Jump to content
Guest golfplus-voyager

Ερώτησεις για τα Λάδια

Recommended Posts

Καλημέρα!

Πήγα χθες να πάρω αναλώσιμα για το service των 2 ετών από "το γνωστό eshop" στον Πειραιά και δυστυχώς - λόγω της απεργίας - δεν είχε φίλτρο αέρα και φίλτρο λαδιού. Επειδή από το ύφος του κατάλαβα ότι μάλλον δεν θα έχει σύντομα διαθέσιμα, έχετε να μου προτείνετε κανένα κατάστημα κάπου προς Ν. Κόσμο, Ν. Σμύρνη, Καλλιθέα, Πειραιά, Παλαιό Φάληρο, ¶λιμο κλπ που θα μπορούσα να αγοράσω φίλτρα mann, αέρα και λαδιού;

Thanx guys!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πήγα χθες να πάρω αναλώσιμα για το service των 2 ετών από "το γνωστό eshop" στον Πειραιά και δυστυχώς - λόγω της απεργίας - δεν είχε φίλτρο αέρα και φίλτρο λαδιού. Επειδή από το ύφος του κατάλαβα ότι μάλλον δεν θα έχει σύντομα διαθέσιμα, έχετε να μου προτείνετε κανένα κατάστημα κάπου προς Ν. Κόσμο, Ν. Σμύρνη, Καλλιθέα, Πειραιά, Παλαιό Φάληρο, ¶λιμο κλπ που θα μπορούσα να αγοράσω φίλτρα mann, αέρα και λαδιού;

Thanx guys!

Εάν είσαι στα κοντά για το service θα σου πρότεινα να τα αγοράσεις από την αντιπροσωπεία-εξουσιοδοτημένο συνεργείο ώστε να κάνεις τη δουλεία σου κι ας σου βγει λίγο πιο ακριβό το σέρβις αυτή τη φορά , εάν όμως δεν το βιάζεσαι τότε θα σου πρότεινα να περιμένεις ...

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι στα κοντά για το service θα σου πρότεινα να τα αγοράσεις από την αντιπροσωπεία-εξουσιοδοτημένο συνεργείο ώστε να κάνεις τη δουλεία σου κι ας σου βγει λίγο πιο ακριβό το σέρβις αυτή τη φορά , εάν όμως δεν το βιάζεσαι τότε θα σου πρότεινα να περιμένεις ...

Την Παρασκευή που θα τελειώσω με το service, θα σου κάνω σύγκριση τιμών και θα καταλάβετε την τεράστια διαφορά.

γιατι δεν πας στην Φραντζη;κατι θα βρεις.

Εκεί έλεγα να περάσω μια βόλτα, αλλά επειδή έψαχνα φίλτρα mann και δεν είχα πολύ χρόνο να ψάχνω για parking και να ρωτάω από μαγαζί σε μαγαζί, είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κανένας κάποιο κατάστημα για να πάω καρφωτός.

Τελικά, βρήκα σε κάποιον στην Καλλιθέα. Ευχαριστώ πολύ παίδες!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει Aral με 22.5 ευρω το λιτρο.Παρτε απο εξω και πατε τα στις αντιπροσωπειες για αλλαγη.

πολύ φτηνά λάδια έχει στο www.e-carplanet.gr , εγώ πήρα από εκεί τα Castrol Edge τα 5w-30 σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε πόσοι βαθμοί C είναι πολύ για τα λάδια?Στο δικό μου συνήθως έχω κάπου 96-97 αλλά έχω δεί και 107-108.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε πόσοι βαθμοί C είναι πολύ για τα λάδια?Στο δικό μου συνήθως έχω κάπου 96-97 αλλά έχω δεί και 107-108.

Δεν υπάρχει θέμα,οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές για το λάδι.

Πληροφοριακά πάντως:

Τα λάδια μηχανών έχουν flash point από 220o μέχρι 320ο βαθμούς C.

Το edge έχει >200 και συγκεκριμένα 202C.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.