Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Να σαι καλά ρε φιλαράκι...

Ευχαριστώ...

Με γειές!!!!!!!!!!!!!!!! :blink:

Καλοτάξιδο.............. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από μια νύχτα περιήγησης στα στενά του Αλίμου και σε διάφορες τριγύρω περιοχές έχω να πω ότι συστήνω ανεπιφύλακτα το setup αυτά σε όλους....

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Ποιά ακριβώς Bilstein έβαλες? Λεπτό καλάμι ή χοντρό? Φαντάζομαι τις κίτρινες?

Με τόσο χαμήλωμα δεν βρίσκει κάτω?

Κάτι θυμάμαι ότι ήθελε άλλαγμα με χαμήλωμα πάνω από 4πόντους...

¶λλαξες και τίποτα άλλο?

Πόσο σου στοίχησε τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα Bilstein με το χοντρο καλάμι ή αλλιώς τα Sport.

Τα ελατήρια είναι Vogtland για χαμήλωμα 6 πόντους.

Το αυτοκίνητο δεν βρίσκει κάτω πουθενά. Το δοκίμασα σε μερικά σημεία που ήξερα ότι είναι κάπως απότομα και τα ανέβηκα (και κατέβηκα) μια χαρά...

Το κόστος ήταν 545 ευρώ για τα Bilstein και 185 περίπου για τα Votgland.

Σύνολο πήγε 730 + 50 εργατικά + 20 ευθυγράμμηση.

Νομίζω είναι αρκετά καλή τιμή.

Edited by Geos
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω οτι τα πληρωσες αρκετα ακριβα φιλε μου....Επρεπε να ψαξεις λιγακι ακομα...για καλυτερη τιμη εννοω...

Καλοφορετα να ειναι και καλα στριψιματα ;)

Παντως να σου πω, οτι τα Sport ΔΕΝ ειναι για χαμηλωμα, ειναι για μαμα ελατηρια. Τα Sprint ειναι για χαμηλωμα.

Ελπιζω απλα να μπερδευτηκες, και να μην εβαλες λαθος αμορτισερ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος και πάλι καλορίζικα!

THX ρε φίλε...

Τώρα έχω κάτι απορίες για μπάρες θόλων αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εδώ το σωστό σημείο...

Θεωρείται επέμβαση στην ανάρτηση η μπάρα??

:whistling::heart::heart::heart::heart::heart:

Εγω παλι νομιζω οτι τα πληρωσες αρκετα ακριβα φιλε μου....Επρεπε να ψαξεις λιγακι ακομα...για καλυτερη τιμη εννοω...

Καλοφορετα να ειναι και καλα στριψιματα ;)

Παντως να σου πω, οτι τα Sport ΔΕΝ ειναι για χαμηλωμα, ειναι για μαμα ελατηρια. Τα Sprint ειναι για χαμηλωμα.

Ελπιζω απλα να μπερδευτηκες, και να μην εβαλες λαθος αμορτισερ :blink:

Φίλε μου ρώτησα σε 3 μαγαζιά. 2 κανονικά και 1 online... Όλοι δώσανε ακριβώς την ίδια τιμή... Χωρίς υπερβολή... Ακριβώς την ίδια...

Στο άλλο που είπες έχεις δίκιο... τα Sprint έβαλα απλά είναι κάπως πρωί ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως όχι και να φανταστείς ότι πέρασα κατευθείαν από τις εργοστασιακές...

Είναι και τα ελατήρια που δεν είναι τόσο σκληρά όσο τα Eibach...

Link to comment
Share on other sites

προσοχη στα χαμηλωματα πανω απο 4 ποντους. υπαρχει θεμα με την αντιστρεπτικη εμπρος και το ημιαξονιο. απο το πολυ χαμηλωμα βρισκει στο πανω μερος το ακρο στην αντιστρεπτικη.Εχουν γινει ατυχηματα!! θελει αλλο ακρο aftermarket αν θες να το κατεβασεις αρκετα. εχει αναφερθει και αλλο μελος σε αυτο το θεμα και μου το τονισε ανθρωπος του χωρου ειδικος σε αναρτησεις και το τσεκαρα και σε site οπου συστηνουν αλλο ακρο. εγω μετα απο υποδειξη ειμαι στους 3.5 ποντους. αν βγαλετε τροχο θα το προσεξετε!

