Jump to content
Guest klklk

Θόρυβος σαν κινητήρας Diesel

Recommended Posts

Guest klklk

Τον τελευταίο καιρό αρκετές φορές όταν βάζω μπροστά το αμάξι μου (Golf 1.6 FSI) κάνει ένα θόρυβο σαν πετρελαιοκινητήρας για περίπου 1 sec. Δεν έχω καταλάβει αν αυτές οι φορές συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο, φαίνεται τυχαίο. Έχετε καμιά ιδέα τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό αρκετές φορές όταν βάζω μπροστά το αμάξι μου (Golf 1.6 FSI) κάνει ένα θόρυβο σαν πετρελαιοκινητήρας για περίπου 1 sec. Δεν έχω καταλάβει αν αυτές οι φορές συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο, φαίνεται τυχαίο. Έχετε καμιά ιδέα τι είναι?

Είναι μια καδένα του fsi. Δεν λιπαίνεται και κάνει αυτο το θόρυβο.

Το έκανε και το Α3 του αδερφού μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καδένα του fsi. Δεν λιπαίνεται και κάνει αυτο το θόρυβο.

Το έκανε και το Α3 του αδερφού μου! ;)

Και τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό θα ρωτούσα!

έπαθε τελικά τίποτα το A3?

Τελικά άλλαξαν κινητήρα. Δεν είχαν ξαναφτιάξει τέτοια ζημία και δεν ηθελάν να το ανοίξουν, επέσε και την περίοδο που είχα παραγγείλει εγω το to TSI, οπότε για να μην μασ χάσουν απο πελάτες έφεραν απο τη Γερμανία νεο κινητήρα και τον άλλαξαν...

Link to comment
Share on other sites

Guest klklk
Τελικά άλλαξαν κινητήρα. Δεν είχαν ξαναφτιάξει τέτοια ζημία και δεν ηθελάν να το ανοίξουν, επέσε και την περίοδο που είχα παραγγείλει εγω το to TSI, οπότε για να μην μασ χάσουν απο πελάτες έφεραν απο τη Γερμανία νεο κινητήρα και τον άλλαξαν...

Ουφ... Δεν το έλεγες τόση ώρα και αγχώθηκα? Πες το έτσι ότι ήταν τόσο απλό... lol

Πάντως ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς αυτά για εμένα είναι μαύρα νέα, ιδιαίτερα τώρα που δεν ισχύει η εγγύησή μου...

Κάτι που ίσως να βοηθούσε περισσότερο βέβαια στο να κατανοήσει κάποιος το τι συμβαίνει είναι το εξής:

Σημαντική παρατήρηση που έκανα σήμερα: Προ 2 ημερών άναψα τον κλιματισμό μετά από πολύ καιρό. Την αμέσως επόμενη φορά που το έβαλα μπροστά (με τον κλιματισμό αναμένο) έκανε τον ίδιο θόρυβο diesel κινητήρα πολύ πιο έντονα! Περιέργως όμως, από τότε δεν έχει ξανακάνει το θόρυβο. Πάλι, δεν ξέρω πόσο τυχαία είναι τα γεγονότα που ανέφερα σε σχέση με το θόρυβο. Μπορεί να φταίει η ζέστη (η οποία να έχει πειράξει και την αντίληψή μου οπότε το πρόβλημα δεν είναι στο αμάξι, lol)

Link to comment
Share on other sites

Ουφ... Δεν το έλεγες τόση ώρα και αγχώθηκα? Πες το έτσι ότι ήταν τόσο απλό... lol

Πάντως ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς αυτά για εμένα είναι μαύρα νέα, ιδιαίτερα τώρα που δεν ισχύει η εγγύησή μου...

