Jump to content
mixmal321

Μήπως αρρώστησε το Polaki μου?

Recommended Posts

Όλες οι καινούριες γενίες έχουν ενα κάρο ηλεκτρονικά συστήματα για την ομαλή οδήγηση του αυτοκινήτου, σύστηματα που μιλάνε μεταξύ τους με οπτικές ίνες (MOST BUS) και τώρα που προχωράμε στα DUAL CAN και VAN BUS εκεί να δείς τι παλαβά θα γίνονται. Σκέψου το εξής, θα περίμενες ότι το Polo έχει διπλή καύση της βενζίνας? Οι καινούριες γενιές μηχανών απλά προσπαθούν να είναι πιο οικολογικές αλλά παράλληλα να αποδίδουν καλύτερα, με λιγότερους ρύπους και καλύτερη οικονομία στην βενζίνη.

Στο τέλος της ημέρας όμως όταν κάτι γίνεται πιο σύνθετο, τόσο πιο εύκολο είναι κάποιος κρίκος της αλυσίδας να πάει στραβά. Και όταν τα συστήματα είναι τόσο συνδεδεμένα μεταξύ τους τότε οι συνθήκες που θα επιτρέψουν κάτι να πάει στραβά ανεβαίνουν. Πραγματικά θέλω να πιστεύω οτι στην περίπτωση μου είμουν απλά άτυχος και ότι όλα όσα συνέβησαν είναι πολλοι παράγοντες μαζί που επέτρεψαν αυτό το κακό συναπάντημα.

Αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν το πιστεύω πια αυτό. Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι με το τρόπο που έχει κατασκευαστεί το Polo, ότι περιγράφτηκε στα ποστ μου είναι ΠΟΛΥ πιθανά να είναι λόγοι για τους οποίους μια μερίδα χρηστών του Polo θα τα αντιμετωπίσουν σύντομα. Η βενζίνα είναι χάλια και όταν η βενζίνα είναι χάλια τότε το σύστημα ανακυκλώνει χάλια βενζίνα, μπουκώνει το μοτέρ, μπουκώνει τα σωληνάκια, καταστρέφει τον κινητήρα. Μου είπανε οτι μια μερίδα χρηστών βάζει το αμάξι μέσα για προκαταλύτη αλλά όλο και περισσότερο ακούω παιδιά εδώ να μου λένε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που πέρασα το τελευταίο μήνα...

Θα σας πω το εξής, πρώτα το μοτέρ έσβηνα όταν παρκάριζα πριν πέντε μήνες. Μετά οι γονείς μου πήγαν ταξίδι Τρίπολη και το αμάξι έσβηνε στις 1000 στροφές και οταν εννοώ έσβηνε εννοω μπαμ και κάτω. Πάει για καθάρισμα πεταλουδας και μετα το αμάξι το είχα στην Αθήνα γιατί ειμουν φαντάρος και το αμάξι το είχα κάθε μέρα μπρός πίσω μονάδα. Κανένα πρόβλημα για πέντε μήνες, όλα καλά όλα ωραία. Με το που τελειώνω το φανταριλικι πριν ενα μηνα, την πρώτη εβδομαδα αρχίζει σιγα σιγα να μου καιει τους πολλαπλασιαστες στην βαλβιδα 2. Την πρώτη φορά, μπαμ ο πολλαπλασιαστης, λαμπακι μηχανης. Πάω και αγοράζω και τον βάζουμε. Όλα ΟΚ για τρείς εβδομάδες. Κανένα πρόβλημα και ολα καλά ολα ωραία. Πριν δυο βδομάδες με αφήνει επι τόπου στην Αγιου Κωνσταντίνου στο Μαρούσι. Ανάβω το αμάξι, τρέμει και μετά απο τρία φανάρια νεκρό. Πρώτος γερανός, πάλι αλλάζω πολλαπλασιαστή μπουζί. Την δεύτερη φορά που βγάζω το πολλαπλασιαστή, είναι ΛΙΩΜΕΝΟΣ και έχω και φωτό αν θέλει κανείς να δεί πως ενα L γινεται U και τα πηνία να έχουν σκάσει. Αλλάζω πολλαπλασιαστή δεύτερη φορά και μετα αρχίζουν τα ωραία. Την πρώτη εβδομαδα το αμάξι πάω το πρωί να στείλω ενα γραμμα και αρχίζει να κάνει τρελα μετα απο μισή ώρα στη διαδρομή. Παιδιά εννοώ να είμαι με το ενα πόδι φρένο δευτερο πόδι γκαζι και να κανω εναλλαγες με ντεμπραγιάζ για να βάζω ταχύτητες. Τα καταφέρνω να το πάω σπίτι. Φέρνω γερανο, το πάω συνεργείο. Καθαρίζουν βαλβίδες και πεταλούδα. Για πεντε μέρες το αμάξι ΟΚ, βάζω βενζίνα και εκεί είναι η αρχή του τέλους. Το πρωί της πέμπτης μέρας ανάβω μηχανή, φεύγω για το μαγαζί μου. Στην μέση της διαδρομής, αρχίζει τα κουλά και δεν προλαβαίνω αυτή τη φορα και μου τερματίζει στην εθνική. Γερανός πάλι και μαμά γκαράζ. Κάνουν τσεκαρισμα και μου λένε βαλβιδα καυσαερίων και ΑΓΡ και άλλα διάφορα καθαρίσματα στα σωληνακια κλπ. Δεν περνάνε πάλι μια βδομάδα και κάτι μέρες και με αφήνει πάλι. Πάλι γερανός, πάλι συνεργείο και τέλος με τον προκαταλύτη.

