Jump to content
Σπύρος

Αφαίρεση κουτσουλιάς & ρετσινιάς

Recommended Posts

Φίλε μου, αν δεν αφήσεις καιρό την κουτσουλιά - την πρώτη, βαριά την δεύτερη μέρα - χρησιμοποίησε νεράκι σε συνδυασμό με κάτι που θα κρατήσει το νερό σε εκείνο το σημείο, π.χ. χαρτοπετσέτα, σφουγγαράκι, για να μουλιάσει! Αφησέ την να μουλιάσει κ λίγο παραπάνω κ ξέπλυνε με τρεχούμενο νερό κ σφουγγαράκι! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φύγει!!! :)

να πω την αμαρτια μ η κουτσουλια ειναι λιγοοοοοοο καιρο εκει πανω(δν φταιω δν ειχα χρονο) και εχω δοκιμασει τα παντα σε ενα πλυντιριο αυτοκινητων αλλα τπτ...

αν το κανω για καμια μερα για κανενα 3ωρο αυτο με το νερο"σε συνδυασμό με κάτι που θα κρατήσει το νερό σε εκείνο το σημείο, π.χ. χαρτοπετσέτα, σφουγγαράκι" λες να φυγει?δηλαδη λεω να το αφησω κανενα 2-3ωρο γιατι η κουτσουλια παιζει να ειναι περιπου μιας με 2βδομαδων το πολυ.

ευχαριστω για την βοηθεια.! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

να πω την αμαρτια μ η κουτσουλια ειναι λιγοοοοοοο καιρο εκει πανω(δν φταιω δν ειχα χρονο) και εχω δοκιμασει τα παντα σε ενα πλυντιριο αυτοκινητων αλλα τπτ...

αν το κανω για καμια μερα για κανενα 3ωρο αυτο με το νερο"σε συνδυασμό με κάτι που θα κρατήσει το νερό σε εκείνο το σημείο, π.χ. χαρτοπετσέτα, σφουγγαράκι" λες να φυγει?δηλαδη λεω να το αφησω κανενα 2-3ωρο γιατι η κουτσουλια παιζει να ειναι περιπου μιας με 2βδομαδων το πολυ.

ευχαριστω για την βοηθεια.! :rolleyes:^_^

μα εσυ δεν μιλας για κουτσουλια αλλα για την σταμπα[θαμπαδα] που εχει αφησει η κουτσουλια

αυτη αν εισαι τυχερος μπορει να φυγει με αλοιφη η με τον καιρο κι οχι με σκετο νερο

Link to comment
Share on other sites

μα εσυ δεν μιλας για κουτσουλια αλλα για την σταμπα[θαμπαδα] που εχει αφησει η κουτσουλια

αυτη αν εισαι τυχερος μπορει να φυγει με αλοιφη η με τον καιρο κι οχι με σκετο νερο

γαμωτο...... :D παντως στην πρωτη συναντηση που καναμε ειχα μια κουστουλια στην κουκουλα περιπου 3ημερων και με 4 πανακια του hondos center εξαφανιστηκε και δν αφησε σημαδι.αν δοκιμασω παλι λες να πιασει?

Link to comment
Share on other sites

γαμωτο...... :D παντως στην πρωτη συναντηση που καναμε ειχα μια κουστουλια στην κουκουλα περιπου 3ημερων και με 4 πανακια του hondos center εξαφανιστηκε και δν αφησε σημαδι.αν δοκιμασω παλι λες να πιασει?

μπορει αλλα αυτα νομιζω πως εχουν οινοπνευμα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί επειδή κι εγω αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στο δευτερο αυτοκινητο μας, ένα είχα δοκιμάσει τα πάντα. Οταν το έβλεπες υπό γωνία στο σημείο της κουτσουλιάς άφηνε μια ελαφριά θαμπάδα.

Η λύση είναι η εξής: Προϊόντα Autoglym. Περνάμε στο σημείο με μια αλοιφή Super Resin Polish και εν συνεχεία το περνάμε με το αντίστοιχο κερί Extra Gloss Protection και τέλος δεν θα έχει μείνει τίποτα. Θα έχει αποκαταστάθεί πλήρως το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί επειδή κι εγω αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στο δευτερο αυτοκινητο μας, ένα είχα δοκιμάσει τα πάντα. Οταν το έβλεπες υπό γωνία στο σημείο της κουτσουλιάς άφηνε μια ελαφριά θαμπάδα.