Κάτι που ίσως να βοηθούσε περισσότερο βέβαια στο να κατανοήσει κάποιος το τι συμβαίνει είναι το εξής:

Σημαντική παρατήρηση που έκανα σήμερα: Προ 2 ημερών άναψα τον κλιματισμό μετά από πολύ καιρό. Την αμέσως επόμενη φορά που το έβαλα μπροστά (με τον κλιματισμό αναμένο) έκανε τον ίδιο θόρυβο diesel κινητήρα πολύ πιο έντονα! Περιέργως όμως, από τότε δεν έχει ξανακάνει το θόρυβο. Πάλι, δεν ξέρω πόσο τυχαία είναι τα γεγονότα που ανέφερα σε σχέση με το θόρυβο. Μπορεί να φταίει η ζέστη (η οποία να έχει πειράξει και την αντίληψή μου οπότε το πρόβλημα δεν είναι στο αμάξι, lol)

Φίλε μου δεν τον κάνει πάντα αυτό το θόρυβο. Τον κάνει μερικές φορές έντονα, άλλες σιγά και άλλοτε καθόλου.

Πήγενε μια βόλτα απο το service να δεις τι θα σου πουν...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι off topic.. Έχω παρατηρήσει στο δικό μου (1.6fsi) οτι όταν πατάω το γκάζι λίγο απότομα, με το που το πατάω ακούγεται ένα στιγμιαίο φύσημα (πφσσσσ) από τον χωρο του κινητήρα. Πάντα όσες φορές και να το κάνω... Δεν θυμάμαι αν ακουγόταν εξ'αρχής ή αν προέκυψε... Είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό αρκετές φορές όταν βάζω μπροστά το αμάξι μου (Golf 1.6 FSI) κάνει ένα θόρυβο σαν πετρελαιοκινητήρας για περίπου 1 sec. Δεν έχω καταλάβει αν αυτές οι φορές συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο, φαίνεται τυχαίο. Έχετε καμιά ιδέα τι είναι?

βασικά παίζει να είναι και τίποτα σχετικό με τη μίζα..

αν δεν απομακρύνεται το γρανάζι της μίζας έγκαιρα μόλις πάρει μπρος η μηχανή..

αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή τότε και το δικό μου κάνει κάποιες φορές το ίδιο πράγμα..

δεν έχω ασχοληθεί όμως καθόλου..

είχα ρωτήσει κάποια στιγμή και μου είχαν πει αυτό που σου λέω και ότι με ένα καθαρισμό της μίζας ή/και αλλαγή του γραναζιού της μάλλον θα στρώσει..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το κανει πολυ καιρο τωρα.Αν ηταν κατι με την μιζα πιστευω οτι τωρα θα την ειχα παρει στα χερια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και το δικο μου το κανει απο το 2002 αλλα ουτε στα service ειπαν οτι

υπαρχει προβλημα,ουτε και παρουσιασε καποια ζημια σε μιζα η' κατι παρομοιο

τοσο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα που μου είπαν ότι είναι μάλλον μίζα δε μου είπαν ότι είναι κάτι επείγον..

οπότε δεν είναι και απαραίτητο να είχε χαλάσει μέχρι τώρα αν ήταν μίζα..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι off topic.. Έχω παρατηρήσει στο δικό μου (1.6fsi) οτι όταν πατάω το γκάζι λίγο απότομα, με το που το πατάω ακούγεται ένα στιγμιαίο φύσημα (πφσσσσ) από τον χωρο του κινητήρα. Πάντα όσες φορές και να το κάνω... Δεν θυμάμαι αν ακουγόταν εξ'αρχής ή αν προέκυψε... Είναι φυσιολογικό?

Μηπως απο FSI εγινε TurboFSI??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest CLakis
Κάτι off topic.. Έχω παρατηρήσει στο δικό μου (1.6fsi) οτι όταν πατάω το γκάζι λίγο απότομα, με το που το πατάω ακούγεται ένα στιγμιαίο φύσημα (πφσσσσ) από τον χωρο του κινητήρα. Πάντα όσες φορές και να το κάνω... Δεν θυμάμαι αν ακουγόταν εξ'αρχής ή αν προέκυψε... Είναι φυσιολογικό?

Alestros και αυτό που έχουμε στην οικογένεια εμείς και όλα τα άλλα 1.6 FSI που έχω ακούσει στο δρόμο έτσι κάνουν..

