Jump to content
simos

Κ.Τ.Ε.Ο.

Recommended Posts

Όχι, τα μπροστά. Παρατήρηση που στο ΚΤΕΟ Θεσσαλονίκης έγινε σε όλα τα γερμανικά που πήγαν το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Όταν έχουμε αναμμένους προβολείς (μεγάλη σκάλα) και ανάβουμε φώτα ομίχλης πρέπει να πάει στη μεσαία.

Κανένα γερμανικό δεν το κάνει αυτό και δεν έχω ιδέα τι γίνεται στα υπόλοιπα.

αυτο παντως το κανει το δικό μου! :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο παντως το κανει το δικό μου! :rolleyes:

+1 (περίπου)

Στο Stilo, αν έχω ανάψει τα φώτα ομίχλης, όταν θα ανάψω τους προβολείς, πηγαίνει σε μια κάπως "ενδιάμεση κατάσταση", που σου δίνει την εντύπωση ότι έχεις αναμένη την μεσαία σκάλα αλλά κοιτάει ψηλά. (όπως κάποια αυτοκίνητα που έχουν μία λάμπα και για μεσαία και για μεγάλα, και όταν ανάβεις τα μεγάλα χάνεις φως από την κοντινή απόσταση).

Έχει πάντως κάποια λογική, αφού για να έχεις αναμένα φώτα ομίχλης σημαίνει ότι έχει και ομίχλη (και όχι επειδή η μούρη με το καινούργιο χαμηλό spoiler και την σίτα δείχνει πιο μ@μ@τη :) ) και σίγουρα στην ομίχλη η μεγάλη σκάλα είναι ότι χειρότερο... Είναι σαν να θέλεις να κάνεις μικροβιολογική εξέταση την πυκνότητα του νεφελώματος... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

όπως κάποια αυτοκίνητα που έχουν μία λάμπα και για μεσαία και για μεγάλα

και σίγουρα στην ομίχλη η μεγάλη σκάλα είναι ότι χειρότερο

:) - αυτα με Η4 λαμπα - ναι εχεις δικιο γινεται αντανακλαση και χειροτερευει η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα ΚΤΕΟ. Εκτός Αττικής, πρέπει τα νέα αυτοκίνητα να περνάνε μετά από 4 πρώτα χρόνια και μετά ανά δύο. Εγώ πλήρωσα 40€ (σε ιδιοτικό) για τον έλεγχο και 38€ πρόστιμο λόγω του ότι πήγα 6 μήνες καθυστερημένα...

Link to comment
Share on other sites

:) - ακουσες καθολου εαν και για ποιο λογο "κοβουνε" ?

Εκτός από τίποτα τραβηγμένα (έχεις άλλη μηχανή αδήλωτη κλπ κλπ), τα "κλασσικά" θα έλεγα που μπορεί να κοπείς είναι τα φιμέ τζάμια, το υπερβολικό χαμήλωμα, άνω του ορίου καυσαέρια, πολύ μεγαλύτερες ζάντες από τις εργοστασιακές...

Link to comment
Share on other sites

protest.gif - σε πληροφορω οτι σε κοβουν και για αναβαθμισμενα φρενα ντε και καλα φρεναρεις 10-20% παραπανω απο το κανονικο και αυτο για να πας για επανελεγχο οπου πληρωνεις χαρατσι 10 Ε και ως δια μαγειας ΟΚ δηλαδη τι εγινε ξαφνικα τα φρενα ηρθαν στο κανονικο και εγιναν μαμισια ?- ασε με ορισμενα ιδιωτικα ειναι μουφα η δουλεια (!) καλυτερα 20 Ε "Κτεοσημο" σε δημοσιο και ξεμπερδευεις
Link to comment
Share on other sites

protest.gif - σε πληροφορω οτι σε κοβουν και για αναβαθμισμενα φρενα ντε και καλα φρεναρεις 10-20% παραπανω απο το κανονικο και αυτο για να πας για επανελεγχο οπου πληρωνεις χαρατσι 10 Ε και ως δια μαγειας ΟΚ δηλαδη τι εγινε ξαφνικα τα φρενα ηρθαν στο κανονικο και εγιναν μαμισια ?- ασε με ορισμενα ιδιωτικα ειναι μουφα η δουλεια (!) καλυτερα 20 Ε "Κτεοσημο" σε δημοσιο και ξεμπερδευεις

επειδή δούλευα σε ΚΤΕΟ ο επανέλεγχος είναι δωρεάν ,σου δίνουν κάποιες μέρες περιθώριο να φτιάξεις τη βλάβη και ξαναπάς.αυτό για τα φρένα δεν ισχύει,