Μετά απο όλα αυτά που σας έχω περιγράψει πείτε μου τι θα κάνατε???

Edited by MadBrainiac
Link to comment
Share on other sites

εάν υπήρχε κάτι τέτοιο θα ήμασταν όλοι με καραμπίνες στο πορτ-παγκάζ. Μία για το έαν σου κλέβει βενζίνα το βενζινάδικο και μία για την ποιότητα της βενζίνας γιατί θα ήξερες πότε σου βάζουν σκάρτη βενζίνα στο αμάξι.

Η τεχνολογία δεν είναι Star Trek κατάσταση αλλά υπάρχει λόγος που δεν βάζουν τέτοιο σύστημα στα αμάξια.... και νομίζω δεν χρειάζεται να το πώ το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρούλα τελικα ειναι τα παλια... δεν θέλω να μου λέει ενας υπολγιστής πως να οδηγάω ούτε να μου υποδικνεί τον τρόπο... μια χαρούλα η ντιζουλα... υσχει οτι μετα θα ειναι και το τιμώνι μέσω καλωδίον Drive by Wire? χορείς να είναι με ατέρμωνα? Διλαδι εαν χαλάσει κανένα τέτιο ηλεκτρονικό τι γίνετε μετά???

Τι να πω βρε παιδία... ενα βήμα προς το καλήτερο και 10 προς την καταστροφή

Link to comment
Share on other sites

φίλε μην το σκευτεσε εαν ειναι να ερθει καποτε θα έρθει,,, ειναι στην τύχη του καθενός μας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην φέρνουμε και την καταστροφή. Το άμαξι πρωτού μου αρχίσει να μου βγάζει τα παλαβά για δύο χρόνια ήταν ο πιο πιστός μου σύντροφος για την δουλειά μου και στις εξόδους μου. Δεν κάνω πλάκα, και τα ταξίδια μου έκανα και στη θητεία μου με έβγαλε μια χαρά. Είναι καθαρά θέμα τύχης πιστεύω το τι μπορεί να σου συμβεί γενικά με το αμάξι. Απλά είναι "λιγο" πιο ευθραυστο απο οτι αποδείχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην φέρνουμε και την καταστροφή. Το άμαξι πρωτού μου αρχίσει να μου βγάζει τα παλαβά για δύο χρόνια ήταν ο πιο πιστός μου σύντροφος για την δουλειά μου και στις εξόδους μου. Δεν κάνω πλάκα, και τα ταξίδια μου έκανα και στη θητεία μου με έβγαλε μια χαρά. Είναι καθαρά θέμα τύχης πιστεύω το τι μπορεί να σου συμβεί γενικά με το αμάξι. Απλά είναι "λιγο" πιο ευθραυστο απο οτι αποδείχτηκε.

