Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

βασικα δεν ειναι δυνατον να το ειδαν γιατι το βαζουν απλα στο διαγωστικο.

ακωμα και αναβαθμιση να σου περνουσαν πανω στο προγραμμα δεν μπορουσαν να το δουν.

δεν ξερω τι να πω.

Γίνεται να το δουν!!!Είμαι σίγουρος για αυτό!!!Το πως δεν είμαι σίγουρος αλλά μέσω του διαγνωστικού νομίζω!!Και με την αναβάθμισςη επίσης σβήνεται το πρόγραμμα!!!!

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

μακη το ξερω οτι θα χανοταν

αλλα δεν μας νοιαζει γιατι το ξαναπερναμε.

δεν ηθελα να παω αυτο μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα.

μεσω διαγνωστικου απο οσα μου ειπε χθες που εκανα το service ο ηλεκτρολογος στο φιλοσιδη δεν φενεται απολυτως τοιποτα.

με καποιο αλλο τροπο ισως ναι.

Link to comment
Share on other sites

το "Τωρα βλεπω ΑΝ καταλαβα καλα οτι ο exelixis ;) και δεν καταλαβενω γτ!" Το ειπα γτ ειδα κατι ποστ

που ελεγαν κατι για εξεκριξις και κατι :whistling: τετοια και λεω μπας και εγινε τπτ και δεν το εχω μαθει ακομα.

ΤΟ πως το ειδα δεν ξερω παντως το ειδε. Μπορει να μην εκατσε μονο στο διαγνωστικο και να ειδε ρυθμισης ξερω γω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Καταρχας να πω και εδω καλη χρονια σε ολους σας!

Λοιπον.. καταρχας να πω οτι μετα απο ενα σφαλφα στις λαμπες που πηγα αντιπροσοποια να μου το κανουν οταν το εβαλε στον εγκεφαλο

ο τυπας με ρωτησε που εβαλα το προγραμμα. Οποτε το καταλαβενουν.

Τωρα βλεπω ΑΝ καταλαβα καλα οτι ο exelixis :whistling: και δεν καταλαβενω γτ!

Εχω απο τις 2000 μεχρι σημερα 11000 απροβληματιστα χιλιομετρα με πολλα κερασμενα τσαγακια.

Και το 160ρι το εχω καλημερα ! Και απο πιεσι αν και δεν εχω πιεσομετρο νομιζω 0.95-1.05 οβερ.

Απο αλογα δεν ξερω παντως σιγουρα λιγοτερα απο 160 .. δηλαδη ειμαι ακομα σε safe mode και θα παραμεινω.

Σε λιγο καιρο δεν ξερω ποτε (να ανοιξει και αλλο το μοτερ) θα δωσω και δυναμομετρηση να δουμε καμπυλες και τα συναφη.

Εδώ τι εννοείς φίλε Μάκη? Γενικά γράφεις λίγο περίεργα. Μετά από κάθε ποστ σου κάνει και μία μικρή ανάλυση από κάτω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

μακη το ξερω οτι θα χανοταν

αλλα δεν μας νοιαζει γιατι το ξαναπερναμε.

δεν ηθελα να παω αυτο μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα.

μεσω διαγνωστικου απο οσα μου ειπε χθες που εκανα το service ο ηλεκτρολογος στο φιλοσιδη δεν φενεται απολυτως τοιποτα.

με καποιο αλλο τροπο ισως ναι.

Και γω δεν ξέρω πως ακριβώς το βλέπουν αλλα κάποια στιγμή αν το θυμηθώ θα ρωτήσω ένα φίλο μου!!!

το "Τωρα βλεπω ΑΝ καταλαβα καλα οτι ο exelixis :whistling: και δεν καταλαβενω γτ!" Το ειπα γτ ειδα κατι ποστ

που ελεγαν κατι για εξεκριξις και κατι :whistling: τετοια και λεω μπας και εγινε τπτ και δεν το εχω μαθει ακομα.

