Jump to content
kostaspapak

Εγκατασταση Εργοστασιακου Parcking Sensors & Rear Camera Μετα Την Παραλαβη

Recommended Posts

Έχω ένα golf vi highline με το rcd 510 και όταν το πήρα επειδή είμαι @@@ δεν έβαλα το πακέτο με τους parking sensors & την rear camera με το σκεπτικό ότι θα είναι 507 ευρο πεταμένα . Μετά από 2 εβδομάδες έχοντας αποκτήσει δυο χτυπήματα από την γυναίκα μου στο παρκάρισμα αποφάσισα να πάω να βάλω .

Το αυτοκίνητο όμως είναι με μακροχρόνια μίσθωση σε εταιρία και έτσι κάνω ένα τηλ στην εταιρία που το πήρα και ρωτώ το ποιο απλό πράγμα του κόσμου : μπορώ να βάλω parking sensors ? Κάπου εκεί ξεκάνει το μπλέξιμο . Μου απαντάνε ότι μπορώ αλλά μονό το εργοστασιακό. Μετά από αυτό πάω σε γνώστη αντιπροσωπία της vw με την άνεση ότι αν δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο θα το φέρουν και θα το βάλω .Πάω στον σύμβουλο service να κάνω την παραγγελία και μου ρίχνει ένα ξερό δεν μπαίνει αλλά έχω ένα after market πακέτο gps sensors & camera με 1100 euro . Με το σκεπτικό ότι ο τύπος βαριέται να ασχοληθεί και ότι πάει να μου πασάρει το δικό του κάνω ένα τηλ στην kosmocar να μάθω επίσημα τι παίζει . Ακόμα περιμένω... Είναι δυνατόν να μην γνωρίζουν αν παίρνει τα μαμά extra???

Παιδιά τα φώτα σας αν ξέρει κανείς

Φιλικά Κώστας

Edited by Speedy
Κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum. Καλό είναι να γράφεις ελληνικά και να μη φωνάζεις. :p

Το "Δε γίνεται" δεν ισχύει. Όλα γίνονται εκτός από του σπανού τα γένια. Το θέμα είναι εάν συμφέρει ή όχι. Για παράδειγμα, όταν έβαλα tv tuner εργοστασιακό, έψαξα να βρω τις εργοστασιακές κεραίες για την tv. Με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα ότι δεν υπάρχει ξεχωριστό part. Έρχονται ενσωματωμένες στο πίσω παρ μπριζ. Συνεπώς δε με συνέφερε τέτοια αγορά. Οπότε πήρα ένα ζευγάρι after market.

Το ίδιο θα ισχύει και με τα parking sensors. Μπορεί το "Δε γίνεται" να σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξεις ολόκληρο τον προφυλακτήρα (για παράδειγμα) που θα πρέπει να έρθει βαμμένος και το κόστος να σου πάει στα ύψη. Επιπλεόν πρέπει να ξέρεις ότι με τα εργοστασιακά οι αντιπροσωπείες δεν έχουν μεγάλα περιθώρια κέρδους. Σε αντίθεση με τα aftermarket που βγάζουν τα άντερά τους. Έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί τα αυτοκίνητα έρχονται ΧΩΡΙΣ parking sensors, συναγερμούς και δερμάτινα καθίσματα; Γιατί όταν ζητάς συναγερμό σου βάζουν έναν after market που αυτοί αγόρασαν 40-50 ευρώ λόγω χονδρικής και μεγάλης παραγγελίας, σου τον τοποθετούν με το δικό τους προσωπικό και σου τον χρεώνουν 300 ευρώ! Είναι λογικό το να προσπαθεί να σου πλασάρει το δικό του after market. Θα βγάλει σαφώς περισσότερα.

Το θέμα με το leasing τώρα... Γιατί δεν πας να βάλεις ένα kit με parking sensors χωρίς να τους ρωτήσεις; Γιατί πρέπει να πάρεις την άδειά τους; Η λογική του "Βάλε εργοστασιακό" έχεις να κάνει με το ότι δε θέλουν να βάλεις οποιαδήποτε μαϊμού που θα κάνει ζημιά στο αυτοκίνητο. Ωστόσο, ποτέ στα χρονικά δεν έχει συμβεί να χαλάσει αυτοκίνητο από parking sensors. Και αν τους δουν και σου πουν οτιδήποτε, πες τους ότι είναι εργοστασιακοί!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση και το φωναζω εχεισ απολιτο δικιο μου ξεφυγε.

κολαω στο after market γιατι μεσα στην συμβαση αναφερει οτι απαγορευεται οπιαδηποτε παρεμβαση στο αυτοκινητο και δεν εχω καμια διαθεση να μπλεξω .

1 Τωρα λεω εγω οκ το κοστος το παραβλεπω αν παραγγλω ολα τα κοματια του εργοστασιακου κιτ (εγκεφαλακι+σενσορ+καμερα) σαν ανταλλακτικα και τα βαλω δεν θα κανει?

2 εχουμε καποιο email της vw στην Γερμανια λογικα θα μου απαντησουν αν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

κολαω στο after market γιατι μεσα στην συμβαση αναφερει οτι απαγορευεται οπιαδηποτε παρεμβαση στο αυτοκινητο και δεν εχω καμια διαθεση να μπλεξω .