φιλικα τασος

Link to comment
Share on other sites

προσοχη στα χαμηλωματα πανω απο 4 ποντους. υπαρχει θεμα με την αντιστρεπτικη εμπρος και το ημιαξονιο. απο το πολυ χαμηλωμα βρισκει στο πανω μερος το ακρο στην αντιστρεπτικη.Εχουν γινει ατυχηματα!! θελει αλλο ακρο aftermarket αν θες να το κατεβασεις αρκετα. εχει αναφερθει και αλλο μελος σε αυτο το θεμα και μου το τονισε ανθρωπος του χωρου ειδικος σε αναρτησεις και το τσεκαρα και σε site οπου συστηνουν αλλο ακρο. εγω μετα απο υποδειξη ειμαι στους 3.5 ποντους. αν βγαλετε τροχο θα το προσεξετε!

φιλικα τασος

SOSTOS O TASOS

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρωί πρωί έχω πάει συνεργείο...

Θα ενημερώσω σχετικά...

Να 'στε καλά παιδιά... Είπαμε να στρίβουμε αλλά όχι και έτσι...

Μια ερώτηση όμως... Είναι σίγουρο αυτό ή τυχαίνει ανά περίπτωση?

Μπορώ να έχω το link για το site???

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ρε παιδιά, αν δεν κάνω λάθος, οι PSS9 δεν κατεβάζουν το αυτοκίνητο έως 6 πόντους???

Δηλαδή υπάρχει και εκεί πρόβλημα??

Φίλε Scorpione γράφεις ότι "απο το πολυ χαμηλωμα βρισκει στο πανω μερος το ακρο στην αντιστρεπτικη.Εχουν γινει ατυχηματα!!"

Τι εννοείς στο πάνω μέρος στην αντιστρεπτική?? Πίο πάνω μέρος??

( Μάλλον ηλίθια ερώτηση, αλλά καλύτερα να ξεκαθαρίσουμε )

Και τι είδους ατυχήματα?? Αν είναι να το δέσω μέχρι να βγάλω άκρη...

ΑΑΑΑΑΑΧ μου άναψες φωτιές πάνω που είχα αρχίσει να χαίρομαι... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Κάτι θυμάμαι ότι ήθελε άλλαγμα με χαμήλωμα πάνω από 4πόντους...
προσοχη στα χαμηλωματα πανω απο 4 ποντους. υπαρχει θεμα με την αντιστρεπτικη εμπρος και το ημιαξονιο. απο το πολυ χαμηλωμα βρισκει στο πανω μερος το ακρο στην αντιστρεπτικη.Εχουν γινει ατυχηματα!! θελει αλλο ακρο aftermarket αν θες να το κατεβασεις αρκετα. εχει αναφερθει και αλλο μελος σε αυτο το θεμα και μου το τονισε ανθρωπος του χωρου ειδικος σε αναρτησεις και το τσεκαρα και σε site οπου συστηνουν αλλο ακρο. εγω μετα απο υποδειξη ειμαι στους 3.5 ποντους. αν βγαλετε τροχο θα το προσεξετε!

φιλικα τασος

Μπράβο ρε Τάσο καλά το θυμόμουνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα παίρνει τραγικές διαστάσεις...

Μίλησα με το συνεργείο και μου είπε ότι ΔΕΝ έχει χαμηλώσει 6 πόντους το Golf τελικά αλλά περίπου 4...

Όπως και να έχει με βλέπω το βράδυ με την μετροταινία να ψάχνω εργοστασιακά Golf και να μετράω αποστάσεις από το έδαφος...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Καταρχάς μην αγχώνεσαι ;) Πάρε μια καφεδιά και stay cool tongue.gif

Πες μου τί ζάντα φοράς, τί διάσταση ελαστικών.

Πόσο απέχει το λάστιχο σου από τον θόλο του φτερού και μπροστά και πίσω σε εκατοστά.

Εμένα η μπροστά απόσταση είναι 3εκ. και η πίσω 5εκ.

Επίσης μέτρα την απόσταση από το πλαϊνό μαρσπιέ από την εμπρός μεριά (πίσω από τον τροχό στην περιοχή που μπαίνει ο λασπωτήρας) μέχρι το έφαφος.

Κοίτα και το σχεδιάγραμμα και μέτρα ακριβώς εκεί που δείχνει το κόκκινο βέλος!

gallery_30_9_14959.jpg

Εμένα η από σταση αυτή είναι 23εκ.

