Jump to content
Passatcl

Θαμπώνουν τα φανάρια

Recommended Posts

Εχω φαει μεγαλο μανίκι! Μόλις αγόρασα κατι (γ@τα) φανάρια για το passat μου κ όσο ωραια ειναι τόσο γεμίζουν ατμούς απο μεσα! Τα βγάζω κ εγω κ τα γεμίζω παντου σιλικόνι! Ρε εχω κανει φοβερή δουλειά. Μεχρι κ ειδική σακουλα τα σκεπασα για να μην περναει τπτ. Αλλα σημερα χωρίς να βρεξει (με μεγάλη υγρασία) μου εκανε μικρους ατμούς απο μεσα απο το πλαστικό τζαμάκι τους. Τι σκατα, απο που μπηκε? Πως μπορω βρε παιδιά να το αποτρέψω αυτό! Ετσι αμα το αφήσω παει θα μου γίνει για πεταμα το φανάρι!

Link to comment
Share on other sites

Εχω φαει μεγαλο μανίκι! Μόλις αγόρασα κατι (γ@τα) φανάρια για το passat μου κ όσο ωραια ειναι τόσο γεμίζουν ατμούς απο μεσα! Τα βγάζω κ εγω κ τα γεμίζω παντου σιλικόνι! Ρε εχω κανει φοβερή δουλειά. Μεχρι κ ειδική σακουλα τα σκεπασα για να μην περναει τπτ. Αλλα σημερα χωρίς να βρεξει (με μεγάλη υγρασία) μου εκανε μικρους ατμούς απο μεσα απο το πλαστικό τζαμάκι τους. Τι σκατα, απο που μπηκε? Πως μπορω βρε παιδιά να το αποτρέψω αυτό! Ετσι αμα το αφήσω παει θα μου γίνει για πεταμα το φανάρι!

φιλε ντινο βαλε καμια φοτο να τα δω.παντος με το θεμα στεγανοτητας δυσκολα ξεμπερδευεις!εγω το ειχα αυτο το προβλημα με τα φαναρια της μηχανης μου και δεν γινοταν τπτ και ευτυχως που ειχα ακομα εγγυηση και μου τα αλλαξαν.αν και η yamaha σε ανακοινωση της δικαιολογουσε θαμπαδα στα μπροστινα φαναρια(κατι σαν παχνη)η οποια εφευγε με την θερμοκρασια των φωτων!

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Δεν είναι θέμα στεγανότητας. Προφανώς έχει λίγες μέρες που τα έχει βάλει, έτσι δεν είναι?

Θα φύγει από μόνο του το φαινόμενο. Αν το βιάζεσαι, βάλε μέσα στο φανάρι από 1 σακουλάκι σιλικόνη αφύγρανσης, αυτά που έχουν σε συσκευασίες παπουτσιών κτλ.

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Εχω φαει μεγαλο μανίκι! Μόλις αγόρασα κατι (γ@τα) φανάρια για το passat μου κ όσο ωραια ειναι τόσο γεμίζουν ατμούς απο μεσα! Τα βγάζω κ εγω κ τα γεμίζω παντου σιλικόνι! Ρε εχω κανει φοβερή δουλειά. Μεχρι κ ειδική σακουλα τα σκεπασα για να μην περναει τπτ. Αλλα σημερα χωρίς να βρεξει (με μεγάλη υγρασία) μου εκανε μικρους ατμούς απο μεσα απο το πλαστικό τζαμάκι τους. Τι σκατα, απο που μπηκε? Πως μπορω βρε παιδιά να το αποτρέψω αυτό! Ετσι αμα το αφήσω παει θα μου γίνει για πεταμα το φανάρι!

1ον προς ενημερωση εχει ανοιχτει τετοι θεμα για τα φαναρια που πιανουν υγρασια

2ον πρωτα πρεπει να πας σε αυτον που τα εβαλες και να δεις τι θα σου πει

3ον ολα τα φαναρι αυτα βγαζουν θαμπαδα και υγρασια ακομα κι αν τα αλλαξεις παλι ετσι θα γινει [το πιο πιθανο] περισσοτερα δες στο θεμα που σου ειπα :(

φιλε ντινο βαλε καμια φοτο να τα δω.παντος με το θεμα στεγανοτητας δυσκολα ξεμπερδευεις!εγω το ειχα αυτο το προβλημα με τα φαναρια της μηχανης μου και δεν γινοταν τπτ και ευτυχως που ειχα ακομα εγγυηση και μου τα αλλαξαν.αν και η yamaha σε ανακοινωση της δικαιολογουσε θαμπαδα στα μπροστινα φαναρια(κατι σαν παχνη)η οποια εφευγε με την θερμοκρασια των φωτων!

