Jump to content
kalamaris

Fmic ΤΟΥ Cupra?

Recommended Posts

Αν χωραει του κουπρα γιατι να βαλεις χειροποιητο??

Θα ρωτησω αλλα δεν ξερω ποτε,θελω να εχω και τα λεφτα για να το βαλω κιολας...

Αν εχει καποιος νεα νωριτερα ας μας πει!! :unsure::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το χειροποίητο το βρήκα απο 300 μέχρι 500 ευρώ τοποθετημένο μαζί με κολλάρα SAMCO απο hercules parts.

Το θέμα είναι όμως οτι άν όντως μας κάνει του Cupra τότε έχουμε έτοιμη μία εργοστασιακή λύση...

Link to comment
Share on other sites

Του cupra καινουριο κατω απο 700 ευρω μονο το i/c χλωμο το κοβω...Επισης μια ασχετη ερωτηση.Καλαμαρης εσυ τι εχεις κανει ακριβως στο πολο?Το κρινετε αναγκαιο το i/c?

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

Του cupra καινουριο κατω απο 700 ευρω μονο το i/c χλωμο το κοβω...Επισης μια ασχετη ερωτηση.Καλαμαρης εσυ τι εχεις κανει ακριβως στο πολο?Το κρινετε αναγκαιο το i/c?

¨

Μπορει να κανει φθηνοτερα..το I/C του νεου S3 γνησιο εγω το εβαλα μεσω ebay 270 χωρις εργασια...ψαξτε το..

Link to comment
Share on other sites

Το ic του Cupra καινουριο εχει πολυ κατω απο ¤700.

Συγκεκριμενα κανει ¤302 + τις σωληνωσεις + τοποθετηση οποτε ερχεται κοντα στα ¤700 κομπλε.

Για μενα ειναι value for money.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Μα και εγω για αυτο το λογο το ανοιξα το topic επειδη δεν θελω να κανω κοψιμο σε τραβερσα ή μετωπη...

Φιλε phantom οταν εννοεις 300-500?Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...

Το λεω αυτο γιατι εχω ρωτησει και εγω στον Ηρακλη εδω και πολυ καιρο και μου ειχε πει σαν τιμη κοντα στα 450,και αυτο επειδη θα ημουνα το πρωτο polo που θα εφτιαχνε fmic και θα μου κατεβαζε την τιμη για το promotion αλλα και για το καλουπι...

Οσο για το cupra αγορα+τοποθετηση παει 500-600 αναλογα που θα πας...

icy20 δεν φοραω τιποτα το ιδιαιτερο..... :):lol::D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Kalamari αν μπαινει το fmic του Cupra στο Polo προτημησετο απο καποιο χειροποιητο.Και οσον αφορα τον Ηρακλη μην τον πολυεμπιστευεσαι.Αν δεις δουλεια του θα σου πεσουν τα μαλλια.Η μανα μου πιο καλα θα το εβαζε.

Ρωτα και στον Καραμπελα που εβαλε φιλος μου σε Leon μετα απο πολυ ψαξιμο.Ολοι του ελεγαν για κοψιμο τραβερσας και μετωπης και ο Καραμπελας του το εβαλε κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο το εχω ψαξει το θεμα και κατεληξα στο ιντερκουλερ του Cupra γιατι αποδιδει καλυτερα και ειναι και αποδεδειγμενο αυτο..

Επαρκει μεχρι και 300 αλογα,οποτε με καλυπτει προς το παρων...

Αντικειμενικα παντως αν καποιος θελει να στραφει στην λυση custom ιντερκουλερ ο Ηρακλης ειναι απο τους καλυτερους στο ειδος του και εχει κανει καλες δουλειες..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ρωτησεις και στον Ηρακλη και στον Καραμπελα και να συγκρινεις γνωμες και τιμες.

Η τιμη που ανεφερα ειναι απο αντιπροσωπεια της Σεατ στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγω για αυτο το λογο το ανοιξα το topic επειδη δεν θελω να κανω κοψιμο σε τραβερσα ή μετωπη...

Φιλε phantom οταν εννοεις 300-500?Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...

Το λεω αυτο γιατι εχω ρωτησει και εγω στον Ηρακλη εδω και πολυ καιρο και μου ειχε πει σαν τιμη κοντα στα 450,και αυτο επειδη θα ημουνα το πρωτο polo που θα εφτιαχνε fmic και θα μου κατεβαζε την τιμη για το promotion αλλα και για το καλουπι...

Οσο για το cupra αγορα+τοποθετηση παει 500-600 αναλογα που θα πας...

icy20 δεν φοραω τιποτα το ιδιαιτερο..... :huh::D :D

Ρώτησα σε μαγαζί που φτιάχνει τα intercooler του στον Ηρακλή και μου είπε επι λέξη οτι θα κοστίσει απο 300 έως 500 max ανάλογα με τα κολλάρα που θα χρειαστούν και η τιμή περιλαμβάνει τα πάντα, κούλερ, κολλάρα και τοποθέτηση.

