Jump to content
soto

Ο δότης βρέθηκε!

Recommended Posts

Μετά από τηλεφώνημα σε μια αγγελία που είδα κατα τύχη,εχθές βρέθηκα με ένα τρακαρισμένο polo GTi του 2000(μάλλον) έξω από το σπίτι μου. B)

Ετσι λοιπόν μπαίνω κι εγώ στο λούκι της μετατροπής.(να κεράσω κι εγώ κανα τσάι ρε παιδιά)

Θα χρειαστώ λοιπόν την βοήθειά σας γιατί έχω κάποιες απορίες.

Η αλήθεια είναι ότι το αποφάσισα λίγο βιαστικά,γιατί θεώρησα ότι δεν έπρεπε να χάσω το συγκεκριμένο μοτέρ.Δεν βρίσκονται κι εύκολα νομίζω.

Λοιπόν το συγκεκριμάνο αμάξι είναι polo 6η2,ενώ το δικό μου 6η.

Έχει κάνει κανείς αντίστοιχη μετατροπή? Το μοτέρ νομίζω ότι μπαίνει χωρίς πατέντες,αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα όργανα γιατί δεν είναι ίδια τα ταμπλό.

Όσο για άξονες,φρένα κ.λ.π,δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω καμία φωτογραφία,μήπως κάποιος γνωρίζει το αμάξι και μάθω τίποτα για το παρελθόν του.

Αυτά για την ώρα,όποιος ξέρει κάτι σχετικό...... B)

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο το μοτέρ φίλε!!

κι εγώ την ίδια μετατροπή έκανα (κατά κάποιο τρόπο) .... απλά κράτησα όλο το gti και όχι μόνο το μοτέρ του! tongue.giftongue.gif

πόσο το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλά τσάγια!

Για αυτό που ρωτάς για τα όργανα να σε ενημερώσω οτι μπορείς να βάλεις όλο το ταμπλώ απο το 6Ν2 στο αμάξι σου και να είσαι μιά χαρά! Καί τα όργανα και τα πάντα!!ακόμα και τις ταπετσαρίες και τα καθίσματα μπορείς να βάλεις!

Στις φωτό που σου βάζω μπορείς να δείς ένα 6Ν με ταμπλώ, ταπετσαρίες και καθίσματα απο 6Ν2.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?act...si&img=9452

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?act...si&img=9432

Είναι ενός μέλους απο το Ρέθυμνο που ήμουν πρίν λίγες μέρες.

Καλή επιτυχία στη μετατροπή!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλε καλοριζικο και παλι !! Οπως ειπε RS μην πεταξεις τπτ γιατι θα χρειαστουνε! Τα οργανα οπως ειπε και ο phantom θα τα βαλεις ωστε να μην εχεις προβληματα με την πλεξουδα και το παντρεμα της νεας. Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε. Αν ειναι και ευκολο ανεβασε καμια φωτο να δουμε γιατι εμενα με ενδιαφερει το ολο θεμα. tongue.gif

Με εκτιμηση, Θανος. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ταμπλό έχει διαλυθεί τελείως μόνο τα όργανα έχουν μείνει άθικτα...

Οπότε πρέπει να δω αν μπορώ να χρησημοποιήσω τα δικά μου,ή να κάνω πατέντα και να βάλω τα δικά του (χλωμό)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ταμπλό έχει διαλυθεί τελείως μόνο τα όργανα έχουν μείνει άθικτα...

Οπότε πρέπει να δω αν μπορώ να χρησημοποιήσω τα δικά μου,ή να κάνω πατέντα και να βάλω τα δικά του (χλωμό)

Δέν χρειάζεται πατέντα.Και να πληρώσεις κανα φράγκο παραπάνω για να κάνεις ΣΩΣΤΗ δουλειά δέν είναι και τραγικό....

Φαντάσου λέμε να τον φτάσεις και τον κινητήρα στα....150+ άλογα.........

Λέμε τώρα.... ^_^

Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις $ ότι είναι να βελτιώσεις βελτιωσέ το από τώρα. Θα πληρώσεις περισσότερα αν το κάνεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να δουλέψει,και μετά για βελτίωση βλέπουμε.

Ο παίχτης που μου το πούλησε δεν είχε τα κλειδιά.Είπε ότι θα τα έχει σε δυο-τρεις μέρες (του κράτησα και 300 ευρώ γι'αυτό το λόγο). Σε περίπτωση που γίνει στραβή και δεν τα βρει, μπορώ με τον αριθμό του πλαισίου και τον εγκέφαλο να βγάλω άλλα στην VW?

