Jump to content
Itseto

Α/c στο πολάκι μου

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους τους "συμφορουμιτες".Μετά το πολύ ζεστό φετινό καλοκαίρι έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν μπορώ να βάλω air condition στο 6Ν μου.βλέπω ότι ο φίλος εδώ το έχει κάνει.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?aut...item&CID=13 (βλ. μηχανική βελτίωση)

μπορεί κάποιος να μου πει αν το έχει κάνει?αν ναι με καινούργιο η μεταχειρισμένο?μήπως είναι επίφοβο για τον κινητήρα?κόστος?και κατά προτίμηση σε θεσσαλονίκη.

ελπίζω να μην σας κούρασα

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

κι εγω φιλε μου το εχω κανει αλλα εχω golf ,δεν εχει να λεει απλα το αναφερω.

γνησιο μεταχειρησμενο εχω βαλει απο καποιο τρακαρισμενο που βρηκα,300ευρο ειναι ταριφα για εργασια.

το a/c μου πηγε 500 με κατι ψιλα που ηθελε επιπλεον,(φτιαξιμο σωληνωσεων και αλλη βαση για το μοτερ του)

συνολο 800 δλδ. καινουργιο υπολογισε 1300-1500 τοσα μου ειχαν πει για γνησιο

Link to comment
Share on other sites

κι εγω φιλε μου το εχω κανει αλλα εχω golf ,δεν εχει να λεει απλα το αναφερω.

γνησιο μεταχειρησμενο εχω βαλει απο καποιο τρακαρισμενο που βρηκα,300ευρο ειναι ταριφα για εργασια.

το a/c μου πηγε 500 με κατι ψιλα που ηθελε επιπλεον,(φτιαξιμο σωληνωσεων και αλλη βαση για το μοτερ του)

συνολο 800 δλδ. καινουργιο υπολογισε 1300-1500 τοσα μου ειχαν πει για γνησιο

σου είχαν πεί τίποτε ότι είναι δυνατόν να μην δουλέψει όταν το βάλεις?πως το έλεξες ότι δούλευε πριν το βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

σου είχαν πεί τίποτε ότι είναι δυνατόν να μην δουλέψει όταν το βάλεις?πως το έλεξες ότι δούλευε πριν το βάλεις?

σε οτι ειναι μεταχειρισμενο δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για την διαρκεια ζωης του.

εγω το πηγα στο μηχανικο μου και τι ειδε,το κομπρεσερ του να δουλευει και δεν υπαρχει προβλημα.

3 χρονια και ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

σε οτι ειναι μεταχειρισμενο δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για την διαρκεια ζωης του.

εγω το πηγα στο μηχανικο μου και τι ειδε,το κομπρεσερ του να δουλευει και δεν υπαρχει προβλημα.

3 χρονια και ολα κομπλε.

BAD_BOY σε ευχαριστώ πολύ.

Υπάρχει κάποιος πολίστας για λίγο πιο τεκμηριωμένη άποψη μήπως?

Link to comment
Share on other sites

moi!

αφού κοίταζες το "παιδί" μου :wub:

Λοιπόοοον την μετατροπή την έχω κάνει εδώ και 2 χρόνια κλεισμένα, το Α/C δεν μου έχει κάνει κιχ στα μηχανικά του θέματα.

Απλά 2 φορές μου έκοψε ένα σωληνάκι και έχασα το φρέον αλλά αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι πέρναγαν πίσω από την τουρμπίνα (άσχετο στη δική σου περίπτωση).

Και επειδή έχω ψύχωση με Α/C το δουλεύω πάαααρα πολύ συχνά και στο φουλ.

Δεν αξίζει να δίνεις λεφτά σε καινούρια, πάρε ένα μεταχειρισμένο να κάνεις την δουλειά σου. Αλλά καλύτερα να το ψάξει και να στο αγοράσει ο μηχανικός σου ώστε και να είναι κάτι χαλασμένο, να στο αλλάξει χωρίς να μπλεχτείς εσύ και να πληρώσεις τπτ παραπάνω. Αυτοί έχουν τις άκρες τους, τις μάντρες που παίρνουν οπότε αν κάτι δε παίζει, τους το αλλάζουν χωρίς 2η κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

moi!

αφού κοίταζες το "παιδί" μου :D

Λοιπόοοον την μετατροπή την έχω κάνει εδώ και 2 χρόνια κλεισμένα, το Α/C δεν μου έχει κάνει κιχ στα μηχανικά του θέματα.

Απλά 2 φορές μου έκοψε ένα σωληνάκι και έχασα το φρέον αλλά αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι πέρναγαν πίσω από την τουρμπίνα (άσχετο στη δική σου περίπτωση).

Και επειδή έχω ψύχωση με Α/C το δουλεύω πάαααρα πολύ συχνά και στο φουλ.