Μέτρα και το δικό σου για να συγκρίνουμε τί παίζει...!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Scorpio...

Λοιπόν κατέβηκα σβέλτα κάτω και έχουμε τα αποτελέσματα...

Απόσταση από το έδαφος

Μπροστά 17

Πίσω 20

Δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά στην φώτο αλλά οι αποστάσεις είναι από το κάτω σημείο του αυτοκινήτου.

Απόσταση άκρης ελαστικού από εξωτερικό σημείο φτερού

Μπροστά 3

Πίσω 3,5

Όταν λέω εξωτερικό σημείο εννοώ το κάτω μέρος του φτερού που έχω κάνει κίτρινο στην φώτο...

Τα ελαστικά είναι τα εργοστασιακά 205/55/16

post-270-1147267696_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Και τώρα coolάρησε! και απόλαυσε την καφεδιά σου!!! lick.giflick.gif

Όντως 4 εκατοστά είσαι χαμηλωμένος ;):D:D

Το ίδιο χαμήλωμα έχουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
¶ν σε πετύχω πουθενά φίλε μου κερνάω φραπεδιά και κρέπες...

Να σαι καλά...

Έλα ρε φίλε σιγά το πράγμα! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Η αντιστρεπτικη κανει ενα π και περναει πανω απο το ημιαξονιο. αν χαμηλωσει πολυ το αυτοκινητο (πανω απο 4.5-5 λενε) σε λακουβα υπαρχει το ενδεχομενο να βρει το ημιαξονιο στο κατω μερος της αντιστρεπτικης.(αφου αυτη περναει απο πανω του). Στα εντονα χαμηλωματα τα ακρα τεινουν να σηκωνονται μαζι με τα ψαλιδια και γιαυτο δεν πρεπει να χαμηλωνεις γενικα πολυ. ατυχηματα υπηρχαν και θανατηφορα. με λυσεις κλασσικες οπως ενα σετ hr ελατηριων στους 3 -3.5 ποντους δεν υπαρχει προβλημα οπως και με την Pss9 που φορουσα την οποια την ειχα στους 3.5-4. αν δοκιμαζα να την κατεβασω στους 5-6 θα αλλαζα ακρο χαλαρα!!! παιδια προσοχη μην ακουτε το καθε τυχοντα που θελει να σας κανει το αυτοκινητο σαυρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Η αντιστρεπτικη κανει ενα π και περναει πανω απο το ημιαξονιο. αν χαμηλωσει πολυ το αυτοκινητο (πανω απο 4.5-5 λενε) σε λακουβα υπαρχει το ενδεχομενο να βρει το ημιαξονιο στο κατω μερος της αντιστρεπτικης.(αφου αυτη περναει απο πανω του). Στα εντονα χαμηλωματα τα ακρα τεινουν να σηκωνονται μαζι με τα ψαλιδια και γιαυτο δεν πρεπει να χαμηλωνεις γενικα πολυ. ατυχηματα υπηρχαν και θανατηφορα. με λυσεις κλασσικες οπως ενα σετ hr ελατηριων στους 3 -3.5 ποντους δεν υπαρχει προβλημα οπως και με την Pss9 που φορουσα την οποια την ειχα στους 3.5-4. αν δοκιμαζα να την κατεβασω στους 5-6 θα αλλαζα ακρο χαλαρα!!! παιδια προσοχη μην ακουτε το καθε τυχοντα που θελει να σας κανει το αυτοκινητο σαυρα.

Όντως!!!! Μπράβο ρε Τάσο καλά κάνεις που το επισυμαίνεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχθες καναμε "βολτα" με το τερατάκι του Ηλία (seraios). Η ανάρτηση του (HR) παιδιά είναι ΘΕΙΚΗ. Απότομο φρενάρισμα από 230+, στροφή, απότομες αλλαγές κατευθυνσης με πολλά (ποσα δεν θυμαμαι) και είχαμε ελάχιστες κλίσεις. Και ημασταν μέσα πόσα κιλά εμείς οι δύο + ο ήχος. Και το θεϊκό, πέφτουμε σε υδροροή και το δικό μου με μαμά ελατήρια και αμορτισέρ θα κοπανούσε, του Ηλία τίποτα! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.