Link to comment
Share on other sites

:D - συμφωνα με αυτους να φτιαξω τι ? εχω στην εργοστασιακη διασταση καλυτερης ποιοτητας δισκους με λιγο καλυτερα τακακια και σωληνακια μεταλλικα - που ειναι ντε τα τετραπιστονα με τους δισκους ταψια ωστε να μου γραψουν παρατηρηση ? το οτι φρεναρω καλυτερα απο το μαμα συστημα φρενων ειναι κακο για αυτους ?
Link to comment
Share on other sites

:D - οτι εχω "διακυμανση των δυναμεων πεδησης Μεγαλυτερη του 10 και μεχρι 20% " ασε δε και το αλλο οτι εχω "κακη αποδοση αμορτισερ" με επωνυμο Κιτι οχι σκληρο φυσικα και μονο με 35,000χλμ χρησης να σκεφτεις οτι εχει αλλη μια σκαλα ακομα για κατεβασμα/σκλυρηνση - μπροστα μου περναγαν κατι Corolla,Transit με τα παντα μαμα (!) αυτοι ειχαν καλυτερα φρενα και αναρτηση επειδη ηταν εργοστασιακα ? σε πληροφορω χορευαν σαν κατσικια πανω στα ραουλα

ο μαπας προσπαθουσε να με πεισει οτι στις στροφες θα μου εφευγε επειδη ηταν ποιο σκληρο λεει απο την ρυθμιση του εργοστασιου ,ρε αϊ στο διαολο μου ηρθε να του πω (!)

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα ραντεβου σημερα για Μ.Πεμπτη....αντε καλη μου επιτυχια!!!υποψην παω χωρις λαδωμα!!! :D:D:D

θα σε λαδωσουν αυτοι μην φοβασαι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Κανενας που να εχει aftermarket xenon εχει περάσει ΚΤΕΟ? Ενας συνάδελφος στο σχολειο περασε και επειδή ειχε τύπου xenon (αυτες τις μπλε αλογονου) παραλιγο να τον κοψουν. Αυτος εχει honda civic και τα φαναρια του παραφαινονται μπλε απο οτι ειδα με τις λαμπες αυτες και αυτος ηταν και ο λογος που θα τον κοβαν. Τελικα περασε με λιγο κραξιμο. Σε δημοσιο ΚΤΕΟ ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω σε δημοσιο κτεο θα παω...για πειτε τι προεργασια να κανω?...

περα απο το να βαλω τη ρεζερβα tongue.gif /το γρυλλο tongue.gif /τον πυροσβεστηρα tongue.gif /το τριγωνο tongue.gif /το φαρμακειο tongue.gif

και να βγαλω τα πλαστικα πανω απο τις πινακιδες tongue.gif /τα φιμε tongue.gif /τα πισω φωτα tongue.gif /

Link to comment
Share on other sites

;) - αμα ειναι να διαλυσουμε το αμαξι μας καλυτερα να δωσουμε "κτεοσημο" σε Δημοσιο και να τελειωνει η υποθεση ,τα ιδιωτικα μου φαινεται την ειδαν μαγκες και κανουν πολυ αυστηρη δουλεια,ακου επειδη ειχα βελτιωμενα φρενα και αναρτηση να μου το γραψουν στο χαρτι (!) και εγω νομιζα οτι κοιτανε την ουσια οχι αφορμες για κοψιμο

σε πληροφορω οτι ουτε φαρμακειο ουτε πυροσβεστηρα κοιταξαν ,ουτε μου ειπαν τιποτα για τα ψηλα φωτα και το debadge

Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ με άδεια πρώτης κυκλοφορίας 28/3/2001, αποφάσισα μετά το πέρας τις 6ετίας να το περάσω ενα ΚΤΕΟ, και δεδομένου οτι δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ με τα δημόσια ΚΤΕΟ και να πάρω μια ολόκληρη μέρα άδεια από την δουλειά, περνάω από Ιδιωτικό ΚΤΕΟ και συγκεκριμένα απο εδώ, στο κατάστημα Βάρης την Τετάρτη 21/3 στις 16:30. Περισσότερα νέα και εντυπώσεις αφού περάσω...

