Jump to content
Wisdom

Επέκταση Εγγύησης Πέραν Των 2+2 - Πανάκριβη Για Dsg

Recommended Posts

Όπως είχα γράψει εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=56323&p=534568

ενδιαφέρθηκα να κάνω άλλη μία επέκταση εγγύησης, πέραν της αρχικής που είχα κάνει με την Allianz κατά την αγορά του αυτοκινήτου το 2009. Ενημερώθηκα ότι μετά τα 4 έτη από την πρώτη κυκλοφορία οι επεκτάσεις είναι μονοετείς και ότι δεν γίνονται από την Allianz, αλλά από την Mapfre. Ενώ λοιπόν ήμουν βέβαιος ότι θα έκανα την επέκταση, μόλις μου είπαν το κόστος άλλαξα γνώμη. Κάθεστε; 855 ευρώ για ένα χρόνο!!! :money: Και ο λόγος είναι το DSG. Αν δεν είχα αυτόματο κιβώτιο το κόστος θα ήταν μόνο 422 ευρώ, όπως φαίνεται από τον τιμοκατάλογο αυτόν: http://auto.in.gr/news/greece/article/?aid=1231188437

:growl:

 

Προφανώς και αρνήθηκα την προσφορά, ειδικά εφόσον μου τοποθετήθηκε νέο κιβώτιο τον Μάιο του 2013, το οποίο καλύπτεται αυτόνομα με διετή εγγύηση. Δυστυχώς η ασφαλιστική δεν το εξετάζει καν αυτό και δεν προσφέρει μειωμένο πακέτο χωρίς το κιβώτιο.

 

Οποιαδήποτε ζημιά και αν σκεφτώ από τις "συνήθεις" (π.χ. αντλίες, πολλαπλασιαστής κλπ) κοστίζει λιγότερο από το κόστος της επέκτασης εγγύησης και το μοναδικό μου ρίσκο για τα επόμενα δύο έτη (με δεδομένη την εγγύηση του κιβωτίου) είναι τουρμπίνα και κινητήρας. Να είμαι τόσο γκαντέμης;

:help:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, και για τις επεκτάσεις δεν είμαι και απολύτως σίγουρος ως προς το αν καλύπτουν τα πάντα! Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι σε όλες αυτές τις περιπτωσεις μπλέκεις αρκετά καθώς μέχρι να δοθούν οι εγκρίσεις... τρως μια καλή ταλαιπωρία χρονικά!!

 

Επιπρόσθετα για να ισχύει η επέκταση πρέπει να πηγαίνεις στο δίκτυο για τα πάντα όπου πέφτει άρμεγμα επικών διαστάσεων.

 

Στον αντίποδα πάντως να σου τονίσω ότι μεταχειρισμένα ανταλλακτικά για το CC σε ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ επίπεδο δεν παίζουν εύκολα. Το αναφέρω αυτό καθότι πλεον το αμάξι ειναι παλιό οπότε κάποιος μπορεί να εξετάσει και αυτή την εναλλακτική. Φυσικά αυτό ισχύει για τα εξαρτήματα που είναι "CC specific" καθότι στα περισσότερα μηχανικά που είμαστε κοινοί με άλλα μοντέλα (Passat, Leon, Octavia, Altea) ευτυχώς υπάρχουν τα πάντα και σε πολύ καλές τιμές αν ψαχτείς.

 

Θεωρητικά φυσικά όλα τα παραπάνω, καθότι εγώ ούτως ή άλλως για επέκταση και αυτήν που είχα κάνει αρχικά την μετανιωσα καθότι το αμάξι μου έτσι όπως είναι δεν καλύπτεται με τίποτα.

 

Υ.Γ. Με το ποσό που σου λένε... πίστεψε με και τουρμπίνα αλλάζεις μόνος σου :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, και για τις επεκτάσεις δεν είμαι και απολύτως σίγουρος ως προς το αν καλύπτουν τα πάντα! Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι σε όλες αυτές τις περιπτωσεις μπλέκεις αρκετά καθώς μέχρι να δοθούν οι εγκρίσεις... τρως μια καλή ταλαιπωρία χρονικά!!

 

Επιπρόσθετα για να ισχύει η επέκταση πρέπει να πηγαίνεις στο δίκτυο για τα πάντα όπου πέφτει άρμεγμα επικών διαστάσεων.

 

Πάντως από την Allianz μέχρι τώρα δεν είχα κανένα παράπονο. Άλλαξα και πολύδισκο συμπλέκτη και μετά ολόκληρο το κιβώτιο χωρίς καμία ερώτηση από κανέναν. Ακριβώς σα να είχα εργοστασιακή εγγύηση για 4 χρόνια αντί για 2. Μέχρι τώρα δόξα τω Θεώ έχω πληρώσει μόνο τα τακτικά service και τα αναλώσιμα.

 

Άκου εκεί 855 ευρώ το χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τα κεντρικά της Κοσμοκάρ από μόνοι τους για να μου "πουλήσουν" την μονοετή επέκταση εγγύησης (855 ευρώ). Ευγενέστατη η υπάλληλος, αλλά λύση δεν μπόρεσε να μου δώσει. Της εξήγησα ότι έχω ήδη αλλάξει όλο το κιβώτιο, το οποίο καλύπτεται με δική του διετή εγγύηση και αν γίνεται να πάρω το πακέτο χωρίς το DSG αλλά μου είπε ότι δεν γίνεται και το αφήσαμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.