Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Guest Scorpio

Μια στιγμούλα γιατί δεν κατάλαβα. Σου έχει κρεμάσει μπροστά το αμάξι και φοράς μαμά αμορτισέρ + ελατήρια? Ή έχεις βάλει μόνο ελατήρια χαμηλώματος?

Πάντως αν θες να το σηκώσεις και σου χρειάζονται ελατήρια, έχω ακόμα τα ελατήριά μου τα μαμίσια που είναι 1,5cm χαμηλώτερο από τα Generation (Το Pacific φοράει τα ελατήρια του GTi από μαμά).

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμούλα γιατί δεν κατάλαβα. Σου έχει κρεμάσει μπροστά το αμάξι και φοράς μαμά αμορτισέρ + ελατήρια? Ή έχεις βάλει μόνο ελατήρια χαμηλώματος?

Πάντως αν θες να το σηκώσεις και σου χρειάζονται ελατήρια, έχω ακόμα τα ελατήριά μου τα μαμίσια που είναι 1,5cm χαμηλώτερο από τα Generation (Το Pacific φοράει τα ελατήρια του GTi από μαμά).

τα ελατηρια ειναι μαμα δεν εχουν αλαχτει ποτε !!!! εχουν σημερα 63000 χλμ ...τα αμορτησερ τα αλακσα περσι τετοια εποχη θελω μονο ελατηρια τι να βαλω ?? εαν εχεις παρε με τηλ στο στελνω με πμ

Link to comment
Share on other sites

αν θες φιλε εχω 3,5 ποντων ελατηρια H&R...

τελικα ρε παιδες ποιος θα μου λυσει την απορια αν χαμηλωνει πανω απο 5 ποντους εμπρος χωρις να βρισκει στη ζυγαρια?...το χει κανει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Τότε έχεις πρόβλημα... προσοχή στις λακούβες... μην φύγει κανα ημιαξόνιο δεν λεει...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επαναλαμβανω...τα golf 4 1.4 kai 1.6 δεν εχουν την ιδια ζυγαρια.

η ζυγαρια στο 1.8 κανει μεγαλυτερη κουρμπα πανω απο το ημιαξονιο

(γι αυτο και στον καταλογο της H&R τα πενταποντα ελατηρια βγαινουν μονο για 1.8,ασχετα που τα βαζουν παντου!)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπερδευτει και πιστευω πως και αλλοι το ιδιο μπορει να πει καποιος

στους ποσους ποντους δεν βρισκει η αντιστρεπτικη κ πια λυση υπαρχει μετα αν θελουμε κι΄αλλο χαμηλωμα?Ποσο παει αντιστρεπτικη μονο μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Επειδη εχω μπερδευτει και πιστευω πως και αλλοι το ιδιο μπορει να πει καποιος

στους ποσους ποντους δεν βρισκει η αντιστρεπτικη κ πια λυση υπαρχει μετα αν θελουμε κι΄αλλο χαμηλωμα?Ποσο παει αντιστρεπτικη μονο μπροστα?

προσοχη στα χαμηλωματα πανω απο 4 ποντους. υπαρχει θεμα με την αντιστρεπτικη εμπρος και το ημιαξονιο. απο το πολυ χαμηλωμα βρισκει στο πανω μερος το ακρο στην αντιστρεπτικη.Εχουν γινει ατυχηματα!! θελει αλλο ακρο aftermarket αν θες να το κατεβασεις αρκετα. εχει αναφερθει και αλλο μελος σε αυτο το θεμα και μου το τονισε ανθρωπος του χωρου ειδικος σε αναρτησεις και το τσεκαρα και σε site οπου συστηνουν αλλο ακρο. εγω μετα απο υποδειξη ειμαι στους 3.5 ποντους. αν βγαλετε τροχο θα το προσεξετε!

φιλικα τασος

Μας τα είχε πει ο Τάσος λίγο πιο πρίν ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να ξεκαθαρισει το θεμα...μεχρι 4 ποντους σε 1.4 και 1.6 και μεχρι 5,5 βαρια βαρια 6 ποντους σε 1.8.(αν εχεις ομως μαλακη αναρτηση μπορει σε μεγαλες λακουβες να βρισκει το ημιαξονιο στην ζυγαρια.)