Το κάνει στιγμιαία την ώρα που πατάς το γκάζι και δυστυχώς δεν είναι τόσο δυνατό ώστε να το παίζεις Turbo όπως είπε κάποιος tongue.gif

Μοιάζει πολυ στον ήχο(φύσημα) που κάνουν οι αναρτήσεις (σε μερικά αυτοκίνητα) όταν περνούν σαμαράκια..

Edited by CLakis
Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf
Τον τελευταίο καιρό αρκετές φορές όταν βάζω μπροστά το αμάξι μου (Golf 1.6 FSI) κάνει ένα θόρυβο σαν πετρελαιοκινητήρας για περίπου 1 sec. Δεν έχω καταλάβει αν αυτές οι φορές συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο, φαίνεται τυχαίο. Έχετε καμιά ιδέα τι είναι?

μονο για 1 sec? μετα εξαφανιζεται ή ξανακουγεται στο ρελαντι? εχω ακουσει τετοια περιπτωση (δεν πηγε να το ψαξει μεχρι στιγμης) που ακουγεται τετοιος θορυβος με κρυο κινητηρα και εξαφανιζεται μολις ζεσταθει. ετσι ειναι και το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει πολυ στον ήχο(φύσημα) που κάνουν οι αναρτήσεις (σε μερικά αυτοκίνητα) όταν περνούν σαμαράκια..

Αχ αυτες οι αναρτησεις....Πολυ ξεφυσιμα!!!

Ουτε το τουρμπο δεν κανει ετσι tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest klklk
μονο για 1 sec? μετα εξαφανιζεται ή ξανακουγεται στο ρελαντι? εχω ακουσει τετοια περιπτωση (δεν πηγε να το ψαξει μεχρι στιγμης) που ακουγεται τετοιος θορυβος με κρυο κινητηρα και εξαφανιζεται μολις ζεσταθει. ετσι ειναι και το δικο σου?

Νομίζω πως αυτό συμβαίνει, ναι. Αίσθησή μου είναι ότι αυτό είναι αρκετά κοινό πρόβλημα, ίσως όμως να μην το προσδιορίζω και σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Guest klklk
Κάτι off topic.. Έχω παρατηρήσει στο δικό μου (1.6fsi) οτι όταν πατάω το γκάζι λίγο απότομα, με το που το πατάω ακούγεται ένα στιγμιαίο φύσημα (πφσσσσ) από τον χωρο του κινητήρα. Πάντα όσες φορές και να το κάνω... Δεν θυμάμαι αν ακουγόταν εξ'αρχής ή αν προέκυψε... Είναι φυσιολογικό?

BTW, και πέρα από την πλάκα που κάνουν οι υπόλοιποι, ένας μηχανικός (άσχετος με τη VW) είχε απορρήσει γιατί άκουγε κάτι αντίστοιχο. Εγώ πάντως, δεν άκουγα κάτι που μου φαινόταν "λάθος".

Link to comment
Share on other sites

μονο για 1 sec? μετα εξαφανιζεται ή ξανακουγεται στο ρελαντι? εχω ακουσει τετοια περιπτωση (δεν πηγε να το ψαξει μεχρι στιγμης) που ακουγεται τετοιος θορυβος με κρυο κινητηρα και εξαφανιζεται μολις ζεσταθει. ετσι ειναι και το δικο σου?

Χοντρό λάδι

Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf

τι εννοεις? οτι οφειλεται στο χοντρο λαδι? ο ανθρωπος δεν εχει αλλαξει ακομα λαδια, και νομιζω οτι ειναι 0-30 ή 5-30

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αυτόν που όταν ζεσταίνεται ο κινητήρας (δηλ. τα λάδι) σταματάει να ακούει τα ωστήρια των βαλβίδων?

Αν είναι αυτός και έχει μέσα 30αρι λάδι πρέπει να πάει οπωσδήποτε να το τσεκάρουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Διότι για ένα διαστημα (σημαντικό όχι 1 δευτερόλεπτο) τα ωστήρια είναι χωρίς λάδι και θα τα κακαρώσουν.

Γι'αυτό και όσα αυτοκίνητα έχουν υδραυλικά ωστήρια απαγορεύεται δια ροπάλου να δουλεύουν με λάδι χοντρύτερο από 10W-40.

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.