Βέβαια έχεις πολύ δίκιο σε αυτό. Κι εμένα μια πενταετία τώρα μόνο για μικροπράγματα με πήγαινε συνεργείο. Δεν ξέρω αν σας καιει λάδια αλλά τα πρώτα 3 χρόνια (έκανα περίπου 50000km) εμένα δεν τσιμπούσε ούτε γραμμάριο λάδι!!!

Απλά σκεφτομαι ότι μπορεί να αρχίσει να ζητάει τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ και εμένα το δικό μου ειναι 12... και δεν ζητάει τύποτα το καιμένο...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι πρίν ξεκινήσω για το χωριό είπα να το αφήσω να ζεσταθεί πρίν ξεκινήσω. Μόλις ζεστάθηκε έπεσαν οι στροφές στις 650 με 700.. κ μόλις πήγα να ξεπαρκάρω έκανε ένα βύθισμα αλλά δεν έσβησε..

Ξέρετε μήπως είναι καλό, μετά από ταξίδι να αφήνουμε λίγο τον κινητήρα αναμένο να "ηρεμίσει";

λάδια "ζήτησε" στον 1,5 χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Sfakiane ρίξε το μαύρο STP σε άδειο ντεποσιτο και μετα γέμισε το τέρμα. Δώσε γκάζια στην εθνική για κανα 20λεπτο και αν δεν παθεις πλάκα με την διαφορά στο κινητηρα... Είσαι μια χαρά θα δεις απλά είναι μπουκωμένο απο βενζίνα/

Edited by MadBrainiac
Link to comment
Share on other sites

STP σε συνδιασμό με 100άρα το κάναμε σε ένα polo εδώ πρέβεζα και το πηγέναμε όλο κόφτες ότι ταχιτιτα είχαμε για κανα μισάωρο... το πόλο έκ τοτε με 100 που βάζει ο φίλος μου δεν έχει παθει τπτ και έχει κανει και 9000 κμ... όλα τέλεια!

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσω Ηράκλειο θα το κάνω και θα σας πω :D

Η βλακεία είναι πως το γέμισα σήμερα.. tongue.gif να το αφήσω να πάει λαμπάκι;

προς το παρών ετοιμάζετε βλάχος 16 κιλών και παω προς τραπέζι... :D οποιος προλαβαίνει ας ερθει :D

Edited by Sfakianos
Link to comment
Share on other sites

Λιώσε το φίλε :D τέρμα πίγενε το... είναι σκύλος το polo αστο 2 λεπτακια μετα να ηρεμίσει και καλό φαγοπότι... και προσοχή στον γύρισμο καλα να περασεις!

Link to comment
Share on other sites

Sfakiane ρίξε το μαύρο STP σε άδειο ντεποσιτο και μετα γέμισε το τέρμα. Δώσε γκάζια στην εθνική για κανα 20λεπτο και αν δεν παθεις πλάκα με την διαφορά στο κινητηρα... Είσαι μια χαρά θα δεις απλά είναι μπουκωμένο απο βενζίνα/

Φίλε Madbrainiac τι ακριβώς είναι αυτό το STP που αναφέρεις??

Πάντως ενημέρωσέ μας για το πώς πηγαίνει το αυτοκίνητο τώρα που τέλειωσες με τα συνεργεία.

Αν παρατηρείς εσύ τίποτα :thumbsup: (Χτυπάω ξύλο...)

Link to comment
Share on other sites

καθαριστικό που περιλαμβάνει και επιπλεον 2 η3 βαθμους οκτανίον (εαν θυμαμε καλα?)

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σωστός Dark Angel, είναι όμως με φόρμουλα λίπανσης παράλληλα όπως το Seafoam (τσεκάρετε το Google για αυτό το μαγικό προϊόν) πιο απλό αλλά κάνει τρελή δουλειά σε μπουκωμένο αυτοκίνητο. Το πουλάνε και στα Pracktiker και έχει διάφορους τύπους. Η εμπειρία μου με το μαύρο μπουκαλάκι είναι σε αμάξια που έχω δεί να το βάζουν. Αμάξια δεκαετίας που η λέξη καθαρισμός μπεκ ήταν άγνωστη και είδα διαφορά.