για χαμηλωμα πανω απο εξι ποντους αλλαζεις τα στηριγματα(δε θυμαμαι πως λεγονται) που πιανουν στο ψαλιδι .εχει στο www.smbros.gr να τα δεις αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Guest VW FOR EVER
Loipon paides, oi liges entypwseis poy exw apo thn anarthsh.

Kat arxas thn ebala ston Rafaelo, to palikari apla KATEXEI.

Toy eipa, ry8mise thn opws esy nomizeis. To amaxi 8elw na deixnei omorfo (xamhlo) xwris na xasei thn geometria ths anarthshs k xwris na agorasw ta panda. 8elw na stribei, alla na mhn tsakisei ton patera moy poy exei problhma sthn mesh.

K toy lew apo ekei kai pera ta afhnw ola panw soy! :lol:

To amaxi apla den pernei kamia klish, exei apoktisei FOBERO TIMONI. Einai amesotato, apolyta problepsimo k me terasta peri8oria prosfyshs. Den paizetai Apla xereis oti ekei poy 8a stripseis toys troxoys 8a paei. akoma kai me epitopia xeirofrena den pernei kliseis. K parolo to xamhlwma den briskei stoy 8oloys. protest.gif

Apla h anarthsh dixnei na einai arketa sfixth. Eidika se perioxes opws to maroysi... alla einai oplo.

Mia apisteyth anaba8mish

Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις το τηλ.του Ραφαέλο κ σε ποια περιοχη βρισκεται??Αντωνης golf iv 1.6

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γνωμη σας γι' αυτη την ανάρτηση?

Tein_TypeBASIC1.jpg

Ειναι ΤΑΙΝ, ρυθμιζόμενη και βγαινει μαζι με τα μεταφορικά περίπου 850 ¤.

URL: TEIN BASIC COILOVER DAMPER VW GOLF IV 99+ 1J

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα έβγαλα την FK Automotive ανάρτηση που φόραγα στο Golf μου και επέλεξα την KW Var.II.

Η λειτουργηκότητα της είναι πάρα πολύ καλή....

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Παιδια καλησπερα σας....ειμαι απο αυτους που σπανιως μπαινω ιντερνετ λογω δουλειας αλλα παντα οταν μπω θα καθησω on-line για κανενα 5ωρο <_<:thumbsup:

Σημερα αρρωστησα για 2 λογους...ο δευτερος λογος ειναι πως κρυωσα ,με 39 πυρετο :blink:B)

:rolleyes: ο πρωτος ειναι πως το απογευμα πηγα κι αλλαξα αμορτισερ..

Εχω ενα golf gti 11/1999,με εργοστασιακες ζαντες (205-55/16) το οποιο αγοραστηκε με 74.000χλμ και εργοστασιακη αναρτηση μιας κι ο προηγουμενος ιδιοκτητης το`χε μονο για Πσκ για να πηγαινει στο χωριο του στην Καβαλα..

Την πρωτη βδομαδα που το πηρα εβαλα bilstein κιτρινα,τα λεπτομπουκαλα,με ελατηρια Eibach 3,5 ποντων...και μετα απο 2 μηνες αποστατες ΜΟΜΟ 1 ποντου.. :thumbsup:

Το αμαξι κανει συχνα-πυκνα την διαδρομη Μπραχαμι-Αγ.Μαρινα,λογω δουλειας,και σχετικα ανα μηνα ταξιδια στην εθνικη(Σ'ολη την Ελλαδα!!!)...Το εχω ετσι κοντα 2,5 χρονια τωρα...και εχω ηδη φτασει τα 140.970χλμ! :thumbsup: ! :wacko: !

Η μονη ενσταση με τα λεπτομπουκαλα ειναι πως η αποδοση τους πεφτει πολυ αποτομα..Μολις πριν 1 μηνα αρχισαν να κοπανανε και η μουρη καθησε αρκετα...απο αποδοση,οσο δουλευαν,ηταν παρα πολυ καλα και κοπανουσαν ελαχιστα..

Σημερα πηγα και εβαλα τα κιτρινα bilstein,αλλα τα χοντρομπουκαλα εμπρος,για να δω διαφορα με τα λεπτα, ενω πισω εβαλα οπως πριν, τα λεπτα...

Μιας και αρκετοι απο εσας εχετε δοκιμασει διαφορους συνδιασμους,θα ηθελα μια μικρη βοηθεια ως προς τι ζαντολαστιχο να βαλω...Συγνωμη που γραφω τοσα πολλα σε ενα post αλλα οπως ειπα σπανιως μπαινω....