Α... και μια ερώτηση ακόμα. Το air-contition και to ΑBS μπορώ άραγε να τα βάλω στο δικό μου?

Link to comment
Share on other sites

:baby:B)

Το πήρα από μάντρα.Αυτός το είχε πάρει πριν λίγες μέρες και μου είπε ότι αναλαμβάνει την υποχρέωση να μου βρει τα κλειδιά από τον πρώην ιδιοκτήτη, ή αν όχι να μου βγάλει καινουρια από την VW.

Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

βγαλε οτι βγαινει απο το gti και βαλτο στο δικο σου!μπαινουν τα παντα απο το εσωτερικο!εχω δει 6n με εσωτερικο απο 6n2!οτι δεν εχει αγορασε το μεταχ και βαλτο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Καλορίζικο!!! ^_^ νομίζω ο EXTASY εχει κάνει μια τέτοια μετατροπή οπότε μπορείς να τον ρωτήσεις τι γίνεται. Εννοείτε κράτα οτι μπορείς από το αμάξι, ποτέ δεν ξέρεις. Να ρωτήσω κάτι? ο πίσω προφυλακτήρας σε τι κατάσταση βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμώνα που μας πέρασε, στην δυναμομέτρηση που κάναμε στη Θεσ/νίκη

ήταν ένας συμφορουμίτης ο οποίος έχει 6Ν

και έχει βάλει πάνω τα πάντα από 6Ν2 1,4 100ΗΡ.

(Τα πάντα όμως, από κινητήρα, μέχρι σαλόνι και καθίσματα)

Λίγο που μιλήσαμε μου είπε ότι πρέπει να μπει η πλεξούδα

και τα όργανα από το 6Ν2 για να δουλέψει το αμάξι.

Έχει συνεργείο κάπου βόρεια (Δράμα;^_^

αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι το nick του.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

καλοριζικο σωτο!@θα περασεις τον ντουμα μια κ καλη τωρα!

δε θα εχεις προβλημα μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες. Η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο άγχος, αλλά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

Αύριο θα έχω και το κλειδί του αμαξιού και με μια μπαταρία θα προσπαθήσω να ανοίξω τον διακόπτη να δω τουλάχιστον τα χιλιόμετρα.

Τώρα αν μπορέσω να βρω ταμπλό μεταχειρισμένο με λίγα χρήματα έχει καλώς. Αλλιώς βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμώνα που μας πέρασε, στην δυναμομέτρηση που κάναμε στη Θεσ/νίκη

ήταν ένας συμφορουμίτης ο οποίος έχει 6Ν

και έχει βάλει πάνω τα πάντα από 6Ν2 1,4 100ΗΡ.

(Τα πάντα όμως, από κινητήρα, μέχρι σαλόνι και καθίσματα)

Λίγο που μιλήσαμε μου είπε ότι πρέπει να μπει η πλεξούδα

και τα όργανα από το 6Ν2 για να δουλέψει το αμάξι.

Έχει συνεργείο κάπου βόρεια (Δράμα;:baby:

αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι το nick του.

αυτο που λες ειδα ρε βραχος!!

φιλος του serraios ειναι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι απ'ότι φαίνεται αρκετά δύσκολο να βρω ταμπλό. :wacko:

Με βλέπω να κάνω πατέντα στο δικό μου ώστε να μπορέσω να βάλω τα όργανα του 6η2.

Επίσης το άλλο που δεν ξέρω είναι αν αλάξω ταμπλό (το οποίο απ'ότι μου λέτε ταιριάζει στις βάσεις του δικού μου) αν θα έχω πρόβλημα στο σημείο που ακουμπάει το ταμπλό στην πόρτα,και αν θα έχει καλή εφαρμογή εκει.Γιατί για να αλάξω και ταπετσαρίες στις πόρτες δεν ύπάρχει περίπτωση. :D

Αν όμως δεν αλάξω ταμπλό θα μπορέσω να βάλω το air-contition? :D

Μεγάλο μπέρδεμα...... new_killpc.gifnew_killpc.gif

τεσπά από βδομάδα θα βάλω το αμάξι μέσα να αρχίσει το ξήλωμα πρώτα στο τρακαρισμένο,και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Οποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι απ'ότι φαίνεται αρκετά δύσκολο να βρω ταμπλό. :angry2:

Με βλέπω να κάνω πατέντα στο δικό μου ώστε να μπορέσω να βάλω τα όργανα του 6η2.

