Jump to content
nikdev

Κόκκινες Ραφές Στο Λεβιέ Ταχυτήτων Για Golf V - Vi

Recommended Posts

Ήθελα να ολοκληρώσω το setάκι μου Edition 30 έχοντας ήδη τιμόνι MultiFunction Ε30 και χειρόφρενο Ε30,

έτσι σειρά είχε ο λεβιές ταχυτήτων.

Υλικά που χρησιμοποιήθηκαν: 1 βελόνα, κλωστή κόκκινη, 1 ψαλιδάκι, 1 μικρό ίσιο κατσαβίδι.

1. Αρχικά τραβάμε τη φούσκα από εμπρός μετά από πίσω και σηκώνεται η βάση του λεβιέ ταχυτήτων από την βάση του αυτοκινήτου.

Στη συνέχεια σηκώνοντας τη φούσκα μέχρι πάνω αποκαλύπτεται,ένας μεταλλικός σφικτήρας. Με τη βοήθεια του κατσαβιδιού απαλά τον χαλαρώνουμε και τραβάμε το λεβιέ, που απελευθερώνεται.Αφαιρούμε τον μεταλλικό σφικτήρα.

P1150080.JPG

2.Στη συνέχεια αφαιρούμε τον πλαστικό σφιγκτήρα. Μπορούμε να βάλουμε μια σταγόνα από ένα λιπαντικό και η αφαίρεση γίνεται πιο εύκολα.

P1150085.JPG

3.Στη βάση του λεβιέ από την πίσω πλευρά υπάρχουν 8 προεξοχές που κρατάνε τη φούσκα στη βάση. Σπρώχνουμε με τα δάχτυλα 2 σε κάθε πλευρά και απελευθερώνεται η φούσκα.

P1150087.JPG

4.Με το ψαλιδάκι ψηλώνουμε μία ραφή από κάτω μέχρι πάνω και στη συνέχεια ράβουμε με κόκκινη κλωστή. Χρησιμοποιούμε τις ίδιες τρύπες για να βγεί ευθεία η ραφή. Θέλει υπομονή, εμένα πήρε 1 ώρα περίπου.

P1150071.JPG

P1150075.JPG

Συνεχίζουμε με τις άλλες 3 ραφές, μέχρι να τελειώσουμε.

5.Τοποθετούμε ξανά την βάση του λεβιέ σπρώχνοντας απαλά, προσέχοντας να μην σπάσουμε τις προεξοχές.

Στη συνέχεια επανατοποθετούμε τον λεβιέ στην κορυφή της φούσκας και βάζουμε τον πλαστικό λεβιέ. Προσέχουμε έτσι ώστε

οι ενδείξεις να αντιστοιχούν στη φορά του λεβιέ και της βάσης. (Μια πετσέτα και μια σταγόνα από κάποιο λιπαντικό βοηθάει έτσι ώστε να μπει εύκολα και χωρίς γρατσουνιές)

Δεν ξεχνάμε να βάλουμε και τον μεταλλικό σφοκτήρα που είναι απαραίτητος για την στερέωση του λεβιέ στο αυτοκίνητο.

P1150084.JPG

6.Ο λεβιές είναι έτοιμος και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό σε σχέση με πριν.

P1150082.JPG

P1150086.JPG

Καλή Επιτυχία.

ΥΓ.Στις φωτογραφίες χρησιμοποίησα χαμηλή ανάλυση στην Olympus για πιο εύκολο φόρτωμα του Topic.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , να σε ρωτησω κατι σχετιακ με το τιμονι κ τον λεβιε γιατι ψηνομαι και εγω καποια στιγμη να βαλω....

Απο που τα πηρες και ποσο αν επιτρεπεται ?

Επισης δεν εχω πολυλειτουργικο τιμονι θα μπορεσω να τα κουμπακια να δουλεψουν ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν φαίνεται καμία φωτογραφία!

Κάνε κάτι για να δούμε και εμείς το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν φαίνεται καμία φωτογραφία!

Κάνε κάτι για να δούμε και εμείς το αποτέλεσμα!

refresh και φαίνονται :lol:

Κι εμένα έτσι έκανε , αλλά μόλις έκανα ανανέωση όλα εμφανίσθηκαν !

Πολύ καλό αποτέλεσμα ! Βαλε αν μπορείς και μια εικόνα περασμένα πάνω στο αμάξι ;)

Link to comment
Share on other sites

refresh και φαίνονται :)

Κι εμένα έτσι έκανε , αλλά μόλις έκανα ανανέωση όλα εμφανίσθηκαν !

Πολύ καλό αποτέλεσμα ! Βαλε αν μπορείς και μια εικόνα περασμένα πάνω στο αμάξι ;)

Μπράβο φιλαρακι για την υπομονη και επιμονη σου....!

Link to comment
Share on other sites

Off Topic 1: Speedy Τη στιγμή που έκανες refresh τις έβαλα στο traffic share.

Off Topic 2. Peolinio Τιμόνι από E-bay στα τέλη 2007. Για να δουλέψουν τα MFD,πρέπει να τα υποστηρίζει το Controller Τιμονιού.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.