Δεν αξίζει να δίνεις λεφτά σε καινούρια, πάρε ένα μεταχειρισμένο να κάνεις την δουλειά σου. Αλλά καλύτερα να το ψάξει και να στο αγοράσει ο μηχανικός σου ώστε και να είναι κάτι χαλασμένο, να στο αλλάξει χωρίς να μπλεχτείς εσύ και να πληρώσεις τπτ παραπάνω. Αυτοί έχουν τις άκρες τους, τις μάντρες που παίρνουν οπότε αν κάτι δε παίζει, τους το αλλάζουν χωρίς 2η κουβέντα!

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.δεν μου είπες τελικά πόσο σου κόστισε, εκτός αν συμφωνεις με τα ήδη ειπωμένα.σε περίπτωση που δεν βρώ μεταχειρισμένοαπό ίδιο μοντέλο από ποιό άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω?ρωτάω γιατί έστω ότι βρήκα..έστω ότι είναι καλό..πόσο θα κρατήσει αν χρονιά κυκλοφορίας ειναι το 96?

Link to comment
Share on other sites

κόστος δε θυμάμαι σίγουρα, πρέπει να μου είχε κοστίσει κανένα 400άρι ευρώπουλα.

Σκέψου πως αλλάζει και το ντουλαπάκι και εχει ποοοολύ δουλειά, πρέπει να βγει ταμπλώ, να περαστούν σωληνώσεις, νέοι διακόπτες στη κονσόλα με εντολές του A/C κλπ.

Link to comment
Share on other sites

κόστος δε θυμάμαι σίγουρα, πρέπει να μου είχε κοστίσει κανένα 400άρι ευρώπουλα.

Σκέψου πως αλλάζει και το ντουλαπάκι και εχει ποοοολύ δουλειά, πρέπει να βγει ταμπλώ, να περαστούν σωληνώσεις, νέοι διακόπτες στη κονσόλα με εντολές του A/C κλπ.

λοιπόν φίλε doggy ρώτησα τον μηχανικό μου και μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει.μου πρότεινε όμως να μην το κάνω γιατί θα χάσει πολύ το αμάξι σε δύναμη.αναρωτιέμαι και εγώ λοιπόν ο ταπεινός...είναι ήδη αρκετά πεσμένο.αν βαλς και ερκοντισιον μήπως μετα θα σέρνεται τελείως?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φίλε doggy ρώτησα τον μηχανικό μου και μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει.μου πρότεινε όμως να μην το κάνω γιατί θα χάσει πολύ το αμάξι σε δύναμη.αναρωτιέμαι και εγώ λοιπόν ο ταπεινός...είναι ήδη αρκετά πεσμένο.αν βαλς και ερκοντισιον μήπως μετα θα σέρνεται τελείως?
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φίλε doggy ρώτησα τον μηχανικό μου και μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει.μου πρότεινε όμως να μην το κάνω γιατί θα χάσει πολύ το αμάξι σε δύναμη.αναρωτιέμαι και εγώ λοιπόν ο ταπεινός...είναι ήδη αρκετά πεσμένο.αν βαλς και ερκοντισιον μήπως μετα θα σέρνεται τελείως?

οταν θα εχεις κοντρα θα το κλεινεις..... :otongue.gif

περα απο την πλακα,ποσα αλογα ειναι?75?δεν εχεις κανενα προβλημα,δηλαδη αυτο που εβγαζε απο την μανα του με a/c τι διαφορα ειχε.ενταξει θα κοψει στην εκκινηση καιθα κανεις και κανα κατεβασμα στις ανηφορες και τη να λεει?ιδρωνες πριν να τις ανεβεις τωρα τουλαχιστον θα δροσιζεσε...... tongue.gif

αν θες παντως να το προχωρισεις θα πας εκει που το εβαλα εγω και ο doggy στο αιγαλεω ειναι αν σε βολευει

Link to comment
Share on other sites

οταν θα εχεις κοντρα θα το κλεινεις..... :otongue.gif

περα απο την πλακα,ποσα αλογα ειναι?75?δεν εχεις κανενα προβλημα,δηλαδη αυτο που εβγαζε απο την μανα του με a/c τι διαφορα ειχε.ενταξει θα κοψει στην εκκινηση καιθα κανεις και κανα κατεβασμα στις ανηφορες και τη να λεει?ιδρωνες πριν να τις ανεβεις τωρα τουλαχιστον θα δροσιζεσε...... tongue.gif

αν θες παντως να το προχωρισεις θα πας εκει που το εβαλα εγω και ο doggy στο αιγαλεω ειναι αν σε βολευει

χεχε βλεπω εισαι και χιουμορίστας:o

το 75αρι έχω ναι.μακάρι να μπορούσδα στην αθηνα αλλά μένω θεσσαλονίκη ...ειναι λίγο μακρυά.

παρεπιπτόντως σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.