Η λύση είναι η εξής: Προϊόντα Autoglym. Περνάμε στο σημείο με μια αλοιφή Super Resin Polish και εν συνεχεία το περνάμε με το αντίστοιχο κερί Extra Gloss Protection και τέλος δεν θα έχει μείνει τίποτα. Θα έχει αποκαταστάθεί πλήρως το χρώμα.

Πόσο παίζουν οι τιμές φίλε? Από ότι καταλαβαίνω είσαι υπερευχαριστημένος με τα προιόντα

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη λαθος,το super resin εννουσα,και το εχετε αναφερει,.. προιοντα της autoglym,ειναι πολυ καλα κατα τη γνωμη μου... οι περισσοτεροι αυτα χρησιμοποιουν..:D

Edited by Jameel
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα σαπουνη πλησιματος αυτοκινητον κ ειναι σαν το AVA με κερι και δεν εχω κανενα προβλιμα με τις κουτσουλιες, κ μετα απο μια βδομαδα να το πλυνο φευγουν ευκολα κ δ αφηνει τπτ + κερωνει κ το αμαξι.

Το πηρα 3 ευρω απο πρατυριο, 1/2 λιτρο εχει το μπουκαλι κ εχω για 50 πλυσιματα περιπου μη σας πω κ παραπανω

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ζεστο νερο στο πιεστικο στα πλυντηρια θαμπωνει το χρωμα?ρωταω γιατι γεμισε ρετσινι κ πηγα κ μπυ προτεινε με ζεστο νερο να το πλυνει κ ευτηχως αρνηθηκα

Link to comment
Share on other sites

joop σευχαριστω για την απαντηση το εχω χιλιο κερωσει αλλα οκ και να εβγαινε.το κερι γενικα προστατευει απο ρετσινι κουτσουλιες κλπ?σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

προστατευει κατα το μετρο δυνατον.δεν κανει θαυματα εναντια σε τοσο δυσκολους λεκεδες.το ρετσινι αν μεινει καιρο κανει etcing σαν την κουτσουλια.αφαιρεσε το το συντομοτερο γιατι μετα δεν θα αφαιρειται ουτε με γυαλισμα.υπαρχει και ενα ειδικο και πολυ καλο προιον της 1Ζ(καθαριστικο ρετσινιου δεντρων) για την αφαιρεση ρετσινιου αλλα η χρηση του πρεπει να γινεται με προσοχη(οχι τριψιμο και να μην στεγνωσει).μια ακομη καλη λυση ειναι ο πηλος.κερωμα οπωσδηποτε μετα απο την εφαρμογη οποιουδηποτε δυνατου χημικου.

αν τελικα επιλεξεις το πλυσιμο με ζεστο νερο φροντισε να ειναι καθαρη η επιφανεια πριν αρχισεις το τριψιμο με mf ή αλλο πανι.κερωμα μετα απο το ''καυτο ντους'' ειναι απαραιτητο επισης.καλη επιτυχια :D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας. Λόγω άνοιξης το golfaki μου (μαύρου χρώματος) εχει γεμίσει κηλίδες από γύρη. Κιτρινόμαυρο έχει γίνει. Το έπλυνα στο χέρι, τις έτριψα με το σφουγγάρι και το σαμπουάν αλλά.... κανένα αποτέλεσμα. Οι κηλίδες εκεί. Το έχετε αντιμετωπίσει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ναι τα ιδια...δεν φευγουν με τιποτα απο τα απλα του εμποριου,κρεμες-αλοιφες και δεν με ενδιαφερουν τα προιοντα που τρωνε χρωμα ή βερνικι γυρω γυρω απτην περιοχη και το απλωνουν πανω στο σημειο με το προβλημα

...εχω την εντυπωση οτι αν δεν την προλαβεις στην αρχη την κουτσουλια τελειωσες...πας για βαψιμο μετα..και εγω αναρωτιεμαι να υπαρχει κατι που να μπορει να το αντιμετωπισει την κιτρινιλα απο μονο του χωρις να μου επηρεαζει την γυρω επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας. Λόγω άνοιξης το golfaki μου (μαύρου χρώματος) εχει γεμίσει κηλίδες από γύρη. Κιτρινόμαυρο έχει γίνει. Το έπλυνα στο χέρι, τις έτριψα με το σφουγγάρι και το σαμπουάν αλλά.... κανένα αποτέλεσμα. Οι κηλίδες εκεί. Το έχετε αντιμετωπίσει αυτό;

