Jump to content
ekaradimos

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Epc

Recommended Posts

Χθές το πρωί καθώς πήγαινα στη δουλειά άναψε ξαφνικά του LED του EPC. Δεν είδα κάποια διαφορά στη μηχανή, ούτε στο turbo ή τον κομπρέσσορα (βέβαια δεν έκανα πάνω από 30 μέτρα από το σημείο που άναψε το LEDάκι μέχρι να το παρκάρω). Στο παλιό μου αμάξι όταν είχε εμφανιστεί το EPC άλλαξε βαλβίδα στα φρένα για τα stop (95% τον περιπτώσεων το πρόβλημα λύνεται αλλάζοντας τη βαλβίδα ή και πίσω λάμπες). Το απόγευμα μετά τη δουλειά με το που ανοίγω τη μηχανή ανάβει για πολύ λίγο το EPC και μετά εξαφανίζεται. Τα πίσω φώτα είναι όλα ΟΚ. Χρειάζεται να το ψάξω παραπάνω (να το δούνε στο διαγνωστικό) ? Δε θέλω να δώσω χρήματα. Είχε κανείς εδώ μέσα κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Χθές το πρωί καθώς πήγαινα στη δουλειά άναψε ξαφνικά του LED του EPC. Δεν είδα κάποια διαφορά στη μηχανή, ούτε στο turbo ή τον κομπρέσσορα (βέβαια δεν έκανα πάνω από 30 μέτρα από το σημείο που άναψε το LEDάκι μέχρι να το παρκάρω). Στο παλιό μου αμάξι όταν είχε εμφανιστεί το EPC άλλαξε βαλβίδα στα φρένα για τα stop (95% τον περιπτώσεων το πρόβλημα λύνεται αλλάζοντας τη βαλβίδα ή και πίσω λάμπες). Το απόγευμα μετά τη δουλειά με το που ανοίγω τη μηχανή ανάβει για πολύ λίγο το EPC και μετά εξαφανίζεται. Τα πίσω φώτα είναι όλα ΟΚ. Χρειάζεται να το ψάξω παραπάνω (να το δούνε στο διαγνωστικό) ? Δε θέλω να δώσω χρήματα. Είχε κανείς εδώ μέσα κάτι αντίστοιχο?

Καλησπέρα φίλε Βαγγέλη! Αν δεν κάνω λάθος το EPC ανάβει για πολλούς και δίαφορους λόγους! Αφού λοιπόν έσβησε πολύ πιθανό είναι να ήταν κάτι παρωδικό. Βέβαια καλό θα ήταν να το πας να στο ελέξουν και στο διαγνωστκό, μην τυχόν είναι κάτι που ίσως σου προκαλέσει περισσότερη ζημιά ή ακόμη να μείνει και στο δρόμο τ'αυτοκίνητο μιας και το EPC αφορά τα ηλεκτρικά, και άλλωστε 10¤ νομίζω ότι κοστίζει ο έλεγχος που ναι μεν είναι πολλά για 2 λεπτά υπόθεση αλλά ίσως σε γλυτώσει από περιπέτειες......

Νομίζω βέβαια ότι αν είναι εντος εγγύησης το αυτοκίνητο θα στο ελένξουν δωρεάν....

:D:thumbsup::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω τα παλιά μου posts και είπα να απαντήσω. Είχες απόλυτο δίκιο. Την πάτησα γιατί αγνόησα το EPC και το ΣΚ εκείνο είχα πάει ταξιδάκι Γαλαξείδι. Δυστυχώς έξω από τη Λειβαδιά ξαναάναψε το EPC και το αμάξι δεν ανέβαζε με τίποτα στροφές πάνω από 2500. Τελικά έπειτα από τρελή ταλαιπωρία από την VW Totalcare, τους έπεισα να μου δώσουν ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο και συνέχισα το ταξίδι. Μετά από 3 μέρες ξαναπήγα στο συνεργείο της Λειβαδιάς, πήρα το αυτοκίνητό μου και παρέδωσα το ενοικιαζόμενο. Ήταν ο ηλεκτρονική πεταλούδα γκαζιού, η οποία αλλάχθηκε στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.