Jump to content
terlaps

Απενεργοποίηση Abs.

Recommended Posts

Αγόρασα το καλοκαίρι το Polo με τους 100Hp. Μέχρι τώρα οδηγούσα αμάξια χωρίς ABS, και σε στεγνή άσφαλτο με ενοχλεί το ABS και γενικά δεν μπορώ να κάνω παιχνιδάκια με τα φρένα πλέον. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το "πειράξει" ώστε να είναι δυνατό να απενεργοποιείται/ ενεργοποιείται σχεδόν κατά βούληση; new_killpc.gif

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

άμα έχει ξεχωριστή ασφάλεια για το αβσ είσαι κομπλέ. Δες το βιβλιαράκι τι κάνει η κάθε ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι γραμμενα στο βιβλιο.ανοιξε το καπακι των ασφαλειων(ειναι στην μερια του οδηγου)και εκει εχει ενα "χαρτακι" που λεει τι κανει η καθε ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

ενας θειος μου το εχει απενεργοποιησει και το εχει κανει με διακοπτακι!!!ρωτα τον ηλεκτρολογο σου κατι απομονινει και τραβαει ενα καλοδιακι κοστος μικροκαι ευκολο να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτησω και εγω κατι με τιν σειρα μου όσο αφορα τα ΑΒS του 9n με 75 ps.φοραει τεληκα ΑΒS γιατί όταν πατάω τέρμα το φρένο δεν μου κάνει τα πετάγματα του ABS στα φρένα.Kαι προχθεσ μου έκανε μια τσουλίθρα

Link to comment
Share on other sites

ετσι που τα λες μαλλον δεν εχει αλλα εαν εχειςλιγα χιλ. κανει λιγο τσουληθρα μετα τα 40 κλοτσαει εσενα δεν κανει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Στεργιο,

Αν είχες ABS πιο πιθανό ήταν να τρόμαζες από το θόρυβο και τα τραντάγματα στο πεντάλ του φρένου. Τσούληθρα δεν υπάρχει περίπτωση να σε πάει το ABS, παρά μόνο να μπλοκάρουν στιγμιαίως οι τροχοί αν έχεις κάποια περίεργη κλίση στο αμάξι.

Θανάση,

Το έχω ακούσει αυτό για το διακοπτάκι (π.χ. από την ασφαλειοθήκη κάνεις μία παράκαμψη) άλλα δεν ξέρω μην τυχόν επιδρά σε τίποτα άλλο. Βέβαια θα μου πείς ότι αφού δεν έχω ESP που αλλού να επηρρεάσει. Για τον λόγο αυτό θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει η vw στάνταρ αυτό το μοντέλο με ABS ειναι το 9n, μοντέλο αρχές του 2003. Βασηκά τόσο καιρό δεν είχα πρόβλημα με τα φρένα αλα σε καπια φάση προχθές πήγα να φρενάρω και τσούλισα (δεν φοράω και καλλα λάστιχα θέλουν αλλαγή) Πάντος αυτο το πεταγμα πυ μου κανι του μπαμπα μου το αμακσι που εχει σιγουρα ABS στο δικό μου δεν το κάνει.Δηλαδη να αρχίζω να συνειδητοποιώ οτι δεν πρέπει να έχει ABS <_<^_^B)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει η vw στάνταρ αυτό το μοντέλο με ABS ειναι το 9n, μοντέλο αρχές του 2003. Βασηκά τόσο καιρό δεν είχα πρόβλημα με τα φρένα αλα σε καπια φάση προχθές πήγα να φρενάρω και τσούλισα (δεν φοράω και καλλα λάστιχα θέλουν αλλαγή) Πάντος αυτο το πεταγμα πυ μου κανι του μπαμπα μου το αμακσι που εχει σιγουρα ABS στο δικό μου δεν το κάνει.Δηλαδη να αρχίζω να συνειδητοποιώ οτι δεν πρέπει να έχει ABS <_<^_^B)

Αν έχεις το 75άρι και πίσω έχειταμπούρα δεν έχεις ABS.Το ABS συνοδεύεται από πίσω δισκόφρενα και΄στο 75άρι.Αν μπορείς δώσε αριθμό πλαισίου για να σου πώ σήγουρα τί έχεις και τί όχι

Link to comment
Share on other sites

Στεργιο,

Αν είχες ABS πιο πιθανό ήταν να τρόμαζες από το θόρυβο και τα τραντάγματα στο πεντάλ του φρένου. Τσούληθρα δεν υπάρχει περίπτωση να σε πάει το ABS, παρά μόνο να μπλοκάρουν στιγμιαίως οι τροχοί αν έχεις κάποια περίεργη κλίση στο αμάξι.

Θανάση,

Το έχω ακούσει αυτό για το διακοπτάκι (π.χ. από την ασφαλειοθήκη κάνεις μία παράκαμψη) άλλα δεν ξέρω μην τυχόν επιδρά σε τίποτα άλλο. Βέβαια θα μου πείς ότι αφού δεν έχω ESP που αλλού να επηρρεάσει. Για τον λόγο αυτό θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

δεν επηρεαζει τιποτα το εχει κανει οθειος πανω απο χρονο ετσι και αλλιως δενκανεις τιποτα εμενε που μου αναβει το λαμπακι του abs τωρα τελευταια δεν γινεται τιποτα απλα δεν εχω abs τοτε.το abs ειναι καλο στην βροχη και στην εθνικη που ειναι πολλα τα χιλιομετρα,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω σκέφτομαι να κάνω το αντιθετο με τον terlaps επειδη ζω στην Θεσσαλονικη και οποιος κσερει αν κσεκινησει να βρεχει δεν σταματαει και εχω προβλημα γιατι το πολακι 9n μου δεν εχει ABS και κανω τσουλιθριτσες. Στιν αρχη πιστευα οτι εφτεγαν τα λαστιχα τα αλακσα και αυτά ειδα διαφορα αλλα παλι δε εκσαλιφθηκε το προβλημα.Μηπως κσερει καποιος αν μπορω να βαλω ABS και αν ναι ποσο θα μου κοστισει?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κσερει καποιος αν μπορω να βαλω ABS και αν ναι ποσο θα μου κοστισει?

:D - ξεχνα το ,θα παει ο κουκος αηδονι θα στο που και οι ιδιοι στην αντιπροσωπεια οτι δεν σε συμφερει - κοιταξε να αντιπαρελθεις με καλα ελαστικα και σωστη αναρτηση / συνδιασμο δισκων-τακακι

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία ότι θα πάει γύρω στα 1200¤.

Τώρα αν ψάξεις και βρεις τίποτα από e-bay θα γλιτώσεις αρκετά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.