πως αξιζει!

Ας αρχισουμε λοιπον….

Εργαλεια: Μια πενσα (με λεπτες δαγκανες)

Ένα κατσαβιδακι ΙΣΙΟ μικρου μηκους

Ένα κατσαβιδι ΙΣΙΟ μεγαλυτερου μηκους

Ένα κολλητηρι και καλαϊ

Ένα μαχαιρακι

Υλικα τα οποια χρειαζομαστε είναι τα λεντακια (οποιουδηποτε χρωματος θελουμε, κοκκινο, κιτρινο, μπλε, ροζ) και αντιστασεις επειδη τα λεντακια δουλευουν στα 1.5Volts και η παροχη είναι στα 12 Volts περιπου.Αρα οι αντιστασεις θα είναι στα 8 ohms λογικα.Εγω αυτά χρησιμοποιησα.Για πιο ακριβη δουλιτσα εσεις μπορειτε να χρησιμοποιησετε πολυμετρο, να δειτε τι παροχη εχουμε στα λαμπακια (εγω υποθετικα πηγα και μαλλον από ότι βλεπω είναι στα 12 Volts-αφου δεν εχει καει τπτ ακομα) και σε συνδυασμο με τι ταση δουλευουν τα λεντακια να αποφασισετε και την ωμικη αντισταση που θα βαλετε.Τα εργοστασιακα λεντακια δουλεουν στα 12 Volts λογικα, οση είναι ΛΟΓΙΚΑ η ταση τροφοδοσιας.Εγω παντως για να αποφυγω την αντισταση και τις πατεντες ρωτησα για 12βολτα λεντακια και μου ειπαν ότι δεν υπαρχουν.Στο εξωτερικο υπαρχουν όμως αλλα είναι ακριβα.Αν τα παρετε, το μονο που εχετε να κανετε είναι να αντικαταστησετε το λεντακι.Διαφορετικα παμε στις αντιστασεις…ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν ΔΕΝ βαλετε αντισταση, θα δουλεψει για 5 δευτερολεπτα το λεντ και μετα θα καει..

Λοιπον:

Με το ισιο κατσαβιδι (σχετικα μεσαιας μυτης) βγαζουμε το πλαστικο που συγκρατει τον διακοπτη πανω στην ταπετσαρια μας.Γυρνωντας το, διακρινουμε την καλωδιωση και 2 κλιψακια.Βγαζουμε το φυσακι του ρευματος.Υστερα πιεζουμε τα 2 κλιψακια ώστε να παρουμε στο χερι τον διακοπτη μας.

Μετα από αυτό διακρινουμε πως είναι ο διακοπτης από πισω και πως στηριζεται το ενσωματομενο λευκο πλαστικο…Με την βοηθεια του ΜΙΚΡΟΥ κατσαβιδιου, προσπαθουμε να το βγαλουμε από το μαυρο εξωτερικο καλλυμα, βαζοντας το κατσαβιδι ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ και όχι στις ακρες γιατι υπαρχει κινδυνος καταστροφης.Κανοντας ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ λοιπον αυτην την δουλεια, εχουμε το εξης αποτελεσμα (προσοχη: Μπορει το καφε καλλυματακι με τα 2 ελασματακια να σας φυγουν-μην ανησυχειτε δεν υπαρχει προβλημα-αν δεν σαυ εχουν βγει, θα πρεπει να τα βγαλετε εσεις με προσοχη).Αυτό που θα αντικρυσετε είναι:

post-250-1124302828_thumb.jpg post-250-1124303050_thumb.jpg

α ρε παίχτη Παναγιώτη με τις πατεντιές σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.