ΤΟ πως το ειδα δεν ξερω παντως το ειδε. Μπορει να μην εκατσε μονο στο διαγνωστικο και να ειδε ρυθμισης ξερω γω..

Μην δίνεις σημασία!!!Κάποια στιγμή θα πιούμε καφεδάκι από κοντά και θα σου εξηγήσω τι συμβαίνει με τα συγκεκριμένα άτομα!! ;)

Εδώ τι εννοείς φίλε Μάκη? Γενικά γράφεις λίγο περίεργα. Μετά από κάθε ποστ σου κάνει και μία μικρή ανάλυση από κάτω.. :thumbsup:

Έεεε εσύ είσαι ζαβολιάρης...ο diMake εννοούσε για manual 160aria και όχι dsg!!!

Αλλα θα ενδιέφερε εμενα ένα "ανοιγματακι" με dsg kaaaaaaapoia στιγμή να δω που βρίσκομαι!!

τελοσπάντων με το καλο να το πάρεις να το χαρείς!!!Όσο μπορώ να κρίνω από το dsg7 στο scirocco που έχω κάνει 1500 χιλιόμετρα θα σε ικανοποιήσει αρκετά!!Ειδικά άμα το μάθεις θα petaaaaei!! :D;)

Sorry gia ta greeklish alla to pc pote grafei ellinika pote oxi!!! :whistling:

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Min dineis simasia!!!Kapoia stigmi tha pioume kafedaki apo konta kai tha sou eksigisw ti simvainei me ta siggekrimena atoma!! ;)

Μάκη είσαι πολύ μακρυά για να ξέρεις τι γίνεται με το συγκεκριμένο μαγαζί. Παρ'όλα αυτά εγώ κατηγορώ αυτούς για τα προγράμματα που έχουν κάνει στο παρελθόν κι όχι το δικό σου πρόγραμμα που μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράματα από τότε αν και σε αυτόν τον κινητήρα δεν χωράνε πολλά σκαλίσματα.

Και το 160ρι το εχω καλημερα !

Μάλλον κάπου κάνεις λάθος.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Θα παω για τελικο καζανακι αυριο.Τι μεγεθος σιλανσιε να βαλω για να μη μου παιρνει τ'αυτια στα ταξιδια??Κατι τετοιο π.χ ή μεγαλυτερο?

Edited by B.G
Link to comment
Share on other sites

Θα παω για τελικο καζανακι αυριο.Τι μεγεθος σιλανσιε να βαλω για να μη μου παιρνει τ'αυτια στα ταξιδια??Κατι τετοιο π.χ ή μεγαλυτερο?

Μεσαίο έχεις? ¶ν όχι θα έχεις λίγο θόρυβο όταν το μοτέρ πίεζεται. Σε ταξίδι εγώ θόρυβο ακούω μόνο όταν πατάω για προσπέραση, κατά τα άλλα δεν κάνει φασαρία. Καθοριστικό ρόλο στον θόρυβο παίζει το μεσαίο και τίποτα άλλο.

kai toso kairo sas tin lew ti tha eleges???

Αυτό δεν το αμφισβητεί κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω για τελικο καζανακι αυριο.Τι μεγεθος σιλανσιε να βαλω για να μη μου παιρνει τ'αυτια στα ταξιδια??Κατι τετοιο π.χ ή μεγαλυτερο?

Να σε ρωτήσω...έχεις την μαμά εξάτμιση τώρα???Και θέλεις απλά να αλλάξεις το τελικό????

Πάντως καλο φαίνεται το μέγεθος!!Αν θέλεις αύριο θα σου δείξω πως είναι το δικό μου!!Τώρα δεν γίνεται μιας και δεν είμαι στο pc μου που έχω τις φωτό!! ::good::)

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

ναι μαμα εξατμιση εχω,απλα θελω να αλλαξω ενα τελικο γιατι ο θορυβος με το μαμα καζανακι ειναι εντελως αδιαφορος..Το μεσαιο θα μεινει ως εχει.