Το σέβομαι. Ωστόσο:

(α)Τα parking sensors δεν πρόκειται με κανέναν τρόπο να επηρεάσουν τη λειτουργία του αυτοκινήτου ή να προκαλέσουν κάποια βλάβη

(β)Κάποτε είχα πάρει ένα δάνειο με το οποίο αγόρασα το πρώτο μου seicento. Οι όροι του δανείου ήταν αστείοι. Εκτός από αυτό που λες (καμία παρέμβαση στο αυτοκίνητο) έλεγαν ότι η εταιρεία που μου έδωσε το δάνειο έχει δικαίωμα όποτε θέλει να έρθει να κάνει αιφνιδιαστικό έλεγχο για να διαπιστώσει την καλή κατάσταση του αυτοκινήτου και ότι πρέπει πάντα να είναι σε άριστη κατάσταση και ΚΑΘΑΡΟ (!!!) όπως την ημέρα που το παρέλαβα. (Καλό, ε?)

(γ)Δηλαδή αν αντικαταστήσεις το ραδιοcd της μάνας του με ένα Pioneer των 5000ευρώ, θα σου ζητήσουν τα ρέστα;

(δ)Και πιο σημαντικό...

Νομίζεις ότι είσαι ο μόνος με leasing?:p

Κάτι προσπαθεί να σου πει ο Stamos...

Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου... Προφανώς και γίνεται. Θέλει λίγο κόπο όμως. Ψάξε να βρεις ακριβώς ποια Parts χρειάζονται για τα εργοστασιακά parking sensors, κάνε μια παραγγελία και πήγαινε σε κάποια αντιπροσωπεία για να σου τα τοποθετήσουν! sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

α) Παιδια δεν διαφωνω για το leasing, επειδη ομως εχω καει με το χυλο δυο φορες τωρα φυσαω και το γιαουρτι με τις εταιριες μυθωσης.

β) επειδη ειμαι νεος στο vw group μπορειτε να μου προτηνετε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο που θα μπορουμε να συνενοηθουμε με τα παιδια εκει να δω πως θα το κανω.

φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το αυτοκίνητο είναι με εξαγορά η όχι. Οπότε ότι επιπλέον βάλεις σου μένει η απλά πετάς λεφτά. Επίσης Απο ποια εταιρεία το έχεις. Διότι αν το έχεις Απο avis antena hertz αυτό που πρέπει να κανεις είναι να τους στείλεις μια ωραία επιστολή ότι σκοπευεις να βάλεις αργοστασιακο εξοπλισμό. Ακόμα και να μην το κανεις αυτό εφόσον θα πας σε επίσημη αντιπροσωπεία έχουν την πλήρη ευθύνη της τοποθέτησης. Οι περισσότεροι βέβαια δεν κάνουν τίποτα Απο όλα αυτά και απλά προχωρούν στις προσθήκες ειδικά αν το αυτοκίνητο είναι με εξαγορά. Αυτό που πρέπει παρά πολύ να προσεξεις είναι η συντήρηση του αυτοκινήτου γιατί αυτή πολλές φορές δεν γίνεται σωστά. Ο μηχανικός όταν βλέπει μισθωμένο δεν θα πολυασχοληθει. Είχα...........ακούσει για περιπτώσεις που απλά συμπλήρωνε λάδια και δεν τα άλλαζε. Κάποιοι φίλοι που έχω απλά πανε στην αντιπροσωπεία για να δώσουν το παρόν και να σφραγιστει το βιβλίο και κάνουν στο ενδιάμεσο ένα σέρβις έξω. Τώρα εσυ ότι κατάλαβες ... Κανε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα το αυτοκινητο ειναι χωρις εξαγορα για 4 χρονια αλλα το μισθωμα ειναι σε απιστευτη τιμη οποτε και ενα extra να βαλω δεν τρεχει . ειναι απο emporiki rent και ειναι η δευτερη συμβαση που κανω μαζι τους, ειναι κολλημενη σε καποια πραγματα αλλα ειναι και συνεπεστατη στις υποχρεωσεις της . ειχα ενα megane και οτι χριαζοταν το κανανε μεχρι και καταλυτη αλλαξαν που ειχα προβλημα. τεσπα νομιζω οτι βρηκα τα εξαρτηματα θα τα παρω θα τα βαλω και οτι γινει το πολυ πολυ να μεινω με το μηχανακι μονο ... κατι ακομα πως θα βρω τι κωδικο παραγωγης εχει το rcd 510 για να δω αν εχει tv in ? για να μπει πρεπει το VW RCD 510 να εχει part number 3C8 035 195.

Edited by kostas papak
Link to comment
Share on other sites

καλημερα το αυτοκινητο ειναι χωρις εξαγορα για 4 χρονια αλλα το μισθωμα ειναι σε απιστευτη τιμη οποτε και ενα extra να βαλω δεν τρεχει . ειναι απο emporiki rent και ειναι η δευτερη συμβαση που κανω μαζι τους, ειναι κολλημενη σε καποια πραγματα αλλα ειναι και συνεπεστατη στις υποχρεωσεις της . ειχα ενα megane και οτι χριαζοταν το κανανε μεχρι και καταλυτη αλλαξαν που ειχα προβλημα. τεσπα νομιζω οτι βρηκα τα εξαρτηματα θα τα παρω θα τα βαλω και οτι γινει το πολυ πολυ να μεινω με το μηχανακι μονο ... κατι ακομα πως θα βρω τι κωδικο παραγωγης εχει το rcd 510 για να δω αν εχει tv in ? για να μπει πρεπει το VW RCD 510 να εχει part number 3C8 035 195.

μπορείς να μου πεις τι χρειάζεται να αγοράσεις και ενα κόστος περιπου?

το σκέφτομαι και εγώ...αν το κόστος δεν ξεφεύγει :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.