Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι?

Γίνεται, να κρατήσω τα μαμά αμορτισέρ και να αλλάξω μόνο τα ελατήρια?

Αν γίνεται έτσι, μέχρι πόσους πόντους να το χαμηλώσω, για να δείχνει ωραίο το αμάξι με τις 16άρες ζάντες που έχω?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μαζί. Τα μαμά αμορτισέρ θα κλατάρουν γρήγορα απο το χαμήλωμα, και τα καλύτερα ελατήρια δεν θα "δείξουν τα δόντια τους" χωρίς κάπως σκληρότερα αμορτισέρ...

Link to comment
Share on other sites

Θα κλατάρουν γρήγορα ε? Πόσο γρήγορα ! Εγώ το αμάξι δεν το πολυπιέζω! Και το έχω μόνο για βολτούλες, οπότε θέλω μόνο look να έχω! Γι' αυτό ρωτάω, αν μπορώ δηλαδή με 200 ευρώ να το χαμηλώσω βάζοντας μόνο ελατήρια,και να κάνω την δουλειά μου!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική, χαμήλωστο, και άμα δε σ'αρέσει το πώς πάει με τα υπάρχοντα αμορτισέρ, τα αλλάζεις και αυτά... Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω! Θα βάλω μόνο ελατήρια! Και αν κάτι δεν πάει καλά (χτύπα ξύλο), επειδή δεν παίζουν φράγκα και για αναρτήσεις, αυτήν την στιγμή, θα ξαναβάλω πάνω τα μαμά ελατήρια!

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

και θα ξαναπληρώσεις εργατικά και ευθυγραμμίσεις...... Κάντο μια και καλή τα μαμά είναι εντελώς ακατάλληλα για χαμήλωμα και λόγω μήκους εμβόλου αλλά και λόγω σκληρότητας... Δεν είναι μόνο το οτι δεν θαντέξουν αλλά δεν θα λειτουργούν και σωστά αφού θα δουλεύον σε πολύ περιορισμένη διαδρομή

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω 82000 χλμ. στις 52000 εβαλα τριποντα αιμπαχ. χαμηλωσε καλα και απλα σκληρινε.ΑΛΛΑ. τα αμορτησερ πρεπει να ηταν 0% εμπρος και 0% πισω αφου την μπουκαλα οταν την κρατησα στο χερι μου την εβαζα ολη μεσα ανετα σχετικα με το δαχτηλο μου... τωρα που εχω 82000 θα του βαλω 5ποντα εμπρος και θαφησω τα 3ποντα πισω και φυσικα θα ειναι -...%. οταν το κανω να τσουλαει οπως θελω τοτε σαφως και θα μπουν τα καγιαμπα τα χρυσα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Arci εχει απολυτο δικιο. Το λεω γιατι ειχα κανει αυτο που λες στο δικο μου αμαξι. Ειχε χαμηλωσει γυρω στους 4 ποντους, εδειχνε τρελλα αλλα κοντεψα να παθω προβλημα στη μεση μου. Το αμαξι χοροπηδαγε σαν κατσικι στον ανωμαλο δρομο αν και ειχε σχετικα καλακρατηματα. Μολις ομως εβαλα αμορτισερ χαμηλωματος με τα ιδια ελατηρια ηταν η μερα με την νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω να μαθω τιμη για τα KW ρηθμηζομενα ξερει κανεις

για καλη τιμη?

Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα..

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους..........

Αφού έγινε συζήτηση περί KW II, III...........γενικότερα KW, ρώτησα στο ROKAKIS CLUB και μου είπαν 1150ευρώ περίπου για KW II.

Περιμένουμε νεότερα γαι τιμές απο τον Κωνσταντίνο ¨Passat¨!!!!!!!!!!! :mellow:

Σπύρο...τι λές...να την χτυπήσουμε την ανάρτηση;;;;;; Προς Πάσχα, εννοείτε!!!!!!!

Ειμαι ταπι.................... :wacko: ..................και ψύχραιμος...... :o

tongue.giftongue.giftongue.gif

Οποιος ξέρει κάτι............ενημερώνει!

Cu all

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Κωνσταντίνε να ψαχτούμε και από KONI μεριά!

Για το KONI SPORT KITS 1150 τί έχετε να πείτε?

koni1150.jpg

Top of the line are the KONI Ride Height Adjustable Kits

These offer Sport shock absorbers and lowering springs, but here the KONI dampers have external threads giving variable lowering.

Specially designed KONI Sport shocks and lowering springs guarantee perfect handling, whilst the Ride Height can be adjusted to anyone’s individual liking.

High Technology from the racing tracks around the world straight on your own car !

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε να ψαχτούμε και από KONI μεριά!

Για το KONI SPORT KITS 1150 τί έχετε να πείτε?

koni1150.jpg

Top of the line are the KONI Ride Height Adjustable Kits

These offer Sport shock absorbers and lowering springs, but here the KONI dampers have external threads giving variable lowering.

Specially designed KONI Sport shocks and lowering springs guarantee perfect handling, whilst the Ride Height can be adjusted to anyone’s individual liking.

High Technology from the racing tracks around the world straight on your own car !

...Ναι...Σωστά.....Ι forgot!