Ευχαριστω εκ των προτερων...ευχομαι καλες βολτες,παντα με ζωνη και μονο με VW

ΥΓ..οι κωδικοι των αμορτισερ ειναι

Χοντρα μπροστα ->F4-VE3-4638-HO Λεπτα πισω ->F4-BE3-2624-H1

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Παιδια καλησπερα σας....ειμαι απο αυτους που σπανιως μπαινω ιντερνετ λογω δουλειας αλλα παντα οταν μπω θα καθησω on-line για κανενα 5ωρο :baby::lol:

Σημερα αρρωστησα για 2 λογους...ο δευτερος λογος ειναι πως κρυωσα ,με 39 πυρετο :unsure:-_-

:blush: ο πρωτος ειναι πως το απογευμα πηγα κι αλλαξα αμορτισερ..

Εχω ενα golf gti 11/1999,με εργοστασιακες ζαντες (205-55/16) το οποιο αγοραστηκε με 74.000χλμ και εργοστασιακη αναρτηση μιας κι ο προηγουμενος ιδιοκτητης το`χε μονο για Πσκ για να πηγαινει στο χωριο του στην Καβαλα..

Την πρωτη βδομαδα που το πηρα εβαλα bilstein κιτρινα,τα λεπτομπουκαλα,με ελατηρια Eibach 3,5 ποντων...και μετα απο 2 μηνες αποστατες ΜΟΜΟ 1 ποντου.. :thumbsup:

Το αμαξι κανει συχνα-πυκνα την διαδρομη Μπραχαμι-Αγ.Μαρινα,λογω δουλειας,και σχετικα ανα μηνα ταξιδια στην εθνικη(Σ'ολη την Ελλαδα!!!)...Το εχω ετσι κοντα 2,5 χρονια τωρα...και εχω ηδη φτασει τα 140.970χλμ! :lol: ! :lol: !

Η μονη ενσταση με τα λεπτομπουκαλα ειναι πως η αποδοση τους πεφτει πολυ αποτομα..Μολις πριν 1 μηνα αρχισαν να κοπανανε και η μουρη καθησε αρκετα...απο αποδοση,οσο δουλευαν,ηταν παρα πολυ καλα και κοπανουσαν ελαχιστα..

Σημερα πηγα και εβαλα τα κιτρινα bilstein,αλλα τα χοντρομπουκαλα εμπρος,για να δω διαφορα με τα λεπτα, ενω πισω εβαλα οπως πριν, τα λεπτα...

Μιας και αρκετοι απο εσας εχετε δοκιμασει διαφορους συνδιασμους,θα ηθελα μια μικρη βοηθεια ως προς τι ζαντολαστιχο να βαλω...Συγνωμη που γραφω τοσα πολλα σε ενα post αλλα οπως ειπα σπανιως μπαινω....

Ευχαριστω εκ των προτερων...ευχομαι καλες βολτες,παντα με ζωνη και μονο με VW

ΥΓ..οι κωδικοι των αμορτισερ ειναι

Χοντρα μπροστα ->F4-VE3-4638-HO Λεπτα πισω ->F4-BE3-2624-H1

Φίλε μου δεδομένου των διαδρομών που κάνεις καθημερινά και σε συνδυασμό με τους αποστάτες και το ψάξιμο για μια στάλα άνεσης, θα σου πρότεινα να φορέσεις 215/45/17 μπροστά και 225/45/17 πίσω(αμφισβητίσημη πρόταση αλλά έξω χρησιμοποιείται πολύ), το μόνο κακό σε αυτό είναι ότι δεν μπορείς αργότερα να βάλεις τα μπρος πίσω, οπότε βάζεις 225 κ μπροστά. Επίσης θα σου πρότεινα να ανοίξεις κιάλλο πίσω βάζωντας αποστάτες 2 ή 1,5 cm και τέλος από ζάντες θα σου πρότεινα οποιαδήποτε γνωστή ιταλική που είναι φθηνές και γερές (δεν στραβώνουν εύκολα) αλλά σίγουρα μετά από καμιά 30000 χλμ θα θέλουν βαψιματάκι αφού δεν έχω δει ιταλική που να μην έχει πρόβλημα με το χρώμα. (κόστος βάψιμο 25 -30 ε ανα ζάντα μαζί με ίσιωμα). Τώρα αν είσαι τρελαμένος σαν εμένα και δε νοιάζεσαι καθόλου για άνεση, αφού έχεις και τα άλογα πήγαινε για 18άρες που θα κάνουν το γκολφίδι τέρας.