Πάντως άν είναι για 100 - 150 ευρώ διαφορά κι εγώ ψηφίζω αυτό του κούπρα αλλά δέ νομίζω να κάνει μόνο 600.

Το καλύτερο είναι να πάει ένας απο εμάς σε μία αντιπροσωπεία σέατ και να ρωτήσει ώστε να ξέρουμε ακριβώς τί παίζει και τότε να το κουβεντιάσουμε το θέμα.

@ icy20: To κρίνω απαραίτητο το κούλερ και ειδικά σε εμάς που έχουμε βάλει και πρόγραμμα γιατί άν είναι ρε φίλε τώρα το καλοκαίρι να πατάω μία γκαζιά και να ανεβάζω πίεση 1,4 και στην επόμενη να μή μπορώ να πάω πάνω απο 0,8 γιατί ζεστάθηκε η τουρμπίνα δέ μου πολυαρέσει...

Να μήν αναφέρω βέβαια το ότι όσο ζεστένεται τόσο κινδυνεύει να γίνει ζημιά.....

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και πιο πανω το αγορασε φιλος πριν λιγο καιρο απο Σεατ ¤302 σαν σκετο ανταλλακτικο.

Αρα προσθετεις κολαρα και τοποθετηση και ερχεται μια η αλλη περιπου.

Αυτο που σου ειπαν ¤300 ειναι στανταρ κινεζικο και οι ψυκτρες δεν εχουν καλη θεση μεταξυ τους.

Το θεμα του IC ειναι καιριο και πιστευω δεν αξιζει να κανεις συμβιβασμους.Καλυτερα να κρατησεις τα μαμα αν δεν μπει κατι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

phantom αν πας στο σωστο μαστορα μπορει και να μην ειναι καν 150 ευρω διαφορα..... :huh::D

Βγαινει συνολικα αγορα+τοποθετηση κοντα στα 550-600...

Και μετα... rocket.gif

Πυροβολειτε αφοβα!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως λιγο περιεργο αυτο που μου λες γιωργο για το οτι αν το πιεσεις μετα δεν μπορεις να ανεβασεις πιεση.Εμενα δεν μου το κανει.Εκτος αν φταιει κατι αλλο.Εγω παντως δεν προλαβαινω εργασιμες ωρες να παω να ρωτησω.Αν πατε παιδια πειτε τι παιζει.Ποιος θα μας πει αν ταιριαζει η οχι στο δικο μας ομως?Ασχετο:Το cup edition εχει το ιδιο i/c με το cupra?Ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Επισης οσον αφορα το intercooler του ibiza Cupra,ειναι παρα παρα πολυ καλο....

Ξερω τουλαχιστον 3 ibizakia με 28αρα που το φορανε και εχουν αψογες θερμοκρασιες εισαγωγης.

Μαλλον ακομη και καποιο μικρο κοψιμο να χρειαζοταν θα το εκανα προκειμενου να εχω τοσο καλο cooler στο αμαξι μου...

Βεβαια σε leon 1 δεν εμπαινε ηθελαν κοψιμο οι μισες τραβερσες της μετωπης. Ολα εξαρτουνται απο το ποσο χωρος υπαρχει αναμεσα σε τραβερα και ψυγεια...

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει κουτι???

Τ Ε Λ Ε Ι Α ! ! :D;)

Μην ανησυχεις αρκει για πολλα παραπανω...

Αρκει να σου πω οτι το εχουν setup με κοντα στα 320-350 αλογα και οι θερμοκρασιες που βλεπουνε ειναι πολυ καλες!!

Για group buy δεν ειμαστε αρκετοι ε??

Link to comment
Share on other sites

Pete says so....

-----------------------------------------------------------------------------------------

Για group buy δεν ειμαστε αρκετοι ε??

Μπααααααα, χλωμό σε κόβω... σιγά μή μας κάνουν προσφορά για 2-3 κομμάτια.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μαθετε τι και πως και αν οποιος κανει τη δουλεια κανει δοσεις γιατι δεν παιζουν τοσα μετρητα tongue.gif

Αυτο που σκεφτομουν ειναι οτι ομως ετσι στανταρ θα μας λενε δεν εχετε εγγυηση με αλλαγμενο i/c και ειναι πολυ ακυρο αυτο γιατι εχω 3.5 χρονια εγγυηση ακομα...Εκτος αν δεχτει καποια αντιπροσωπεια την αλλαγη αυτη...

Λοιπον για να επαναφερω το θεμα.Ξερουμε αν ισχυει αυτο 100% οτι απλα ξηλωνεις προφυλακτηρα και i/c και μπαινει το αλλο στο πολο?Γιατι το τωρινο i/c ειναι στο πλαι αν δεν κανω λαθος και του cupra ειναι μπροστα!Θα θελει σιγουρα και σωληνωσεις αλλες.Το εχει ψαξει κανεις να δουμε ποια parts θελουμε συγκεκριμενα?Το i/c ειναι ευκολο να το βρεις ποιο part code εχει.Τα αλλα ειναι το προβλημα τα προσθετα που θα χρειαστουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.