Να δούμε και τα Koni.......ακούσαμε πολύ καλά σχόλια...ομολογώ

Αν και KW.........αααλλη φάση!!! :mellow:

Θα τα ψάξουμε και αυτά!!!!!!!!!!!!!

Και μετά............τρελλά......Χοσεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! :wacko::o:whistling:

Cu soon scoRpio

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

vwkitstrut.jpg

minikit.jpg

KONI is happy to announce the arrival of the new KONI Threaded Suspension Kits.

The kits include four KONI Sport valved struts and/or shocks featuring threaded adjustable lower spring perches (where applicable) and progressive rate lowering springs designed for performance street driving. The kits are engineered in a joint effort with KONI divisions in Holland, Germany and North America and are tested on Germany's framed, high speed Autobahns.

Threaded coil over suspensions not only allow the user to individualize the ride height but also to improve handling through corner weighting or weight jacking. Additionally the car can be run low in the summer and raised for winter driving.

The kits were designed to give the vehicle a preferred ride height of 1.5" to 2.0" below stock ride height but the threading range allows the owner to make the ride height considerably higher or lower. It is always recommended that the kits be installed with bump rubbers because the threaded range of perch adjustment may allow the vehicle to sit low enough (for show or display purposes) to risk bottoming internally without them. Also, care should be taken in setting ride height so as to not allow oversized rims and tires to rub on the car.

Δεξί κλίκ save as... (pdf file 88kb)

Adjustment procedures

Item Identifcation

Cu soon too MARRINE!!!

Link to comment
Share on other sites

κολλητος σε κλιο σπορ εβαλε kw II ολα τα αμορτισερ και τα 4 δηλαδη γραφουν πανω κονι. αρα δεν νομιζω ναναι κατι διαφορετικο το κιτ της κονι. εγω παντος εβαλα τα κονι τα κιτρινα ρυθμιζομενης σκληροτητας

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει απο τόσους πολλούς για τις kw και το κατα πόσο καλές είναι για τα δικά μας αυτοκίνητα αφου ως σχεδιαστική βάση έχουν γερμανικά αυτοκίνητα που έχω πλέον 100% πιστεί πως είναι ότι καλύτερο τα kw ! Για να τα βάλεις η τιμή είναι ίδια με τα αντίστοιχα κονι δηλαδή 1150 όλα μαζί. Αγορά , τοποθέτηση , ευθυγράμιση. Στο ζανιά τουάχιστον και σε ενα άλλο μαγαζί που ρώτησα αυτή ηταν η τιμή.

Βλέπω κι εσεις έχετε την ιδια τιμή οπότε πλέον δεν τίθετε ερώτηση για την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

κολλητος σε κλιο σπορ εβαλε kw II ολα τα αμορτισερ και τα 4 δηλαδη γραφουν πανω κονι. αρα δεν νομιζω ναναι κατι διαφορετικο το κιτ της κονι. εγω παντος εβαλα τα κονι τα κιτρινα ρυθμιζομενης σκληροτητας

Δεν γραφουν και τα 4 Κονι.

Μονο τα πισω ειναι της Κονι.Ειναι διαφορετικο.Δεν ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η δική μου ώρα να αλλάξω ανάρτηση. Είχα ανεβάσει και ανάλογο θέμα για τα ΤΕΙΝ αλλά τελικά κατέληξα σε BILSTEIΝ τα οποία έχουν εγγύηση αντικατάστασης και όχι επισκευής που μου είπαν για τα ΤΕΙΝ. Απλά έχω κάποιες απορίες. Ρώτησα σήμερα σε ένα γνωστό για πακέτο BILSTEIN χοντρομπούκαλο χαμηλώματος και HR 35mm και μου είπε η καλύτερη τιμή που μπορεί να μου κάνει είναι 800 ευρώ μαζί με μεταφορικά. Αλλά λέει ότι χοντρομπούκαλο μπαίνει μονό στα μπροστά! Ισχύει αυτό??? Αν τα παραγγείλω η τοποθέτηση θα γίνει σε δικό μου συνεργείο. Πόσο θα πάει περίπου. Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει σε αυτά γιατί θα τα παραγγείλω άμεσα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω και πολλές επιλογές Χρόνη. Εδώ που μένω είναι μετρημένα τα μαγαζιά... ¶σε που οι περισσότεροι δεν ξέρουν κιόλας. Αυτό για τον πίσω άξονα ότι δεν βγάζει χοντρομούκαλο ισχύει τελικά???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εδώ και 3 χρονια φοράω τα H&R τα πλήρως ρυθμιζόμενα τα ειχα πάρει τοτε 1500 € από 1700 που εκαναν, ειχα ψαχτεί αρκετα για την ανάρτηση

και πιστεύω για τα 4αρια είναι ότι καλύτερο. Τα εχω τερμα σκληρά μπροστα

και στην 6 σκάλα πισω από της 9 που εχει και το αμαξι είναι τρένο.

Ουτε κοπανάει ουτε τιποτα ο Χρονης το εχει κανει βολτα και ξερει.

Αν θέλετε μπορω να ρωτήσω για τιμουλα αν και νομίζω ότι μπορουμε να την βρουμε καπου στα 1050 με 1100 μιλάμε για ύψος και σκληρότητα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.