δοκίμασε ξύδι... στον κουβά που έχεις το νερό και το σαμπουάν βάλε ένα μπουκάλι ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

σε τετοιου ειδους επικαθησεις,το φαρμακο ειναι πηλος.

http://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=323&category_id=8&option=com_virtuemart&Itemid=72

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Κουτσουλοπαθών.. Είχα πάει στο σπίτι ενός φίλου χθες, και αφού κάθησα σπίτι του για περίπου 3 ώρες, φεύγοντας είδα μια μεγάλη (βιονική όπως αποδείχτηκε!) κουτσουλιά στο πορτμπαγκάζ μου. Όπως κάθε φορά, έβρεξα τη χαρτοπετσετούλα μου, περίμενα λίγο και η κουτσουλιά έφυγε σχεδόν μόνη της, χωρίς καν τρίψιμο. Όμως -δυστυχώς- άφησε στο σημείο που ήταν μια ενοχλητική θαμπάδα, πιθανολογώ ότι έφαγε το βερνίκι (?) του χρώματος.

Δεν ξέρω τί τρώνε τα πουλιά στην Αθήνα, αλλά το συγκεκριμένο πρέπει να έφερε κουτσουλιά με ραδιενέργεια από την Ιαπωνία για να καταφέρει μέσα σε 2-3 ώρες να κάνει τέτοια ζημιά!

Δοκίμασα ένα κερί της σειράς που είχα αγοράσει παλαιότερα από ένα βενζινάδικο, αλλά δυστυχώς δεν έκανε δουλειά, η στάμπα-θαμπάδα παραμένει.

Διάβασα λίγο πιο πάνω ένας φίλος χρησιμοποίησε κάποια προϊόντα με αποτέλεσμα, αλλά δεν έδωσε επιπλέον πληροφορίες. Τί να κάνω; ermm.pngcry.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Κουτσουλοπαθών.. Είχα πάει στο σπίτι ενός φίλου χθες, και αφού κάθησα σπίτι του για περίπου 3 ώρες, φεύγοντας είδα μια μεγάλη (βιονική όπως αποδείχτηκε!) κουτσουλιά στο πορτμπαγκάζ μου. Όπως κάθε φορά, έβρεξα τη χαρτοπετσετούλα μου, περίμενα λίγο και η κουτσουλιά έφυγε σχεδόν μόνη της, χωρίς καν τρίψιμο. Όμως -δυστυχώς- άφησε στο σημείο που ήταν μια ενοχλητική θαμπάδα, πιθανολογώ ότι έφαγε το βερνίκι (?) του χρώματος.

Δεν ξέρω τί τρώνε τα πουλιά στην Αθήνα, αλλά το συγκεκριμένο πρέπει να έφερε κουτσουλιά με ραδιενέργεια από την Ιαπωνία για να καταφέρει μέσα σε 2-3 ώρες να κάνει τέτοια ζημιά!

Δοκίμασα ένα κερί της σειράς που είχα αγοράσει παλαιότερα από ένα βενζινάδικο, αλλά δυστυχώς δεν έκανε δουλειά, η στάμπα-θαμπάδα παραμένει.

Διάβασα λίγο πιο πάνω ένας φίλος χρησιμοποίησε κάποια προϊόντα με αποτέλεσμα, αλλά δεν έδωσε επιπλέον πληροφορίες. Τί να κάνω; ermm.pngcry.png

Καλησπέρα Coo,

Οξείδωση(Etching)

-Η οξείδωση του χρώματος είναι η διάβρωση του χρώματος που προκαλείτε από ισχυρά διαβρωτικά οξέα. Τέτοια οξέα περιέχουν τα περιττώματα των πουλιών. Η οξείδωση μπορεί να είναι επιφανειακή ή να έχει φτάσει πιο βαθιά μέσα στο χρώμα. Αυτό εξαρτάται από το ποσό καιρό έχουν μείνει τα περιττώματα πάνω στο χρώμα του αυτοκίνητου. Αν είναι επιφανειακή η οξείδωση μπορεί να αφαιρεθεί με γυάλισμα. Στην δεύτερη περίπτωση μπορεί να βελτιωθεί με γυάλισμα αλλά δεν θα αφαιρεθεί τελείως. Για τον παραπάνω λόγο πρέπει να απομακρύνουμε τα περιττώματα των πουλιών όσο πιο γρήγορα μπορούμε από το χρώμα του αυτοκίνητου.

Πηγή-http://forum.swell.gr/viewtopic.php?f=34&t=172

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.