Link to comment
Share on other sites

:huh: - οτι εχω "διακυμανση των δυναμεων πεδησης Μεγαλυτερη του 10 και μεχρι 20% " ασε δε και το αλλο οτι εχω "κακη αποδοση αμορτισερ" με επωνυμο Κιτι οχι σκληρο φυσικα και μονο με 35,000χλμ χρησης να σκεφτεις οτι εχει αλλη μια σκαλα ακομα για κατεβασμα/σκλυρηνση - μπροστα μου περναγαν κατι Corolla,Transit με τα παντα μαμα (!) αυτοι ειχαν καλυτερα φρενα και αναρτηση επειδη ηταν εργοστασιακα ? σε πληροφορω χορευαν σαν κατσικια πανω στα ραουλα

ο μαπας προσπαθουσε να με πεισει οτι στις στροφες θα μου εφευγε επειδη ηταν ποιο σκληρο λεει απο την ρυθμιση του εργοστασιου ,ρε αϊ στο διαολο μου ηρθε να του πω (!)

αν το έχεις χαμηλώσει το αμάξι μαζί με σκληρότερα αμορτισέρ από τα μαμά μπορεί η απόσβεση των αμοιρτισέρ να είναι εκτός των ορίων, τι έκανες τελικά, πήγες για επανέλεγχο, στο ΙΚΤΕΟ Ηνίοχος ο επανέλεγχος είναι τζάμπα. :angry:, αφού αποκαταστήσεις την βλάβη-κόψιμο της πρώτης προσπάθειας.

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Κανενας που να εχει aftermarket xenon εχει περάσει ΚΤΕΟ? Ενας συνάδελφος στο σχολειο περασε και επειδή ειχε τύπου xenon (αυτες τις μπλε αλογονου) παραλιγο να τον κοψουν. Αυτος εχει honda civic και τα φαναρια του παραφαινονται μπλε απο οτι ειδα με τις λαμπες αυτες και αυτος ηταν και ο λογος που θα τον κοβαν. Τελικα περασε με λιγο κραξιμο. Σε δημοσιο ΚΤΕΟ ολα αυτα.

κανονικά οι αποχρώσεις του μπλέ, δεν παιρνάνε, μόνο τα ΧΕΝΟΝ (γνήσια ή aftermarket) παιρνάνε

Link to comment
Share on other sites

κι εγω σε δημοσιο κτεο θα παω...για πειτε τι προεργασια να κανω?...

περα απο το να βαλω τη ρεζερβα tongue.gif /το γρυλλο tongue.gif /τον πυροσβεστηρα tongue.gif /το τριγωνο tongue.gif /το φαρμακειο tongue.gif

και να βγαλω τα πλαστικα πανω απο τις πινακιδες tongue.gif /τα φιμε tongue.gif /τα πισω φωτα tongue.gif /

τα πίσω φώτα είσαι εντάξει, τα φιμέ όχι, τα πλαστικά τα βγάζουν αυτοί και στα παραδίδουν στο χέρι, έτσι έκαναν εκεί που δούλευα.

Link to comment
Share on other sites

αν το έχεις χαμηλώσει το αμάξι μαζί με σκληρότερα αμορτισέρ από τα μαμά μπορεί η απόσβεση των αμοιρτισέρ να είναι εκτός των ορίων, τι έκανες τελικά, πήγες για επανέλεγχο, στο ΙΚΤΕΟ Ηνίοχος ο επανέλεγχος είναι τζάμπα, αφού αποκαταστήσεις την βλάβη-κόψιμο της πρώτης προσπάθειας.

:angry: - τι μου λες φιλε μου: δηλαδη να βγαλω την αμορτισερ τα ελατηρια την θολομπαρα και την ζανφορ επισης τους δισκους τα τακακια και τα μεταλλικα σωληνακια ? να ξηλωσω/διαλυσω το αμαξι να ψαξω να βρω τα μαμα να τα μονταρω και να τους το παω ? δηλαδη ενα μαμα αμαξι ειναι πιο ασφαλες στον δρομο με τα δικα του παρα το δικο μου με τα aftermarket ? να αποκαταστησω τι ?

- αμεσως εκανα φασαρια και ζητησα εξηγησεις και ω εκ του θαυματος ρυθμιστηκε ,οπως μου ειπε το πηγα την αλλη μερα για "επανελεγχο" και αφου το αφησα στο παρκινγκ μπηκα μεσα πληρωσα 10 Ε παραβολο και αμεσως πηρα το χαρτι μηχανογραφημενο που λεει οτι "εγινε επανελεγχος οπτικος" ,αρα συμφωνα με αυτους το αμαξι ξαναεγινε μαμα και αμα γινει καμια στραβη απο Στρουμφ στον δρομο ειναι καλυμενοι σου λεει σε εμας το εφερε μαμα μετα πηγε και το ξαναφτιαξε - οξω με τα λαμογια ντε και καλα κοιτανε ουσια τριχες τα εξτρα λεφτα κοιτανε να σου παρουν νομιμοφανεστατα (!)

