Jump to content
Σπύρος

Αφαίρεση κουτσουλιάς & ρετσινιάς

Recommended Posts

Γεια σου κι εσενα Μορτη...Α ρε γμτ πως δεν γνωριστηκαμε κατω...θα τα πουμε ομως... tongue.gif Εισαι μουτρο εμαθα... tongue.gif

Λοιπον μωρομαντηλα και για μαρσπιε, εσωτερικο ταμπλω, δεν αφηνουν χνουδι, και επισης οσοι εχουν ασπρο ουρανο απο μεσα, ας δοκιμασουν σε καποιο λεκε μαυριλα να δουν πως εξαφανιζεται...χεχεχε...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τα σκατόχαρτα για μωρά κάνουν δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και αυτο το εχω ψαξει παρα παρα πολυ.

Εχω παρει σχεδον ολα, και εχω καταληξει οτι τα καλυτερα ειναι....του LIDL...ναι κι ομως παιδια...Του LIDL τα γαλαζια τα ουδετερα...Ειναι ενα πακετακι χοντρο με καμια 80αρια μεσα..Περα απο το οτι ειναι τα καλυτερα, ειναι και τσαμπα πρακτικτα...Εγω παντα παω εκει για καμια σοκολατα και μωρομαντηλα, χαχαχα... tongue.giftongue.gif

Ακουστε με και δεν θα χασετε... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καποια μαρκα συγκεκριμενη ή μωρομαντηλα γενικα...?

Εγώ πήρα κάτι φθηνά της Johnson&johnson (1,08 E Σκλαβενίτης).

Λογικά όλα κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα και εγω μωρομαντηλα και προσπαθησα να βγαλω την ρετσινη απο το καπο και εκανε πολυ καλη δούλεια.στην αρχη ετριβα αλλα δεν εκανε τιποτα αλλα οταν μουσκεψε με το υγρο με λιγο τριψιμο την εβγαλε και ας ηταν πανω καμια 4αρα μερες.θαυματουργα τελικα.απο σημερα στο ντουλαπακι μου παντα θα υπαρχει ενα πακετο μωρομαντηλα

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα και εγω μωρομαντηλα και προσπαθησα να βγαλω την ρετσινη απο το καπο και εκανε πολυ καλη δούλεια.στην αρχη ετριβα αλλα δεν εκανε τιποτα αλλα οταν μουσκεψε με το υγρο με λιγο τριψιμο την εβγαλε και ας ηταν πανω καμια 4αρα μερες.θαυματουργα τελικα.απο σημερα στο ντουλαπακι μου παντα θα υπαρχει ενα πακετο μωρομαντηλα

λάδι σε βαμβάκι , πιο φυσικός τρόπος δεν υπάρχει να ποτίσει και μετά με νερό :) ουτέ μωρομάντηλα , ουτέ τπτ

Link to comment
Share on other sites

λάδι σε βαμβάκι , πιο φυσικός τρόπος δεν υπάρχει να ποτίσει και μετά με νερό :) ουτέ μωρομάντηλα , ουτέ τπτ

ακριβως το καλητερο ειναι αυτο με λιγο λαδακι

Link to comment
Share on other sites

WD 40 και απαλές κινήσεις.

Τα μωρομάντηλα (εγώ παλιότερα έπερνα τα άλλα πανάκια αλλά πάλι απο το LIDL) μπορεί να κάνουν δουλειά,

αλλά ΠΑΝΤΑ πρέπει να ΜΟΥΛΙΑΖΕΙ η κουτσουλιά αλλιώς......ΧΡΑΤΣ ΧΡΟΥΤΣ...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Είχα δύο "δυνατές" κουτσουλιές στο καπό και είπα σήμερα να πλύνω το αμάξι. Τος περιέλαβα με το πιεστικάκι που έχω και τις ξέκανα. Μαζί με αυτές πήραν τον πουλόδρομο και κάτι αυτοκόλλητα που είχα στο πίσω τζάμι.

Η δύναμη του νερού είναι η καλύτερη!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα δύο "δυνατές" κουτσουλιές στο καπό και είπα σήμερα να πλύνω το αμάξι. Τος περιέλαβα με το πιεστικάκι που έχω και τις ξέκανα. Μαζί με αυτές πήραν τον πουλόδρομο και κάτι αυτοκόλλητα που είχα στο πίσω τζάμι.

Η δύναμη του νερού είναι η καλύτερη!!!