δεν ειναι μονο τα φαναρια της yamaha

ολα τα φαναρια οπως ειπα πιο πανω αυτου του ειδους εχουν τετοια προβληματα αλλα δεν ειναι κατι που πρεπει να σας ανησηχει [ελπιζω] μιας και 5,5 χρονια τωρα δεν εχει παθει ζημια το δικο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Σακουλακι σιλικονης? Τι ακριβως ειναι αυτό? Που μπορω να το βρω κ που θα το βάλω. Τι λετε ρε παιδια. Αυτη η υγρασία το χαλαει σιγα σιγα το φαναρι! Ετσι επαθε ενα απο τα παλια μου που εμπαινε μεσα λιγο υγρασια κ με τον καιρο εσπασε τελειως ο καθρεπτης!

*Που ειναι το θεμα που ειχε ανοιχτεί? Δνε το βρησκω!

Link to comment
Share on other sites

Σακουλακι σιλικονης? Τι ακριβως ειναι αυτό? Που μπορω να το βρω κ που θα το βάλω. Τι λετε ρε παιδια. Αυτη η υγρασία το χαλαει σιγα σιγα το φαναρι! Ετσι επαθε ενα απο τα παλια μου που εμπαινε μεσα λιγο υγρασια κ με τον καιρο εσπασε τελειως ο καθρεπτης!

*Που ειναι το θεμα που ειχε ανοιχτεί? Δνε το βρησκω!

κοιτα εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=18524&hl=

Link to comment
Share on other sites

και μενα θπλωνει το πισω φαναρι το αριστερο.λες να θελει σιλικονη????

Link to comment
Share on other sites

και μενα θπλωνει το πισω φαναρι το αριστερο.λες να θελει σιλικονη????

ρε συ ειναι αλλο εσενα...

Link to comment
Share on other sites

τα φαναρια χριαζονται εξαερισμο. αναγκαστικα λογο διαφορετικι θερμοκρασια μεσα στο φαναρι με εξω διμιουργι την παχνι....

κανε καπου απο το κατο μεροσ ι καπου που δεν μπορει να μπι νερο μεσα μια με διο τριπεσ περιπου 5mm. μια τριπα π.χ. αριστεραμερια και ι αλι δεξιαμερια.

Link to comment
Share on other sites

τα φαναρια χριαζονται εξαερισμο. αναγκαστικα λογο διαφορετικι θερμοκρασια μεσα στο φαναρι με εξω διμιουργι την παχνι....

κανε καπου απο το κατο μεροσ ι καπου που δεν μπορει να μπι νερο μεσα μια με διο τριπεσ περιπου 5mm. μια τριπα π.χ. αριστεραμερια και ι αλι δεξιαμερια.

+1 οσο ομως για τις τρυπες δεν συμφωνω αλλα αν το εχεις κανει εσυ σε δικο σου αμαξι κατι θα ξερεις

εγω δεν θα το δοκιμαζα

Link to comment
Share on other sites

B) - συμφωνω με τον Porschemultivan οτι θαμπωμα σημαινει διαφορα θερμοκρασιας εντος/εκτος φαναριου και οχι απαραιτητα πως μπηκε νερο μεσα πχ απο βροχη ,στο κατω μερος τους απο μεσα κοιτα μηπως εχει καμια τρυπα βουλωμενη με ταπιτσα απο το εργοστασιο αν ναι βγαλτην να φευγει πιο ευκολα το θαμπωμα - δεν ειναι λυση το ζεσταμα του κρυσταλλου με πιστολακι ουτε καθε φορα να αναβεις τα φωτα επι ωρα ειναι ομως μια προσωρινη να το αφησεις κοντρα στον ηλιο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.