Link to comment
Share on other sites

ναι μαμα εξατμιση εχω,απλα θελω να αλλαξω ενα τελικο γιατι ο θορυβος με το μαμα καζανακι ειναι εντελως αδιαφορος..Το μεσαιο θα μεινει ως εχει.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για ενοχλητικό θόρυβο.

Pali kala poy to katalaves!!! :good::)

Το κατάλαβα γιατί μας την έχεις πεί πολλές φορές. Τελικά έβγαλες την σκάστρα για να έχεις ήχο? :D:D:D:D:D:D

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

ναι μαμα εξατμιση εχω,απλα θελω να αλλαξω ενα τελικο γιατι ο θορυβος με το μαμα καζανακι ειναι εντελως αδιαφορος..Το μεσαιο θα μεινει ως εχει.

Μια χαρά τότε!!!Με το τελικό θα κερδίσεις σε ήχο και εμφάνιση!!Θα γίνει λίγο πιο μπάσος!!!Έχεις κάνει τίποτα από εισαγωή μιας και από εκεί θα κέρδιζες πάλι σε ήχο???!!!

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Θα παω για τελικο καζανακι αυριο.Τι μεγεθος σιλανσιε να βαλω για να μη μου παιρνει τ'αυτια στα ταξιδια??Κατι τετοιο π.χ ή μεγαλυτερο?

Αν θελεις να αλλαξεις μονο το συγκεκριμενο κομματι της εξατμισης, το οποιο συνηθως ειναι για αισθητικους λογους και απορροφηση της εντασης του ηχου, με ενα καλυτερο και ευηχο θα σου ελεγα να βαλεις περιπου σαν αυτο που σκεφτεσαι χωρις να αλλαξεις διαμετρο.. Μπορεις να βαλεις ενα ελαφρως ελευθερο ωστε το μπασο να ειναι γλυκο και απολαυστικο.. Το να αλλαξεις απλα διαμετρο δν σημαινει οτι θα αλλαξει και ο ηχος διοτι οπως ειπαν οι προλαλησαντες αυτον τον ρολο κανει το μεσαιο!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα για μια κατασκευη ομοια με αυτη που εχω επισυναψει στη προηγουμενη σελιδα με διπλη μπουκα ασσυμετρη,καζανι 55αρι και σωληνωσεις στα 280 €.Ο μαστορας βρισκεται στη λεοφωρο πεντελης στα βριλησσια.Λιγο ακριβο δεν ειναι για χειροποιητο?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα για μια κατασκευη ομοια με αυτη που εχω επισυναψει στη προηγουμενη σελιδα με διπλη μπουκα ασσυμετρη,καζανι 55αρι και σωληνωσεις στα 280 ¤.Ο μαστορας βρισκεται στη λεοφωρο πεντελης στα βριλησσια.Λιγο ακριβο δεν ειναι για χειροποιητο?

Αν περιλαμβανεται στην τιμη και η εργασια τοτε ακουγεται λογικη η τιμη αυτη εως ελαχιστα τσιμπημενη... Γενικα, να υπολογιζεις για αυτην την κατασκευη κατα μεσο ορο γυρω στα 240 ευρω... Το σωστο ειναι να κανεις ερευνα αγορας ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα τώρα σοβαρά το γράφω, σκέψου πόσα λεφτά παραπάνω έχεις δώσει για να είσαι μόνο 3 αυτοκίνητα μπροστά κι αυτά ξεζουμίζοντας 3η, 4η και 5η. Αν θυμάμαι καλά έδωσες 700 ευρώ για πρόγραμμα δηλαδή τα διπλά από εμένα και άλλα 1200 για την ολόσωμη εξάτμιση δηλαδή άλλα 900 παραπάνω από εμένα που έχω μόνο τελικό και σωλήνα μετα τον καταλύτη. Αν μια εξάτμιση δίνει μια Α' απόδοση το 70% αυτής έρχεται από την αλλαγή του down pipe και του καταλύτη κι αυτό είναι κάτι που έχεις αλλάξει και κάτι που δεν έχω αλλάξει εγώ.Δε λέω για τη μοντιφιά-καγκουριά στο κιβώτιο.

