Jump to content
Peryrho

Φώτα Angel Eyes για 9Ν

Recommended Posts

Εγώ γιατί με 4300Κ λάμπες έχω αντίστοιχο φωτισμό χωρίς να έχω κάνει όλο αυτό τον κόπο και να έχω δώσει όλα αυτά τα χρήματα? Έχω καλούς projectors, τα έχω ρυθμίσει τόσο σωστά ή ήταν τόσο μάπα τα φανάρια που συγκρίνετε με το μετά την εργασία σας αποτέλεσμα?

Φίλε μου δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έρθω σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου αλλά δεν υπάρχει περίπτωση με ένα αφτερ μαρκετ σετ φανάρια να έχεις αντίστοιχο φωτισμό με έναν κορυφαίο εργοστασιακό ξενον προτζέκτορα. Καλύτερο από το πριν το δικό μας ναι, αλλά αντίστοιχο με το μετά δεν υπάρχει περίπτωση.

Ένας προτζέκτορας αλογόνου (Η1, Η3 ή Η7) σαν και αυτόν που έχεις δεν έχει ούτε την ένταση, ούτε την ομοιογένεια αλλά κυρίως ούτε το πλάτος της δέσμης ενός ειδικά σχεδιασμένου για ξένον και το γιατί γίνεται εύκολα αντιληπτο αν σκεφτεί κανείς ότι ο προτζέκτορας αλογόνου φτιάχτηκε για λειτουργία με λάμπα αλογόνου με λίγα lumens (χαμηλή φωτεινότητα) οπότε συγκεντρώνει το φως του κυρίως στο κέντρο ώστε να έχει ικανοποιητική ένταση. Από την άλλη ένας ξένον προτζέκτορας έχοντας την "πολυτέλεια" των πολλών lumens της λάμπας ξενον σχεδιαστηκε ώστε να απλώνει ομοιόμορφα το φως του σε μεγάλο εύρος.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχουν εταιρείες εξέλιξης και παραγωγής προτζεκτορων (Stanley, Koito) που επενδύουν μεγάλα ποσά στην έρευνα και έχουν βγάλει προιόντα που πραγματικά σε αφήνουν με το στομα ανοιχτό με την απόδοσή τους.

Ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι μπορεί να πλησιάσει στο ελάχιστο το πλάτος της δέσμης αυτού του set up????

srfrtn81sl9cdn0con9z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Φίλε μου δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έρθω σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου αλλά δεν υπάρχει περίπτωση με ένα αφτερ μαρκετ σετ φανάρια να έχεις αντίστοιχο φωτισμό με έναν κορυφαίο εργοστασιακό ξενον προτζέκτορα. Καλύτερο από το πριν το δικό μας ναι, αλλά αντίστοιχο με το μετά δεν υπάρχει περίπτωση.

Says who? Εσύ? Γιατί πρέπει να σε πιστέψω? Φυσικά και δεν είναι προσωπική η αντιπαράθεση. Απλά ό,τι λέμε να μπορεί να τεκμηριωθεί κιόλας. Εσύ αποκλείεις λοιπόν ότι μπορεί να είναι καλύτερο. Ήσουν στη σχεδιαστική ομάδα του εργοστασίου or what?

Μπορώ έτσι γρήγορα να σου πω αρκετά εργοστασιακά projectors με xenon Που έχουν μάπα απόδοση.

Α, btw, φωτογραφία των δικών μου με 8000Κ. Πώς σου φαίνεται? To φως είναι ομοιογενές και δυνατό ή να πάω να δώσω άλλα 300-400 ¤ και 15-20 ώρες από τη ζωή μου να κάνω αυτό που λες?

ecb0b17c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Says who? Εσύ? Γιατί πρέπει να σε πιστέψω? ..............

............To φως είναι ομοιογενές και δυνατό ή να πάω να δώσω άλλα 300-400 ¤ και 15-20 ώρες από τη ζωή μου να κάνω αυτό που λες?

ecb0b17c.jpg

Αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω. Γιατί φορτώνεις?

Μπορεί κάποιος να είναι διατεθειμένος να το κάνει κυνηγώντας το τέλειο.

Και για κάποιον που έχει ασχοληθει λίγο με το θέμα δεν είναι δύσκολο ακόμα και από αυτή την over-exposed φωτογραφία να διακρίνει ένα πολύ έντονο hot spot ακριβώς μπροστά από το αμάξι και μειωμένη ενταση στο υπόλοιπο της δεσμης πράγμα το οποίο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ομοιογενές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως dubbeR_Stoilas θα ήθελα να δώ μια φωτό απο τα φώτα του πόλο σου με τις 4300 Κ , εαν τις έχεις ακόμη ,σε σκηνικό όπως και αυτό των 8000Κ και να μας διαφωτίσεις με το τι ρυθμίσεις έκανες στα ξένων , για να μάθουμε κι εμείς οι νέοι !