Εκεί πάντος που τα είδα όλα ήταν με το Seafoam αλλά παίδες είναι για πολυ γερά νεύρα να κάνεις την διαδικασία... Τσεκάρετε κανα youtube videaki για να καταλάβετε τι εννοώ.

Το αμάξι είναι 100%, κανένα πρόβλημα με στροφές (χτυπάω ξύλο και εγώ). Μόνο η οσμή τις πρώτες μέρες απο καμένα μέταλα γιατί ηταν ολοκαίνουριος ο προκαταλύτης. Το Polακι ήρθε στα ίσια του και ετοιμάζεται. Α και πρωτού το ξεχάσω μου δώσανε μια τιμή 6000 Ευρώ για το αμάξι ανταλλαγή και όπως καταλαβαίνεται του είπα να βάλουν την τιμή τους εκεί που ξέρουν... 2+1/2 χρονών αμάξι 6000 που έκανε 14.400 καινούριο.

Edited by MadBrainiac
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλη όταν βάζω βενζίνα (20 ευρώ πάντα 100άρα η ΕΚΟ η Cyclone) πάντα βάζω 1 μπουκαλακι μέσα μία φορα τον μίνα δεν το φουλάρω ποτέ γιατί ποτέ δε ξέρεις ποιόν έχεις να τσαγιάσεις τον δρόμο :thumbsup: το φούλαρα 1 φόρα όταν ειχαν απεργία... καμιά φορά βάζω και το "NOS H Nitro" ενα μπουκαλάκι με συμπληροτικό οκτανίνων 2 επιπλέων βαθμών. δεν είχα πότε ποτε ποτέ προβλήματα με πεταλουδες αιθητίρες λαμδα... και χίλια δυο άλλα! κάνωντας τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

fueladd_scfict.jpgsubhead_fuel_scfict.gif

STP

Αυτό εδώ έτσι;

Κάθε πότε να του βάζω; 1 το μήνα είναι καλά; θέλει συχνότερα ή πιό σπάνια;

Εδώ λέει :

Usage Frequency:

Once every oil change.

μήπως του πάει πολύ;

Edited by Sfakianos
Link to comment
Share on other sites

εγώ βάζω ένα συμπληρωματικό οκτανίων (NOS H Nitro) λέει από έξω, και είναι συμπληρωματικό, οκτανίων δίνει 2 βαθμούς οκτανίων. το STP βάζω μία φορά κάθε μίνα για τέλειο καθαρισμό, (αλλα πάντα βάζω 100άρα βενζίνα) τώρα έχω κάνει 71089κμ απο το 1997, δεν έχω δεί κανένα πρόβλημα και όλα δουλεύουν τέλεια αρμονικά! και αλαγή ημάντα έκανα στα 49.800κμ και σέρβισε τακτικα λάδια φίλτρο λαδιου καθαρισμός φιλτροχωάνης και αλαγή φίλτρα βενζίνας ανά 7000 - 7500 χιλιομετρα. στα 49.800κμ άλαξα όλα τα σωλινάκια που είναι μέσα στο μοτερ (προλιπτικα πάντα) το αυτοκίνητο ειναι 12 χρονων πλέων και δεν ζητάει τύποτα. (Ασχετα εαν εγώ είμαι ψύρας)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δέν βρήκα το STP και πήρα το ΝΟS.

Το τεπόζιτο ήταν στη μέση, το έβαλα και βγήκα εθνική.. δε μπορώ να πω οτι είδα και τεράστια διαφορά αλλά μετά που πάρκαρα ήταν πιό "άνετο"

20¤ το πήρα.. εσείς πόσο το πέρνετε;

post-2734-1214331676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

STP μαύρο το πήρα 8,5 Ευρώ το μπουκαλι... Γενικά με τα καθαρίστικα της μηχανής δεν είναι στιγμιαία τα αποτελέσματα. Θα πρέπει να κάψεις το ντεπόζιτο για να δείς διαφορά.

Edited by MadBrainiac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.