Από εκεί και πέρα υπολογίστε αν αυτά τα 1500 ευρώ περίπου παραπάνω που έχει δώσει ο Μάκης δικαιολογούν αυτήν την διαφορά που μου έκανε.Εγώ αυτό δεν το λέω τσάγιασμα φίλε Μάκη αλλά κλέψιμο εκκλησίας. Με αυτό το πόστ δεν έχω σκοπό να την ''πώ'' στον τουρμπομάκη αλλά μας δίνεται η ευκαιρία να δούμε τα όρια της βελτίωσης και της χρηματικής της δαπάνης του εν λόγω κινητήρα όπως τα κρίνει ο καθένας με βάση την λογική και πάνω από όλα την τσέπη του!

Να πω και μια αλήθεια, αν δεν κάναμε το πάτημα με τον Μάκη τώρα θα είχα ήδη αλλάξει ολόκληρη την εξάτμιση προς το παρόν δεν το σκέφτομαι καν, κι αυτό γιατί όλα τα προγράμματα λίγο πολύ αποδίδουν το ίδιο. Δεν αξίζει... Ίσως να βοηθάει αρκετά σε αυτό έχει κάνει ο Κρίτωνας με την τουρμπίνα αλλά καλύτερα ας περιμένουμε από τον ίδιο να πεί νέα.

+1000 πέστα Χρυσόστομε! Η βελτίωση που αξίζει για τον 122ρι είναι ΜΟΝΟ πρόγραμμα 100ρας + πιο ελευθερο φίλτρο δλδ 160-165 άλογα, ΤΕΛΟΣ. Από εκεί και πέρα είναι πεταμένα λεφτά ότις βάλεις γιατί πας για 3-4 άλογα. Δε σα κάνει εντύπωση που η Miltek δεν έχει βγάλει kit για τον 122? Γιατί άραγε? Μήπως θα γύρναγαν όλοι οι πελάτες της να της πουν ότι πέταξαν τα λεφτά τους???

Τώρα εάν παίξει κάποια απλή μετατροπή τουρμπίνας που λέει ο Κρίτωνας και είναι φθηνή (έως 500 ευρώ) πιθανόν να αξίζει σαν κάτι παραπάνω αλλά μετά bye bye εγγύηση με τη βούλα.

@ diMake εσύ φίλε μου πρέπει να αρχίσεις να πατάς με S3 φτιαγμένα και πάνω όχι 160ρια Golf..

Μην τρελαθούμε ρε παιδιά, ο καθένας γράφει ότι πραγματικά του κατέβει εδώ μέσα. Ας σοβαρευτούμε λίγο..

Edited by PanosA3
Link to comment
Share on other sites

σημερα περασα να δω τα παιδια overloaders στις νεες τους εγγαταστασεις και να κανω και ενα logarisma.

ολα τελεια με το αμαξακι μου..

διαπιστωσαμε πως εχουμε ακωμα περιθορια για παραπανω ασφαλη δυναμη καθως η wg εχει ακωμα.

αναμενεται λοιπον καινουριο file συντομα....

Link to comment
Share on other sites

+1000 πέστα Χρυσόστομε! Η βελτίωση που αξίζει για τον 122ρι είναι ΜΟΝΟ πρόγραμμα 100ρας + πιο ελευθερο φίλτρο δλδ 160-165 άλογα, ΤΕΛΟΣ.