Α και κάτι άλλο ! Δεν νομίζω πως να χρειάζεται να έρχεστε σε αντιπαράθεση τώρα για το ποιανού είναι πιο καλό κλπ κλπ ! Ο καθένας που θέλει να βάλει angel eyes , έρχεται εδώ διαβάζει τα ποστ-γνώμες που έχει γράψει ο καθένας μας , κάθετε σκέφτεται τι τον συμφέρει και τελικά αποφασίζει πιο θα κάνει . Εμείς δίνουμε τις επιλογές που κάναμε για στην δικιά μας περίπτωση και αποφασίζει ο καθένας για τον εαυτό του ! :angry2:

Φιλικά , όπως πάντα ! :angry2:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Του Κώστα μιά χαρά φωτίζουν πάντος.

Κώστα τί μάρκα xenon είχες τότε?Εμένα βαράνε αδύναμα.

Είναι ωραία τα 8000Κ αλλα νομίζω οτι τα 4300Κ θα είναι απλά τέλεια ! Γιαυτό και ζήτησα να τα δουμε σε φωτό στο ίδιο σκηνικο ωστε να μπορούμε να βγάλουμε συμπερασμα ! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Δεν φορτώνω καθόλου αγαπητοί. Δεν έχω να κερδίσω ή να χάσω τίποτα από την όλη ιστορία. Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι ίσως να μην αξίζει και τόσο όσο λέτε η όλη διαδικασία-κόπος-χρήμα.

Τα φώτα μου σαφώς και έχουν ομοιογένεια και πολλή μεγάλη ένταση (τόση ώστε να είναι άνετη η οδήγηση ΑΛΛΑ και ΝΟΜΙΜΗ) και δεν χρειάστηκε να γίνουν τα φανάρια μου frankestein μπαίνοντας στο φούρνο σαν τους εβραίους, αλλά και ούτε να γίνουν διπλάσιο σε όγκο-πλάτος-μήκος ώστε να χωρέσουν μέσα όλα τα παραπάνω που περιγράφεται. Απλά τοποθετήθηκαν σωστά φώτα (και όχι τα φτηνιάρικα του εμπορίου που δοκιμάσατε εσείς) και φυσικά ρυθμίστηκαν στο σωστό ύψος.

Η λύση σας δεν είναι set it and forget it κάτι το οποίο απεχθάνομαι γενικότερα.

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία με τις 4300Κ για να δει κανείς πόσο πιο σωστά είναι τώρα πλέον αλλά δεν έχει σημασία, πήρατε την απάντησή σας πιο πάνω για το αν φέγγουν σωστά. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια να πείσετε τους υπόλοιπους για το πόσο φοβερή δουλειά κάνατε. Συμφωνώ κι εγώ με αυτό, αλλά ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς πληθυντικό αφού είμαι μόνο ένας που πρότεινα τη λύση που θεώρησες ακραία.

Δεύτερον, το νόμιμα δεν ξέρω που ακριβώς το βασίζεις γιατί ότι έχει αναφερθεί στις 15 σελίδες αυτού του θέματος είναι άκρως παράνομο από τη στιγμή που έχει να κάνει με ξενον σε αυτοκίνητα που ποτέ δε βγήκαν από το εργοστάσιο με ξένον αλλά και απο τη στιγμή που τα ξενον κιτ ειναι παρανομα για χρηση στο δρομο.

Όταν λες φτηνιάρικα του εμπορίου τι εννοείς? Τα δικά σου δεν είναι του εμπορίου?Είναι ειδική παραγγελία?

Συμφωνώ ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του είτε αυτό αφορά το οικονομικό είτε τον κόπο ειτε το χρονο που θα αφιερώσει.

Τα υπόλοιπα με τους εβραίους και τους φρανκενσταιν δεν είναι επιχειρήματα στα οποία αξίζει να απαντήσω. Είπα από την αρχή ότι αυτή η διαδικασία είναι δύσκολη και χρονοβόρα.