μεγα λαθος φιλε μου το ιδανικοτερο για τις κουτσουλιες ειναι 1 βρεγμενη χαρτοπετσετα την αφηνεις 5 λεπτα πανω να μουλιασει και μετα τριβεις απαλα η πλενοντας το αυτοκινητο ριχνεις πρωτα νερο το αφηνεις να μουλειασει και μετα ξεκινας την διαδικασια πλυσιματος. αν την κουτσουλια την αφησεις πανω απο 1 μερα εχεις πολλες πιθανοτητες να σου καψει το χρωμα μετα δυσκολα φευγει η σταμπα για να μην πω πως δεν φευγει με τιποτα αν τωρα τριψεις χωρις μουλιασμα η βαλεις αμεσως το πιεστικο οπως ειπες ρισκαρεις να κανεις ζημια στο χρωμα. ολα αυτα τα λεω μετα απο εμπειρια 4 ετων σε πλυντηριο αυτκινητων [βενζιναδικο] εκει εμαθα και για γυιλισματα καιροματα

Link to comment
Share on other sites

μεγα λαθος φιλε μου το ιδανικοτερο για τις κουτσουλιες ειναι 1 βρεγμενη χαρτοπετσετα την αφηνεις 5 λεπτα πανω να μουλιασει και μετα τριβεις απαλα η πλενοντας το αυτοκινητο ριχνεις πρωτα νερο το αφηνεις να μουλειασει και μετα ξεκινας την διαδικασια πλυσιματος. αν την κουτσουλια την αφησεις πανω απο 1 μερα εχεις πολλες πιθανοτητες να σου καψει το χρωμα μετα δυσκολα φευγει η σταμπα για να μην πω πως δεν φευγει με τιποτα αν τωρα τριψεις χωρις μουλιασμα η βαλεις αμεσως το πιεστικο οπως ειπες ρισκαρεις να κανεις ζημια στο χρωμα. ολα αυτα τα λεω μετα απο εμπειρια 4 ετων σε πλυντηριο αυτκινητων [βενζιναδικο] εκει εμαθα και για γυιλισματα καιροματα

Για το καψιμο του χρωματος αν την αφησεις πανω απο μερα εισαι σιγουρος?Δηλαδη μετα στη θεση της κουτσουλιας τι θα δουμε?θαμπαδα στο χρωμα μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Για το καψιμο του χρωματος αν την αφησεις πανω απο μερα εισαι σιγουρος?Δηλαδη μετα στη θεση της κουτσουλιας τι θα δουμε?θαμπαδα στο χρωμα μηπως?

σιγουρα θα εχει μεινει θαμπαδα αφου το καιει το χρωμα.

το δικο μου απο μαυρο μεταλλικο εχει γινει μαυρο με πουα σταμπες ματ... thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα εχει μεινει θαμπαδα αφου το καιει το χρωμα.

το δικο μου απο μαυρο μεταλλικο εχει γινει μαυρο με πουα σταμπες ματ... thumbsdown.gif

Αυτες οι σταμπες γινονται ευκολα ορατες?Ρωταω γιατι μια μερα κατι πηρε το ματι μου στο καπο αλλα το καταλαβαινες μονο αν κοιτουσες υπο γωνια.Δε μπορουσα να βγαλω αυτες τις θαμπαδες αλλα τωρα που το ξανακοιταω δε μπορω να τις εντοπισω.Ισως εχουν φυγει.Παντως δε θυμαμαι αν ειχε πεσει κουτσουλια εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι σταμπες γινονται ευκολα ορατες?Ρωταω γιατι μια μερα κατι πηρε το ματι μου στο καπο αλλα το καταλαβαινες μονο αν κοιτουσες υπο γωνια.Δε μπορουσα να βγαλω αυτες τις θαμπαδες αλλα τωρα που το ξανακοιταω δε μπορω να τις εντοπισω.Ισως εχουν φυγει.Παντως δε θυμαμαι αν ειχε πεσει κουτσουλια εκει.

τις καταλαβαινεις αμεσως και ιδιος στο μαυρο

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφήνει άσχημες θαμπάδες...

Έχω προσέξει όμως ότι αφού φύγει η κουτσουλιά και μείνει η θαμπάδα, αυτή φεύγει μετά από λίγες μέρες! Δεν ξέρω πώς!!

Ξέρει κάποιος ένα σπρέι για τις κουτσουλιές που τις κάνει να φεύγουν σαν νερό? Έτσι άκουσα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφήνει άσχημες θαμπάδες...

Έχω προσέξει όμως ότι αφού φύγει η κουτσουλιά και μείνει η θαμπάδα, αυτή φεύγει μετά από λίγες μέρες! Δεν ξέρω πώς!!

Ξέρει κάποιος ένα σπρέι για τις κουτσουλιές που τις κάνει να φεύγουν σαν νερό? Έτσι άκουσα...

Λοιπόν... Ήμουνα σήμερα στην VW κ ρώτησα τον μάστορα...

Οι κουτσουλιές θέλουν μούλιασμα με νεράκι! Τίποτα άλλο!!! Μετά με λίγο επιπλέον νεράκι ο εχθρός θα κυλήσει στο χώμα κ... άντε γεια!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ρετσίνι, πάντως, δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο η κουτσουλιά, αλλά... δεν φεύγει με τίποτα, ειδικά εαν ξεραθεί!