@ diMake εσύ φίλε μου πρέπει να αρχίσεις να πατάς με S3 φτιαγμένα και πάνω όχι 160ρια Golf..

Μην τρελαθούμε ρε παιδιά, ο καθένας γράφει ότι πραγματικά του κατέβει εδώ μέσα. Ας σοβαρευτούμε λίγο..

Καλά εσύ πάνο πρέπει να έχεις βρεί την υγειά σου με το 160άρι ε? ;):p:p

Και μην ξεχνάς ότι κι εσύ είχες γράψει ότι κερνούσες τσάι σε GT με το Α3!

σημερα περασα να δω τα παιδια overloaders στις νεες τους εγγαταστασεις και να κανω και ενα logarisma.

Ε, ανέβασε κάνα λογκ ρε Πάνο να δούμε... Πού βρίσκεσαι τώρα σε πιέσεις κλπ?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ πάνο πρέπει να έχεις βρεί την υγειά σου με το 160άρι ε? :p:p:p

Και μην ξεχνάς ότι κι εσύ είχες γράψει ότι κερνούσες τσάι σε GT με το Α3!

lol δε θα πιστέψεις τι είχε γίνει τότε! Όντως τον είχα περάσει ένα αμάξι και κάτι αλλά ο φίλος μου με το GT είχε 32.000 χλμ με το ΟΕΜ χάρτινο φίλτρο! Δεν το είχε αλλάξει ποτέ + ότι ήταν με 95ρα ενώ εγώ με 100ρα. Μετά από λίγο καιρό το άλλαξε το φίλτρο με το service και μου είπε ότι το αμάξι ξανάνιωσε! Φυσικά μετά δεν του είπα να ξαναδοκιμάσουμε... :p :p Το αμάξι το παίρνω την Τετάρτη αλλά επειδή το έκανα test drive 1α, το 160ρι μαμά ακόμα και με 95ρα ήταν αισθητά πιο γρήγορο από το 122ρι με πρόγραμμα από τις 4000 στρ και πάνω που ψοφάει το δικό μας. Με το DSG βέβαια ήταν άλλη φάση! Απλά τέλειο.;)

Link to comment
Share on other sites

το 160ρι μαμά ακόμα και με 95ρα ήταν αισθητά πιο γρήγορο από το 122ρι με πρόγραμμα από τις 4000 στρ και πάνω που ψοφάει το δικό μας. Με το DSG βέβαια ήταν άλλη φάση! Απλά τέλειο.;)

Έκανα δοκιμή με ακριβώς τέτοιο αυτοκίνητο και η διαφορά μας ήταν 2-3 αυτοκίνητα μπροστά μου το 160. Όμως πριν κάνω το update, τώρα δεν ξέρω ίσως να είμαστε πολύ κοντά. Αναμένεται δοκιμή με scirocco 160.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε PanosA3 δεν εχω καποιο λογο να πω ψεματα για τα 160ρια.

Με 2 τα εχω βαλει και τα 2 εχασαν. Τι να πω ..

Αλλα φυσικα εσυ πεταξες το "Μην τρελαθούμε ρε παιδιά, ο καθένας γράφει ότι πραγματικά του κατέβει εδώ μέσα. Ας σοβαρευτούμε λίγο.."

Τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα με τη ζάντα να πάρω το 160αρι και τι extras προτείνετε ευχαριστώ α και αν το έχει κανείς το 6 σε λευκό τριθυρο ας το ανεβάσει να γουστάρουμε!!!! :p :p ;):p

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish.

Edited by Speedy
Κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Κοσμά σου (και όχι μονο εσένα) ετοιμάζω ένα post λουκούμι!!Αλλα αύριο ρε ΦΙΛΕ gt είμαι κουρασμένος τώρα!!!

Speedy...πάλι μου γραφει αγγλικά ρε φιλε!!!τελοσπάντων...βρήκα ένα μετατροπέα για να μην υπάρχει θέμα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.