Το συμπέρασμα είναι πως για άλλη μια φορά ο Ελληνάρας είναι πιο έξυπνος από όλους και βρίσκει την υπέρτατη λύση με λίγα λεφτά. Τι κι αν σε άλλες χώρες που είναι μια δεκαετία μπροστά σε τεχνικά θέματα αποδέχονται την ανωτερότητα μιας λύσης, τι κι αν η αυτοκινητοβιομηχανία και οι εταιρίες οπτικών επενδύουν στην εξέλιξη όλο και καλύτερων μέσων φωτισμού???

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική από όπου πήρα τους προτζέκτορες ναι αν και δεν ξερω αν είναι στο βασικό. Υποθέτω πως ναι όμως.

Link to comment
Share on other sites

dubbeR_Stoilas σου ζητήσαμε να μας δώσεις τα φώτα σου για τα φώτα σου , και η απάντησή σου ήταν η παραπάνω^ !

Για ποιόν λόγο δεν μας απαντάς στα εξής δεν μπορώ να καταλάβω . Τα κρατάς μυστικό :D ?

Κώστα τί μάρκα xenon είχες τότε?Εμένα βαράνε αδύναμα.
Εγώ πάντως dubbeR_Stoilas θα ήθελα να δώ ..... και να μας διαφωτίσεις με το τι ρυθμίσεις έκανες στα ξένων , για να μάθουμε κι εμείς οι νέοι !
Καλή συνέχεια στην προσπάθεια να πείσετε τους υπόλοιπους για το πόσο φοβερή δουλειά κάνατε.

Μήπως τα μπέρδεψες λίγο τα πράγματα ? Ένας είναι ! Εγώ και ο Metal Drummer ρωτάγαμε για να μάθουμε πως το έκανε και τι χρησιμοποίησε !

Φιλικά , όπως πάντα !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό?Ίσα ίσα που έχουν και διαφορετικές προδιαγραφές για το σχήμα της δέσμης τους σε σχέση με την Ευρώπη.

Οι Αμερικάνοι έχουν την προδιαγραφή DOT και οι Ευρωπαίοι την ECE με τη διαφορά τους να φαίνεται στο σχημα:

v13uw9d4j1nw2rvbsdl8.jpg

Εγώ προσωπικά προτιμώ την αμερικάνικη δέσμη με το μικρό σκαλοπάτι γιατί είναι πολύ καταλληλότερη για την εθνική οδό.

Με την ευρωπαική ακόμα και αν έχεις τα φώτα σου σχετικά χαμηλά ρυθμισμένα ενοχλείς πολύ αυτούς που κινουνται μπροστά και δεξιά σου (όταν βρίσκεσαι στην αριστερή λωρίδα). Κάποιοι άλλοι βέβαια προτιμούν την ευρωπαική που είναι πιο προσανατολισμένη σε οδήγηση σε επαρχιακούς δρόμους.

Τώρα τελευταία οι εταιρίες φωτισμού έχουν αρχίσει να πειραματίζονται σε μεταβλητές δέσμες που γίνονται πιο φλατ όπως η αμερικάνικη όταν τρέχεις στην εθνική και παράλληλα σηκώνεται αυτόματα η δεσμη ώστε να φωτίζει πιο μακρυά.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

-McCulloh

-Ρύθμιση ύψους και γωνίας φαναριού. Αλλαγή της απόστασης εστίασης της λάμπας ώστε να εστιάζει και να διαθλάται σωστά το φως.

-Υπάρχει και ο πληθυντικός ευγενείας.

Ελπίζω να μπορέσεις να κοιμηθείς τώρα.

Link to comment
Share on other sites

-McCulloh

-Ρύθμιση ύψους και γωνίας φαναριού. Αλλαγή της απόστασης εστίασης της λάμπας ώστε να εστιάζει και να διαθλάται σωστά το φως.

-Υπάρχει και ο πληθυντικός ευγενείας.

Ελπίζω να μπορέσεις να κοιμηθείς τώρα.

Οκ , Σε ευχαριστώ πολύ ! ;)

Και να ξέρεις ότι σε εκτιμώ πολύ !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

-McCulloh

-Ρύθμιση ύψους και γωνίας φαναριού. Αλλαγή της απόστασης εστίασης της λάμπας ώστε να εστιάζει και να διαθλάται σωστά το φως.

-Υπάρχει και ο πληθυντικός ευγενείας.

Ελπίζω να μπορέσεις να κοιμηθείς τώρα.

Thanks ρε Κώστα αλλά δέν νομίζω να σου απάντησε κανείς απο μάς ειρωνικά για να μας απαντάς με αυτό το τρόπο ;) .

Δέν έχω τίποτα μαζί σου και ελπίζω να το ξέρεις :blink: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.