Αν το προλάβετε κ δεν ξεραθεί, τρέξτε σε μανάδες, αδερφές, κόρες, ακόμα κ σε γκόμενες (να κάνουν κ τίποτα χρήσιμο) κ ζητήστε ένα κομματάκι χαρτί αποτρίχωσης! Δουλεύει... το δοκίμασα!!! ΠΡΟΣΟΧΗ όμως! Δεν θέλει τρίψιμο, αλλά όπως γίνεται η αποτρίχωση! Πάτημα πάνω στο ρετσίνι για 10 - 15 δεύτερα - χωρίς καμία κίνηση - κ μετά τράβηγμα! Ρωτήστε τις γυναίκες να σας δείξουν! ;)

Τώρα, αν ξεραθεί, όπως έπαθα εγώ :blink:... ο μάστορας μου πρότεινε, μόνο, ζεστό νερό! Θα το δοκιμάσω άυριο κ θα σας πώ τα νέα μου! :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Το ρετσίνι, πάντως, δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο η κουτσουλιά, αλλά... δεν φεύγει με τίποτα, ειδικά εαν ξεραθεί!

Αν το προλάβετε κ δεν ξεραθεί, τρέξτε σε μανάδες, αδερφές, κόρες, ακόμα κ σε γκόμενες (να κάνουν κ τίποτα χρήσιμο) κ ζητήστε ένα κομματάκι χαρτί αποτρίχωσης! Δουλεύει... το δοκίμασα!!! ΠΡΟΣΟΧΗ όμως! Δεν θέλει τρίψιμο, αλλά όπως γίνεται η αποτρίχωση! Πάτημα πάνω στο ρετσίνι για 10 - 15 δεύτερα - χωρίς καμία κίνηση - κ μετά τράβηγμα! Ρωτήστε τις γυναίκες να σας δείξουν! :unsure:

Τώρα, αν ξεραθεί, όπως έπαθα εγώ :unsure:... ο μάστορας μου πρότεινε, μόνο, ζεστό νερό! Θα το δοκιμάσω άυριο κ θα σας πώ τα νέα μου! :blink:

λοιπον σαν πρωιν πλυντης αυτοκινητων οι κουτσουλιες πρεπει να βγαινουν με 1 χαρτομαντιλο βρεγμενο κι αφου το εχεις αφησει επανω στην κουτσουλια 5-10 λεπτα να μουλιασει την καθαριζεις απαλα και την διωχνεις [στα πλυντηρια αυτοκινητων φευγει με το αρκετο νερο που περναει απο επανω της κι οχι με την πιεση που λενε καποιοι] αν ομως μεινει καιρο ισως και ωρα [αναλογα την κουτσουλια] τοτε το πιο πιθανο ειναι να μεινει σταμπα που δεν φευγει. οσο για το ρετσινη εκτος απο αλοιφες και τα συναφη βγαινει πιο ευκολα βαζοντας λιγο λαδακι [μαγειρεματος] σε 1 βαμβακι η χαρτομαντηλο και περνοντας το απαλα με υπομονη εως οτου φυγει τελειως ολα αυτα καλο ειναι να γινονται σε ισκιο κι οχι στον ηλιο αφου καθαριστει το ρετσινη πλενουμε καλα το αυτοκινητο [να φυγει και το λαδι μην τηγανισουμε και τιποτα tongue.gif ] και ολα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

guys για να βγαλω την κουτσουλια απο την κουκουλα του καμπριο θα χρησιμοποιησω λαδι?

δεν ξερω τι να βαλω για να βγουν εντελως.

pliz help me!!!

Link to comment
Share on other sites

guys για να βγαλω την κουτσουλια απο την κουκουλα του καμπριο θα χρησιμοποιησω λαδι?

δεν ξερω τι να βαλω για να βγουν εντελως.

pliz help me!!!

Φίλε μου, αν δεν αφήσεις καιρό την κουτσουλιά - την πρώτη, βαριά την δεύτερη μέρα - χρησιμοποίησε νεράκι σε συνδυασμό με κάτι που θα κρατήσει το νερό σε εκείνο το σημείο, π.χ. χαρτοπετσέτα, σφουγγαράκι, για να μουλιάσει! Αφησέ την να μουλιάσει κ λίγο παραπάνω κ ξέπλυνε με τρεχούμενο νερό κ σφουγγαράκι! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φύγει!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν δεν αφήσεις καιρό την κουτσουλιά - την πρώτη, βαριά την δεύτερη μέρα - χρησιμοποίησε νεράκι σε συνδυασμό με κάτι που θα κρατήσει το νερό σε εκείνο το σημείο, π.χ. χαρτοπετσέτα, σφουγγαράκι, για να μουλιάσει! Αφησέ την να μουλιάσει κ λίγο παραπάνω κ ξέπλυνε με τρεχούμενο νερό κ σφουγγαράκι! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φύγει!!! ;)

αποτι καταλαβα ακολουθησες τις συμβουλες μου και ειδες ποσο ευκολα βγαινουν ε? και χωρις ζημιες :D

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

αποτι καταλαβα ακολουθησες τις συμβουλες μου και ειδες ποσο ευκολα βγαινουν ε? και χωρις ζημιες :D

:lol:;)

¶σε... Όσο το προσέχω, τόσο περισσότερο, έχω την εντύπωση, ότι το λατρεύουν τα κωλόπουλα... rocket.gif;)

Τί τρώνε, Χριστέ μου... new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.