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

οπως ειχα πει και προχθες αρρωστησα και μολις σημερα για καμια ωριτσα μπορεσα να παω μια καλη βολτα να δω πως συμπεριφερετε το τουτου :D^_^

1)μπροστα ψιλοχτυπαει αλλα οχι τοσο οσο με τα λεπτα...στο συνεργειο που τα εβαλα μου ειπαν πως θα στρωσουν μετα απο 500-600χλμ...

2)παροτι εχω εργοστασιακες ζαντες με 55αρι προφιλ το η μουρη συμπεριφερεται λες και εχω καμια 17αρα-18αρα..α,σταματησε και το σπινιαρισμα με το παραμικρο (εχω 187ps αλλα βγαινουν εξω οποτε το θυμηθουν new_killpc.gif )αλλα δεν ξερω αν εχει σχεση με το οτι αλλαξα τα σινεμπλοκ μπροστα με ενα σετ απο S3 πριν απο 4 μηνες...

3)το γελοιο....οποτε σταματαω αποτομα το αμαξι,μολις ακινητοποιηθει,κανει ενα μικρο μπαλατζο μπρος-πισω... :thumbsup::D ..υποθετω επειδη δεν εχουν δουλευτει ακομη..

4)κοστος :blush: ______χοντρα αμορτισερ μπροστα+λεπτα αμορτισερ πισω+εργασια+ευθυγραμμιση= 570 ευρω :o ...βεβαια πηγα σε συνεργειο γνωστου μου οποτε δε ξερω ακριβως ποσο μου εκοψε...

παντως επειδη εχω ενα ταξιδακι μεθαυριο πιστευω θα καλυψω καμια 300αρια χλμ οποτε θα σας πω κι εντυπωσεις απο κρατημα κι ανεση στην εθνικη...

ΥΓ..δεν ξερω αν εχει τυχει να ζυγισετε τα αμαξια ποτε...στο μηχανημα της ευθυγραμμησης εβγαλε πως ειμαι 728κιλα μπροστα και 504 πισω :blink:

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσα τελικα μεσα στη βδομαδα καπου 658χλμ...συμφωνα με το συνεργειο που τα εβαλα μετα απο 1000-1500χλμ θα στρωσουν και θα σταματησει στο μπαλατζο που κανει οποτε φρεναρω αποτομα...

Δεν εχω παραπονο...το αμαξι κραταει πολυ καλα,αλλα το ψιλοκοπανημα σε λακουβιτσες και ψιλοχαλασμενο δρομο συνεχιζει ως τα 60χλμ περιπου...μετα τα 60 ελαττωνεται πολυ....οσο για την εθνικη που με ρωτησατε ειναι πολυ καλυτερα απο τα λεπτα...διαβαζουν το δρομο,χωρις να υπερβαλλω, και 2 φορες καλυτερα απο τα λεπτα.. worthy.gif !!!!

τωρα μονο τα ζαντολαστιχα μενουν να αλλαξω και θα`μαι μια χαρα <_<<_<:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

4)κοστος :thumbsup: ______χοντρα αμορτισερ μπροστα+λεπτα αμορτισερ πισω+εργασια+ευθυγραμμιση= 570 ευρω :D ...βεβαια πηγα σε συνεργειο γνωστου μου οποτε δε ξερω ακριβως ποσο μου εκοψε...

σημερα φίλε μου έβαλα κι εγω ακριβως τον ίδιο συνδυασμο..πισω δεν υπαρχουν χοντρα αμορτισερ..κι εμενα τοσο μου πηγε...αλλα δεν μπορεσα να τα δοκιμασω σχεδον καθολου γιατι εμπλεξα σε κινηση και δεν εβρισκα ελευθερο δρομο όυτε και ειχα χρόνο..βεβαια τα συνδυασα και με νεα ελαστικα με αζωτο και δεν μπορω ακομα να πιεσω το αμάξι..Μια βολτουλα στον υμμητο το σαββατοκυριακο θα δειξει..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.