Link to comment
Share on other sites

:lol: - τι μου λες φιλε μου: δηλαδη να βγαλω την αμορτισερ τα ελατηρια την θολομπαρα και την ζανφορ επισης τους δισκους τα τακακια και τα μεταλλικα σωληνακια ? να ξηλωσω/διαλυσω το αμαξι να ψαξω να βρω τα μαμα να τα μονταρω και να τους το παω ? δηλαδη ενα μαμα αμαξι ειναι πιο ασφαλες στον δρομο με τα δικα του παρα το δικο μου με τα aftermarket ? να αποκαταστησω τι ?

- αμεσως εκανα φασαρια και ζητησα εξηγησεις και ω εκ του θαυματος ρυθμιστηκε ,οπως μου ειπε το πηγα την αλλη μερα για "επανελεγχο" και αφου το αφησα στο παρκινγκ μπηκα μεσα πληρωσα 10 Ε παραβολο και αμεσως πηρα το χαρτι μηχανογραφημενο που λεει οτι "εγινε επανελεγχος οπτικος" ,αρα συμφωνα με αυτους το αμαξι ξαναεγινε μαμα και αμα γινει καμια στραβη απο Στρουμφ στον δρομο ειναι καλυμενοι σου λεει σε εμας το εφερε μαμα μετα πηγε και το ξαναφτιαξε - οξω με τα λαμογια ντε και καλα κοιτανε ουσια τριχες τα εξτρα λεφτα κοιτανε να σου παρουν νομιμοφανεστατα (!)

τέλος πάντων εγώ σου λέω τι ισχύει,πως να είσαι καλλύμενος σύμφωνα με το γράμμα του νόμου, κάνε ότι νομίζεις. :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι μου λες φιλε μου: δηλαδη να βγαλω την αμορτισερ τα ελατηρια την θολομπαρα και την ζανφορ επισης τους δισκους τα τακακια και τα μεταλλικα σωληνακια ? να ξηλωσω/διαλυσω το αμαξι να ψαξω να βρω τα μαμα να τα μονταρω και να τους το παω ? δηλαδη ενα μαμα αμαξι ειναι πιο ασφαλες στον δρομο με τα δικα του παρα το δικο μου με τα aftermarket ? να αποκαταστησω τι ?

:lol: - ο "νομος" ειπε οτι το αμαξι μου κοβεται ,εσυ τι θα εκανες θα ξηλωνες τα παντα να βαλεις τα μαμισια και να ξαναπερασεις ? μην ξεχνας δεν λαδωσα κανεναν στα κρυφα,πηγα για επανελεγχο πληρωσα παραβολο και πηρα σφραγισμενο επισημο εγραφο οτι ειμαι ΟΚ - πηγα σε Ιδιωτικο με σκεπτικο οτι θα γινοταν σωστος ελεγχος και να το αποτελεσμα φιλε μου (!)

να κανω οτι νομιζω πότε ? μετα απο 2 χρονια που θα ξαναπερασω ? οχι φιλε το αμαξι ειναι μια χαρα θα παω σε Δημοσιο και ξερω οτι θα περασω και με λιγοτερα λεφτα οχι 45+10=55 Ε και οχι με 2 φορες βενζινες πανω-κατω

Link to comment
Share on other sites

:lol: - ο "νομος" ειπε οτι το αμαξι μου κοβεται ,εσυ τι θα εκανες θα ξηλωνες τα παντα να βαλεις τα μαμισια και να ξαναπερασεις ? μην ξεχνας δεν λαδωσα κανεναν στα κρυφα,πηγα για επανελεγχο πληρωσα παραβολο και πηρα σφραγισμενο επισημο εγραφο οτι ειμαι ΟΚ - πηγα σε Ιδιωτικο με σκεπτικο οτι θα γινοταν σωστος ελεγχος και να το αποτελεσμα φιλε μου (!)

να κανω οτι νομιζω πότε ? μετα απο 2 χρονια που θα ξαναπερασω ? οχι φιλε το αμαξι ειναι μια χαρα θα παω σε Δημοσιο και ξερω οτι θα περασω και με λιγοτερα λεφτα οχι 45+10=55 Ε και οχι με 2 φορες βενζινες πανω-κατω

Στο Δημόσιο πόσο παέι? Νομίζω είναι 50 ευρώ, το ίδιο δλδ. 5 ευρώ λιγότερα, τπτ δλδ. Αρα μια η άλλη, Τι έκανες τελικά, Το πήγες Δημόσιο ή Ιδιωτικό. Αμα θες πήγαινέ το εκεί που θα σου πω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.