Επίσης το άλλο που δεν ξέρω είναι αν αλάξω ταμπλό (το οποίο απ'ότι μου λέτε ταιριάζει στις βάσεις του δικού μου) αν θα έχω πρόβλημα στο σημείο που ακουμπάει το ταμπλό στην πόρτα,και αν θα έχει καλή εφαρμογή εκει.Γιατί για να αλάξω και ταπετσαρίες στις πόρτες δεν ύπάρχει περίπτωση. :blink:

Αν όμως δεν αλάξω ταμπλό θα μπορέσω να βάλω το air-contition? :wacko:

Μεγάλο μπέρδεμα...... new_killpc.gifnew_killpc.gif

τεσπά από βδομάδα θα βάλω το αμάξι μέσα να αρχίσει το ξήλωμα πρώτα στο τρακαρισμένο,και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Οποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ....

ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΕΧΕΙ?ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΛΑΚΙ ΜΑΣ?

ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΟΛΗ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΕΧΕΙ?ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΛΑΚΙ ΜΑΣ?

ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΟΛΗ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ?

Το μοτέρ είναι το 1.6 με τα 125 άλογα.Οί βάσεις είναι ίδιες με του 6η.Τώρα πόσο θα κοστίσει... δεν ξέρω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχα ενα γρυλλο να στο εβαζα εγω και τσαμπα, γιατι σε παω....

Οτι βοη8εια θες απο εμενα απλα πες το να ερθω να σε βοηθισω να κανουμε τις τραμπες..

Παντος αν βαλεις το ταμπλο σιγουρα πας και για ταπετσαριες εμπρος πορτες!!! (το οποιο ψυφιζω να κανεις κιολας)

Ταμπλο δυστιχος καινουργιο παει 540 ευρω !!! ψαχνω για μεταχυρα και θα σου πω σε λιγο καιρο

Edited by Blackadder
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχα ενα γρυλλο να στο εβαζα εγω και τσαμπα, γιατι σε παω....

Οτι βοη8εια θες απο εμενα απλα πες το να ερθω να σε βοηθισω να κανουμε τις τραμπες..

Παντος αν βαλεις το ταμπλο σιγουρα πας και για ταπετσαριες εμπρος πορτες!!! (το οποιο ψυφιζω να κανεις κιολας)

Ταμπλο δυστιχος καινουργιο παει 540 ευρω !!! ψαχνω για μεταχυρα και θα σου πω σε λιγο καιρο

Αντρέα σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. worthy.gif

Μακάρι να είχα κι εγώ χρόνο να ασχοληθώ ,γιατί θα ήθελα πολύ να το κάνω μόνος μου το όλο εγχείρημα (με την βοήθεια κάποιων που ξέρουν βέβαια). Αλλά με 12 ώρες δουλειά κάθε μέρα.... :thumbsup:

Δεν ξέρω τελικά τι να κάνω.Σκέφτομαι να άφήσω το δικό μου ταμπλό και να αγοράσω μόνο ότι χρειάζεται για να βάλω το air-contition,καθώς κάποια πράγματα πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού έχουν σπάσει.Πρέπει να βρώ μια λύση όμως με τα όργανα,αφού αυτά του 6η2,χωράνε μεν στο ταμπλό μου, αλλά θέλουν πατέντα για να στηριχτούν και για να κλείσω τα κενά που θα αφήσουν.Άσε που δεν μπορώ να βρω με τίποτα μεταχειρισμένο ταμπλό από 6η2. rocket.gif Επίσης δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει με τις πλεξούδες ,αφού στην περίπτωση που δεν αλλάξω ταμπλό, κάποια καλώδια χρειάζονται και κάποια όχι. :)

Σήμερα πάντως έκατσα και ξήλωσα ότι μπορούσα από το Gti.Από ταπετσαρίες και χερούλια μέχρι πόρτες, καθήσματα,προφυλακτήρες, φανάρια και οτιδήποτε δεν έχει πάθει ζημιά.

Από βδομάδα το βάζω στο συνεργείο και ο θεός βοηθός. ^_^

Υ.Γ Παιδιά sorry για τα μεγάλα post, αλλά θα γράφω αναλυτικά την όλη εξέλιξη της μετατροπής(αν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό) έτσι ώστε να μείνει (αν θέλουν οι mods) για κάποιους που μπορεί αργότερα να θέλουν να κάνουν κάτι αντίστοιχο.

Edited by soto
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.